Megarecenze: Rok s hodinkami Garmin Epix – Přesnost GPS, správa a ovládání map, navigace, výdrž (4.)

21.12.2022
Poslední kapitola nejdelší recenze, jakou jsem kdy publikoval. Hodinky Epix si to totiž zaslouží. V této části se věnuji novému satelitními přijímači, mapám a jejich ovládání, navigaci, výdrži a profilům napájení
Hodinky Epix

Epixy patří aktuálně k nejzajímavějším hodinkám Garminu. Mají stejné funkce jako Fénix 7, ale displej, co je krásně vidět v interiéru a za horších světelných podmínek. Přesný opak Fénixů...


Hodinky Epix jsou aktuálně jedny z nejlepších sporttesterů na trhu. Vynikají živým a kontrastním displejem AMOLED, kterému jsme se věnoval v první části recenze. V druhé části jsem se zaměřil na dotykové ovládání a první porci fitness metrik jako Připravenost k tréninku a Stav k tréninku. A konečně v třetí kapitole pak dalším sportovním a fitness funkcím, stejně jako aktivitám a možnostem datových polí. 

Nepřehlédněte jednotlivé části:


Zcela přepracované GPS 

Pokud si pořídíte safírovou verzi, získáte kromě safírového skla a větší porce paměti také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“. 

Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše. V tomto případě „žerou“ hodinky nejvíce. 

Důležitou funkcí pak je SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. Nemusíte se tak rozhodovat, jestli preferujte spíše kvalitní příjem, a tudíž přesnější záznam trasy, nebo lepší výdrž. Hodinky to udělají za vás.  

Nepřehlédněte: Kompletní přehled: Nový firmware pro hodinky Epix a Fénix 7 s hromadou funkcí a vylepšení 

Přesnější! Většinou ano 

Když jsem zkoušel Epix proti F6X, oboje hodinky měly aktivní jen GPS, byl výsledek ve prospěch Epix – linky pohybu byla rovnější, bez výraznějších „hrbolků“, stejně tak v jednom nepřehledném místě udělaly Epix menší „smyčku“. Ve výsledku to na 2,5 km trase vytvořilo náskok F6X o 200 metrů. Zapnutí duální GPS + všech dalších systému už přesnost v místech, kde jsem se pohyboval, nikterak zvlášť nezlepšilo. 

Prostě Epixy jsou přesnější samy o sobě a zapnutí maximální přesnosti pomůže spíše tam, kde fakt je špatný terén s horší viditelností na oblohu. Navíc oproti F6X je nový čipset citlivější, při startu aktivity se chytne dříve, v podstatě okamžitě, a také nemá problém zachytit signál v případě, že jste pod střechou. Často se mi stávalo, že se Epix chytnul ještě předtím, než jsem vyšel ze dveří, zatímco s F6X jsem musel pak ještě venku čekat. Epixy také chytají signál třeba v hokejové hale s kovovou střechou, kde se F6X vůbec nechytá. 

Faktem je, že já používám téměř výhradně jen GPS. Je sama o sobě přesnější než u předchozí generace a na kole ve spojení se snímačem rychlosti nemám problém jako běžci, kterým na přesnosti GPS záleží podstatně více. Je to totiž jejich jediný snímač, který určí tempo běhu. Na kole mi tak v podstatě ani moc nezáleží na přesnosti určení polohy – je mi celkem fuk, jestli mi tu a tam poloha v nepřehledném terénu uskočí, protože vzdálenost správně určí zkalibrované čidlo. 

Pokud jde o výdrž, zapnutí „all systems + dual“ bere zhruba 7 % baterie za hodinu, to znamená maximální výdrž okolo 14 hodin – bez aktivní mapy. Jakmile sledujete mapu nebo je zapnutá navigace a současně jsou aktivovány všechny satelitní systémy, výdrž se celkem výrazně snižuje, Epixy si vezmou okolo 11 % za hodinu. Pokud je aktivní pouze GPS bez mapy, hodinkám to ubere zhruba 3–4 % za hodinu. U F6X Pro je to okolo 2 % za hodinu bez aktivní mapy. 

Tip: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Vylepšený správce map

U modelové řady Fénix 6 byly všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých byly přednahrány mapy dle regionu, v nichž byly hodinky prodány. Tyto mapy můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express na počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole, zda je mapa aktuální. Nemáte ale možnost si dohrát třeba mapu Ameriky, tu je pro řadu F6 třeba zakoupit. 

Epix, Fénix 7 a Forerunner 955 (ale i cyklonavigace Edge 1040) pracují s mapami zcela odlišně. Máte k dispozici všechny mapy Garminu včetně topomap Ameriky či Asie, a to kromě přes aplikaci Express také pomocí Správce map přímo v hodinkách. Základní modely s 16 GB paměti jsou prodávány bez mapy s tím, že vy nahrajete ty, co potřebujete, resp. ty, co se vám do paměti vejdou. 

S 16 GB ale toho moc nevykouzlíte, protože jen topomapa Evropy má 12 GB, mapa TopoCzech V4 pak skoro 1 GB a jestli si chcete nechat nějaké místo pro hudbu, končíte. Naštěstí ale aplikace Express umožňuje mapu Evropy rozdělit na regiony, takže si nahrajete třeba jen střední Evropu a ušetříte místo. Regiony sice nejsou rozděleny nikterak šikovně, ale pokud se pohybujete jen v okolí Česka, pak vám dva ze tří budou stačit. 

Safírová verze má stejně jako předchozí generace F6 velikost paměti dvojnásobnou a díky tomu jsou již mapy v hodinkách přednahrány – alespoň ty hlavní, co se týkají našeho regionu – SkiView či topomapa Evropy. TopoCzech si nainstalujete z aplikace Express přes dodávaný kupon, a zbytek si můžete dohrát dle libosti, místa máte dost. S dodávanými mapami mají safírové Epixy 15 GB volného místa. Aktualizace map probíhá stejně jako nahrávání nových – z aplikace Express nebo přímo z hodinek, což je ale celkem zdlouhavé. 

Tip: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači (návod)

Ovládání mapy

Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Zatímco bez dotyku musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické. 

S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblížíte a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Zoomovat můžete pomocí dvou ikon na levé straně. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci. 

Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, i když grafika mapy je oproti Fénixům příliš výrazná – hodně barvičková – a ve výsledku mi přijde snad i méně přehledná. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi. 

Navigace s hodinkami

Epix samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. Sice by se hodil větší displej jako má F6X nebo F7X, ale i na 1,3“ displeji to celkem jde. Musíte ale počítat s tím, že spodní část mapy je při navigaci je část mapy občas zakryta instrukcemi. A když máte na displeji ještě zobrazena dvě datová pole, mnoho z plochy pro mapu nezbývá. Když si vedle sebe srovnáte displej větších hodinek, je patrno, že 1,4“ je prostě lepší. A ne o málo. 

Tip: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955: Čím větší displej, tím lépe

Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky. Díky dotykovému displeji se cíle zadávají daleko lépe než dříve. Já používám téměř výhradě trasy vytvořené externě, a to v aplikaci Mapy.cz, které pak lehce upravím dle potřeby na webovém deníku Connect. Je to snadné a rychlé. 

Nepřehlédněte: Snadno a rychle: Jak nahrát trasu vytvořenou v Mapy.cz do navigace nebo hodinek

Před aktivitou si pak vyberete uloženou trasu a na tu se necháte navigovat. Pokud se nenacházíte na startu, můžete se nechat ke startu „dovézt“. Před jízdou nebo během lze zobrazit náhled na mapu, průběh nadmořské výšky či podívat se na všechna stoupání na trase včetně všech podrobností. Zajímavou možností je pak trasu obrátit a běžet nebo jet v protisměru. 

 

Při aktivní navigaci

Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. 

Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazení se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Pokud není žádné stoupání aktivní, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Zatímco na Edge se na obrazovku s ClimbPro přepne navigace na začátku stoupání automaticky, na hodinkách to musíte provést ručně a ClimbPro si zobrazit sami. 

Tip: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

Před odbočkou se displej rozjasní

Na mapě, ale i na dalších obrazovkách, se před odbočkou ukážou ve spodní části navigační instrukce současně se zvukovým a případně i vibračním oznámením. A tady bych se pozastavil, protože právě ta oznámení jsou při navigaci na kole naprosto zásadní. Když mám Epixy na řídítkách, běží v režimu bludička – tj. se sníženým jasem. Pokud jsou aktivní datová pole, je za jasného dne i něco vidět. Ale s mapou nevidím nikdy nic – prostě displej je natolik tmavý, že vypadá skoro jako vypnutý.

Ale když se blíží odbočka, hodinky se ozvou zvukem, ukáže se navigační instrukce a displej se zjasní na maximum – a to je super. Protože pak je mapa v pohodě vidět a já vím, kam mám odbočit. Čili díky bohu za tuto drobnost, s níž je navigace s Epixy na řídítkách použitelná. Pokud máte navigační instrukce vypnuté a jen sledujete polohu na mapě a nakreslenou trasu, máte celkem smůlu. Pokaždé musíte displej aktivovat manuálně tlačítkem nebo dotykem, abyste viděli, kde jste. 

Přehrávač hudby

Standardní funkcí všech modelů Epix (a Fénix 7) je přehrávání hudby. A to nejen ovládání přehrávače v mobilu, ale vlastní hudby uložené v paměti. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. U základních Epixů to může být problém, protože jen Topo mapa Evropy zabere okolo 12 GB a když k tomu přidáte ještě Topo Czech, moc prostoru vám nezůstane. Safírová verze je v tomto ohledu podstatně lepší. 

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru. Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem předplatitelem Apple Music. Sice jsem si kvůli testu (a své dceři) Spotify předplatil také, ale znamenalo by to pro mě vytvořit si desítky playlistů, nahrát hromadu offline hudby či audio knih, co mám ještě z doby offlajnové atd. A to prostě fakt dělat nehodlám.

Nesmíte minout: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

Navíc se už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém. Hudbu poslouchám při práci nebo v posilovně, ale na kole prostě ne. 

Garmin Pay

Jak základní, tak safírová verze má podporu Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často. 

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je na dotykovém displeji rychlejší než tlačítky.

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami 

Týden dají v pohodě

A jaká je výdrž hodinek? Garmin uvádí 16 dnů v režimu vypnutého displeje a 6 dnů v režimu always-on. Se zapnutou GPS je to pak 42, resp. 32 hodin, což není špatné – je to například více než vydržely modely Fénix 5 a Fénix 5 Plus. Nutno si ale uvědomit, že režim always-on při aktivitě znamená, že za jasného počasí na displeji toho moc neuvidíte a je třeba si gestem nebo tlačítkem displej rozsvítit na max. A při maximálním jasu by byla výdrž výrazně slabší.

Papírově je na tom Epix o něco hůře než Fénix 7, zejména při aktivitě, ostatně dobře je to vidět v následujícím přehledu:

Epix (za lomítkem v režimu always-on)

  • v režimu hodinek: 16/6 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 21 dní
  • GPS: 42/30 hodin
  • všechny systémy: 32/24 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 10/9 hodin
  • expediční režim: 14 dní

Fénix 7 Pro Solar (za lomítkem se solárem)

  • v režimu hodinek: 18/22 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
  • GPS: 57/73 hodin
  • všechny systémy: 40/48 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 10 hodin
  • UltraTrac: 136/289 hodin
  • expediční režim: 40/74 dní

V režimu s vypnutým displejem, který se aktivuje na požádání, přičemž při aktivitě je zapnut neustále, mi vydržely Epixy s 10 hodinami aktivit (polovina indoor) 8 dní. Optický snímač byl aktivní, GPS v režimu standard (čili ne více pásem, ne více satelitní systému). Při venkovních aktivitách jsem nezapínal mapu, vidět byla vždy jen datová pole. Někdy jsem měl připojen hrudní pás, na kole pak senzor rychlosti.  

V dalším testu jsem měl Epixy v režimu opět s vypnutým displejem. Nastavení hodinek stejné, aktivní noční režim, kdy je odpojen mobilní telefon a zapnutý úsporný displej, při aktivitách připojeny stejné senzory. Celkem jsem absolvoval 11 hodin s GPS a tři hodiny kardia, kdy je GPS neaktivní. Při aktivitě měly hodinky Epix zapnutý displej. A opět, hodinky vydržely osm dní. 

V režimu zapnutého displeje, který byl vypnut jen v noci během spánku, pak v podobném režimu jako výše zvládají hodinky pět dní. Aktivní byl vestavěný vzhled hodinek, který v úspornému režimu neukazoval minutovku a data aktualizoval méně často. Jinak vypadal stejně jako v režimu běžném. Určitě by výdrži pomohlo, kdyby byl vzhled hodinek úspornější, ale já v režimu always-on schválně používám takový, aby data byla (čas a zejména tepovka) vidět neustále. 

Podrobněji: Jak dlouho vydrží hodinky Epix? Co všechno má vliv na spotřebu + srovnání s Fénix 6X a Fénix 7

Nutno ale počítat s tím, že při aktivitní navigaci je výdrž o poznání nižší. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, to vše si vezme energii navíc. Podle mých zkušeností to může být až dvojnásobek, záleží i na tom, jak často se na hodinky díváte, a tudíž aktivujete režim maximálního jasu.

U Epixů to může být až 10 % baterie za hodinu, záleží na tom, jaký satelitní systém je aktivní. V běžném režimu GPS si za dvě hodiny jízdy navigací vzaly 13 % s tím, že mapa byla zobrazena méně než polovinu času. 

Správa napájení 

Epixy umožňují šetřit energii na několika úrovních. Kromě již zmíněných profilů napájení je to možnost vypínat a zapínat různé funkce jako podsvícení displeje, připojení mobilního telefonu a notifikace, optický snímač srdečního tepu, sledování aktivit či volba méně náročného vzhledu hodinek.

Hodinky umí ukazovat stav baterie nejen procentem, ale také odhadem počtu dnů, kolik vydrží při aktuálním nastavení a zbývajícím stavu nabití baterie. Tento odhad je přímo ovlivňován zapnutím či vypnutím zmíněních funkcí. Pokud jakoukoliv z výše zmíněných funkcí vypnete, vzroste odhad uváděný v datovém poli na vzhledu hodinek. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Jednotlivé funkce můžete vypína ta zapínat zvlášť, případně rovnou aktivovat Úsporu baterie. Ta se poprvé objevila v řadě Fénix 6 a umožňuje během okamžiku přenout hodinky do stavu s nízkou spotřebou. Pokud jsou zapnuty všechny šetřící funkce, můžete se například s modelem F7X dostat až na výdrž 90 dnů, s Epixy to není tak brutální prodloužení, ale pár dnů získat můžete. Tento režim se přepíná pomocí menu rychlé volby (podrženém levého horního tlačítka). 

Můžete si rovněž nastavit, že úsporný režim bude aktivní jen během doby spánku, tj. přes den budou hodinky běžet normálně a jen v noci, kdy je v podstatě nepotřebujete (maximální tak pro ranní budíček), vše se vypne. To také dokáže ušetřit dost energie. Je dobré doplnit, že v režimu úspory energie nefunguje sledování spánku, pokud je vypnut snímač srdečního tepu. Hodinky jsou zkrátka off. 

Epix? Epix!

Trvalo mi dlouho, než jsem si k hodinkám Epix našel cestu. A pravděpodobně by se to nikdy nestalo, kdyby Garmin tak nezpackal displej modelu Fénix 7 – ten je v safírovém provedení v podstatě nepoužitelný, uvnitř je mdlý, černá je šedá, kontrast žádný, všude samé odlesky, na slunci lepší, ale také žádná sláva. A ani verze s Gorilla Glass na tom není o mnoho lépe. Je prostě vidět, že kombinace soláru, safíru a dotyku je prostě smrtelná.

Epixy oproti tomu mají výhodu v absenci soláru, a navíc displej AMOLED svítí zejména v interiéru tak jasně, že odlesky přerazí. Prostě je to stejné, jako kdybyste používali mobilní telefon – problém máte nejvíce za jasného počasí a na přímém slunci. Zejména na kole, když jsou hodinky na řídítkách, je to špatné. Ale díky tomu, že teď používám při jízdách téměř výhradně Edge 1040, nemusím to řešit. A užívám si displeje AMOLED ve všech ostatních situacích.

Kdybych si ale měl vybrat hodinky, které bych měl jako jediné zařízení (bez Edge), tak bych šel do Forerunner 955, případně bych zůstal u Fénix 6X Pro Solar – oba modely mají displej pohodově čitelný za všech situací s minimem odlesků. U FR 955 to ale platí jen pro verzi bez soláru, solární verze se totiž leskne o poznání více. 

Plusy

  • Skvěle čitelný displej v interiéru a za horších světelných podmínek
  • Lehké tělo, kvalitní provedení
  • Dotykové ovládání
  • Všechny možné funkce
  • Na hodinky s AMOLED solidní výdrž

Minusy

  • Odlesky safírového skla
  • Horší čitelnost displeje na slunci
  • Omezení pro verzi bez safíru

Stručné parametry

  • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
  • Hmotnost: 76 g včetně řemínku, 53 g tělo hodinek (základní provedení); 70 g včetně řemínku, 47 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,3“ (33,02 mm)
  • Rozlišení displeje: 416 pixelů 
  • Baterie: až 16 dnů s měřením tepu, až 42 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Baterie se zapnutým displejem: až 6 dnů s měřením tepu, až 30 hodin s GPS a 9 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS, Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
  • Cena: 20 990 Kč základní model, Sapphire Titan 22 790/23 290 Kč (doporučená koncová cena)

Diskuse k článku (0)
Tagy: