Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

5.4.2022
Přiznám se, že jsem to v recenzi zcela pominul. Hodinky Epix mají ambientní senzor jasu, který snímá světlo okolí a tomu přizpůsobuje jas displeje. A to má vliv na spotřebu
Nastavení jasu

V nastavení jasu displeje není o automatickém ambientním senzoru ani slovo, proto jsem jej ani nehledal


Zpočátku jsem tomu vůbec nevěnoval pozornost, vlastně jsem si toho ani nevšiml. Měl jsem za to, že hodinky Epix mají čtyři úrovně nastavení jasu a hotovo. V základu je to režim „bludička“, který je aktivní tehdy, pokud máte nastaven režim zobrazení always-on. A nad tím stojí další tři úrovně, které si nastavíte pro běžný režim a režim aktivity.

Až poslední dobou jsem si začal všímat nuancí v jasu - že někdy se hodinky rozsvítí více, někdy méně. A je to tam - ambientní senzor jasu. Když je v místnosti méně světla, rozsvítí se hodinky méně, když více světla, displej je jasnější. A to jak nastavená úroveň „aktivního“ jasu, tak režim „bludička“. A když je v místnost fakt šero, aktivní režim je stejně jasný jako režim základní.


Megarecenze hodinek Epix


Začal jsem tedy testovat, zkoušet, chodit z místnosti do místnosti, zakrývat hodinky rukou...a utvrdil se v tom, že Epix mají senzor jasu stejně jako Venu 2. Zatímco ale na Venu 2 máte možnost přímo zvolit automatiku, na Epix ne - proto jsem si toho zpočátku nevšiml a měl jsem za to, že řízení jasu je čistě manuální a úroveň jasu je nastavitelná jen ve čtyřech úrovních. 

Čidlo jasu jsem nakonec po řadě pokusů lokalizoval v pravé části lunety. Když jsem v prosvětlené místnosti zakryl displej, pohasnul. Pak jsem postupně sunul ruku z displeje zleva doprava a displej se rozjasnil až ve chvíli, kdy jsem odkryl pravou část lunety. Čili hodinky aktivně reagují na intenzitu jasu a v místnosti svítí méně než venku. 

Čím víc svítí, tím víc žere

To má samozřejmě velký vliv na spotřebu. Když sedíte celý den doma nebo v kanceláři a máte aktivní režim always-on, budou mít hodinky nižší spotřebu, než když se celý den pohybujete venku. Garmin k tomu na svém webu doslova píše:

„The epix (Gen 2) uses an ambient light sensor to automatically adjust the display brightness to an acceptable level depending upon the level of ambient light. Using the watch outdoors in bright environments may reduce battery life.“ Tedy že venku mají hodinky větší spotřebu než v místnosti. 

Je to tedy přesně naopak, než to mají hodinky Fénix a další modely s transreflexním displejem MIP. Tam naopak čím je více světlo v okolí, tím lépe je na displej vidět a tudíž není potřeba podsvícení. Podsvícení tak nejvíc využijete nad ránem a v podvečer, případně v noci. Epix v tu chvíli naopak energii šetří, protože displej svítí méně.  

Co to znamená? Že není možno jednoznačně říct, jakou spotřebu hodinky mají. Vše totiž závisí na tom, v jakých aktuálních podmínkách probíhá aktivita - zda je jasno a azuro, nebo zda je pod mrakem. Stejně tak záleží na tom, kde se pohybujete v průběhu dne - zda pracujete venku, nebo v kanceláři. Zda je léto, nebo zima, a tudíž den je delší nebo kratší. Všichni, kdo byli nadšeni spotřebou v zimním období, mohou vystřízlivět, až stráví dovolenou u moře a spotřeba bude třeba o třetínu vyšší...


Diskuse k článku (0)
Tagy: