Recenze hodinek Forerunner 955: Přehled nových funkcí, srovnání s Fénix 7/Epix, grafika a menu (1.)

22.6.2022
Běžecký a triatlonový top model dostal do vínku všechny funkce, co Fénix 7/Epix, a některé dokonce navíc. K tomu má lehčí a levnější. Co víc si přát?
Forerunner 955

Hodinky mají přehledně zobrazený graf tepové frekvence po ukončení aktivity


Hodinky Forerunner 955 byly stejně očekávaným modelem jako Fénix 7. Poslední aktualizace, model FR 945, byl na trh uveden před třemi lety a během té doby už poněkud zastaral. Ve srovnání s Fénix 6 mají tyto hodinky menší displej ve stejném těle – malý displej už působí poněkud nepatřičně. Mezitím sice Garmin uvedl na trh model FR 945 LTE, který má o něco menší tělo, a tudíž hodinky vypadají lépe, ale tento model se nikdy nedostal na český trh.

Další části recenze:

Forerunner 955 přichází na trh několik měsíců po uvedení Fénix 7 a místo toho, aby byl funkčně stejný, nebo dokonce o něco horší, nabízí hned několik novinek, které se ve Fénix 7 objeví až později. Vždy to bylo spíše naopak, buď byly Fénixy stejně vybaveny jako Forerunner 9xx, nebo měly některé funkce navíc. Zkrátka v době psaní tohoto textu jsou hodinky FR 955 nejlépe vybaveným modelem Garminu.

Tip: Forerunner 945: Nejlepší triatlonové hodinky ve srovnání s Fénix 6

Displej se srovnal s Fénix 7

Oproti FR 945 mají větší displej ve stejném těle – luneta zůstala na průměru 47 mm (stejně jako Fénix 7), displej má však 1,3“ místo původních 1,2“. Hodinky trochu přibraly na tloušťce, nyní mají 14,4 mm, což je stejně jako Fénix 7. Zkrátka fyzické rozměry jsou totožné. Díly polymerovému tělu jsou ale FR 955 lehčí než kovové Fénixy, a sice váží jen 53 gramů oproti 73 g safírových Fénix 7. Na ruce je to hodně poznat, zejména při běhu, když je ruka v pohybu – zatímco Fénix sebou lehce pohazují, i když je pořádně utáhnete, FR 955 se ani nehnou.


Poznámka: V době psaní článku neměly hodinky Fénix 7/Epix některé funkce, které Forerunner 955 ano. S vydáním nového firmwaru se však funkční možnosti srovnaly, ostatně podívejte se na kompletní přehled novinek


Zmíněné zvětšení tloušťky mne poněkud zklamalo. Velkou výhodou FR 945 oproti Fénix – kromě hmotnosti – bylo jejich tenčí provedení. Hodinky tak byly plošší a méně překážely například při oblékání košile nebo mikiny s tuhými manžetami. Možná je to dáno solárním dobíjením, možná větší baterií, možná také něčím úplně jiným. Když mám na jedné ruce FR 955 a na druhé FR 255, je tenčí provedení (minus 1,5 mm) hodinek FR 255 hodně znát. 

Tip: Recenze hodinek Forerunner 255: Nabušená střední třída

Stejně velké, ale jiné

Zcela odlišný je design obou modelů – tedy pokud Epix a F7 považuji jeden model, který se liší jen displejem. F7/Epix jsou nápaditější, mají propracovanější lunetu, která je širší, takže černý pruh okolo displeje nevypadá tak široký jako na FR 955. Ty celkově působí plošším dojmem a opticky mají i menší displej. Na F7/Epix je také hezčí držák řemínku se šroubky, líbí se mi také tlačítka v barvě grafitu (na mém modelu Epix) atd. Když to napíšu tak, jak se mi to jeví, tak Epix/F7 vypadají profi, zatímco FR 955 spíše jako hračka. 

Nepřehlédněte: První dojmy: Hodinky Forerunner 955 vs. Fénix 7 a Epix (srovnání)

Jiné je také provedení řemínků. Na FR 955 má stejnou šířku 22 mm, tedy stejnou jako F7/Epix, ale není typ QuickFit. A dokonce ani typu QuickRelease, což je standard, který používá například FR 55, FR 245 nebo FR 255. Vyměnitelný ale je, jen hůře. Je nutno mezi řemínek a úchyt vložit tenký předmět, například nůž, a tyčinku vycvaknout. Pak je možné dát řemínek jiný, případně použít právě QuickFit – ten se prodává včetně tyčinky. Nevím, proč Garmin přistoupil k tomuto řešení, protože při použití ostrého nástroje je možné řemínek poškodit. 

Dotkněte se ho!

Bylo pro mě trochu překvapující, že Forerunner 955 dostal po vzoru Fénix 7 a Epix také dotykový displej. Garmin to ale naštěstí udělal tak, že primární jsou tlačítka a dotyk je jen jako doplněk – můžete jej zcela vypnout a o nic nepřijdete. Nově – oproti F7/Epix – si můžete v nastavení dotyku přímo zapínat, u jaké aktivity bude aktivní a u jaké ne. To na vyšších modelech zatím jde pouze v nastavení konkrétní aplikace, nikoliv u nastavení dotyku.

Tip: Hodinky Forerunner 955: Dotykový displej, solární nabíjení, nové tréninkové funkce

Zkrátka, dotyk tu nijak nepřekáží, naopak, někomu může vyhovovat. A při zadávání dat (PIN u Garmin Pay nebo adresy u navigace) či pohybu po mapě se dotyk fakt hodí. Já mám dotyk v podstatě neustále vypnutý, jen pro mapu či zadávání PINu ho zapínám. Zejména teď, když trávím celkem dost času v bazénu a hodinky si s dotykem dělají ve vodě doslova co chtějí, zvlášť ve slané. Novinkou proti Fénix 7/Epix je možnost nastavit si centrálně přímo v menu dotyku ovládání pro jednotlivé aktivity. Není nutno chodit do nastavení aktivity jako takové.

Solární dobíjení

Po vzoru řady Fénix dostaly i hodinky FR 955 solární nabíjení. Prodávají se tedy ve dvou edicích, jedna bez této funkce, jedna s ní – rozdíl činí 1 500 Kč, což není moc. Solární proužek ubírá trošku z černého okraje, který je na FR 955 stále celkem masivní, i když menší než na FR 945. Proužek se hodně leskne a stejně jako na F7 působí trošku rušivě. Solární nabíjení zvýší výdrž v režimu hodinek z 15 na 20 dnů a se zapnutou GPS z 42 na 49 hodin. To není tak výrazné jako u Fénix 7, ale pokud se pohybujete hodně na slunci, může to pomoci. 

Uváděné údaje platí v režimu hodinek pro pobyt na slunci alespoň tři hodiny denně, při aktivitě musí na hodinky svítit neustále. Abyste měli představu, co to znamená „plné slunce“. Jednotkou intenzity osvětlení je lux. Například běžná žárovka v domácnosti má intenzitu 500–1000 luxů. Ovšem aby hodinky dosahovaly uváděných hodnot, je potřeba světlo o intenzitě okolo 50 tisíc luxů. Při podmračené nebo je to ale jen okolo tisíce luxů, čili tehdy je solární dobíjení k ničemu. Oproti F7 neukazuje doplněk solárního dobíjení celkově získané luxy během dne. 

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Co mne hodně potěšilo, je nižší míra odlesků než na Fénix 7 a Epix, a to i přes přítomnost zmíněného dotykového displeje. Míra odlesků je někde na úrovni Fénix 6 bez safíru, takže za to palec nahoru. I když pravdou je, že jsem měl možnost srovnat jen s Fénix 7 se solárním nabíjením, zatímco na testovaném provedení FR 955 solární dobíjení chybí. Ale tak nějak nevěřím, že by solární vrstva odlesky nějak zhoršila, protože na Fénix 6X se solárem a bez soláru jsem žádný rozdíl nepozoroval. I když na internetu jsem viděl obrázky displeje FR 955 se solárem, který se leskl stejně jako Fénixy…

Nové funkce oproti FR 945

Nových funkcí oproti FR 945 je celá řada. Aktuálně tak mají hodinky vše, co Fénix 7 a Epix, a něco dokonce navíc – sice jen dočasně, ale přece. Dělá to z FR 955 nejnabušenější hodinky současnosti, samozřejmě k datu psaní článku (červen 2022).

 • Dva varianty: bez solárního dobíjení a se solárním dobíjením
 • Stejně velká luneta, ale větší displej 1,3 “ 
 • Dotykové ovládání
 • Aktivní vzhledy hodinek (změna dat přímo na displeji)
 • Lepší čipset GPS s duální frekvencí 
 • Nativní podpora pro běžecké watty (ale stále s externím čidlem)
 • Tréninkové zóny pro běžecké watty
 • Připravenost k tréninku 
 • Přepracovaný Stav tréninku
 • Status VST (průběh v noci)
 • Snímek zdravotního stavu
 • Ranní report
 • Závodní kalendář, upravená tréninková doporučení
 • Nová predikce času dokončení závodu + historie
 • Nové metrika krátkodobé zátěže
 • Funkce Up Ahead (cíle na trase)
 • Datová obrazovka Výdrž
 • Detekce chůze při běhu
 • Nová grafy v datových polích
 • Vylepšené statistiky v historii aktivit
 • Kompletní konfigurace hodinek z mobilu 
 • Nový správce map
 • Obchod Connect IQ v hodinkách 
 • Garmin SkiView s názvy resortů a svahů 
 • Správce napájení (oproti Fénix 7 ale omezený)
 • Optický snímač čtvrté generace

A co mají hodinky navíc oproti F7 (v době psaní článku, červen 2022):

 • noční status VST
 • připravenost k tréninku
 • vylepšená tréninková zátěž a stav tréninku
 • ranní report
 • nativní běžecký výkon
 • závodní kalendář
 • doporučený trénink se odvíjí od závodu uloženého v kalendáři 

Všechny tyto funkce získá Fénix 7 a Epix později, aspoň zatím to tak vypadá. Některé rozdíly ale přece jen zůstanou. Jsou to jen nuance, které vyplývají z toho, že se o jednu modelovou řadu stará jiný tým než o druhou. Například Fénix 7/Epix umožňuje měřit zdravotní stav přímo z doplňku Snímek zdravotního stavu, zatímco u FR 955 (a třeba i Venu 2) to jde jen ze stejnojmenné aktivity. Doplněk zobrazuje jen změřená data. Nebo ve vzhledu hodinek nelze podržením prstu na nějakém údaji skočit přímo na daný doplněk. 

FR 955 má ale jednu funkci, kterou zase nemají Fénix 7/Epix – a to je možnost přepínání dat u vzhledu hodinek. Například hned u toho prvního si v dolní části může zobrazit přehled zdravotních dat: stres, tep, Body Battery, kroky a patra – a následně si přepínáte klepnutím na ikonu, který údaj se zobrazí ve středu jako číslo. Když ale vypnete dotyk, zůstane viditelný jen posledně zvolený údaj a ikony zmizí. 

Lepší než Fénix 7?

Ale jsou tu dva zásadní parametry, kterými se liší FR 955 od základní edice Fénix 7/Epix. Jedním je 32 GB paměti, zatímco základní modely F7/Epix mají jen 16 GB. To ovlivňuje správu map a hudby. Zatímco do FR 955 a safírových edicí F7/Epix bez problému nahrajete mapu celé Evropy a USA současně, do základních edicí nikoliv. A když uložíte třeba jen mapu Evropy a mapu TopoCzech, zbude vám na hudbu jen necelý gigabajt. A to není moc. 

Tím druhým rozdílem je pak multifrekvenční GPS – tu mají opět jen safírové edice F7/Epix, zatímco v těch základních chybí. Naštěstí už základní příjem GPS je dostatečně přesný a současně citlivý (signál chytám bez problému i v mezipatře svého domu), ale je to poněkud podivná strategie – dražší hodinky jsou hůře vybavené než ty levnější.

Přepracované menu a grafika

Stejně jako u Fénix 7/Epix se změnila grafika menu. Nyní je na černém pozadí a používá stejný font. Texty jsou zarovnané vlevo, zatímco dříve byly vycentrované. Obdobná je i logika menu, a tedy struktura. Stejné je i menu s aktivitami, přidávání aktivit do oblíbených funguje stejně, stejná je grafika. Pokud bych se tedy orientoval jen podle menu, jeho grafiky, fontů a struktury, řekl bych, že hodinky jsou stejné jako Fénix 7/Epix. 

Jenže záhy si všimnete prvního rozdílu: Model Epix má díky většímu rozlišení fonty menší – a tudíž zobrazí více textu na jednom řádku. To se hodí například při čtení zpráv z mobilního telefonu, Epix zobrazí až dvakrát více textu na jedné obrazovce. Rozdíl je také oproti Fénix 7, které mají sice větší fonty než Epix, ale stále celek působí vzdušněji. Například ve zkráceném výpisu doplňků jsou texty na FR 955 texty nahuhňané, zatímco na Fénix 7 volnější. 

Tip: Grafika a funkce doplňků: Rozdíly mezi Forerunner 955 a Epix/Fénix7

Rozdíl je také u čtení zpráv. FR 955 má při čtení vlevo ikonku pro smazání zprávy, která omezuje dostupný prostor na obrazovce. A tak i Fénix 7 se stejně velkým fontem jako má FR 955 zobrazí na jedné obrazovce více textu. Ale méně než Epix, ten díky skvělému displeji a rozlišení zobrazí skoro o polovinu více, než FR 955. Zkrátka všechno na první pohled vypadá stejně, ale kvůli různým velikostem fontů současně jinak.

Rychlé menu pro rychlý přístup 

Stejně jako Fénix 7 i FR 955 nabízí možnost práce se zkratkami – podržením tlačítek nebo kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky. 

Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Nejčastěji používám toto menu právě pro Svítilnu.

Upravené doplňky

U zobrazení doplňků se žádná revoluce nekoná, vše je při starém. Hodinky nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Prostě klasika. 

Některé doplňky jako Počasí, Stress či Spánek byly částečně vylepšeny oproti FR 945. O novinkách v doplňcích jsem psal v nedávném článku, jednalo se ale o modely Fénix 7 a Epix. Na FR 955 jsou novinky také, ale situace je částečně odlišná. Například Počasí nezobrazuje čtyři položky u výhledu na další hodiny a dny, a u hodin je vidět pouze výhled na déšť, nikoliv rychlost větru. Chybí také trend vývoje deště a teploty. Rosný bod a UV index ale přítomen je.

Tip: Fénix 7 a Epix: Přehled užitečných inovací v doplňcích

Kalendář pak nezobrazuje celý týden, jako F7 nebo Epix, ale jen aktuální den jako dříve. Zobrazuje se tu ale návrh na trénink pro aktuální den, zatímco na F7/Epix nikoliv. Nově je tu závodní kalendář, kam si můžete přidat všechny nadcházející závody. Doplněk pak zobrazuje čas, který do závodu zbývá, a dokonce počasí v den závodu, pokud to není příliš daleko. Ke zde i komplementární doplněk Primární závod, který ukazuje závod jediný – ten, co je označen jako hlavní (více v další kapitole). 

Z novinek tu jsou pak doplňky pro sledování nočního VST (viz další kapitola), přepracován byl doplněk pro Stav tréninku, doplněk s historií aktivit neukazuje celý měsíc jako na F7/Epix, ale jen posledních sedm dní. V doplňku Spánku nově najdete graf s fázemi spánku pro celý týden, to samé platí pro Stres – vidíte průměrnou hodnotu stresu uplynulého týdne. Líbí se mi také graficky zobrazené podrobnosti uplynulé aktivity: zobrazuje se graf průběhu nadmořské výšky, tepové frekvence a rychlosti/tempa.

Nepřehlédněte: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

Stejně jako na Fénix 7 a Epix chybí i zde dva doplňky: Můj den a Statistiky zdraví. Oba tyto doplňky byly vlastně souhrnem dalších doplňků, jakousi složkou, která sdružovala spolu související doplňky. Například Můj den obsahoval všechny aktivity daného dne, počet kroků, aktivní a celkové kalorie, nastoupaná patra a minuty intenzivní aktivity. Statistiky zdraví pak srdeční tep, Body Battery a stres. Nebylo tak třeba mít v přehledu doplňků žádný z těchto ukazatelů, což výrazně šetřilo místo. Na FR 255 a dalších nových modelech je bohužel nutno mít každý tento doplněk v přehledu zvlášť.

Tip: Z nových hodinek zmizely doplňky Můj den a Statistiky zdraví

Connect IQ z hodinek

Zajímavou, ale aktuálně nepříliš využitelnou novinkou, je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Tato funkce se poprvé objevila ve Fénix 7 a Epix. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. 

Já v době psaní tohoto textu našel čtyři: Accuweather, Spotify, Deezer a Strava Releative Effort. Oproti Fénix 7 a Epix tu chybí Surfline a Komoot. Dvě aplikace, Accuweather a Spotify, jsem si nainstaloval, zbytek nepotřebuji. Výběr je zatím hodně malý a osobně považuji tuto funkci za spíše zbytečnou, protože ve webovém obchodě najdete stokrát více aplikací, vzhledů hodinek a datových polí. 

Dobré však je, že si skrze hodinkový Connect IQ můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. FR 955 má méně místa pro aplikace než Fénix 7. Zatímco u nich mám se sedmi kousky 19,7 MB volného místa, na FR 955 s jedinou aplikací jen 16,5 MB volného prostoru. Jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže i tak je prostoru dostatek. 

V další kapitole se věnuji podrobněji nových funkcím jako Snímek zdravotního stavu, Stav VST či Připravenost k tréninku