Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix – Nové funkce, vzhled, displej AMOLED (1.)

6.12.2022
Hodinky Epix patří určitě k tomu nejzajímavějšímu, co má Garmin v nabídce. Mají AMOLED displej a určitě nejsou pro každého. Po ročním používání jsem výrazně doplnil a upravil původní recenzi (doplněno o Epix Pro)
Garmin Epix

Jasné barvy a detailní displej přímo vybízejí k podobně graficky povedeným vzhledům hodinek jako je tento


Tato recenze se týká původních hodinek Epix ve velikosti 47 mm, které byly uvedeny v lednu 2022. O rok a pět měsíců později, v květnu 2023 Garmin představil novou řadu Epix Pro, která zahrnuje celkem tři modely, a to ve velikostech 42 mm, 47 mm (původní) a 51 mm. Jednotlivé rozměry kopíruji řadu Fénix 7, která byla také inovována. Nové modely se liší především pátou generací optického snímače, vestavěnou svítilnou a 32GB pamětí pro všechny modely. 

Nepřehlédněte:


Ještě v roce 2021 by mě nenapadlo, že místo Fénixů budu na ruce nosit primárně hodinky s displejem AMOLED. Jenže stalo se nemyslitelné – displej modelu Fénix 7 mě zklamal natolik, že jsem si místo nich nechal Epixy. Svou hodinkovou genezi během roku 2022 jsem popsal ve svém jiném článku, takže se k tomu nemusím vracet. 

Jednotlivé části recenze:

Epixy se mi líbí z mnoha důvodů – nádherný displej s vysokým rozlišením, který má jedinou nevýhodou: špatnou čitelnosti na slunci. To jsem ale vyřešil pořízením cyklonavigace Edge 1040, kterou používám na kole jako primární zařízení. Dříve jsem jezdil s Fénix 6X, které jsou na slunci naprosto skvěle čitelné, dnes mám kombinaci Edge 1040 a Epix plus F6X jako zálohu. 

O Epixech jsem toho na svém blogu napsal doslova mraky, v únoru jsem publikoval tříkapitolovou recenzi, následovala řada článků a výhodách a nevýhodách displeje AMOLED, odlescích safírového displeje či srovnání výdrže s Fénix 7 a Fénix 6X. Postupně jsem se s hodinkami sžíval, až jsem přišel na to, že aktuálně je to pro mě nejlepší volba z široké nabídky Garminu – ať už jde o displej, výdrž, funkce či design.

Od doby uvedení na trh se hodně změnilo. Hodinky dostaly řadu nových funkcí, některé z nich dokonce teprve nedávno. Ladily se chyby, vylepšovaly drobnosti. Zkrátka Epixy (a Fénixy 7) jsou dnes výrazně lépe vybavené, než byly na začátku roku. Když jsem si pročítal svou starší recenzi, některé věci už jsou dnes jinak, některé v článku chybí, navíc jsem celkem hodně kritizoval displej, na který se nyní už také dívám odlišně – už jej tolik neodsuzuji, naopak, vnímám pozitivně řadu jeho vlastností 

Proto jsem se rozhodl svou starší recenzi updatovat. Jenže to se ukázalo jako neřešitelný problém, a tak jsem vytvořil zcela nový článek, který přebírá některé pasáže ze staršího textu, které jsem upravil, něco zcela vyhodil a hodně toho doplnil. Výsledkem je nová čtyřkapitolová recenze, která reflektuje hodinky jednak s novými funkcemi a jednak můj trochu odlišný pohled na věc. 

Dva modely na trhu 

Hodinky jsou kupoval na konci ledna (2022) za plnou cenu, jde o tmavou verzi Titan Carbon Gray s titanovou lunetou a spodním krytem a safírovým sklem. Původní Epixy se oproti Fénixům nabízejí pouze v jediné, prostřední verzi s průměrem 47 mm a velikostí displeje 1,3“. Prodává se i levnější model se sklem Gorilla Glass, který má ocelové tělo a je o kousek těžší. Místo 47 gramů titanového modelu váží tělo 53 gramů, včetně 22mm silikonového řemínku systému QuickFit pak 70, resp. 76 gramů.

Oproti Fénix 7 se Epix neprodává ve verzi solárním nabíjením. Solární vrstva by totiž pokazila ty dobré vlastnosti AMOLED displeje, kvůli kterým si Epixy uživatelé kupují. Garmin ale pracuje na nové verzi dspleje, kde by solární nabíjení nebylo součástí krycího skla, ale přímo displeje.

Tip: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

Vyšší model má kromě safírového sklad také 32 GB paměti místo základních 16 GB, takže není nutno řešit, zda se vejdou všechny mapy a hudba. Navíc je tu také příjem signálu GPS (GNSS) na více frekvencích, což zpřesňuje určování polohy. Zkrátka rozdílů je docela hodně, krom toho základní model má stříbrnou lunetu a ta se mi moc nelíbí. 

Doplněno: Nová řada Epix Pro již má 32 GB pro mapy a hudbu již ve všech verzích. Garmin pochopil, že toto omezení je naprosto zbytečné. 

Je přitom s podivem, že levnější mapové hodinky Forerunner 955 mají 32 GB a rozšířený příjem satelitního signálu už v základu, což Epixy (a Fénixy) poněkud diskriminuje. Vícefrekvenční GPS mají dokonce o třídu levnější hodinky Forerunner 255, což mne udivuje ještě více. Za toto si Garmin zaslouží oprávněnou kritiku, doteď tomuto rozhodnutí nerozumím. 

TIp: Podrobná recenze hodinek Forerunner 955

Doporučená cena základního modelu je 20 990 Kč, safírové verze pak 22 790/23 290 Kč (dle barvy). Aktuálně se ale dá běžně pořídit základní provedení za 17 990 Kč, safírové pak za 19 990 Kč. Fénix 7 začíná na 15 990 Kč, ale ceny postupně spadly až k 13 990 Kč za základní Fénix 7/7S a 19 990 Kč za safírové Fénix 7X. 

Poznámka: Po uvedení nové řady Epix Pro došlo a průběžně dochází k úpravam ceny starších Epixů. A je možné, že časem zmizí z nabídky úplně. 

Nové funkce přicházely postupně

Model Epix (a samozřejmě také Fénix 7) dostal oproti předchozí generaci Fénix 6 řadu nových funkcí. Většina z nich byla k dispozici už při uvedení, některé ale až později. Toto je seznam původních změn a nových funkcí k lednu 2022:

  • stahovatelné mapy celého světa přímo z hodinek 
  • paměť safírových verzí 32 GB s přednahranými mapami (Epix Pro má 32 GB ve všech modelech) 
  • přednahrané mapy lyžařských středisek a golfových resortů
  • všechny modely mají Wi-Fi, hudbu a Garmin Pay
  • dotykový displej vč. plného ovládání tlačítky
  • multiband GPS u safírových verzí
  • optický senzor Garmin ELEVATE 4. generace
  • kryt optického snímače ze skla místo plastu
  • Garmin SkiView s názvy resortů a svahů
  • běžecké trasy v mapách
  • funkce „před sebou“ - vzdálenost k předdefinovaným dílčím bodům na trase
  • funkce „výdrž“ (stamina) – předpovídá, kolik energie vám ještě zbývá pro aktuální aktivitu
  • aktivity Kiteboard a Windsurf 
  • nové grafy pro datová pole
  • možnost konfigurovat profily aktivit a datová pole z telefonu
  • obchod Connect IQ přímo v hodinkách v omezeném režimu
  • funkce zdravotního přehledu, která uloží váš tep, variabilitu srdečního tepu a další zdravotní data
  • vylepšené doplňky: počasí s více podrobnostmi, kalendář na více dnů
  • manažer spánku – nastavení chování hodinek v době, kdy spíte
  • upravené uživatelské prostředí 

Další funkce se objevily v Epixech (a Fénix 7) postupně během roku 2022 s tím, že většina z nich si premiéru odbyla v modelu Forerunner 955. A některé dokonce dostala i řada Fénix 6; toto je přehled těch zásadních novinek:

Doplněno: S příchodem modelové řady Epix Pro pak hodinky dostaly řadu dalších funkcí, které ještě dále posunují jednak možnosti měření při aktivitách, jednak usnadňují používaní. Příkladem mohou být meteorologické mapy v doplňku Počasí či nová hodnocení skóre do kopce a skóre výdrže. Víz následující přehled:

  • Nová metrika Skóre výdrže
  • Nová metrika Skóre do kopce
  • Překryvy počasí na mapách (grafické vrstvy srážky, teplota, vítr, mraky)
  • Stínovaný reliéf na všech mapách (něco jako 3D)
  • Nové datové stránky s rozdělenou obrazovkou (mapa + datová pole rozdělená vertikálně)
  • Nové „obvodové“ datové stránky (údaje po obvodu mapy)
  • Funkce Poslední doplňky pro rychlý přístup k často používaným doplňkům v libovolném okamžiku
  • Více než 30 nových profilů aktivit/sportů 
  • Nový režim Redshift 

Nepřehlédněte: Všechny nové funkce hodinek Epix Pro a Fénix 7 Pro, dostanou i starší modely

 

Optika čtvrté generace

Poprvé se snímač Elevate V4 objevil v modelu Venu 2, následovaly hodinky Forerunner 945 LTE, které se u nás nikdy neprodávaly - což je škoda. Epixy a Fénixy jej mají samozřejmě také, navíc kryté sklem, které nepoškrábe tak snadno jako plast. Kromě toho má snímač vystouplý okraj, díky čemuž neprosvítají diody v noci - na Venu 2 nebo Fénix 6 je to docela rušivé. 

Se čtvrtou generací optického snímače přichází i přesnější měření tepové frekvence a další výše zmíněné funkce jako noční měření VST, Snímek zdravotního stavu a podobně. Co jsem testoval Epix a Fénix 7 vůči hrudnímu HRM-Pro, výsledky byly více než uspokojující – ale rozdíly tu stále jsou. 

Hodinky si dobře poradí s pomalejší změnou tepu v obou směrech, ale ani s prudkými výkyvy v rámci intervalů nemají problémy. Při srovnávání tepů v několika testovacích aktivitách jsem zkrátka nenašel nic zásadního, nad čím bych se musel pozastavit. Jen občas v klidovém stavu tepovka vystřelí nad stovku a tam se chvíli drží. Ale stává se to zřídka. 

Doplněno: Modelová řada Epix Pro pak přichází s pátou generací optického snímače Elevate, který má celkem deset diod. Pro měření tepu slouží šest z nich, přitom dva jsou aktivní v režimu hodinek a všech šest při aktivitě. Lépe si tak poradí s rychlými změnami tepovky. 

Barvy jako namalované

Garmin je odpradávna spojen s transreflexními MIP displeji. Tyto displeje využívají pro lepší viditelnost odraz denního světla – čím více je v okolí k dispozici světla, tím lépe je displej vidět. Vlastní podsvícení tak potřebují jen za šera a v noci. Mohou být tak neustále zapnuté, protože mají bez podsvícení velmi nízkou spotřebu. Obecně tak hodinky s tímto typem displeje vydrží velmi dlouho, i když mají displej neustále aktivní. 

Tento displej má ale tři zásadní nevýhody – nižší rozlišení, slabší podání barev a nízký kontrast. Černá tedy není úplně černá a barvy jsou mdlé. Na hodinkách, kde barvy nikterak zvlášť nepotřebujete a stačí vám pár základních (celkem 64), a to i na mapách, to naštěstí nevadí. Ovšem pro náročnější aplikace to už je určité omezení. Nízké rozlišení a omezená paleta barev neumožňují vytvářet atraktivní hry, aplikace a doplňky. 

Oproti tomu u displeje typu AMOLED svítí jednotlivé body přímo – jde o samostatné diody, každý může mít jinou barvu. V případě, že je na hodinkách zobrazen třeba jen digitální čas, může být spotřeba celkově nízká, protože bodů svítí minimum. Když ale svítí body všechny nebo alespoň většina (např. zobrazení mapy), ouvej ouvej. 

Výhodou AMOLED displeje je jednak vysoký kontrast, jednak živé barvy a skvělá viditelnost za většiny světelných podmínek – kromě přímého slunečního záření. Navíc získáte 65 tisíc barev, což umožňuje vytvářet a používat podstatně atraktivnější aplikace. Na takovém displeji vše vypadá tak nějak lépe a radostněji. 

A nejen to, displej AMOLED na Epixech má parádní rozlišení 416 bodů oproti 260 bodů na stejně velkých Fénixexh 7. To umožňuje jednak detailnější zobrazení mapy, jednak ostřejší texty a hlavně více informací na obrazovce obecně. To se hodí třeba u notifikací či doplňků. Není divu, že opravdu chytré hodinky, kde se počítá s tím, že se budou používat jako částečná náhrada mobilu, používají výrobci AMOLED – aplikace jsou na něm výrazně hezčí. 

Tip: Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena 

Zapnutý? Vypnutý

Aby hodinky s displejem AMOLED co nejvíce šetřily energii, není displej rozsvícen neustále – data se ukážou jen na požádání. To může být například gesto ruky nebo stisk tlačítka, případně poklepání/klepnutí na displej, pokud je aktivní dotyk. Gesto je celkem spolehlivé (pokud zrovna neležíte), poklepání už je horší. Zatímco u Epixů stačí klepnout jednou, což je ok, na Venu 2 musíte už poklepat, a to se ne vždy podaří. 

Displej AMOLED ale může být rozsvícen i neustále. V takovém případě se však výdrž o poznání zhorší. Epixy vydrží podle výrobce v režimu hodin s displejem rozsvíceným na požádání 16 dnů, ale v režimu always-on jen šest dnů. Venu 2 pak místo 11 dnů jen dva dny. Navíc v případě dlouhodobě zobrazovaných informací (pixelů) na stejném místě může dojít k degradaci displeje. 

Proto mají hodinky Garminu v režimu always-on standardně jen nízký jas, který se zvýší ve chvíli, kdy pohnete rukou nebo vyvoláte vyšší podsvícení aktivitou (říkám tomu „režim bludička“). Současně se vzhled hodinek přepne do úsporného zobrazení, kdy nejsou vidět všechna data, minutová ručička, místo barev je vše buď bílé, nebo jen s omezenou barevností. 

Neustále zapnutý displej má i jednu výhodu – když si chcete prohlédnout nějaký doplněk, není nutno nejprve displej probudit, takže se k informacím dostanete rychleji. Zkrátka hodinky se chovají více jako běžné modely s transreflexním displejem. Pokud se rozhodnete používat displej v režimu always-on, je dobré nastavit vypínání na noc. V noci totiž hodinky nepotřebujete, a hlavně i při nízkém jasu svítí displej ve tmě až nepříjemně hodně a špatně se u toho usíná. 

Možnosti jasu a vypínání displeje se pak nastavují zvlášť pro aktivitu a zvlášť pro režim hodinek. V každém profilu je možno zvolit, zda má být displej trvale zapnut, či zda se má vypínat – v takovém případě si pak volíte prodlevu, po kterou displej svítí (4, 8 a 15 sekund). Je také možno zapnout či vypnout gesto ruky. Je-li displej vypnut, gesto ho zapne, je-li displej trvale zapnutý, nachází se ve většině času v režimu s minimálním jasem, aby se šetřila baterie. Gesto ruky ho pak rozsvítí na nastavenou úroveň.

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled hodinek

Automatika a čidlo jasu

Oproti Fénixům mají Epixy čidlo okolního osvětlení, díky němuž dokážou regulovat jas displeje. Automatika je oproti Venu 2 aktivní neustále, nelze vypnout. Sice si můžete nastavit tři úrovně jasu, ale to je jenom rozsah, v němž se automatika pohybuje. Když si nastavíte nízký jas, automatika na maximum rozsvítí displej méně než v režimu vyššího jasu. 

Díky senzoru a automatické regulaci jasu se hodinky rozsvítí méně, když je v okolí světla méně a naopak, více, když se nacházíte v místě s vyšším jasem. Režim automatiky funguje jak v režimu vysokého jasu, tak nízkého jasu – takže když je šero, aktivní režim je stejně jasný jako režim základní. Protože automatika usoudí, že více jasu není zapotřebí. A nutno říct, že to funguje parádně. 

A kde se senzor jasu nachází? Po řadě pokusů jsem jej lokalizoval v pravé části lunety. Když jsem v prosvětlené místnosti zakryl displej, pohasnul. Pak jsem postupně sunul ruku z displeje zleva doprava a displej se rozjasnil až ve chvíli, kdy jsem odkryl pravou část lunety. Zkrátka hodinky aktivně reagují na intenzitu jasu a v místnosti svítí méně než venku. 

Automatika se ovšem, jak jsem zmínil výše, pohybuje v intencích nastavení jednoho ze třech režimů; já si zpravidla vystačím s tím nejslabším v režimu hodinek, protože v místnosti bývá světla celkem málo, naopak pro aktivity mám zapnutý režim nejvyšší. Tehdy se totiž pohybuji venku a tam je větší jas a jeho rozsah potřeba. 

Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

Na kole problém

Zatímco při pokojovém osvětlení nebo za šera tento režim sníženého jasu dostačuje, za jasnějšího dne už to může být málo. Když máte hodinky na ruce, není problém jas gestem zvýšit. Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na ruce a ruce máte plus minus volné, je to v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.

Nepřehlédněte: Věčné dilema: Stačí na kole hodinky, nebo je lepší si pořídit cyklonavigaci Edge?

Ale pokud si dám hodinky na držák na řídítka kola, jsem v háji – nemám totiž k dispozici gesto. Jen poklepání (v rukavicích nebo při vypnutém dotyku problém) či stisk tlačítka. A mačkat tlačítka pokaždé, když budu chtít vidět data? To není dobrý. Stejně tak když jedete s hodinkami na ruce – jak chcete displej rozjasnit? Pustit se řídítek a máchat rukou? Jen pootočení zápěstí zpravidla nestačí, a když ano, stejně se na displej díváte úkosem, a tudíž potřebujete více času přečíst data, než když máte hodinky na řídítkách před sebou. 

Zkrátka hodilo by se mít možnost displej zapnutý opravdu neustále, a to při nastaveném jasu, ne v režimu „bludička“. Na to u Garminu zatím nepomysleli a je to velká škoda. Jasně, snížilo by to výrazně výdrž, ale kruciš, ta volba by tu měla být i za tuto cenu (pod heslem „vše pro uživatele“). A vlastně tím, že tato volba chybí, Garmin jen přiznává, že hodinky s AMOLED displejem na tom nejsou právě nejlépe. Opět, tady má transreflexní displej výhodu, nikdy jsem problém s čitelností displeje venku neměl, pokud pominu odlesky krycího skla (zejména safíru).

Čtěte dále: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce

V noci je to fajn

Tuto nevýhodu pocítíte nejvíce na jaře, v létě a na začátku podzimu, kdy jsou dny velmi dlouhé. Jakmile se ale začne stmívat brzy a je šero i brzy ráno, už je to lepší. Často totiž jezdím na kole právě nad ránem, večer nebo dokonce v noci. A tehdy mají Epixy výhodu, protože i v režimu nejnižšího jasu jsou vidět parádně. 

Oproti tomu na Fénixech je nutno v noci aktivovat permanentní podsvícení, tedy pokud si nechcete hodinky rozsvěcovat manuálně pokaždé, když se chcete podívat na data. Fénix totiž nemají čidlo jasu a nepoznají, že je venku tam. Na ježdění v noci a za šera je obecně nejlepší cyklonavigace Edge 1030, 1040 a další, které mají čidlo jasu. Tam nemusíte řešit nic. Navigace si sama reguluje, aby nesvítila ani málo, ani moc. A když je den, tak se podsvícení nezapne.  

A právě tuto kombinaci používám: hodinky (zpravidla) Epix a cyklonavigaci Edge 1040. Na kole jezdím převážně s cyklonavigací, hodinky spíše výjimečně. Ty používám pro další aktivity a samozřejmě i jako hodinky a pro další účely jako placení, notifikace či počasí. Pokud bych měl mít jen jedno zařízení, nebude to nejspíše Epix kvůli horšímu použití na kole na řídítkách, ale vrátil bych se zpět k Fénix 6X Pro Solar. 


V druhé části recenze se věnuji grafice, menu, vylepšeným doplňkům, práci s nimi a první porci fitness metrik 


Diskuse k článku (0)
Tagy: