Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

27.9.2023
Jedna z nových metrik ukazující, jak si poradíte s dlouhými a časově náročnými aktivitami. Měla by vám pomoci lépe se připravit na závody, kde jde především o výdrž (doplněno)
Skóre vytrvalosti

Aktuálně podporují Skóre vytrvalosti modely Fénix 7, Epix, Forerunner 955 a 965


Přiznám se hned na začátku, že mi Skóre vytrvalosti stejně jako Připravenost k tréninku nijak k srdci nepřirostlo. Zatímco Stav tréninku mi dává smysl a reflektuje to, jak se daří udržovat nebo posouvat fyzickou zátěž, připravenost a vytrvalost nikoliv. Za mě je to jen další číslo, které alespoň v mém případně nemá zásadní vypovídací hodnotu.

Čtěte dále: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu

Podle toho, co jsem vysledoval sám na sobě, se spíše vyplatí sledovat dílčí metriky jalo spánek, Body Battery, skóre stresu a noční VST, případně zátěž - ale ani ta není úplně vypovídající. U kardio aktivit mi často ustřeluje měření tepovky na hodinkách natolik, že aktivita padne do anaerobní zátěže, přitom v reálu jde o nízko aerobní aktivitu. Hodinky FR 965 mi toto dělaji pravidelně, Fénixy občas.

Nepřehlédněte: Hodinky Garminu mají problém s měřením u indoor aktivit Kardio a Síla. Ověřeno na čtyřech modelech

Pro všechny aktivity

Aktuálně je metrika Skóre vytrvalosti dostupná jen v nejvyšších modelech - konkrétně jde o řadu Fénix 7 (+odvozené modely), Epix (+odvozené modely), Forerunner 955 a 965. Levnější a starší hodinky jako FR 255/265, Instinct 2, Fénix 6 nebo řada Venu tuto metriku nemají. Podle Garminu dokáže tato Skóre vytrvalosti najít spojitost mezi kondicí, tréninkem a schopností dlouhodobě podávat výkony.  

Kompletní přehled: Nové funkce, mapy a metriky, které Garmin uvedl v hodinkách Fénix 7 Pro a Epix Pro

Skóre vytrvalosti se stejně jako Připravenost k tréninku mění v čase, a to doslova každý den s tím, jak probíhají vaše aktivity. Vyšší skóre znamená lepší schopnost podávat výkony pod delší dobu. Do výpočtu skóre se započítává každá aktivita, při které se měří tepovka. A to doslova každá, nejen běh, chůze či cyklistika. Hlavní aktivity, které přispívají k určení skóre, se ukazují na obrazovce doplňku pod grafem jako ikony.

 

Základem je VO2max

Jedním ze zásadních ukazatelů Skóre vytrvalosti je VO2max, které však lze stanovit jen při běhu nebo jízdě na kole. Pokud VO2max nemáte, analytický engine odhadne vaši aktuální aerobní zdatnost na základě kombinace vašeho věku, pohlaví, BMI a nedávné úrovně aktivity. Díky tomu můžete získat Skóre vytrvalosti i při dalších sportech.

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

Ukazatel VO2max ale pro určení vaší vytrvalosti nestačí. Mimo jiné se ve změnách aerobní kapacity často neodráží množství fyziologických změn vyvolaných tréninkem, které posilují odolnost vůči únavě, ať už jde o metabolické, nervové nebo svalové. Vliv změn se sice obtížně měří přímo, ale dá se vypozorovat nebo odhadnout při analýze tréninkových dat.

Jak jste na tom?

Výpočet skóre vytrvalosti proto zohledňuje jak krátkodobý trénink, tak i dlouhodobější trendy, aby byl odhad aktuálního stavu co nejpřesnější. Dlouhodobější perspektiva sleduje data za dva až tři měsíce, zatímco krátkodobá se omezuje na období posledních dvou týdnů. Největší důraz se při výpočtu Skóre vytrvalosti samozřejmě klade na na nejdelší aktivity.

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

Maximem je skóre okolo 12 000. Doplněk ukazuje jednak vaše aktuální číselné hodnocení, jednak slovní vyjádření, které odpovídá určitému rozsahu bodů. Ten je také vyjádřen graficky a barevně na grafu v náhledu doplňku: 

  • růžová - elita
  • fialová - vynikající 
  • modrá - expert
  • zelená - dobře trénovaný
  • žlutá - trénovaný 
  • oranžová -středně pokročilý  
  • červená - rekreační 

Když si pak zobrazíte detail doplňku, uvidíte vývoj za poslední tři měsíce v čárovém grafu. Můžete se tak podívat, jak se vaše vytrvalost vyvíjí v čase - jestli se zlepšuje, nebo naopak zhoršuje, třeba vlivem nemoci. Skóre vytrvalosti tak nabízí novou možnost, jak sledovat pokrok v tréninku. A je jedno, v jakém sportu.

Také v mobilním Connectu

Skóre vytrvalosti ukazuje i deník Connect, tuto metriku najdete v sekci Statistiky - osobní. Zde kromě aktuální číselného vyjádření a slovního hodnocení najdete na druhé záložce 12týdenní graf (stejný jako v hodinkách) a na třetí pak průběh za celý rok.

Oba grafy doplňuje přehled typů aktivit, které měly na vytrvalost největší vliv - u mě je to kolo, chůze a kardio. Na záložce s 12týdenním přehledem to jde po týdnech, na záložce s ročním pak po měsících. Vždy je vidět vyjádření v procentech. 


Diskuse k článku (13)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin