Jak dlouho vydrží hodinky Epix? Co všechno má vliv na spotřebu + srovnání s Fénix 6X a Fénix 7

27.10.2022
Jak si stojí Epixy s displejem AMOLED vůči svým „bratříčkům“ s transreflexním displejem Fénix 6X a Fénix 7? Dlouhé čtení o tom, že Epixy jsou v zásadě celkem fajn hodinky
F6X vs. F7 vs. Epix

Několik měsíců jsem používal na střídačku Fénix 6X, Fénix 7 a Epix


Ohledně výdrže hodinek Epix existující dva „tábory“ uživatelů (ať už reálných, nebo potenciálních). Jedni se na Epix dívají jako na konkurenci pro Fénix 6 nebo 7, a tudíž budou výdrž srovnávat s nimi, druzí srovnávající Epix s konkurenčními hodinkami jiných značek, které používají rovněž displej AMOLED. Pro ty první budou Epix hodinky, co vydrží málo, pro ty druhé naopak hodinky, co vydrží výrazně více než konkurence. Jedna věc je zkrátka absolutní hodnota výdrže, druhá pak to, co s čím tuto výdrž srovnáváte. 

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled modelů

Hodinky typu AMOLED mají obvykle dva režimy, v nichž se používají. V jednom je displej vypnutý a data se zobrazí jen na požádání, v druhém pak je displej zapnutý neustále. Ovšem zapnutý displej neznamená „na plné pecky“, ale režim omezeného jasu. A teprve na požádání se jas zvýší a v režimu hodinek se zobrazí všechna data. Zkrátka Garmin se snaží šetřit za každou cenu a je to logické, displej AMOLED oproti transreflexnímu má spotřebu vysokou.


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix a zkušenosti po roce používání:


Jas hodinek ovlivňuje výdrž

Oproti Fénix 7 mají hodinky Epix senzor, díky němuž se jas přizpůsobuje okolnímu světlu. Je to životně důležité funkce, protože bez něj by jas byl někdy nedostatečný a někdy naopak zbytečně vysoký. Je to stejné jako u mobilních telefonů. Čidlo se nachází v pravé části lunety, takže pokud máte hodinky na právé ruce a částečně schované pod manžetou, fungovat nebude. 

To, že jas je v různých situacích odlišný, má vliv na spotřebu. Když sedíte celý den doma nebo v kanceláři a máte aktivní režim always-on, budou mít hodinky nižší spotřebu, než když se celý den pohybujete venku. Garmin k tomu na svém webu doslova píše:

„The epix (Gen 2) uses an ambient light sensor to automatically adjust the display brightness to an acceptable level depending upon the level of ambient light. Using the watch outdoors in bright environments may reduce battery life.“ Tedy že venku mají hodinky větší spotřebu než v místnosti. 

Je to tedy přesně naopak, než to mají hodinky Fénix a další modely s transreflexním displejem MIP. Tam naopak čím je více světlo v okolí, tím lépe je na displej vidět a tudíž není potřeba podsvícení. Podsvícení tak nejvíc využijete nad ránem a v podvečer, případně v noci. Epix v tu chvíli naopak energii šetří, protože displej svítí méně.  

Co to znamená? Že není možno jednoznačně říct, jakou spotřebu hodinky mají. Vše totiž závisí na tom, v jakých aktuálních podmínkách probíhá aktivita - zda je jasno a azuro, nebo zda je pod mrakem. Stejně tak záleží na tom, kde se pohybujete v průběhu dne - zda pracujete venku, nebo v kanceláři. Zda je léto, nebo zima, a tudíž den je delší nebo kratší. Obecně tak budou mít Epixy nižší výdrž v létě a vyšší v zimě. 

Tip: Senzor jasu hodinek Epix: Automatika může výrazně ovlivnit spotřebu

Papírová výdrž slušná

A jaká je tedy výdrž hodinek? Garmin uvádí 16 dnů v režimu vypnutého displeje a 6 dnů v režimu always-on. Se zapnutou GPS je to pak 42, resp. 32 hodin, což není špatné - je to například více než vydržely modely Fénix 5 a Fénix 5 Plus. Nutno si ale uvědomit, že režim always-on při aktivitě znamená, že za jasného počasí na displeji toho moc neuvidíte a je třeba si gestem nebo tlačítkem displej rozsvítit na max. A při maximálním jasu by byla výdrž výrazně slabší.

V průběhu jara a léta jsem používal souběžně hodinky Fénix 6X Pro Solar a Fénix 7 Pro Solar, proto výdrž v tomto článku porovnávám především s nimi. Tyto hodinky mají papírově srovnatelnou výdrž, Fénix 7 ji mají jen o nějakých 10 % nižší, což není mnoho. To jsem si ostatně ověřil v praxi - ve chvíli, kdy na Fénix 7 zbývalo jediné procento, měly hodinky F6X ještě 9 % baterie (viz dále).

Epix (za lomítkem v režimu always-on)

  • v režimu hodinek: 16/6 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 21 dní
  • GPS: 42/30 hodin
  • všechny systémy: 32/24 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 10/9 hodin
  • expediční režim: 14 dní

Fénix 7 Pro Solar (za lomítkem se solárem)

  • v režimu hodinek: 18/22 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
  • GPS: 57/73 hodin
  • všechny systémy: 40/48 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 10 hodin
  • UltraTrac: 136/289 hodin
  • expediční režim: 40/74 dní

Fénix 6X Pro Solar (za lomítkem se solárem)

  • režim hodinek: 21/24 dní
  • režim hodinek se spořičem: 80/120 dní
  • GPS (1 sec.): 60/66 hodin
  • GPS + hudba: 15/16 hodin
  • GPS v režimu UltraTrac (1 min.): 120/148 hodin
  • GPS expediční režim (1 hod.): 46/56 dní

Když vypnete displej, je to dobré

V režimu s vypnutým displejem, který se aktivuje na požádání, přičemž při aktivitě je zapnut neustále, vydrží Epixy s 10 hodinami aktivit (polovina indoor) 8 dní. Optický snímač byl aktivní, GPS v režimu standard (čili ne více pásem, ne více satelitní systému). Při venkovních aktivitách jsem nezapínal mapu, vidět byla vždy jen datová pole. Někdy jsem měl připojen hrudní pás, na kole pak senzor rychlosti. 

V režimu zapnutého displeje, který byl vypnut jen v noci během spánku, pak ve podobném režimu jako výše zvládají hodinky pět dní. Aktivní byl vestavěný vzhled hodinek, který v úspornému režimu neukazoval minutovku a data aktualizoval méně často. Jinak vypadal stejně jako v režimu běžném. Určitě by výdrži pomohlo, kdyby byl vzhled hodinek úspornější, ale já v režimu always-on schválně používám takový, aby data byla (čas a tejména tepovka) vidět neustále. 

Epix proti Fénix 6X

Při srovnání výdrže jsem se vždy snažil mít na obou hodinkách stejné nastavení, mít stejné aktivity, stejné připojené senzory a vůbec používat hodinky co nejvíce stejným způsobem. 

Epix v režimu always-on

V prvním srovnání na jaře (2022) jsem měl Epixy v režimu always-on. Na levé ruce jsem měl Epix, na pravé F6X a po celou dobu jsem dělal s hodinkami to samé, stejné aktivity. Jen na Epix jsem navíc jednou až dvakrát denně spustil aktivitu Snímek zdravotního stavu, která trvá dvě minuty. 

Dobíjel jsem první den v devět hodin ráno na 100 % oboje hodinky. Následovaly tyto aktivity:

  • 1. den: GPS 2 hodiny, plavání v bazénu 35 minut
  • 2. den: jízda uvnitř 30 minut, plavání 25 minut
  • 3. den: jízda uvnitř 37 minut, GPS 70 minut (aktivní všechny systémy)
  • 4. den: plavání v bazénu 27 minut, GPS 45 minut

Pátý den ráno, přesně po 96 hodinách, měly hodinky Epix 9 % baterie (odhad výdrže 12 hodin) a F6X 58 % (odhad výdrže 12 dnů). Pro upřesnění, aktivita třetího dne probíhala s aktivní navigací, stále zobrazenou mapou, Epix v režimu všechny systému+dual, F6X v režimu GPS+Glonass. Při tomto nastavení si Epix vzal 11 % a Fénix 6X pak 8 % baterie (70 minut). S aktivní mapou zkrátka hodiny více „žerou“.

Je patrno, že ve stejném zatížení by Fénix 6X Pro Solar vydržel minimálně dvojnásobek co Epix.

Epix s vypnutým displejem

V dalším srovnání, které proběhlo v říjnu (2022) jsem měl Epixy v režimu s vypnutým displejem. Nastavení hodinek stejné, aktivní noční režim, kdy je odpojen mobilní telefon a zapnutý úsporný displej, při aktivitách připojeny stejné senzory. Celkem jsem absolvoval 11 hodin s GPS a tři hodiny kardia, kdy je GPS neaktivní. Při aktivitě měly hodinky Epix zapnutý displej.

Ve chvíli, kdy hodinkám Epix zbývalo jediné procento baterie, ukazovaly Fénixy 6X 19 % - a to bylo přesně po osmi dnech. Nabíjel jsem v úterý večer a hodinkám došla šťáva ve středu večer. Hodinky F6X následně vydržely ještě o necelé dva dny než Epixy, což pro Epixy nezní vůbec špatně. Jasně to ukazuje, že displej AMOLED je obřím žroutem energie. Když je v režimu hodinek displej vypnutý, tak mají celkovou spotřebu zhruba poloviční. 

A co Fénix 7? 

Srovnal jsem také Fénix 7 a Fénix 6X, které mají papírově podobnou spotřebu (liší se zhruba o 10 %), při následujícím nastavení:

  • zapnutý snímač tepu
  • aktivní sledování metrik: spánek, stres, Body Battery
  • noční režim s úsporným vzhledem a odpojeným mobilním telefonem; metriky ale běží
  • jas 20 %, zapnuté gesto, tlačítka, alarmy
  • při aktivitách jas vypnutý (venku není zpravidla třeba)
  • při jízdě na kole připojen snímač rychlosti a hrudní pás HRM-Pro
  • aktivní pouze GPS, nikoliv další systémy

Celkem jsem s hodinkami měl 13 hodin venkovních aktivit, z toho deset hodin na kole a tři hodiny chůze, plus hodinku na válcích indoor. Hodinky Fénix 7 vydržely přesně deset dnů, než je bylo nutné dát do nabíječky. Hodinkám Fénix 6X Pro Solar v tu chvíli zbývalo 9 % baterie. To v podstatě přesně odpovídá papírovým údajům.

Nepřehledněte: Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena

Srovnání Fénix 7 a Epix pak dopadlo podobně jako srovnání Epix a Fénix 6X. Fénix 7 vydrží dvakrát tolik, co Epixy v režimu always-on a jen o den déle, když jsou hodinky Epix v režimu vypnutého displeje. Záleží samozřejmě na tom, jak moc jsou Fénixy během aktivity na slunci, které zejména v létě trošku pomůže, či jak moc se hodinky Epix nacházejí během aktivity v režimu vysokého jasu, a dalších okolnostech.

Zapnutý displej? Ano, ale za vysokou cenu

Původně jsem si Epixy koupil ryze kvůli testu s tím, že je za měsíc dva pošlu dál a pořídím si Fénix 7/7X jako náhradu za Fénix 6X. Stalo se ale něco neočekávaného: do světa jsem poslal Fénix 7 (a následně F7S), abych si nechal jak svoje staré F6X, tak právě Epixy.  A ty nyní používám navíc jako svoje hlavní hodinky. Důvody jsem popsal v jiném textu, takže to nemá smysl zde dále rozebírat.

Tip: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky

Jak jsem už uvedl výše, na spotřebu hodinek Epix má naprosto zásadní vliv displej. Zatímco u Fénixů či řady Forerunner je displej energeticky naprosto nenáročný a tudíž může být neustále aktivní, u Epixů je to přesně naopak. Proto se AMOLED hodinky snaží displej co nejčastěji „skrývat“. Čím kratší dobu je displej zapnutý, tím lépe.

To samozřejmě popírá podstatu hodinek a sporttesteru - u nich na data prostě chceme vidět, protože jinak nám jsou tato zařízení k ničemu. Garmin se tak snaží najít nějakou zlatou střední cestu mezi výdrží a použitelností. AMOLED je na jednu stranu krásný displej, ale je třeba zajistit, aby se moc neokoukal (a nežral). 

Zásadní vliv na výdrž má aktivní režim hodinek, s kterým jde spotřeba o více než polovinu dolů. Pokud tedy chcete, aby vám Epixy vydržely aspoň z větší části jako Fénixy, je třeba displej vypínat. Já jsem toto nastavení zpočátku nepoužíval vůbec, až jsem si časem všiml, že když se chci podívat, kolik je hodin, stejně zápěstím pohnu, protože mám ruku v jiném úhlu.

Raději s vypnutým displejem

A tak jsem zkusil používat Epixy s vypnutým displejem a hele, ono to celkem jde. Jasně, někdy si musím pomoci dotykem, který mám aktivní jen kvůli probouzení displeje, ale není to až takový problém, jak jsem si myslel na začátku. S Fénixy 7 to bylo nakonec podobné, protože kvůli odleskům jsem v interiéru stejně potřeboval podsvícení, takže jsem gestoval/ťukal skoro stejně jako u Epixů. 

Zcela stejné je to u aktivity - když vypnete displej, výdrž se prodlouží o necelou polovinu. Třeba u běhu a řady aktivit to není problém, většinu času se na displej nedíváte, a když jej potřebujete, jen zvednete zápěstí. U jízdy na kole je to horší, tam se ruce drží řídítek a gesto nebo probuzení pohybem je náročnější. Nehledě na to, že často mám hodinky na řídítkách. Na kole mám proto displej zapnutý, a i když běží většinu času v režimu bludička, něco málo na něm vidět je. 

Také jsem zjistil, že se displej často přepíná z režimu bludička do vyššího jasu třeba při plavání - jednotlivá tempa připomínají gesta rukou, což má na spotřebu rovněž vliv. Stejně tak drncání na kole, pokud jsou hodinky na řídítkách. Když jedu náročnějším terénem, děje se tak celkem často. A zatímco u Fénixů si toho nevšimnete, protože podsvícení není venku vidět, tak u Epixů je to hodně nápadné. 

Epix? Proč ne?

Výhodou je, že se hodinky velmi rychle nabíjí. Nějakých deset „ve zdi“ a mají bez problému šťávu na celý den. Čili ano, nevydrží tolik co Fénix 7X, ale díky kompaktní baterii se rychle dobíjí. Navíc se i na nich líbí, že jsou fakt lehounké, tělo váží jen 47 gramů a s nylonovým páskem se snadno dostanu pod 60 gramů. Začínám je skoro mít raději než Fénix 6X, a to právě pro svou velikost a hmotnost, stejně jako užší pásek, který mi lépe padne. Tak uvidíme, jak dlouho mi to vydrží.


Diskuse k článku (0)
Tagy: