Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody. Přehled hodinek

16.10.2022
Nedávno uvedené levné hodinky Venu Sq 2, sportovní Epix a luxusní řada MARQ ukazují, že Garmin to s displejem typu AMOLED myslí vážně. Opravdu klasickému transreflexnímu displeji MIP odzvonilo?
Venu 2 Plus

Hodinky Venu 2 Plus jako jediné podporují volání


Garmin je odpradávna spojen s transreflexními MIP displeji. Tyto displeje používají pro lepší viditelnost odraz denního světla – čím více je v okolí k dispozici světla, tím lépe je displej vidět. Vlastní podsvícení tak potřebují jen za šera a v noci. Mohou být tak neustále zapnuté, protože mají bez podsvícení velmi nízkou spotřebu. Obecně tak hodinky s tímto typem displeje vydrží velmi dlouho, i když mají displej neustále aktivní. 

Tento displej má ale dvě zásadní nevýhody – slabší podání barev a nízký kontrast. Černá tedy není úplně černá a barvy jsou mdlé. Na hodinkách, kde barvy nikterak zvlášť nepotřebujete a stačí vám pár základních (celkem 64), a to i na mapách, to naštěstí nevadí. Ovšem pro náročnější aplikace to už je určité omezení. Proto na hodinkách, kde záleží na kvalitním zobrazení, používají výrobci displej typu AMOLED.

Zatímco transreflexní displej sám o sobě nesvítí a je proto potřeba při horší okolním světle podsvícení, u displeje AMOLED svítí jednotlivé body přímo – jde o samostatné diody. V případě, že je na hodinkách zobrazen třeba jen digitální čas, může být spotřeba celkově nízká, protože bodů svítí minimum. Když ale svítí body všechny nebo alespoň většina (např. zobrazení mapy), ouvej ouvej. 

Nepřehlédněte: Srovnání displejů Epix, Venu 2 a Fénix 6X Pro Solar

Výhodou AMOLED displeje je jednak vysoký kontrast, jednak živé barvy a skvělá viditelnost za většiny světelných podmínek. Navíc získáte 65 tisíc barev, což umožňuje vytvářet a používat podstatně atraktivnější aplikace. Není divu, že chytré opravdové hodinky, kde se počítá s tím, že se budou používat jako částečná náhrada mobilu, používají výrobci AMOLED – aplikace jsou na něm výrazně hezčí. 

Tip: Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena

Zapnutý? Vypnutý

Aby hodinky s displejem AMOLED co nejvíce šetřily energii, není displej rozsvícen neustále – data se ukážou jen na požádání. To může být například gesto ruky nebo stisk tlačítka, případně poklepání/klepnutí na displej, pokud je aktivní dotyk. Gesto je celkem spolehlivé (pokud zrovna neležíte), poklepání už je horší. Zatímco u Epixů stačí klepnout jednou, na Venu 2 musíte už poklepat, což se ne vždy podaří. 

Displej AMOLED ale může být rozsvícen i neustále. V takovém případě se však výdrž o poznání zhorší. Epix vydrží podle výrobce v režimu hodin s displejem rozsvíceným na požádání 16 dnů, ale v režimu always-on jen šest dnů. Venu 2 pak místo 11 dnů jen dva dny. Navíc v případě dlouhodobě zobrazovaných informací (pixelů) na stejném místě může dojít k degradaci displeje. Proto mají hodinky Garminu v režimu always-on standardně jen nízký jas, který se zvýší ve chvíli, kdy pohnete rukou nebo vyvoláte vyšší podsvícení aktivitou. 

Neustále zapnutý displej má i jednu výhodu – když si chcete prohlédnout nějaký doplněk, není nutno nejprve displej probudit, takže se k informacím dostanete rychleji. Zkrátka hodinky se chovají více jako běžné modely s transreflexním displejem. Rozhodně dobrou možností je ale always-on režim vypnout na noc, protože v noci hodinky nepotřebujete, a hlavně i při nízkém jasu svítí hodinky až nepříjemně hodně a špatně se u toho usíná. 

Nepřehlédněte: Garmin + AMOLED: Stále zapnutý displej nemusí znamenat stále zapnutý displej

Vidíš, vidím, vidíme

Tak, ale teď už k jádru pudla, a to je čitelnost displeje. AMOLED ze své podstaty bude mít vždy navrch nad transreflexním displejem v situacích, kdy okolí neposkytuje dostatek světla - tedy interiér, tma, šero, či zamračené počasí. Jednotlivé body displeje dokážou svítit při maximálním jasu tak, že na displej prostě budete vidět vždy. Naopak, v interiéru je dobré míru jasu snížit, protože by vám mohla „vypálit“ oči. Díky čidlu jasu se ale o intenzitu nemusíte starat, přizpůsobí se automaticky. 

Vše se obrátí ve chvíli, kdy je venku jasno a slunce svítí naplno. Tehdy transreflexní displej využije své odrazivé vrstvy a nádherně svítí - a to bez podsvícení. Když jsem zkoušel přímé srovnání na slunci, byl displej Fénix 6X Pro nebo Fénix 7 vždy jasnější, a to dokonce z větších úhlů. Jakmile se však slunce schová za mrak, AMOLED vede. A to i tehdy, když si transreflexní displej pomůže podsvícením.

Tip: Hodinky Epix: Jak odlesky dokážou pokazit dobře čitelný displej

Jenže co řídítka kola?

Displej AMOLED ale skrývá ještě jedno úskalí. Jak už jsem zmínil, standardně je jas displeje nastaven na intenzitu „bludička“, teprve při aktivaci gestem, dotykem či tlačítkem se jas zvýší. Když jdete, běžíte, lozíte nebo děláte cokoliv, kdy máte hodinky na ruce a ruce máte plus minus volné, je tento režim v pohodě. Prostě jen zvednete nebo otočíte ruku a displej se rozsvítí. Při těchto aktivitách ani nevadí mít displej zcela vypnutý, protože gestem se okamžitě probudí. A takto to asi i vývojáři u Garminu zamýšleli.

Na co ale asi nikdo nepomyslel, je použití hodinek Epix při jízdě na kole. Tam jsou dva scénáře: hodinky umístěné na ruce a hodinky umístěné na řídítkách. Já je nejčastěji vozím na řídítkách, je to podstatně praktičtější. Jednak je zajištěna lepší viditelnost dat, prostě jen mrknete a jedete dál, jednak v zimě a za nízkých teplot jsem oblečen tak, že na ruku hodinky prostě nedám. Nebo to aspoň není pohodlné. Navíc není naměřená teplota zkreslená teplem ruky. 

Když máte hodinky na ruce, víceméně na ně nevidíte, musíte sundat ruku z řídítek. A i když vám postačí někdy jen pootočení zápěstí, ne vždy je bezpečné přestat sledovat trasu. Nehledě na to, že při pootočení ruky, která se stále drží řídítek, nebude fungovat gesto a tudíž se neaktivuje vyšší jas. Když jsem to zkoušel, fakt jsem musel zvednout ruku z řídítek, a to ne vždy jde - zejména v terénu. 

Nepřehlédněte: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Pokud jsou hodinky na řídítkách, už jsou údaje daleko dostupnější a viditelnější. Jenže na řídítkách máte režim „bludička“ aktivní neustále. Probudit hodinky, resp. zvýšit jas, lze jen tlačítkem nebo dotykem, pokud je aktivní. A v tu chvíli už musíte sundat ruku z řídítek. Někomu třeba nevadí, že sundává ruku stokrát během jízdy, ale mě ano.

Musím se tedy spokojit s bludičkovým režimem. V něm jsou data jakžtakž čitelná, když nesvítí slunce. Jakmile je však jasno, už je potřeba displej probouzet, zvlášť, pokud je zobrazená mapa. Zatímco data jsou tak nějak viditelná i v režimu bludička, mapa za jasného počasí už nikoliv. AMOLED má na kole zkrátka svoje úskalí a lepší volbou je zde zařízení s transreflexním displejem.

AMOLED útočí

I přes výše zmíněné nevýhody to vypadá, že Garmin bude uvádět stále více nových zařízení vybavených displejem AMOLED. Začalo to modelem Venu někdy v roce 2019, pokud tedy nepočítám náramem Vívosmart 3, ale tam jde o monochromatický OLED, a to je celkem zásadní rozdíl, i když technologie má stejný základ. První generace Venu je v podstatě stejná jako Vívoactive 4, liší se jen displejem.

Předpokládám, že hodinky Venu měly úspěch, a tak Garmin uvedl druhou generaci s novým optickým snímačem, rychlejším a upraveným prostředím a novými funkcemi jako je Snímek zdravotního stavu. A následoval model Epix uvedený společně se sedmou generací Fénixů a od nich odvozené modely jako luxusní MARQy či Quatix 7. AMOLED displej se také objevil v druhé generaci obdéníkových hodinek Venu Sq2. 

A není důvod předpokládat, že tím Garmin skončil. Například já vůbec nečekám nástupce modelu Vívoactive 4, který je funkčně shodný s první generací Venu. U čistě dotykových modelů se Garmin dle mého skromného názoru přesune do říše AMOLED.

Venu Sq 2

Zatímco první generace Venu Sq měla displej typu LCD, což je u hodinek Garmin naprosto ojedinělé, druhé generace už přichází s AMOLED. Kromě nového displeje byla výrazně prodloužena výdrž a přidány některé funkce z Venu 2 jako snímač tepu čtvrté generace s ním i Snímek zdravotního stavu, kdy si můžete během dvouminutového měření udělat obrázek o tom, jak si stojí vaše zdraví - tepovka, stres, pulzní oxygenace či VST.

Novinkou je možnost přehrávat hudbu, za tuto verzi si připlatíte jen sedm stovek. Nechybí ani menstruační kalendář, placení mobilem či sledování spánku přímo v hodinkách. Zamrzí absence barometru, který nemá ani první generace. 

Venu 2

Druhá generace hodinek Venu přišla na trh nejprve ve dvou provedeních, menší Venu 2S s lunetou 40 mm a větší Venu 2 s lunetou 45 mm. Šlo o první hodinky s novým optickým snímačem čtvrté generace a také několika novými funkcemi. Došlo k prodloužení výdrže a hlavně byl vylepšen displej jako takový.

Na začátku letošního roku pak řadu doplnil model Venu 2 Plus, který má lunetu o průměru 43 mm, přičemž velikost displeje zůstává stejná jako u Venu 2, tedy 1,3", díky čemuž je luneta tenčí. Hlavní novinkou je ale možnost volat přímo z hodinek, přes mobil připojený pomocí Bluetooth. Aktuálně jde o jediné hodinky Garminu, které to umí. 

Nepřehlédněte:

Epix

Doslova přelomový model, který bude formovat nabídku Garminu ještě dlouho. Zjednodušeně řečeno, jde o Fénix 7 s displejem AMOLED. Všechny funkce jsou stejné, rozměry rovněž, hmotnost je pak velmi podobná. Hodinky se ovládají dotykem i tlačítky, na rozdíl od řady Venu, které jsou plně dotykové.

Zatímco Venu jsou stylové hodinky s fitness funkcemi, Epixy jsou sportovním topmodelem se všemi možnými funkcemi, které Garmin dnes nabízí. A jaké takové se staly základem i pro další modely, jež Garmin uvedl poté, případně ještě uvede.  

Tip: Velká, ale opravdu velká recenze hodinek Epix

Quatix 7

Tyto hodinky jsou prvními, které vycházejí z výše uvedených Epixů. Kromě verze s AMOLED displejem se nabízí i verze Quatix 7X, která je postavena na Fénix 7X. Hodinky mají stejné funkce jako Epix/F7, přidávají však specifické možnosti pro jachtaře. 

MARQ 2

Zatímco předchozí generace MARQ měla klasický MIP displej, nově uvedená dvojka už se snaží vypadat luxusně nejen navenek, ale i použitým displejem. Vychází rovněž z Epixů, má ale o kousek menší velikost a displej - místo 47 mm jen 46 mm a místo 1,3" displeje jen 1,2" displej. V prodeji je celkem pět modelů, každý pro specifickou skupinu uživatelů: jachtaři, golfisté, sportovci či piloti.

Luxusní je nejen vzhled (alespoň se o to snaží), ale hlavně cena, která je oproti Epixům až trojnásobná. Proč? Už jen proto, aby si hodinky nekoupil každý. Jediným skutečným důvodem, proč tyto hodinky totiž chtít, je společenský status a ten vytváří především vysoká cena. Je to jako s Oktávkou a Audinou.  

Poznámka pod čarou

Já sám se aktuálně nacházím v situaci, kdy nevím, jaký model nahradí Fénix 6X Pro Solar. Pro mě jsou totiž tyto hodinky lepší než nová řada Fénix 7, a to z jednoho prostého důvodu - a tím je displej. Ten je totiž u sedmiček dotykový, a ať už ve verzi se solárem, s Gorillou nebo safírem, leskne se násobně více než výše uvedené šestky.

V místnosti je displej sedmiček v podstatě nečitelný, odráží se v něm strop, zdi, okna, stropní světlo, lampa, venku zase oblaka, stromy, domy, slunce. Obraz na displeji je tmavý a nekontrastní, a pokud chci něco vidět, musím pořádně vyšťavit podsvícení. A to znamená vyšší spotřebu. Přitom na F6X si dky absenci odlesků vystačím většinu bez podsvícení (i při pokojovém osvětlení), a pokud je to potřeba, postačí mi 20% jas. 

Aktuálně tedy mimo F6X používám Epixy, které sice mají také safír a dotyk, ale AMOLED je ve většině situací zmíněných na začátku článku prostě lépe čitelný a vše je v pohodě vidět. A při jízdě na kole, kde Epixy za jasnějšího počasí kulhají na obě nohy, zpravidla používám Edge 1040, takže pro mne čitelnost AMOLED na slunci není nakonec až takovým problémem.

Zkrátka nikdy by mě nenapadlo, že Garmin pokazí klasický a dobře čitelný transreflexní displej MIP natolik, že hodinky (Fénix 7) s ním nebudu chtít používat. A jestli se podaří nějak dořešit energetickou náročnost AMOLED tak, aby byly jasnější na slunci a během dne mohl být displej neustále aktivní, pak bude MIP technologie opravdu za zenitem.