Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači

24.3.2022
V nové generaci hodinek Fénix 7, hodinkách Epix a Forerunner 955 se zcela změnila správa map v hodinkách. Nyní je možné libovolně přidávat a ubírat mapy celého světa. Jde to jak přímo z hodinek, tak z počítače
Mapy v hodinkách i v počítači

Přidávat a odebírat mapy lze nově jak z aplikace Express, tak z hodinek


O Správci map v hodinkách jsem psal podrobně ve starším článku, takže nyní se rovnou podíváme, jak funguje a jak jej ovládat. Najdete jej mezi aktivitami a aplikacemi (stiskněte tlačítko Start a listujte směrem dolů). Po spuštění se ukáže volné místo v paměti a mapy SkiView a několik golfových map Course, které jsou v paměti předinstalovány. 

Upozornění: Tuto funkci mají pouze hodinky Fénix 7, Epix (plus odvozené modely) a Forerunner 955 

Dále je tu složka TopoActive, kam se ukládají veškeré stažené mapy. Safírové modely tu mají uloženou mapu TopoActive Europe, základní modely jsou prodávány bez mapy. Pro přidání mapy vyberte „Plus“, hodinky se připojí k Wi-Fi a zobrazí seznam dostupných map. Po  vybraní mapy se ukáže náhled na pokrytý region, tlačítkem Start pak zahájíte stahování.

Pokud nejsou hodinky připojeny k napájení, mapa se jen uloží do fronty, ale stahovat se nezačne. K tomu je třeba mít hodinky připojené k napájení. Nestačí jen USB z počítače, musíte být připojeni do elektrické sítě pomocí adaptéru. Stahování je pomalé, daleko pomalejší než z počítače - například mapa TopoEurope se stahuje nějaké čtyři hodiny. Ale když není po ruce počítač, hodí se to.

Stejně jako mapu přidáváte, můžete ji i odebrat - po vybrání dané mapy můžete zobrazit buď podrobnosti, nebo mapu z paměti odebrat. 

Aplikace Express v počítači

Vedle Správce map v hodinkách je možné mapy do hodinek nahrát i přes aplikacii Express na počítači. Je to jednak rychlejší a jednak přehlednější. Zde lze i snáze mapy mazat a zkrátka lépe s nimi pracovat. Stejným způsobem lze spravovat mapy i v cyklonavigaci Edge 1040. 

Po spuštění aplikace a připojení klepněte na připojené hodinky, čímž zobrazíte hlavní nabídku. Zde se ukážou případné aktualizace již nahraných map, firmwaru či aplikací uložených v hodinkách. Vás ale zajímá tlačítko Správa map. Zobrazí se přehled všech map, které jsou v hodinkách uloženy a které lze do hodinek nahrát.

Přepněte se na záložku TopoActive. V seznamu map si zvolte ty mapy, které v hodinkách chcete mít, a případně odšrktněte ty, které se mají smazat. Aktivní jsou jen ty mapy, co se do hodinek vejdou. Když máte 16GB model, bude po nahrání jedné větší mapy zbytek nedostupný. Přesně tak, jak je to na obrázku - když je v paměti TopoActive Europe (11,5 GB), skoro nic už tam nedostanete. 

Poté klepněte na Uložit změny, načež proběhne instalace zvolených map do mapěti hodinek. Po instalaci hodinky odpojte, mapy se inicializují a můžete je začít používat. 

Tip pro 16GB modely

A na závěr ještě jeden tip pro základní modely Fénix 7, které mají jen 16 GB paměti. Když totiž do ní nahrajete mapu TopoCzech a mapu TopoActive Europe, zbude vám jen necelý 1 GB prostoru. Mapa Evropy má však možnost rozdělit se na tři části - západ, střed a východ.

Jednotlivé země jsou v regionech zastoupeny trošku nelogicky, například severské země jsou ve východním regionu, Česko není společně se Slovenskem apod. Rozdělení je dobře vidět na vložených obrázcích. Jakmile je region vybrán, už pokračujete stejně jako u nahrávání celé mapy. Bohužel, rozdělení mapy Evropy na regiony funguje jen z počítače.


Diskuse k článku (24)
Tagy: