Na kole s hodinkami Epix, Forerunner 265/965 a dalšími: Výhody a úskalí displeje AMOLED

7.7.2023
Zatímco u běžných hodinek Garminu platí, že čím víc na ně svítí slunce, tím jsou čitelnější, u displeje AMOLED je to přesně opačně. Jak se mi jezdí s hodinkami Epix nebo Forerunner 965 na kole a jaký je to rozdíl oproti Fénix 7?
Na kole

Hodinky mám na řídítkách i tehdy, když bych je klidně mohl mít i na ruce. Je to pro mě výrazně lepší


Garmin aktuálně nabízí celou řadu hodinek s displejem AMOLED. Začalo ty před léty modelem Venu, pak přišla druhá generace Venu 2, následovaly Epixy, Forerunnery 265 a 965 a další jako MARQ 2 či Quatix 7. Tento typ displeje se  v nabídce Garminu usadil již natrvalo a je možné, že v budoucnu zcela nahradí dosud převažující transreflexní displej typu MIP.  

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Tento článek jsem napsal někdy před rokem (jaro 2022), kdy jsem používal první Epixy v safírovém provedení a kdy jsem si stále dělal na displej AMOLED u sportovních hodinek názor. Od té doby jsem na kole otestoval jak Forerunnery 265 a 965, tak nové Epixy Pro a překvapilo mě, jak už tehdy byly moje zkušenosti s AMOLED hodinkami shodné s těmi současnými.  


Megarecenze hodinek Epix


AMOLED: Přesný opak transreflexního displeje

Na jedné straně musím ocenit naprosto skvělou čitelnost displeje AMOLED v interiéru a za špatného počasí - kdykoliv je slunce pod mrakem. Když mám v místnosti na jedné ruce Fénix 7 a na druhé Epix, Epix bude vždycky lepší. Nehledě na to, že svítící displej krásně přerazí nežádoucí odlesky krycího safírového skla a dotykové vrstvy. A navíc máte k dispozici super kontrast a barvičky (někdy až moc výrazné).

Na druhé straně mám problém s chováním AMOLED displeje na slunci. Standardně je totiž podsvícení nastaveno na intenzitu „bludička“, teprve při aktivaci gestem, dotykem či tlačítkem se zvýší na úroveň, kterou nastavíte v menu v rozsahu tří úrovní. Na venkovní použití (i na slunci) bohatě stačí dvojka, do interiéru jednička. Za jasného letního dne je pak lepší nastavit úroveň tři.  

Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na zápěstí a ruce máte plus minus volné, je tento režim v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.


Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro


 

Můj hlavní problém: Řídítka

Na co ale asi nikdo nepomyslel, je použití hodinek Epix při jízdě na kole. Tam jsou dva scénáře: hodinky umístěné na ruce a hodinky umístěné na řídítkách. Já je nejčastěji vozím na řídítkách, je to podstatně praktičtější. Jednak je zajištěna lepší viditelnost dat, prostě jen mrknete a jedete dál, jednak v zimě a za nízkých teplot jsem oblečen tak, že na ruku hodinky prostě nedám. Nebo to aspoň není pohodlné.

Tip: Věčné dilema: Stačí na kole hodinky, nebo je lepší si pořídit cyklonavigaci Edge?

Když máte hodinky na ruce, víceméně na ně nevidíte, musíte sundat ruku z řídítek. A i když vám postačí někdy jen pootočení zápěstí, ne vždy je bezpečné přestat sledovat trasu. Nehledě na to, že při pootočení ruky, která se stále drží řídítek, nebude fungovat gesto a tudíž se neaktivuje vyšší jas. Když jsem to zkoušel, fakt jsem musel zvednout ruku z řídítek, a to ne vždy jde - zejména v terénu. 

Hodinky na řídítkách mají kromě lepší viditelnosti a čitelnosti údajů také výhodu v přesném snímání venkovní teploty. Zatímco na ruce je snímač ovlivněn teplotou ruky, na řídítkách nikoliv. A zejména na pomezí nuly se teploměr hodí - budete vědět, zda bude terén zamrzlý, nebo bahnitý. Zda sníh bude pevný, nebo rozbředlý. Zkrátka teploměr považuji vedle barometr za extrémně důležité čidlo. Ostatně všem důvodům jsem věnoval rozsáhlý samostatný článek. 

Nepřehlédněte: Sedm zásadních důvodů, proč mít při jízdě hodinky na řídítkách kola. A jeden, proč na ruce 

Na sluníčku nic moc

Daleko lepší z hlediska bezpečnosti i z hlediska sledování údajů jízdy je umístění hodinek na řídítka, tedy stejně jako cyklonavigace. Tam stačí jen rychle sklopit zrak, mrknout na údaje a dál se věnovat jízdě. Jenže na řídítkách máte režim „bludička“ aktivní neustále. Probudit hodinky, resp. zvýšit jas, lze jen tlačítkem nebo dotykem, pokud je aktivní. A v tu chvíli už musíte sundat ruku z řídítek.

Někomu třeba nevadí, že sundává ruku stokrát během jízdy, ale mě ano. Musím se tedy spokojit s bludičkovým režimem. V něm jsou data čitelná, když je šero, pod mrakem, zkrátka když není azuro a na hodinky nesvítí slunce. Případně pokud svítí z úhlu, tedy po ránu a navečer (viz fotografie). Jakmile je slunce výš, nastává problém. A o to větší, pokud máte tmavé sluneční brýle.

Zatímco řada Fénix a Forerunner 255/955 může mít (a standardně je to nastaveno) datová pole černým textem na bílém pozadí, což je na slunci krásně viditelné (navíc čím víc jasu, tím lepší čitelnost), Epix mají všechna data bílým textem na černém pozadí. A nejde to změnit. Za slunečného počasí tak obvykle vidíte jen jednu velkou černou plochu se sotva čitelným textem. A musíte tak displej neustále probouzet.

 

AMOLED lepší, když nesvítí slunce 

Ve chvíli ale, kdy na hodinky slunce nesvítí, a tedy jedete s ním v zádech, případně vjedete do stínu, jsou Epix i se sníženým jasem už jčitelné lépe - a naopak, na Fénix 7 nastane problém s nedostatkem jasu a odlesky. Jakmile totiž na tyto hodinky nesvítí slunce, které odlesky přerazí, vidíte krásně odrazy stromů, mraků a všeho dalšího. Ve stínu jsou pak Epixy stejně čitelné jako Fénixy 7, někdy dokonce i lépe. 

Poznámka: S hodinkami Fénix 6X Pro Solar, které mají sklo Gorilla Glass DX jsem odlesky nidky řešit nemusel. S Fénix 7 už ale ano, a to především v safírové verzi. Ale i modely s Gorillou se lesknou více než staré šestky, a to kvůli odlišné solární vrstvě a dotyku.

Čitelnější jsou Epixy také ráno a navečer, případně za tmy. Tehdy totiž musíte na Fénixech aktivovat permanentní podsvícení. Na rozdíl od cyklonavigace Edge totiž hodinky nemají čidlo jasu a nedokážou se tak přizpůsobit světelným podmínkám. Přes den Edge nesvítí a využívá reflexní vrstvy, v lese, za šera nebo za tmy se displej rozjasní - a intenzitu nastaví automaticky. 

Zajímavé je chování hodinek Epix na rozbité silnici nebo v terénu. Když totiž hodinky nejsou na ruce (poznají to podle snímače tepu), vypíná se po delší době neaktivity displej. A naopak, když do hodinek drbnete, proberou se a rozsvítí se na nastavenou vyšší úroveň. Na kole to pak vypadá tak, že standardně „svítí bludička“, ale když najedete na větší nerovnost, displej zvýší jas. Toto chování je tak na kole vlastně užitečné.

Pokud spíše jezdíte, Fénixy jsou lepší volbou

Hodinky s AMOLED - a teď mám na mysli především Epixy a Forerunnery 965 - mají displej čitelnější a viditelnější ve většíně běžných situacích. Zaostávají za Fénixy 7 či FR 955 v podstatě jen na přímém slunci - ale jen v režimu bludička. V režimu vyššího jasu je na displej vidět dostatečně. Dokud máte hodinky na ruce, je to v pohodě - gesto zvýší jas na dostatečnou úroveň.

Na řídítkách to ale horší, zejména za slunných letních dnů a hlavně při zobrazení mapy, která prostě potřebuje více jasu a méně okolního světla, aby na ni bylo dobře vidět. Pokud tedy hodláte jezdít s hodinkami na kole a chcete na data - a hlavně mapu - vidět, jsou lepší volbou Fénixy nebo FR 955. Se safírem Fénixů je to někdy docela peklo, ale člověk si po čase zvykne. Hlavně není nutno displej neustále probouzet z režimu bludička.

A když pojedete nad ránem nebo navečer, je možné zapnout režim trvalého podsvícení. U nových modelů Fénix 7 Pro navíc funguje režim automatického jasu, takže nemusíte přemýšlet, jako úroveň nastavíte. Já s F6X, když bylo třeba, jezdil s 20 % a stačilo to. Ale u safírových sedmiček je třeba mít o trochu více - alespoň u původních modelů. U řady Pro už jsou jednotlivé úrovně podsvícení o něco lepší. 

Tip: Vylepšený displej řady Fénix 7 Pro: Automatické podsvícení a lepší čitelnost za šera. A funguje to skvěle

A naopak: Pokud máte Edge pro cyklistiku a hodinky pro ostatní aktivity, pak je AMOLED ideální, protože bude ve většině případnů čitelnější a hlavně hezčí.  A to je právě můj případ.


Diskuse k článku (1)