S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

27.3.2022
Zatímco u běžných hodinek Garminu platí, že čím víc na ně svítí slunce, tím jsou čitelnější, u displeje AMOLED je to přesně opačně. Jak se mi jezdí s hodinkami Epix na kole a jaký je to rozdíl oproti Fénix 7?
Na kole

Hodinky mám na řídítkách i tehdy, když bych je klidně mohl mít i na ruce. Je to pro mě výrazně lepší


Hned na začátku musím napsat, že model Epix jsou tak trochu kontroverzní hodinky. Na jedné straně mají všechny funkce, co od hodinek očekáváte - jde o nejvyšší model výrobce, má totožné možnosti, provedení a vůbec vše jako Fénix 7. Liší se však použitým displejem. Místo pro Garmin klasického transreflexního je použit AMOLED. 

AMOLED: Přesný opak transreflexního displeje

Na jedné straně musím ocenit naprosto skvělou čitelnost v interiéru a za špatného počasí - kdykoliv je slunce pod mrakem. Když mám v místnosti na jedné ruce Fénix 7 a na druhé Epix, Epix bude vždycky lepší. Nehledě na to, že svítící displej krásně přerazí nežádoucí odlesky safírového skla a dotykové vrstvy. A navíc máte k dispozici super kontrast a barvičky (někdy až moc výrazné).

Na druhé straně mám problém s chováním AMOLED displeje na slunci. Standardně je totiž podsvícení nastaveno na intenzitu „bludička“, teprve při aktivaci gestem, dotykem či tlačítkem se zvýší na úroveň, kterou nastavíte v menu v rozsahu tří úrovní. Na venkovní použití (i na slunci) bohatě stačí dvojka, do interiéru jednička. 

Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na ruce a ruce máte plus minus volné, je tento režim v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.

Můj hlavní problém: Řídítka

Na co ale asi nikdo nepomyslel, je použití hodinek Epix při jízdě na kole. Tam jsou dva scénáře: hodinky umístěné na ruce a hodinky umístěné na řídítkách. Já je nejčastěji vozím na řídítkách, je to podstatně praktičtější. Jednak je zajištěna lepší viditelnost dat, prostě jen mrknete a jedete dál, jednak v zimě a za nízkých teplot jsem oblečen tak, že na ruku hodinky prostě nedám. Nebo to aspoň není pohodlné.

Když máte hodinky na ruce, víceméně na ně nevidíte, musíte sundat ruku z řídítek. A i když vám postačí někdy jen pootočení zápěstí, ne vždy je bezpečné přestat sledovat trasu. Nehledě na to, že při pootočení ruky, která se stále drží řídítek, nebude fungovat gesto a tudíž se neaktivuje vyšší jas. Když jsem to zkoušel, fakt jsem musel zvednout ruku z řídítek, a to ne vždy jde - zejména v terénu. 

Poznámka: Hodinky na řídítkách mají kromě lepší viditelnosti a čitelnosti údajů také výhodu v přesném snímání venkovní teploty. Zatímco na ruce je snímač ovlivněn teplotou ruky, na řídítkách nikoliv. A zejména na pomezí nuly se teploměr hodí - budete vědět, zda bude terén zamrzlý, nebo bahnitý. Zda sníh bude pevný, nebo rozbředlý. Zkrátka teploměr považuji vedle barometr za extrémně důležité čidlo. 

Na sluníčku nic moc

Daleko lepší z hlediska bezpečnosti i z hlediska sledování údajů jízdy je umístění hodinek na řídítka, tedy stejně jako cyklonavigace. Tam stačí jen rychle sklopit zrak, mrknout na údaje a dál se věnovat jízdě. Jenže na řídítkách máte režim „bludička“ aktivní neustále. Probudit hodinky, resp. zvýšit jas, lze jen tlačítkem nebo dotykem, pokud je aktivní. A v tu chvíli už musíte sundat ruku z řídítek.

Někomu třeba nevadí, že sundává ruku stokrát během jízdy, ale mě ano. Musím se tedy spokojit s bludičkovým režimem. V něm jsou data čitelná, když je šero, pod mrakem, zkrátka když není azuro a na hodinky nesvítí slunce. Případně pokud svítí z úhlu, tedy po ránu a navečer (viz fotografie). Jakmile je slunce výš, nastává problém. A o to větší, pokud máte tmavé sluneční brýle.

Poznámka: Aktuálně si musím při aktivitách hlídat tepové maximum, takže na displej hodinek nebo cyklonavigace sleduji téměř neustále. V běžném režimu to samozřejmě tak často není.

Zatímco řada Fénix a Forerunner může mít (a standardně je to nastaveno) datová pole černým textem na bílém pozadí, což je na slunci krásně viditelné (navíc čím víc jasu, tím lepší čitelnost), Epix mají všechna data bílým textem na černém pozadí. A nejdete to změnit. Za slunečného počasí tak obvykle vidíte jen jednu velkou černou plochu se sotva čitelným textem. 

Epix lepší, když je šero 

Ve chvíli ale, kdy na hodinky slunce nesvítí, a tedy jedete s ním v zádech, případně vjedete do stínu, jsou Epix i se sníženým jasem už jakžtakž čitelné - a naopak, na Fénix 7 nastane problém s odlesky. Jakmile totiž na tyto hodinky nesvítí slunce, které odlesky přerazí, vidíte krásně odrazy stromů, mraků a všeho dalšího. Ale stále platí, že i ve stínu jsou Fénix 7 lepší, než bludičkové Epixy.

Čitelnější jsou pak Epixy ráno a navečer, případně za tmy. Tehdy totiž musíte na Fénixech aktivovat permanentní podsvícení. Na rozdíl od Edge 1030 totiž hodinky nemají čidlo jasu a nedokážou se tak přizpůsobit světelným podmínkám. Edge 1030 přes den nesvítí a využívá reflexní vrstvy, v lese, za šera nebo za tmy se displej rozjasní - a intenzitu nastaví automaticky. 

Zajímavé je chování hodinek Epix na rozbité silnici nebo v terénu. Když totiž hodinky nejsou na ruce (poznají to podle snímače tepu), vypíná se po delší době neaktivity displej. A naopak, když do hodinek drbnete, proberou se a rozsvítí se na nastavenou vyšší úroveň. Na kole to pak vypadá tak, že standardně „svítí bludička“, ale když najedete na větší nerovnost, displej zvýší jas. Toto chování je tak na kole vlastně užitečné.

Pokud spíše jezdíte, Fénixy jsou lepší volbou

Jak jsem už napsal na začátku, mám k hodinkám Epix mám ambivalentní postoj. Na jedné straně top hodinky se všemi možnými funkcemi, na druhé straně displej AMOLED s omezenou čitelností za slunečného počasí a nižší výdrží baterie než u řady Fénix. Výdrž se dá zvládnout, holt hodinky nebudu dobíjet jednou za deset dnů, ale jednou za pět dnů, ale s tou čitelností na slunci, zvlášť když mám hodinky na řídítkách, je to poněkud horší. 

Čili já mám celkem jasno, kdybych vybíral mezi Epix a Fénix 7, budu brát druhé jmenované. A když to vezmu od podlahy, ještě více mi vyhovuje model Fénix 6 Pro Solar,a to díky nízké hmotnosti, velkému displeji, rozumným odleskům a stále slušné výdrži - i když nižší než u Fénix 7X. Tagy: