Proč jsou hodinky Fénix 7 hůře vybavené než Forerunner 955?

2.6.2022
Nové hodinky Forerunner 955 dostaly do výbavy funkce, které v základním provedení Fénix 7 a Epix chybí. Má to nějaký rozumný důvod?
Forerunner 955

Nový top model běžeckých hodinek má stejné vbyavené jako nejvyšší safírová provedení Fénix 7 a Epix


Když Garmin uvedl na trh hodinky Fénix 7 a Epix, udivilo mě (a určitě nejsem jediný), že základní verze hodinek má jen 16 GB paměti a současně nemá podporu pro duální GPS (GNSS). Navíc, pokud si chcete pořídit lehčí titanové provení, automaticky to znamená volbu safírového skla, které je sice odolnější vůči poškrábání než Gorilla Glass, ale má o něco více odlesků.

Nepřehlédněte: Přehled modelů hodinek Fénix 7 a proč se cítím tak trochu v pasti

To jsem ale ještě netušil, co Garmin provede při uvedení hodinek Forerunner 955. Nejvyšší řady hodinek Forerunner - modely 935 a 945 - byly vždy víceméně funkčně shodné s řadou Fénix, jen lehčí díky plastovému provedení. A dosud se nestalo, že by měly nějakou funkci navíc, spíše naopak. Například Forerunner 945 má menší displej než Fénix 6, a to při stejně velkém těle (47 mm).

Tip: Hodinky Forerunner 955: Dotykový displej, solární nabíjení, nové tréninkové funkce

Skvěle vybavené hodinky Forerunner 955

Forerunner 955 ale to ale zásadním způsobem změnil. Nejenže dostal řadu softwarových funkcí, které zatím Fénix 7/Epix nemají a které teprve získají v nových edicích firmwaru, ale také dostal do vínku dvě funkce, které základní edice Fénix 7/Epix mít nebudou ani v budoucnu: 32 GB paměti pro mapy a hudbu a podporu pro duální GPS. Čili pokud jste pořídili základní model Epix nebo Fénix 7, můžete se cítít - a právem - zklamaní. (Reálně ale takových lidí bude spíše méně, většina si pořídila nejvyšší verzi.)

Poznámka: A aby toho nebylo málo, podporu pro duální GPS dostaly i hodinky Forerunner 255, které stojí polovinu toho, co základní edice Fénix 7 bez podpory této funkce.  

Dodnes zkrátka nechápu, co přimělo Garmin k tomu, aby základní edice hodinek Fénix 7 a Epix prodával bez duální GPS a s menší pamětí. Mimochodem, všechny mapové edice Fénix 6 mají 32 GB paměti, zatímco souběžně prodávaný Forerunner 945 má jen 16 GB paměti. A to mi dává smysl. Levnější model má méně paměti než prémiový. U Forerunner 955 a základního provedení Fénix 7 je to ale naopak, a to mi prostě hlava nebere.

Méně vybavené hodinky za více peněz?

Co to znamená? Když si koupíte Fénix 7 nebo Epix bez safírového skla, budete mít reálně horší hodinky než ti, kdo si pořídí levnější Forerunner 955. Abyste měli ty stejné funkce, musíte si pořídit safírové provedení. Pro srovnání: Oficiální koncovka Fénix 7 v safíru je 21 990 Kč, Foreruner 955 Solar pak 15 990 Kč. Tedy ještě méně, něž kolik stojí základní F7 bez solárního dobíjení, multibandu a jen s 16 GB paměti.

Naštěstí i s 16 GB paměti se to dá zvládnout, celá Evropa má sice skoro 12 GB, nicméně dá se rozdělit jako jediná mapa na regiony, takže si do hodinek nahrajete třeba jen střední Evropu a na hudbu vám zbude místa dost. A bez duální GPS se také obejdete, už základní GPS je v novém čipsetu výrazně přesnější než ve Fénix 6, a když k tomu přidáte další satelitní systémy, na nepřesnost se už nedá stěžovat. Takže mi jde spíše o princip než nějaké reálné omezení. Ostatně sám jsem asi dva měsíce základní model F7 používal a bylo to v pohodě. 

Nepřehlédněte:

A ještě jedna drobnost. Před dvěma lety jsem si Fénix 6X Pro ve verzi Solar pořídil jen proto, abych získal díky titanu lehčí provedení než základní ocel. Takže jsem vlastně připlácel za lehčí hodinky (nějakých pět tisíc). Když si ale koupíte Forerunner, máte (výrazně) lehčí hodinky za méně peněz. No, dává to logiku? Jasně, polymer není tak odolný jako kov, ale upřímně, měl jsem hodinky Forerunner 935 dva roky a na lunetě bez jediného zásadního škrábance. 

Možná pro tuto stategii má Garmin nějaké vysvětlení, ale já nemůžu přijít na to, jakou.