Recenze Garmin Epix: Nové funkce, displej AMOLED, ovládání (1)

7.2.2022
S novou generací Fénix 7 přišel Garmin také s modelem Epix, který kromě dotykového ovládání dostal displej typu AMOLED. Ten nabízí jasné barvy a vysoké rozlišení
Černá je černá

Největší výhodou AMOLED displeje je zobrazení černé barvy. Díky tomu má displej excelentní kontrast


Tuto tříkapitolovou recenzi jsem napsal krátce po pořízení hodinek Epix v lednu 2022. Od té doby se hodně změnilo. Hodinky dostaly řadu nových funkcí, některé z nich dokonce teprve nedávno. Ladily se chyby, vylepšovaly drobnosti. Zkrátka Epixy (a Fénixy 7) jsou dnes výrazně lépe vybavené, než byly na začátku roku.

Když jsem si pročítal tuto starší recenzi, některé věci už jsou dnes jinak, některé v článku chybí, navíc jsem celkem hodně kritizoval displej, na který se nyní už také dívám odlišně – už jej tolik neodsuzuji, naopak, vnímám pozitivně řadu jeho vlastností. Proto je venku doplněná a výrazně prodloužená verze megarecenze, která má hned čtyři kapitoly a která obsahuje úplně vše, co byste o Epixech mohli chtít vědět.

Doporučuji číst novou verzi, protože ta původní je prostě holt zastaralá. 


Díky náhodě se mi podařilo dostal k safírové verzi Epix Pro s titanovou lunetou, i když jsem objednával základní ocelový model, který jako jediný byl skladem. Ne, že bych po safírové verzi nějak zvlášť toužil, naopak, jsem spíše pro běžné sklo Gorilla Glass, ale vyšší model má jednak titanovou lunetu a zadní partii, jednak 32 GB paměti, takže není nutno řešit, zda se vejdou všechny mapy a hudba, a v neposlední řadě příjem GPS na více frekvencích. A ještě jedna drobnost: základní model má stříbrnou lunetu a ta se mi vážně nelíbí.

Nepřehlédněte další části původní recenze:

Zatímco Fénix 7 je nabízen ve třech velikostech, Epix pouze v jediné – té prostřední s lunetou o velikosti 47 mm a displejem o průměru 1,3“. Aktuálně nabízí Garmin AMOLED displej pouze ve velikostech 1,1“ (Venu 2S) a 1,3“ (Venu 2, Venu 2 Plus, Epix) a další velikost by (možná) přinášela výrobní potíže. Zkrátka Epix má jenom jednu velikost a hotovo. Oproti Fénix 7 se navíc nenabízí se solárním nabíjením, tudíž jsou k dispozici jen dvě verze – základní a safírová.

Výrazným rozdílem oproti Fénix 7 je cena. Zatímco základní F7 stojí jen 16 990 Kč, za Epix zaplatíte 21 990 Kč. F7 se solárem pak stojí 19 490 Kč a v safíru se solárem 21 990 Kč. Za nejvyšší safírové Epixy pak zaplatíte 24 490 Kč, ale jak jsem už psal, bez solárního dobíjení. Pokud si tedy pořídíte hodinky Epix, počítejte s tím, že si za AMOLED displej připlatíte nemalý obnos. A to už by mohlo někoho odradit. 

Hodinky Epix jsem si koupil v podstatě z jediného důvodu – chtěl jsem si je vyzkoušet. Víceméně jsem si chtěl zkrátit čekání na Fénix 7X a navíc jsem chtěl mít možnost srovnání, jak velký rozdíl budu cítit při reálném displeje typu AMOLED oproti standardnímu transreflexnímu a jakou „energetickou“ daň si hezký displej s jasnými barvami vybere. A protože nemohu přímo srovnávat s Fénix 7, využiju toho, že používám Fénix 6X Pro Solar

Nepřehlédněte: Velká recenze Fénix 6X Pro Solar

Epix vs. Venu 2 

Co na Epixech v titanovém provedení oceňuji, je lehké tělo. Hodinky samotné váží jen 47 gramů, s řemínkem pak 70 gramů. Na ruce je sice cítím více než Venu 2, které váží i s řemínkem pod padesát gramů, ale o poznání méně než F6X Pro Solar. Přitom rozdíl v hmotnosti těla je jen 7 gramů (47 vs. 54 g) – a přesto je to více než patrné. I tenčí řemínek – 22 místo 26 mm – je příjemnější na nošení. Epixy jsou zkrátka stejně lehké jako Fénix 7S (ve verzi s ocelovou lunetou) a to je moc fajn. 

Poznámka: Základní model s ocelovou lunetou a zadní stranou je o něco těžší - tělo 53 g a celé hodinky 76 g.

Displej typu AMOLED není pro mě neznámou, měsíc jsem používal Venu 2, který má naprosto totožný displej. Věděl jsem tedy, do čeho jdu a co může čekat. Zásadním rozdílem je tak výrazně delší výdrž díky většímu tělu, a tedy větší baterii. Zatímco Venu má udávanou výdrž 11 dnů v režimu hodinek a 22 hodin s GPS, Epix by měl zvládnout 16 dnů a 42 hodin. Všechny tyto parametry platí pro vypínání displeje, když není třeba. V režimu always-on jde o cca 2 dny/12 hodin u Venu 2 a 6 dnů/32 hodin u Epix. 

Oproti Venu 2 jsou hodinky Epix celkem masivní, přidávají zhruba dva milimetry na tloušťce i na velikosti lunety. Navíc mají masivní úchyty řemínku a také výraznější tlačítka – zkrátka působí o nemalý kousek větší, ale stále jsou na ruce pohodlné. Dalším rozdílem je pak styl ovládání, zatímco Venu 2 jsou plně dotykové, Epix nabízí kromě dotyku také kompletní ovládání tlačítky, takže dotyk není třeba vůbec používat. Můžete se tak svobodně rozhodnout, co je pro vás lepší. 

Venu 2 je pak dostupné také ve verzi Plus, která má ještě o něco menší lunetu při stejně velkém displeji, a jako první model Garminu umožnuje volání přes hlasité handsfree a používání hlasového asistenta. Nic takového Epix nebo Fénix 7 nemá. Tyto modely – Epix a Venu 2 – ale nelze nějak smysluplně srovnávat, mají odlišnou cílovku a hlavně cenu. Epix jsou sporttesterem s maximem možných funkcí, Venu 2 stylovými fitness hodinkami, které míří spíše na ženy. 

Nepřehlédněte: Velká recenze Venu 2

Menší větší upgrade

Ač se to na první pohled nezná, hodinky Epix (a samozřejmě také Fénix 7) dostaly oproti předchozí generaci Fénix 6 řadu nových funkcí. Jejich přehled najdete v tomto seznamu:

  • stahovatelné mapy celého světa přímo z hodinek (16GB modely)
  • paměť safírových verzí 32 GB s přednahranými mapami 
  • přednahrané mapy lyžařských středisek a golfových resortů
  • všechny modely mají Wi-Fi, hudbu a Garmin Pay
  • dotykový displej vč. plného ovládání tlačítky
  • multiband GPS u safírových verzí
  • optický senzor Garmin ELEVATE 4. generace
  • kryt optického snímače ze skla místo plastu
  • Garmin SkiView s názvy resortů a svahů
  • běžecké trasy v mapách
  • funkce „před sebou“ - vzdálenost k předdefinovaným dílčím bodům na trase
  • funkce „výdrž“ (stamina) – předpovídá, kolik energie vám ještě zbývá pro aktuální aktivitu
  • aktivity Kiteboard a Windsurf 
  • nové grafy pro datová pole
  • možnost konfigurovat profily aktivit a datová pole z telefonu
  • obchod Connect IQ přímo v hodinkách v omezeném režimu
  • funkce zdravotního přehledu, která uloží váš tep, variabilitu srdečního tepu a další zdravotní data
  • manažer spánku – nastavení chování hodinek v době, kdy spíte
  • upravené a zpřehledněné uživatelské prostředí 

Některé novinky, které zde nejsou zmíněny, už dostala i řada Fénix 6 (např. nové aktivity), ale některé se v šestkách už neobjeví. A to především z důvodu staršího hardwaru, například funkce zdravotního přehledu, stamina (výdrž) či duální GPS, případně z obchodních důvodů, aby uživatelé měli motivaci koupit nový model. 

Barvy jako namalované

Garmin je odpradávna spojen s transreflexními displeji. Tyto displeje používají pro lepší viditelnost denní světlo – čím více je v okolí k dispozici světla, tím lépe je displej vidět. Vlastní podsvícení tak potřebují jen za šera a v noci. Mohou být tak neustále zapnuté, protože mají bez podsvícení velmi nízkou spotřebu. Obecně tak hodinky s tímto typem displeje vydrží velmi dlouho, i když mají displej neustále aktivní. 

Tento displej má ale dvě zásadní nevýhody – slabší podání barev a nízký kontrast. Černá tedy není úplně černá a barvy jsou mdlé. Na hodinkách, kde barvy nikterak zvlášť nepotřebujete a stačí vám pár základních (celkem 64), a to i na mapách, to naštěstí nevadí. Ovšem pro náročnější aplikace to už je určité omezení. Proto na hodinkách, kde záleží na kvalitním zobrazení, používají výrobci displej typu AMOLED.

A právě pro něj se rozhodnul Garmin poprvé u modelu Venu, následně u Venu 2/2 Plus a nyní dal tento displej vznik modelu Epix. Zatímco transreflexní displej sám o sobě nesvítí a je proto potřeba při horší okolním světle podsvícení, u displeje AMOLED svítí jednotlivé body přímo – jde o samostatné diody. V případě, že je na hodinkách zobrazen třeba jen digitální čas, může být spotřeba celkově nízká, protože bodů svítí minimum. Když ale svítí body všechny nebo alespoň většina, ouvej ouvej. 

Nepřehlédněte: Srovnání displejů Epix, Venu 2 a Fénix 6X Pro Solar

Výhodou AMOLED displeje je jednak vysoký kontrast, jednak živé barvy a skvělá viditelnost za téměř všech světelných podmínek. I na přímém slunci to není špatné, rozdíl je ale především za podmračeného dne nebo v lese, kdy transreflexní displeje bez podsvícení ztrácejí. Navíc získáte 65 tisíc barev, což umožňuje vytvářet a používat podstatně atraktivnější aplikace. Není divu, že chytré opravdové hodinky, kde se počítá s tím, že se budou používat jako částečná náhrada mobilu, používají výrobci AMOLED – aby aplikace k něčemu vypadaly. 

Epix je v tomto ohledu takovým hybridem. Nejde o chytré hodinky v pravém slova smyslu, spíše profesionální sporttester, který dostal atraktivnější displej, aby přilákal tak nové zákazníky, kteří nepotřebují ani tak brutální výdrž, jako spíše hodinky, na kterých vše vypadá lépe. A nutno říct, že displej vás prostě uchvátí, zejména, pokud si dáte vedle Fénix 6 nebo Fénix 7. Přiznám se, že kdyby mi nešlo primárně o výdrž, tak bych byl hodinkami Epix nadšen. 

Zapnutý? Vypnutý

Aby hodinky s displejem AMOLED co nejvíce šetřily energii, není displej rozsvícen neustále – data se ukážou jen na požádání. To může být například gesto ruky nebo stisk tlačítka, případně poklepání na displej, pokud je aktivní dotyk. Gesto je celkem spolehlivé (pokud zrovna neležíte), poklepání už je horší. Nakonec jsem začal místo poklepání používat tlačítka (je jedno, které stisknete), které displej rozsvítí – je to rozhodně rychlejší než se snažit gestem nebo poklepání přesvědčit hodinky, aby se aktivoval displej. 

Displej AMOLED ale může být rozsvícen i neustále. V takovém případě se ale výdrž o poznání zhorší. Epix vydrží podle výrobce v režimu hodin s displejem rozsvíceným na požádání 16 dnů, ale v režimu always-on jen šest dnů. Navíc v případě dlouhodobě zobrazovaných informací (pixelů) na stejném místě může dojít k degradaci displeje. Proto Garmin v režimu always-on standardně jen nízký jas, který se zvýší ve chvíli, kdy pohnete rukou nebo vyvoláte vyšší podsvícení aktivitou. 

Neustále zapnutý displej má i jednu výhodu – když si chcete prohlédnout nějaký doplněk, není nutno nejprve displej probudit, což je výrazně rychlejší. Zkrátka hodinky se chovají více jako běžné modely s transreflexním displejem. Rozhodně dobrou možností je ale always-on režim vypnout na noc, protože v noci hodinky nepotřebujete, a hlavně i při nízkém jasu svítí hodinky až nepříjemně hodně a blbě se u toho usíná. Úsporným režimům se budu věnovat v další části článku.

Je AMOLED vidět?

Jas displeje je možno nastavit celkem ve třech krocích, už ten nejnižší svítí tak, že při běžném osvětlení v místnosti je vše krásně vidět. A pokud dáte maximum, tak vám to doslova vypálí oči. Pro běžné použití stačí ten nejnižší, pokud používáte hodinky především venku, je vhodné trochu přidat. Za jasného dne se pak hodí rovnou to nejvyšší, protože to nízké se stává bludičkou. V tomto ohledu je transreflexní displej lepší, protože se jas displeje odvíjí od okolního světla a vy nemusíte řešit nic.

Možnosti jasu a vypínání displeje se pak nastavují zvlášť pro aktivitu a zvlášť pro režim hodinek. V každém profilu je možno zvolit, zda má být displej trvale zapnut, či zda se má vypínat – v takovém případě si pak volíte prodlevu, po kterou displej svítí (8 a 15 sekund). Je také možno zapnout či vypnout gesto ruky. Je-li displej vypnut, gesto ho zapne, je-li displej trvale zapnutý, nachází se ve většině času v režimu s minimálním jasem, aby se šetřila baterie. Gesto ruky ho pak rozsvítí na nastavenou úroveň. Toto nastavení je pro mě určitě příjemnější než displej v režimu vypnuto. 

Když jsem testoval viditelnost dat při aktivitě na denním slunci, překvapilo mě, jak dobře data čitelná byla. Oproti F6X Pro, kde mám nastaveno zobrazení černého textu na bílém pozadí (což je pro mě přirozenější), je to na AMOLED displeji přesně naopak – černé pozadí a bílé texty. I při aktivitě funguje pohasínání displeje v případě, že máte nastaveno always-on, gestem nebo poklepáním se pak displej rozsvítí tak, aby byl dostatečně čitelný. 

Na kole problém

Zatímco při pokojovém osvětlení nebo za šera tento režim sníženého jasu dostačuje, za jasnějšího dne už je to málo. Když máte hodinky na ruce, není problém gestem jas zvýšit. Ale pokud si dám hodinky na držák na řídítka kola, jsem v háji – nemám totiž k dispozici gesto. Jen poklepání (v rukavicích nebo při vypnutém dotyku problém) či stisk tlačítka. A mačkat tlačítka pokaždé, když budu chtít vidět data? To není dobrý. Stejně tak když jedete s hodinkami na ruce – jak chcete displej rozjasnit? Pustit se řídítek a máchat rukou?

Zkrátka hodilo by se mít možnost displej zapnutý opravdu neustále, a to při nastaveném jasu, ne v režimu „bludička“. Na to u Garminu zatím nepomysleli a je to velká škoda. Jasně, snížilo by to výdrž, ale kruciš, ta volba by tu měla být i za tuto cenu. A vlastně tím, že tato volba chybí, Garmin jen přiznává, že hodinky s AMOLED displejem jsou na tom s výdrží fakt bídně. Opět, tady má transreflexní  displej výhodu, nikdy jsem problém s čitelností displeje venku neměl. 

Toť lesk jako blesk

Epix je nabízen ve dvou verzích – se sklem Gorilla Glass a safírem. Safír je odolnější a safírová verze tudíž dražší. Obecně ale má vyšší míru odlesků než Gorilla Glass, což mohu potvrdit. Tam, kde je venku displej F6X krásně černý, Epix háže prasátka jako zrcátko. Částečně to může být způsobeno i dotykovou vrstvou, a tak počítám s tím, že Fénix 7 na tomu bude s odlesky hůře než Fénix 6 bez dotyku. Ostatně zkušenost s Venu 2 to potvrzuje – má sklo Gorilla Glass, ale s dotykem, a leskne se více než Fénix 6X Pro. 

Co se mi na Epixech líbí, je umístění displeje přímo pod safírovým sklem. To umocňuje pocit, že se dotýkáte přímo displeje. Na F6X Pro je displej naopak „utopen“ - mezi sklem a displejem je znatelná mezera. Až doteď mi to nevadilo, ale poté, co jsem používal Venu 2 a teď Epix, tak tu „díru“ prostě vnímám. Také se mi na Epixech líbí nízká míra „upatlanosti“ od prstů. Zatímco když se dotknu F6X, hned na něm ulpí otisky, na Venu 2 a Epix je to výrazně lepší. Počítám, že výrobce pro modely s dotykem upravil povrch tak, aby se na něm otisky zachytávaly co nejméně. 

Dotyk, tlačítka i kombinace

Naprosto zásadní inovací modelů Fénix 7 a Epix je dotykové ovládání. S ním má už Garmin dlouhodobé zkušenosti, už od modelů Vívoactive a posléze řady Venu. Čím je ale Epix (Fénix 7) unikátní, je možnost vybrat si jak kompletní dotyk, tak kompletní ovládání tlačítky. Toto se poprvé objevilo v první generaci hodinek Epix (2015, obdélníkový design, funkce jako Fénix 3), pak si ale dal Garmin dlouhou dobu pauzu. Vívoactive a Venu jsou totiž modely s ryze dotykovým ovládáním.

Možnost ovládat hodinky dotykem i tlačítky je v zásadě geniální. Dává to uživateli možnost volby, kdy je možno hodinky ovládat oběma způsoby, stejně jako pouze dotykem nebo pouze tlačítky. Já osobně preferuji tlačítka, protože jsou přesnější, hodinky lze ovládat po paměti, v rukavicích, na kole, na lyžích, v bazénu atd. Ale mimo aktivitu se dotyk může hodit, stejně jako je s ním lepší ovládání mapy, kde tlačítka naprosto selhávají, stejně tak se hodí pro zadávání dat (třeba PIN u Garmin Pay). 

Podobně jako lze nastavit chování displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je možné totéž pro dotyk. Ideální, alespoň v mém případě, je vypnutí dotyku pro aktivity a noc, ale ponechat jej zapnutý pro režim hodinek. Ne, že bych to nějak používal, ale poté, co jsem měl měsíc na ruce Venu 2, jsem dotykové ovládání vzal tak trochu na milost a někdy se mi prostě stane, že místo na tlačítka začnu šudlat po displeji. Dotyk se dá také kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek Start a Dolů (případně jinou zkratkou, když si ji nastavíte).

Stále ale platí, že ovládání tlačítky je přesnější a plynulejší, například listování doplňky se při dotyku zadrhává a má zpoždění, zatímco tlačítka mají rychlejší odezvu a nestane se mi, že bych nějaký doplněk „přejel“. Při ovládání dotykem platí to samé jako u Venu 2 – pohybem vlevo a vpravo můžete ovládat grafy v doplňcích. Když si zobrazíte doplněk tepu, stresu či kroky, pohybem vlevo a vpravo si můžete zobrazit starší data. Pokud doplněk nenabízí graf, v němž se dá pohybem vlevo a vpravo manipulovat, pak lze z doplňku pohybem prstu vpravo vyskočit – funguje to jako tlačítko back. 

V druhé části článku se věnuji doplňkům, aktivitám, menu a novým funkcím.

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 21 990 Kč základní model, Sapphire Titan 24 990 Kč

Diskuse k článku (0)
Tagy: