Deset důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7

22.2.2022
Nová řada hodinek Fénix přišla na trh po téměř dvou a půl letech a řada uživatelů čekala, zda bude mít smysl přejít ze starší generace na novou. Dal jsem dohromady přehled zásadních funkcí a možností, co by vám mohly pomoci v rozhodování
Nový optický snímač

Npvý snímač by zlepšuje především snímání okysličení krve


Hodinky Fénix 6 už byly ve své podstatě takřka dokonalé. Během téměř dvou let používání modelu Fénix 6X Pro Solar jsem nepřišel na nic, co by mi chybělo. A pokud, tak jen sporadicky. Vysoká výdrž, všechny možné funkce, velký a přehledný displej, zkrátka žádná slabina. Existují tedy důvody, proč přejít na nové Fénix 7?

Ač se to na první pohled nezdá, nová řada Fénix byla vylepšena v mnoha ohledech. Ve většině případů jde o drobnosti, jako upravené grafické rozhraní, jinak organizované menu, či přehlednější zobrazení dat po ukončení aktivity. Jiné novinky jsou ale dost zásadní a bohužel, starší řada Fénix 6 se jich už nedočká. Někdy jsou důvody ryze obchodní, jindy hardwarové – starší hodinky nové funkce prostě nezvládnou.

Nepřehlédněte:

Dotykový displej

Nejvýraznější novinkou je možnost ovládat hodinky dotykem. Přitom zůstalo kompletně zachováno klasické ovládání pomocí pětice tlačítek. Dotyk lze úplně vypnout a hodinky ovládat postaru, případně si jej můžete zapnout v režimu hodinek a při aktivitě nechat vypnutý. Dotyk lze libovolně zapínat a vypínat pomocí klávesové zkratky, případně si jej zapnout a vypnout pro konkrétní aktivitu. 

Mně se osvědčilo mít dotyk povolen v režimu hodinek, a naopak vypnout jej pro aktivitu – zejména u plavání je spíše kontraproduktivní. Není špatné pomocí dotyku zadávat PIN u Garmin Pay či listovat doplňky. Super je pak dotykem ovládat mapu při aktivitě, na to se tlačítka vůbec nehodí. Na Fénix 6X mi pohodlné ovládání mapy opravdu chybí. Když dotyk, tak už jen kvůli mapě. 

Odlišná správa map

U modelové řady Fénix 6 jsou všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých jsou přednahrány mapy dle regionu, v nichž byly hodinky prodány plus mapa TopoCzech V4 Pro, kterou si nainstalujete až po koupi. Tyto mapy pak můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express na počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole, zda je mapa aktuální. Nemáte ale možnost si dohrát třeba mapu Ameriky apod.

Řada Fénix 7 pracuje s mapami zcela odlišně. Máte k dispozici všechny mapy Garminu včetně topomap Ameriky či Asie, a to přes Správce map přímo v hodinkách (ale i v aplikaci Express). Základní modely s 16 GB paměti jsou prodávány bez mapy s tím, že vy nahrajete ty, co potřebujete – a současně se do paměti vejdou. S 16 GB ale toho moc nevykouzlíte, protože jen topomapa Evropy má 11,5 GB, TopoCzech pak 520 MB a jestli si chcete nechat nějaké místo pro hudbu, končíte. 

Safírová verze má stejně jako Fénix 6 velikost paměti dvojnásobnou a díky tomu jsou již mapy v hodinkách přednahrány – alespoň ty hlavní, co se týkají našeho regionu: SkiView či topomapa Evropy. TopoCzech si nainstalujete z aplikace Express přes dodávaný kupon, a zbytek si můžete dohrát dle libosti, místa máte dost. Stejně tak si můžete mapy aktualizovat přímo z hodinek.

Datová obrazovka Výkon

Toto nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Pro určení VO2max na kole ovšem potřebuje snímače výkonu v pedálech, takže v mém případě to fungovalo jen z části – při jízdě (indoor na válcích) jsem jen viděl, jak mi ubývá energie. I z toho ale leccos poznáte. Bohužel při běhu jsem tuto funkci nemohl vyzkoušet kvůli aktuálnímu zdravotnímu stavu, jenž mi zatím neumožní běhat. 

Kompletní nastavení přes mobil

Novinkou pro Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Je možno nastavit layout datové obrazovky, a tedy počet datových polí, stejně jako měnit jejich obsah. 

To samé platí pro nastavení hodinek – máte k dispozici kompletní menu, čili na hodinky v podstatě nemusíte ani sáhnout. Můžete měnit doplňky, přidávat a ubírat aktivity, nastavit hudbu, uživatelský profil, měnit systémová nastavení, zkrátka téměř všechno. Snad jen datová pole vestavěného vzhledu hodinek nikoliv. Boží.

Connect IQ z hodinek

Zajímavou, ale aktuálně nepříliš využitelnou novinkou, je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. Já jich v době psaní tohoto textu našel pět: Accuweather, Spotify, Surfline, Strava Releative Effort a Komoot. První jsem si nainstaloval, zbytek nepotřebuji. Komoot sice používám, ale spíše jen jako inspiraci, než že bych si přímo stahoval nabízené trasy GPX. 

Dobré je, že si z této aplikace můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. Já s pěti kousky mám 20 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na Fénix 7 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár.

Přesnější příjem satelitního signálu

Pokud si pořídíte safírovou verzi, získáte kromě safírového skla a větší porce paměti také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“. 

Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy a hodinky si vyberou ty, které mají v daném místě nejlepší signál. Samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše.

Ze zkušenosti z hodinkami Epix a Fénix 7 mohu poznamenat, že přesnost samotné GPS na novém hardwaru je lepší než na Fénix 6, ani není nutno zapínat all-systems. 

Nový optický snímač

Poprvé se nová generace optického snímače ELEVATE 4. generace objevila v modelu Venu 2, následovaly hodinky Forerunner 945 LTE a nyní se usadila i v Epixech a Fénix 7. Dříve šlo o diody posazené v řadě, nyní jsou dvě diody nad sebou a čtyři okolo ve čtverci.

Nový snímač podává lepší výsledky pro zjištění okysličení krve, protože dříve byla k tomu účelu používána dioda jedna, nyní dvě. Toho si lze všimnout, když se při měření podíváte pod hodinky, když jsou na zápěstí: u nového snímače blikají červeně dvě diody, u staršího jedna. Pomocné snímače pro PulseOx jsou pak nyní čtyři, dříve dva. Empiricky mám ověřeno, že snímání okysličení krve je s novým snímačem podstatně rychlejší a spolehlivější. 

Senzor je nově kryt sklem, nikoliv průhledným plastem jako dříve, což by mělo snížit riziko poškrábání. A skutečně, na F6X pozoruji drobné podélné rýhy, pravděpodobně od toho, jak dávám hodinky při jízdě na kole na gumový držák na řídítkách. 

Přehled zdravotního stavu

S novým optickým snímačem souvisí i nový doplněk/aktivita (je tu duplicita) Snímek zdravotního stavu, který souhrnně ukazuje všechna měření provedené stejnojmennou aplikací nebo doplňkem (jsou totožné). Jde o dvouminutové měření, u kterého je třeba být v klidu; měří se tep, stress, variabilita srdečního tepu, okysličení krve a frekvence dýchání. Záznam pak lze v aplikaci Connect exportovat do PDF a třeba poslat ošetřujícímu lékaři.

Vylepšené solární nabíjení

U solárních modelů se výrazně zlepšilo dobíjení baterie pomocí slunce, plocha solárního dobíjení byla zvětšena až o 54 % u modelu F7X. Zatímco na F6X při aktivitě přidávalo slunce (záření o síle alespoň 50 tisíc luxů) zhruba 10 %, nyní je to 35 %. Na hodinkách je větší plocha poznat výrazně silnějším proužkem okolo lunety. V režimu hodinek pak F7X vydrží místo 28 dnů dokonce 37, samozřejmě pokud s nimi strávíte alespoň tři hodiny denně na slunci.

Zde se jen sluší poznamenat, že slunce musí na hodinky svíti kolmo, pokud svítí z velkého úhlu (ráno, odpoledne), efektivita solárního dobíjení klesá. 

Delší výdrž

Také standardní výdrž (bez slunce) se markantně prodloužila. Zatímco Fénix 6X má udávanou výdrž 21 dnů v režimu hodinek a 60 hodin s GPS, Fénix 7X 28 dnů a 89 hodin. Nutno ale dodat, že už výdrž Fénix 6X je naprosto parádní, takže další prodloužení není až tak zásadní. To u nejmenšího modelu se hodí podstatně více: Fénix 7S vydrží 11 dnů a 37 hodin, zatímco Fénix 6S zvládne jen 9 dnů a 25 hodin. 

Fénix 7X má dokonce tak efektivní solární nabíjení, že pokud si zapnete režim hodinek v úsporném režimu a vystavíte hodinky dostatečnému slunečnímu záření, vydrží nekonečně dlouho.

LED světlo pro Fénix 7X

A jako perlička přichází exkluzivně v modelu F7X světlo LED. To je umístěno v přední části hodinek, takže když je máte na řídítkách, svítí světlo krásně dopředu. Když na ruce, tak do boku. Světlo může být jak bílé, tak červené, lze nastavit různou frekvenci blikání, dokonce jej lze přizpůsobit kadenci běhu. Zkrátka když poběžíte, bude světlo svítit bíle dopředu a současně červeně vzad, podle toho, jak mácháte rukou. Dobrá vychytávka. A podle recenzí to vypadá, že je fakt silné.


Fénix 6 nebo Fénix 7

Přiznejme si, že argumenty pro upgrade nejsou až tak silné, aby bylo nutno Fénix 6 okamžitě zahodit a pořídit si novinku. Kdybych byl s financemi na štíru, koupi F7 bych si určitě rozmyslel. Už jen proto, že titanový model má automaticky safírové sklo a to po zkušenostech se safírovým modelem Epix není můj šálek kávy kvůli výraznějším odleskům. 

Za mne pro koupi F7X (jiný model pro mne nemá význam) hovoří následující vlastnosti:

  • dotyk - občas se fakt hodí (zejména mapa)
  • LED světlo - nemusím řešit, jestli zatmím a světlo jsem nechal doma
  • delší výdrž - čím méně potřebuji dobíjet, tím lépe

Jak vidíte, není toho moc. Navíc se mi úplně nelíbí nová grafika menu, která mi přijde méně přehledná. Kromě toho mi vadí, že mne Garmin tlačí do koupě safírové verze se solárním dobíjením, pokud chci lehčí titanové provedení. Ale stejně vím, že si F7X pořídím, až budou k dispozici, stejně jako Epix, které jsem si chtěl vyzkoušet. Už je to pro ten pocit... 



Tagy: