Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky

21.9.2022
Letos Garmin uvedl řadu novinek, až z toho přechází zrak. Vyzkoušel jsem skoro všechny, abych našel nástupce za Fénix 6X Pro Solar. A skončil u úplně odlišného modelu, který s F6X nemá společného skoro nic
Hodinky Epix

Displej typu AMOLED je ve většině případů skvěle čitelný s dobrým kontrastem a jasnými barvami. Jen na slunci pokulhává


Je zvláštní, jak si život s člověkem zahrává. Ještě před rokem by mě nenapadlo, že budu jezdit na elektrickém kole. Ale člověk míní, život mění. A tak dnes střídám elektrické kolo s klasickým a přijde mi to úplně v pohodě. Stejně tak jsem si nikdy nemyslel, že bych mohl používat dotykové hodinky s AMOLED displejem. A rok se sešel s rokem a hodinky, které jsem si v lednu koupil jen na test, nakonec používám dodnes a zvažuju, že si je nechám jako hlavní.

Moje geneze hodinek je celkem dlouhá. Začínal jsem s prvním modelem Vívovactive, následovaly hodinky Vívoactive HR, které jsem vyměnil za Forerunner 935. Původně jsem chtěl Fénix 5, ale FR 935 byly funkčně totožné a výrazně lehčí. Když se mi rozbily tak, že nešly opravit, pořídil jsem si Fénix 6X Pro Solar. Chtěl jsem větší displej s mapami a navigací, abych nemusel používat Edge 1030 a tedy dvě zařízení současně. F6X mi nabídly celkem lehké provedení, na svou dobu obří výdrž, která několikanásobně předčila Edge 1030, a hlavně jde o univerzální zařízení, které lze využít v podstatě k čemukoliv. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 6X Pro Solar: To nejlepší, co můžete mít od Garminu na ruce (i na kole)

Proč jsem zasklil Edge 1030

Zkrátka skoro dva roky jsem jezdil s hodinkami, zpravidla na řídítkách, výjimečně na ruce – tam mám hodinky jen tehdy, kdy nepotřebuji sledovat data. Jde zejména o jízdy s dětmi, případně když zapomenu držák na hodinky na jiném kole. Dnes už má čtyři, ale dříve jsem měl jen jeden a ten jsem musel přesouvat z jednoho kola druhé. A protože jezdím z domu a z práce, často se mi stávalo, že držák zůstal na jiném kole než na tom, které jsem měl s sebou. Edge 1030 jsem občas brával jen na delší aktivity do neznáma, kde se prostě velký displej hodí. 

Důvodů, proč jsem přestal používat Edge 1030, bylo více. Jednak se mi stávalo, že jsem ho zapnul a neměl šťávu. Prostě se vybil, i když jen ležel na stole. Měl teploměr, který ukazoval nižší teplotu, než reálnou – musel jsem přičítat zhruba 2,5 stupně. Jízdy se také neukládaly do historie – tam jsem viděl jen ty, co se do navigace nahrály přes TrueUp z hodinek. A konečně celkem slabá výdrž a dlouhé nabíjení. Nic z toho není na F6X problém, navíc je tu ona parádní výdrž (s navigací kratší, ale tu nepoužívám tak často).

Tip: Velká recenze cyklonavigace Edge 1030

V lednu to vypuklo

Celé dva roky se u Garminu nedělo v podstatě nic zásadního. Většina modelů byla uvedena na trh v roce 2019, mezitím se objevilo jen pár „vedlejších“ produktů (alespoň z mého pohledu), a sice Forerunner 745, Edge 530 a Edge 830 a konečně Venu 2. Vylepšené navigace Edge 130 Plus a 1030 Plus ani snad nepočítám, protože až na trochu rychlejší hardware nešlo o významný upgrade. Skoro všechny novinky se objevily ve starších modelech.

Pak ale přišel leden letošního roku (2022) a přišla nová generace Fénix 7 a s ní také Epix, což je Fénix 7 s AMOLED displejem. Následovala další generace hodinek Instinct 2, Forerunner 255 a Forerunner 955 a záhy navigace Edge 1040. Zatímco modely uvedené v předchozím odstavci nepatří k těm, na které by se čekalo se zatajeným dechem, Fénix 7, Forerunner 955 a Edge 1040 jako vlajkové lodě svých kategorií byly naopak očekávány dychtivě.

Epixy? No toto!

Musím přiznat, že já se nejvíce těšil na Fénix 7X. Bohužel, první kousky byly okamžitě pryč, takže jsem si na zkoušku pořídil Epix – hodinky s dotykovým AMOLED displejem. Po zkušenostech s Venu 2, které jsem si pořídil před Vánocemi 2021, jsem věděl, že tento typ displeje mi prostě nesedí pro venkovní aktivity, protože AMOLED má problémy s čitelností na příméme slunci (ale v místnosti je naopak parádní). 

Ale u Venu 2 nešlo ani tak o displej, jako spíše o hodinky jako takové – fitness stylovka s řadou omezení prostě není pro mne. Navíc hodinky nemají ovládání tlačítky, spoléhají pouze na dotyk a to u sportovních hodinek prostě nejde. Nakonec tyto hodinky skončily u dcery, která je naopak miluje pro krásný displej a dotyk, a ženě jsem následně pořídil Venu 2S - pro běžné použítí jako chytré hodinky jsou naopak Venu 2S ideální.

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Venu 2

Přiznávám, že jsem k Epixům přistupoval s despektem. Dotykové ovládání, displej, který krásně svítí v interiéru a zobrazuje super barvy, ale na slunci je čitelnost velmi slabá, výdrž, která se prostě nemohla rovnat Fénix 6X, dotykové ovládání, to všechno ve mně vytvořilo jakousi zeď, kterou by hodinky nemohly překonat, ani kdyby mi snesly zlaté vejde či modré z nebe. Takže spíše, než abych hodinky užíval, jsem na nich hledal chyby a důvody, proč nejsou pro mě.

Tip: Velká recenze hodinek Epix

Další a další hodinky

Zhruba po měsíci jsem si koupil Fénix 7 Pro Solar (s Gorilla Glass), které mě zklamaly vysokou mírou odlesků, skoro stejnou jako má safírové sklo. Oproti Epixům měly horší čitelnost v interiéru a ve srovnání s F6X Pro Solar byly prostě celkově slabší. Při stejné hmotnosti měly horší displej, nižší výdrž, nemožnost zobrazit sedm a osm datových polí, zkrátka jak jsem je otestoval, šly z domu. A hodinky Epix, u kterých bych to předtím nečekal, jsem si nechal – že je prodám až někdy časem. V očekávání totiž byly další novinky…

Nepřehlédněte: Recenze hodinek Fénix 7 Pro Solar

A ty přišly v červnu (2022): Forerunner 255 a 955. Jako dřívější majitel Forerunner 935 jsem se na FR 955 fakt těšil. Koupil jsem si verzi bez soláru, protože tehdy byly skladem, zatímco na soláry bych musel čekat. A ač to z testu není tolik poznat, byly pro mě trochu zklamáním. Mají skvělou čitelnost displeje (solární verze je na tom o něco hůře), která se vyrovná F6X Pro Solar, ale horší grafiku menu i datových polí, některé funkce jsou omezeny (třeba Počasí), při zobrazení notifikací plýtvají místem, zkrátka spousta drobností, které ale v důsledku zhoršují celkový dojem. Jsou navíc tlustší než FR 945 a nejsou ani moc hezké. 

Nepřehlédněte:

Na cestě Edge 1040

Takže hodinky Forerunner 955, které jsem bral jako svoje favority, jsem poslal dál, stejně jako posléze Forerunner 255, které se mi líbily svou „štíhlostí“ a designem ještě více než FR 955. Jsou to super hodinky, ale nemají mapy a řada funkcí je tak trochu ošizena. Tou dobou však už byla na cestě cyklonavigace Edge 1040, o které jsem uvažoval jako o svém hlavním sportovním zařízení. Jsem primárně cyklista a trochu plavec, takže když se to vezme kolem a kolem, hodinky mi stačí v podstatě pro sledování metrik jako tepová frekvence, stres, VST, spánek a další vedlejší aktivity jako turistika nebo plavání. 

S modelem Edge 1040 jsem zkrátka uvažoval o tom, že zase začnu jezdit s cyklonavigací místo hodinek. Fénix 6X Pro Solar jsou sice super, ale mají jednu nevýhodou: zobrazí jen osm datových polí. A s tím, jak jsem si po operaci začal hlídat tep, který mě do té doby v podstatě nezajímal, jsem potřebovat vidět více dat najednou, abych nemusel přepínat mezi obrazovkami. Na Edge tak mám současně jak tepovku, tak nadmořskou výšku, stoupání, gradient či čas dojezdu do cíle. A kromě toho vše ostatní, co na hodinkách: rychlost, průměrku, čas, stopky, tepovku a teplotu.

Nepřehlédněte: První dojmy: Cyklonavigace Edge 1040 se solárním dobíjením, brutální výdrží a novým prostředím

Fénix 7S? Moc malé…

Zatímco jsem čekal na objednanou navigaci Edge 1040 Pro Solar, přemítal jsem, jaké hodinky bych měl jako doplněk. Klidně bych si nechal jako hlavní F6X Pro Solar, ale na nich bych nemohl testovat nové funkce. Mohly by to být také Epixy, ale přece jen jsem si říkal, že bych raději něco s klasickým displejem. A tak jsem si pořídil Fénix 7S Pro Solar Sapphire, že budu mít na ruce něco malého a lehkého, když už nepotřebuju velký displej pro cykloaktivity jako má F6X. 

Přiznávám, že se mi velikost hodinek docela líbila, jsou malé, nenápadné. Ale záhy se ukázalo několik nevýhod. Jednak je řemínek fakt celkem krátký na moje zápěstí. Jednak v držáku na řídítkách nebyla takřka žádná rezerva. A jednak kombinace dotyku, soláru, safíru a transreflexního displeje je fakt smrtelná. V interiéru se hodinky děsně lesknou – je vidět spíše odraz bílých zdí, stropu a oken než data. A venku to není o nic lepší, tam se zase lesknou mraky a stromy. Klasická Gorilla na Fénix 7, které jsem měl předtím, byla přece jen o něco lepší, ale taky nic moc. 

Tip: Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire Solar

Na každé ruce jedny

O to více jsem tehdy začal doceňovat vlastnosti Epixů. Ano, na slunci při aktivitě, když mám hodinky na řídítkách, je to slabota, ale v interiéru jsou naprosto boží: AMOLED přerazí brutální odlesky safírového skla, detailní rozlišení pomáhá čitelnosti textů, notifikace jsou parádní, zkrátka jako chytré hodinky jsou výrazně lepší než Fénixy 7 či FR 955, protože na nich v místnosti je něco vidět a zejména Connect IQ aplikace vypadají lépe. Zkrátka tyhle hodinky mají něco do sebe. 

Takže model F7S jsem využil k testu a následně ke srovnání s Venu 2S, které používá moje žena, a rozhodl jsem se, že se s nimi rozloučím. Aktuálně tedy mám Fénix 6X Pro Solar, které považuji za to nejlepší, co Garmin v posledních letech vyrobil, a Epix Pro Sapphire, které mám pro testování nových funkcí, jež se objevují v sedmé řadě Fénixů a odvozených modelech. Nosím oboje – na levé ruce F6X, na pravé Epixy. Ani jedněch se zatím nedokážu vzdát. F6X mají skvělý displej čitelný venku, Epixy jsou zase lehké, displej super v interiéru, a hlavně na nich jsou funkce a vylepšení, které už F6X nedostane. 

Ideální hodinky? Neexistují 

Právě kombinace těchto dvou hodinek by byla pro mne ideální: Velikost, hmotnost a vlastnosti Epixů, transreflexní displej s minimem odlesků z Fénix 6X. Ideálně bez dotyku a bez soláru. Velkou výhodou Epixů oproti Fénix 7 je možnost i na displeji o velikosti 1,3“ zobrazit osm datových polí. Šestice je fakt málo, a hlavně mi chybí možnost zobrazit sedm polí, kde je jedno centrální číslo výraznější než ostatní. Na F6X i Epxech toto nastavení používám jako primární. 

Kdyby toto Fénixy 7 zvládaly a nebyly omezeny jen šesti datovými poli, tak by se o nich snad dalo uvažovat – s tím, že bych si prostě musel zvyknout na lesklý displej. Přece jen velikost je příjemnější než u Fénix 6X/7X. Ale protože takovéto hodinky neexistují, tak si prostě nechám lehké a velikostí ideální Epixy s tím, že pro cyklistické aktivity mi poslouží Edge 1040 s obřím displejem. Zde odlesky z velké části eliminují doslova obří data, která jsou oproti maličkým hodinkám daleko lépe čitelná i s těmi proklatými prasátky. 

Pokud samozřejmě mezitím nezměním názor a nepořídím si F7X i s tím nikterak povedeným displejem a vyšší hmotností. Ale tak nějak s tím úplně nepočítám.Tagy: