Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

19.7.2023
Stejně jako hodinky Forerunner 965 také Epix Pro 51 mm mají velký displej s úhlopříčkou 1,4". Jenže ve výrazně větším těle - stejném jako Fénix 7X. Na jedné straně jsou to tak trochu „cibule“, na druhé straně mají na AMOLED naprosto skvělou výdrž
Epix Pro 51 mm

Pro nové hodinky připravil Garmin zcela nový vzhled s analogovými ručičkami, který se fakt povedl a využívá větší velikosti displeje


Původní článek s prvními dojmy jsem po více jak měsíci používání hodinek doplnil a rozšířil tak, že je z něj taková (mini)recenze. Nemá více kapitol a nejsou v ní vyjmenované všechny funkce tak, jak to běžně dělávám. Spíše jde o rozšíření a doplnění recenze původních Epixů (47 mm), které Garmin uvedl v roce 2022. Vše důležité pak najdete v odkazech, které text doprovází. 

Velká recenze původních hodinek Epix Sapphire (47 mm)

Další podrobnosti a detaily k hodinkám Epix Pro najdete ve srovnávací dvojrecenzi s Fénix 7X Pro, hodinkami, které byly uvedeny souběžně na konci května tohoto roku (2023). 

Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro

Tak, a teď už můžete číst....


Garmin si nejdříve vyzkoušel, zda bude zájem o topmodel hodinek s displejem AMOLED, a pak začal chrlit jednu novinku za druhou. Oním zkušebním králíkem byly hodinky Epix, které uvedl v lednu 2022 společně s novou řadou Fénixů, načež přidal letos dva modely v řadě Forerunner – 265 a 965, a krátce na to rozšířil řadu Epix o větší a menší model. Mezigeneraci nazval Epix Pro a ty nyní zahrnuje tři provedení o velikosti 42 mm, 47 mm (původní) a 51 mm.

Jde o pouzdra stejných velikosti i designu jako Fénix 7/Pro – zkrátka liší se jen a pouze displejem. Všechny provedení navíc mají nově přípravu na měření EKG (kdo ví, kdy přijde i k nám), zcela nový optický snímač páté generace s více diodami, takže by měl být přesnější, a konečně poslední novinkou je svítilna LED po vzoru Fénix 7X nebo Enduro 2. Ta je stejná jako v Enduro 2 či Instinct 2 – to znamená silnější a lépe fokusovaný tok světla než u původních F7X.

Představení nové řady Fénix 7 Pro a Epix Pro:

Trochu matoucí je právě to označení, protože v počátcích se Epixy druhé generace (ale také Fénix 7) označovaly právě jako Pro, a to zejména v českém prostředí. Proč? Protože u Fénix 6 označení Pro znamenalo verzi, která má Wi-Fi, hudbu a mapy. A protože české zastoupení Garminu dodávalo k Epixům navíc kromě topo mapy Evropy svoji mapu Topo Czech, byl model označen jako Pro. aby bylo jasné, že tam ta česká mapa fakt je.

Hromada nových možností a funkcí

Kromě výše uvedených změn jsou i další, které potěší. Například to, že vícepásmovou GPS a 32 GB paměti mají nyní všechny modely, nejen ty se safírem a titanem:

  • Přidán vícepásmový/dvoufrekvenční GNSS jako standard (dříve jen Sapphire)
  • Zvětšení paměti na 32 GB u všech modelů jako standard (dříve jen ve verzi Sapphire)
  • Přidáno rychlejší nabíjení (nyní asi 1 hodina místo dřívějších téměř 2 hodin)
  • Podstatné zvýšení výdrže baterie u modelu Epix Pro 51 mm (stejná baterie jako u Enduro 2)
  • Nové řemínky QuickFit

Další novinky jsou ryze softwarové, tj. jde o funkce, které se posléze objeví i v původních Epixech. Konkrétně jde o:

  • Přidán nový režim „Redshift“ (obrazovka je pouze červená), což šetří oči v noci a asi i baterii
  • Přidána metrika Skóre vytrvalosti (Endurance Score)
  • Přidána metrika Skoŕe do kopce (Hill Score)
  • Přidány překryvy počasí na mapách (srážky, teplota, vítr, mraky)
  • Přidán stínovaný reliéf na všech mapách
  • Přidány nové datové stránky s rozdělenou obrazovkou (mapa + datová pole rozdělená vertikálně)
  • Přidány nové „obvodové“ datové stránky (údaje kolem okraje mapy)
  • Přidána nová funkce Poslední doplňky pro rychlý přístup k doplňkům, a to odkudkoliv, i z aktivity
  • Přidáno více než 30 nových profilů aktivit/sportů (viz níže)
  • Mírně aktualizované uživatelské rozhraní (nikoli však stejné jako má novější Forerunner 265/965)

Nepřehledněte: Kompletní přehled: Nové funkce, mapy a metriky, které Garmin uvedl v hodinkách Fénix 7 Pro a Epix Pro

Parádní je také seznam nových sportů, který jsem si pochvaloval už v modelu Instinct 2X Solar:

Basketbal, Volejbal, Pozemní hokej, Lední hokej, Fotbal, Americký fotbal, Lakros, Rugby, Ultimate frisbee, Kriket, Softball, Lední bruslení, Inline bruslení, Střelba z luku, Off road (auta), Jízda na divoké vodě, Kajak, Box, MMA, Šnorchlování, BMX, Motokros, Stolní tenis, Squash, Raketbal, Badminton, Platformový tenis, Ježdění na čtyřkolce, Motocykl, Sněžný skútr, OCR závod. 

Mně se líbí zejména bruslení na ledě a bruslení na inlajnech, to mi v minulosti velmi chybělo a musel jsem to řešit oklikou – záznam aktivity jako běžecké lyžování a v deníku Connect pak změnit typ aktivity ručně. 

Tip: Bruslení na ledě i na inlajnech: Nová aktivita potěší. Rozdíly mezi Fénixy/Epixy a Forerunnery

 

Standard a Pro – a teď se v tom vyznejte

Původní Epixy samozřejmě zůstávají v prodeji, a to pod názvem Standard  a Sapphire, a jejich cena zůstává stejná – nedávno totiž byla snížena. Kompletní přehled edicí a modelů je následující:

  • Standard (47 mm): 20 990 Kč
  • Sapphire (47 mm): 22 790/23 290 Kč
  • Pro Standard (42 a 47 mm): 22 490 Kč
  • Pro Sapphire (42 a 47 mm): 24 990 Kč
  • Pro Standard (51 mm): 24 990 Kč
  • Pro Sapphire (51 mm): 26 990 Kč

Tip: Hodinky Fénix 7 a Epix pořídíte za super ceny. O hezký kus níže, než jsou ceny doporučené

Bohužel, stejně jako předtím, i nový model podmiňuje titanové provedení dýnka a lunety pořízením safírového modelu. Verze Pro Standard tedy má krycí sklo Gorilla Glass DX a ocelové provedení, zatímco Pro Sapphire titanové provedení a safírové krycí sklo. Jak už jsem zmínil výše, ocelové provedení už není už není omezeno jen 16 GB paměti a absenci duální GPS. Toto omezení bylo naprosto zbytečné a Garmin pochopil, že s 16 GB a současně obřími mapovými poklady si prostě už neškrtne. (Mapy Evropy se proto dělí na části, aby se do hodinek či cyklonavigací s 16 GB vůbec dostaly.) 

Střední 47mm model se nikterak nezměnil, má stejné rozměry, hmotnost i výdrž. Zajímavější je však verze Epix 51 mm, která vydrží s displejem always-on až 11 dnů a s vypnutým pak 31 dnů. S GPS pak 82 hodin při vypnutém displeji a 58 hodin v režimu always-on. To je markantní rozdíl oproti 47mm verzi, která nabídne 16/6 dnl a 42/30 hodin s GPS. Je to díky baterce, která pochází z modelu Enduro 2. A právě tento model se mi podařilo získat na test.

Hodinky k testu zapůjčil obchod Pulsmetry.cz

Prostě takové cibule

Přiznám se, že na AMOLED hodinky s displejem o velikost 1,4“ jsem se těšil už dlouho. Přišlo mi totiž, že standardní Epixy 47 mm mrhají svým potenciálem a ve stejném těle by mohl být displej ne o velikosti 1,3“, ale právě 1,4“. Moje přání splnil model Forerunner 965, který má stejnou velikost jako Epixy, ale nabízí právě takto velký displej a ještě k tomu s krycím sklem Gorilla Glass, díky čemuž má méně odlesků než moje safírové Epixy. 

Fotosrovnání: Epix Pro 51 mm a Forerunner 965. Dva stejné displeje AMOLED, ale úplně jiné hodinky

Jenže má méně odolné provedení, krycí sklo vystupuje nad okraj lunety, takže je náchylnější k poškození, a prostředí Forerunnerů prostě není to samé jako prostředí Epixů. Ač se funkce FR 965 tváří stejně, rozdíly tu jsou. Ne velké, ale jsou a celkově se mi prostě Epixy líbí více. Proto mě potěšilo, že i Epixy nyní mají displej o velikosti 1,4“. Má to ale háček.

Tímto háčkem je právě ono větší, 51mm provedení a s tím příchází i výrazně vyšší hmotnost. Zatímco safírový 47mm model váží jen 47 gramů (tělo), větší 51mm model pak 60 gramů – a 88 g včetně řemínku, což je o 18 gramů více. A na ruce je to fakt poznat, celkově jsou Epixy 51 mm větší a těžší cibule. Prostě stejně jako Fénix 7X/Pro. Naštěstí jsem dva roky používal jako hlavní hodinky Fénix 6X (titanové tělo 55 g), takže mi to až tak nevadí, ale přece jen, když si zvyknete na menší Epixy, už je přechod na těžší provedení dost znát.  

Co se mi na nových Epixech Pro líbí, je konzistentní odezva tlačítek. Zatímco na Epixech, Fénixech 7S a Fénixech 7, které jsem měl v minulosti, se každé tlačítko chovalo jinak, mělo jinou odezvu jak hmatovou tak zvukovou, testované Epixy Pro jednak hezky cvaknou a hlavně každé tlačítko se chová stejně. To samé platilo třeba i pro Insticty 2X Solar a Forerunner 965, které jsem testoval nedávno. Garmin možná v letošních modelech změnil mechaniku tlačítek. Palec nahoru. 

Čtěte dále: Recenze hodinek Instinct 2X Solar

Konečně Epixy pro chlapy

Faktem je, že velký model v řadě Epix chyběl. Řada uživatelů byla zvyklá na Fénix 5X či Fénix 6X a pořídil si Fénix 7X jenom proto, že v řadě Epix takto velký model chyběl. A velký model znamená nejen větší displej, ale právě již zmíněnou delší výdrž. A ta byla u Epixů 47 mm přece jen horší. Epixy 51 mm nabízejí až 31 dnů s vypnutým displejem a 11 dnů () s displejem always-on. A k tomu 82/58 hodin s GPS a to už je hodně dobré – dvojnásobek toho, co nabídne střední model. 

Když jsem po nabití uviděl místo klasických 16 dnů (Epix 47 mm) na displeji 31 dnů, fakt mi spadla brada. Moje staré Fénixy 6X nabídnou 20 dnů v pohotovosti a 60 hodin s GPS – a nutno říct, že po třech letech už baterie trošku ztrácí a výdrž už není tak super jako dřív. Každopádně 31 dnů v pohotovosti je dokonce lepší, než nabídne Fénix 7X, což by mohlo některé uživatele konečně přesvědčit k přechodu na AMOLED. 

O tomto displeji jsem na webu popsal už hodně plochy, takže se nebudu opakovat. Ne, fakt se nestal žádný zázrak a AMOLED je stále špatně vidět na slunci, které musí přesvítit. Ale jeho čitelnost je velmi slušná, a pokud hodinky nechcete vozit na řídítkách kola, pak nebudete mít s AMOLEDem problém. Naopak, jeho vlastnosti oceníte za běžných denních podmínek v interiéru či venku pod mrakem. Navíc tu je vysoké rozlišení 454 px (Epix 47 mm 416 px a Fénix 7X pak 280 px), detailní zobrazení dat i map a parádní barvičky s kontrastem.

Nepřehlédněte: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Větší displej, větší data, větší mapa

Když větší model srovnávám se středními Epixy, nevidím v podstatě žádný rozdíl – menu, data, mapy, to vše je vlastně jen zvětšeno. Není to tak, že byste viděli v menu více možností, více datových polí nebo více textu v notifikacích. To je ostatně stejné jako u Fénixů, žádný zázrak se tu nekoná. Mám na druhé ruce Epixy a když se dívám na E51mm, tak mi to všechno přijde tak nějak „sloní“. Prostě velké. Čili dobré pro ty, co mají horší zrak, ale nějaký zásadnější přínos většího displeje při běžném používání nevidím.

Nepřehlédněte: Fotosrovnání: Hodinky Epix ve velikosti 51 mm a 47 mm. Jaké výhody nabízí větší displej?

Našel jsem vlastně jen tři oblasti, kde má větší displej zásadnější přínos. První je vzhled hodinek, kam se vejde více dat – standardní ciferníky jsou většímu displeji přizpůsobeny a programátoři pak mohou vytvořit uživatelské vzhledy Connect IQ, které budou z velkého displeje těžit. Dále jsou to větší data v polích při aktivitě, což oceňuji především při zobrazení sedmi a osmi datových polí, které jsou na středních Epixech přece jen menší. A mimochodem, zde naprosto selhává Forerunner 965, který umí zobrazit jen šestici polí na stejně velkém displeji.

Poznámka: Všechny Epixy dokážou zobrazit osm datových polí, zatímco u Fénixů jen model 7X. Modely 7S a 7 umí jen šestici a to je celkem velké a zbytečné omezení. 

A konečně je to mapa. Při stejné měřítku a stejných detailech je o kousek větší, a tudíž se v ní lépe orientujete. A to zejména na mapě  Topo Czech v5 Pro, která má o více podrobností než dodávaná topomapa Evropy. Na mapu je díky obřímu rozlišení fakt radost pohledět a pokud běháte či chodíte, zkrátka pohybujete se často v terénu, bude pro vás velká mapa fakt zásadním přínosem. Mimochodem novinkou na topo mapě Evropy je stínování, takže mapa vypadá atraktivněji než dříve (lze to ale vypnout). 

 

Skóre vytrvalosti

Z nových funkcí mě zaujalo Skóre vytrvalosti, což je kombinovaná metrika podobně jako Stav tréninku či Připravenost k tréninku, a má za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti. Vyšší skóre ukazuje vaši větší kapacitu pro výkony s trváním několik hodin – například vytrvalostní běh či dlouhé jízdy na kole. 

Jednou ze základní metrik Skóre vytrvalosti je VO2max, které ale lze stanovit jen při běhu nebo jízdě na kole. Pokud VO2max nemáte, analytický engine odhadne vaši aktuální aerobní zdatnost na základě kombinace vašeho věku, pohlaví, BMI a nedávné úrovně aktivity. Díky tomu můžete získat Skóre vytrvalosti i při dalších sportech. Maximem je skóre okolo 12 000. A super je, že se Skóre vytrvalosti spočítalo na základě mých starších aktivita a nemusím čekat 14 dnů, než se určí tak, jako Skóre do kopce. 

Nepřehlédněte: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Vydrží víc. O hodně víc

S velkou baterií, která je větší než v modelu F7X a která je shodná s modelem Enduro 2, vydrží hodinky dlouho, hodně dlouho - 2× tolik co model 47 mm. Papírově jde o již zmíněných 31 dnů v pohotovosti a 58 hodin s GPS v režimu always-on. V realitě mi hodinky mi vydržely ve velkém zápřahu - průměrně dvě až tři hodinky s GPS denně - jedenáct, resp. dvanáct dnů (první a druhý cyklus). A to je na displej tohoto typu naprostá paráda. Dokonce překonaly i model F7X Pro, i když jen o pár procent. 

Více informací: Výdrž hodinek Epix Pro 51 mm: To není jen pecka, to je dvojitá pecka!

Hodinky AMOLED nemají ze své podstaty solární dobíjení, takže okolo displeje není klasický měděný proužek jako u Fénixů, ale právě 51mm verze by mohla dát na solární dobíjení zcela zapomenou. Navíc dobíjení je rychlejší než dříve, a to i ze standardního USB portu v notebooku. Stačí zasunout hodinky na pár minut do nabíječky a můžete fungovat v pohodě celý den, nebo si dát dvě tři hodinky GPS aktivity. Na 90 % se hodinky nabijí za hodinu a půl, plné jsou za dvě hodiny. 

Čtěte dále: Hodinky s AMOLED displejem nemají solární dobíjení. Zatím. Garmin ale něco chystá

U středních Epixů jsem měl s výdrží „psychicky“ celkem problém, jak už jsem viděl 10 %, putovaly do nabíječky, protože tam procenta baterie utíkají přece jen dvakrát rychleji. Právě obří výdrž by pro mě byla důvodem, proč přejít na větší model. Jen mě fakt štve, že když chci titanové provedení, které má o deset gramů lehčí tělo než ocelové, musel bych si pořídit verzi se safírem. Na modelu Forerunner 965 s Gorillou DX jsem se přesvědčil, že kombinace AMOLED + DX je fakt skvěle čitelná právě na slunci, kde se safír leskne jako psí kulky. 

Svítí. Bíle i červeně

Parádní je také svítilna, kterou jsem si oblíbil při testu hodinek Instinct 2X. Je stejně silná a má stejný fokus – stačí na osvětlení cesty při noční aktivitě, ale i při nejsilnější nastavení je to stále jen nouzovka. Potěší režim kadence, kdy při běhu svitne bílá při prohybu ruky dopředu a červená při pohybu ruky vzad. Svítilna má ale celkem velkou spotřebu, v režimu maximálního svitu vydrží hodinky jen několik hodin.  

Spíše se mi líbí v běžné životě – často si potřebuju přisvítit a nechce se mi chodit pro mobil. A jen displej hodinek obyčejných Epixů k tomu fakt nestačí. I červené světlo se hodí, když jdu potmě třeba na záchod na chalupě a nechci se oslňovat bílým světlem. 

Tip: Svítilna na hodinkách: Režimy svícení a blikání, možnosti a nastavení, intenzita a výdrž hodinek

Líbí. Prostě líbí

Hodinkám se věnuji také v rámci dvojrecenze s Fénix 7X Pro, což je takové srovnání dvou odlišných přístupů ve stejném těle. Fénix 7X Pro mají transreflexní MIP displej, který je lépe čitelný na slunci než AMOLED. Celkově na mě nové Epixy působí velmi dobře, a když pominu tu vyšší hmotnost a fakt, že jde o velké cibule oproti 47mm modelu, tak se mi hodně líbí.

Hodně tomu samozřejmě pomáhá fakt, že jsem od ledna 2022 používal mimo jiné střední 47mm model (tehdy ještě jediný), takže pro mě velké Epixy nejsou žádnou novinkou, kterou bych musel nějak moc zkoumat. A také to, že jsem si na AMOLED zvyknul a nemám s ním – až na jízdu na kole – žádný zásadní problém. Nutno ale dodat, že v zásadě - snad kromě výdrže - nevidím zásadní důvod, proč si pořízovat větší model, protože uživatelský zážitek z 47mm verze je úplně stejný a nic mi na něm nechybí. 

Je to rozdíl oproti Fénix 7 - tam má Fénix 7X výhodu v tom, že dokáže zobrazit osm datových polí, zatímco menší modely jen šest. A to se nezměnilo ani s řadou Pro. A sedm, resp. osm datových polí je pro mě zásadní benefit. Epixy je nabídnou i ve verzi 42 mm (stejně jako MARQ 2). Zkrátka zatímco u Fénixů bych bral výhradně F7X kvůli datovým polím, u Epixů mi bez problému stačí střední provedení. Ale ta výdrž velkého modelu je fakt parádní.

Stručné parametry

  • Rozměry: 51×51×14,9 mm 
  • Hmotnost: 98 g včetně řemínku, 70 g tělo hodinek (ocelové provedení); 88 g včetně řemínku, 60 g tělo hodinek (titanové provedení); 
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 454 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem v režimu always-on): až 31/11 dnů s měřením tepu, až 82/58 hodin s GPS a 17 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Paměť pro mapy hudbu: 32 GB 
  • Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 26 990 Kč 

Diskuse k článku (4)