Přehlídka top modelů hodinek: Epix Pro, Fénix 7X Pro, Fénix 6X, Epix, Instinct 2X a Forerunner 965

4.10.2023
Během posledního roku jsem měl na ruce řadu zajímavých hodinek, z nichž některé jsem poslal dál nebo vrátil, některé mi zůstaly. Každé z nich ve mně zanechaly výrazný dojem...
Hromada hodinek

Hodinky, které jsem testoval v první polovině letošního roku, nebo které jsem v té době vlastnil: Epix Pro 51 mm, Fénix 7X Pro, Fénix 6X Pro Solar, Epix (47 mm), Instinct 2X a Forerunner 965


Kromě výše uvedených modelů nesmím zapomenout ještě na Forerunner 265, Forrerunner 255 a Forerunner 955, Fénix 7 a 7S a Venu 2 a 2S, které jsem testoval v průběhu loňského roku. Každé hodinky jsou určeny pro jiné uživatele a pro různě velká zápěstí. Ovšem hodinky, co se mi podařilo dostat na společnou fotku, jsou v podstatě top modely ve svých řadách a určeny primárně pro muže - a tedy větší zápěstí. 

Musím říct, že při pohledu na tuto fotku, kterou jsem pořídil někdy v červnu tohoto roku, na mě dýchne nostalgie. Aktuálně (září 2023) si nechávám jen Fénix 7X Pro a Forerunner 965, zbytek už je pryč. Stýskat se mi bude zejména po Epixech, ale nechci držet více hodinek, než je třeba - Epixy jsou funkčně stejné jako Fénixy, na Fénixech 6X už nic nového neotestuji (i když ty hodinky považuji za nejlepší, co kdy Garmin poslal do světa), a Instincty 2X jsou skvělé, ale už by byly navíc.

Pojďme se tedy podívat na to, čím mě které hodinky zaujaly a čím na mě udělaly dojem. 

Fénix 7X Pro Sapphire Solar

Ještě na jaře nikdo moc nečekal, že Garmin letos uvede mezigeneraci řady Fénix 7 - řada Fénix 6 ji totiž také nedostala (na rozdíl od Fénix 5). Model Pro má nový optický snímač a přípravu na měření EKG plus pár funkčních novinek, které se postupně objevují i ve starších sedmičkách. Nově se objevila také řada Epix Pro ve všech velikostech, čehož jsem využil a dva největší modely obou řad srovnal.

Zatímco řada Fénix 6 se mi moc líbila, se sedmičkami mám problém - a to kvůli čitelnosti displeje, nové funkce se mi samozřejmě líbí a delší výdrž také. Displej byl hlavní důvod, proč jsem loni po pár měsících poslal dál jak Fénix 7, tak Fénix 7S. První hodinky měly Gorillu DX, druhé pak safír. S Gorillou to ještě celkem šlo, ale safír, solár a dotyk, to je fakt špatná kombinace.

Velká recenze Fénix 7X Pro:

Nicméně nakonec se jsem rozhodl si F7X Pro se safírem ponechat, a to pro jejich titanové tělo, které je o kus lehčí než ocel s Gorillou. A na safír si prostě zvykám. Letošní rok „dojedu“ v kombinaci F7X Pro a Forerunner 965 - abych měl i nějakého zástupce s AMOLED. 

Fénix 6X Pro Solar 

Naprosto zásadní a přelomový model Garminu. Poprvé se objevil v největších Fénixech displej o velikosti 1,4", poprvé hodinky dostaly solární nabíjení a hlavně získaly naprosto parádní výdrž - 60 hodin s GPS bylo do té doby (2019) nevídané. K tomu krycí sklo Gorilla Glass DX, které z velké části eliminuje protivné odlesky, a pořádná funkční výbava, která byla navíc v průběhu let ještě vylepšena. 

Velká recenze po třech letech 

Nutno říct, že k těmto hodinkám jsem získal jakýsi „vztah“. Dlouho jsem zvažoval, zda si je nenechat na památku, ale nakonec jsem je poslal dál - v šuplíku by se na něm jen prášilo a stejně bych je nenosil. Jen bych akorát vzpomínal na staré dobré časy, které se už nevrátí. Všechny model F7 Pro mají povinně dotyk i solární dobíjení - bez obojích se obejdu.

Tip: Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci?

 

Epix Pro 51 mm

Uvedením celé modelové řady Epix Pro se Epixy srovnaly s Fénixy - nyní už je na trhu malý, střední a velký model. Z novinek jsem testoval ten největší, který mě samozřejmě zaujal nejvíce. Velký displej je prostě skvělý a dlouhá výdrž na úrovni Fénix 7X také. Upřímně, byl to můj favorit na hlavní hodinky. Protože jsem si ale mezitím pořídil Forerunner 965 s AMOLED, jako hodinky z řady Fénix/Epix jsem si nakonec F7X Pro s displejem MIP, abych měl více variant.

Recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm jsou prostě velké a mají obří výdrž. Taková Endura s displejem AMOLED

Největší Epixy eliminují hlavní slabinu původních Epixů, a tou je jen průměrná výdrž. Epixy 51 mm vydrží tolik co Fénixy 7X, a přitom nabízejí parádní AMOLED displej, který je vidět lépe za většiny situací než displej Fénixů. V další generaci si představuji ještě lepší využití plochy displeje, případně menší fyzické parametry. 

Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro

Epix 47 mm

Svou první zkušenost s AMOLED hodinkami Garminu jsem udělal s modelem Venu 2, které ale nejsou určeny pro mě - spíše pro ženy jako lifestylové hodinky. Záhy jsem si pořídil první Epixy, které jsem chtěl jen vyzkoušet, otestovat a poslat dál. Nicméně tyto hodinky mě postupně úplně dostaly a nakonec jsem je používal celý rok 2022 jako hlavní.

Stejně jako u velkých Epixů Pro mě trápilo používání na kole, ale s tím, jak jsem si pořídil Edge 1040 pro cyklistické aktivity, jsem to přestal řešit. A ve chvíli, kdy jsem si začal říkat, že by bylo dobré mít hodinky s AMOLED, ale větším displejem, uvedl Garmin model Forerunner 965 a záhy na to Epixy Pro 51 mm. Takže staré Epixy šly dál...

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix a zkušenosti po roce používání

Instinct 2X

Původní Instincty měly jen jednu velikost, v druhé generaci se objevil i menší model Instinct 2S a po roce pak i největší, Instinct 2X. Ten má stejnou velikost jako Fénix 7X nebo Epix 51 mm, je ale o dost lehčí a to díky absenci kovových prvků - hodinky jsou čistě z polymeru. Takže i když jsou hodinky velké, dobře se nosí - na svém žebříčku nositelnosti jim patří vyšší místo než Fénixům a Epixům.

Nepřehlédněte předchozí části recenze:

Hodinky mají nezvyklý tvar displeje, který je navíc čistě černobílý - nemá ani odstíny šedi. Díky tomu jsou velmi úsporné, navíc jsou vybaveny velkou solární plochou, která v létě dokáže hodinky i dobíjet i v běžném režimu (tedy ne úsporném). Což žádný jiný model Garminu nedokáže. Funkční výbava je podobná jako u Fénixů, takže pokud nepotřebujete mapy, klidně bych do těchto hodinek šel. Jsou fakt zajímavé. 

Tip: Nekonečná výdrž Instinct 2X Solar: Hodinky, s nimiž mi solární dobíjení konečně dává smysl

Forerunner 965

Tyhle hodinky se zdají být ideální. Byly prvním modelem Garminu, který má 1,4" displej v těle středních hodinek - jsou stejně velké jako Epixy 47 mm nebo Fénixy 6/7. Díky tomu mají menší okraj okolo displeje a na svou velikost displeje kompkatní rozměry. To je podtrženo menší tloušťkou a výrazně nižší hmotností. Tyto hodinky tak mají parádní index nositelnosti

Tip: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?

Kromě toho se nabízejí bez solárního nabíjení, stejně jako všechny modely AMOLED, a navíc se sklem Gorilla Glass DX, čímž je míra odlesků snížena na minimum. Musím říct, že displej těchto hodinek prostě žeru a kdyby takto velký displej měly střední Epixy, bude to jednoznačně můj favorit. Forerunnery mají přece jen odlišně zpracované funkce a funkce než Epixy, které mi jako celkem vyhovují více. 

 Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Forerunner 965

Zkrátka všechny testované hodinky mají něco do sebe a každé bych byl ochoten používat jako hlavní. Mají všechny potřebné funkce, jen Instincty se musí obejít bez map. Jsou ale zajímavé zase jinak...


Diskuse k článku (15)