Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
Hlavní záložky
Už řadu let na rukou střídám různé modely hodinek. Některé mi vyhovují více, některé méně - ať už jde o funkce, displej, velikost či hmotnost. Jeden ze zásadních parametrů hodinek, které je třeba při výběru vzít v úvahu, je právě velikost a hmotnost. Nekoupíte si Fénix 7X pro malé zápěstí a naopak Fénix 7S pro velké.
Pro moje zápěstí je například ideální střední velikost - Fénix 7, Epix (47 mm), Forerunner 955/965 apod. Ale nemám problém nosit i větší hodinky jako Fénix 6X/7X nebo Epix Pro 51 mm. Zato s malými Fénixy nebo Venu 2S už to prostě nejde. Jsou moc malé na to, aby se mi dobře ovládaly. Problém mám i s velkými Fénixy v ocelovém provedení, které jsou těžší než titanové modely - na ruce i přes utažení „plandají“.
Můj žebříček nositelnosti
Zkusil jsem dát dohromady seznam hodinek pro běžně velkého muže - měřím 176 cm a aktuálně vážím 66 kg, obvod zápěstí 16 cm - s ohledem na to, jak jsou hodinky pohodlné při nošení. V potaz beru jednak tloušťku, jednak velikost a jednak hmotnost - a samozřejmě i takový ten „feeling“, zkrátka jak mi hodinky na ruce sedí pocitově, jak se s nimi spí (ve spánku platí, čím menší, tím lepší) atd.
Spíše než velikost je pro mě zásadnější hmotnost a tloušťka. Čím jsou hodinky lehčí, tím méně je na ruce cítím a vnímám. A čím jsou tenčí, tím méně překážejí - tlusté hodinky se o všechno „zadrhávají“, o oblečení (zejména v zimě), o popruhy batohu, o futra dveří, když moc máchám rukami, tlusté hodinky si musím sundávat, když potřebuji něco vydolovat ze skuliny apod. Velké a tenké hodinky jsou pro mě zkrátka lepší než malé a tlusté.
Jsou zde uvedeny modely, které bych byl ochoten používat každodenně. To diskvalifikuje příliš malé hodinky jako Fénix 7S, Forerunner 55, Forerunner 745, Venu 2S/3S či Forerunner 255/265S. Ty se mi špatně ovládají a navíc mají fakt malé displeje, s kterými mi to prostě nejde. Započítávám i ovládání - preferuji tlačítkové modely před ryze dotykovými.
Hodinky jsou řazeny od těch s nejvyšším indexem nositelnosti po ty s nejnižším. Čím jsou tak hodinky výše, tím je budu na ruce nosit raději.
- Forerunner 255
- Forerunner 965
- Forerunner 955
- Venu 3
- Instinct 2
- Epix/Epix Pro 47 mm a Fénix 7 v titanu (safír)
- Epix/Epix Pro 47 mm a Fénix 7 v oceli (Gorilla DX)
- Instinct 2X
- Epix 51 Pro mm a Fénix 7X Pro v titanu (safír)
- Epix 51 Pro mm a Fénix 7X Pro v oceli (Gorilla DX)
- Enduro 2
V seznamu nejsou odvozené modely jako Tactix 7 nebo Quatix 7, protože ty mají vždy shodné parametry s výchozím modelem (Epix/Fénix 7).
Forerunner 255
Tyto hodinky jsou ideální z hlediska tloušťky, hmotnosti i velikosti. K tomu se přidává dobře čitelný displej za většiny okolností, který je sice kvůli odleskům hůře čitelný než s Gorilla Glass DX (hodinky mají jen Gorilla Glass 3), ale výrazně lepší než safír. Nabízí se ve dvou provedeních, s hudbou a bez hudby, a dokonce i v menším provedení pro malá zápěstí. Funkční výbava je navíc vzhledem k ceně blížící se k sedmi tisícům naprosto exceletní.
Další podrobnosti:
- Velká recenze hodinek Forerunner 255
- Velké srovnání: Hodinky Forerunner 255 nebo 955? Pro koho jsou, čím se liší a které zvolit?
Forerunner 965
Tenké a lehké hodinky s AMOLED displejem a krycím sklem Gorilla Glass DX, který velmi dobře eliminuje odlesky. Hodinky jsou jen o milimetr a půl větší než FR 255, přitom mají displej o velikosti 1,4" - tedy takový, jako třeba Fénixy 7X. Jsou tenčí než Forerunnery 955, díky čemuž méně překážejí na ruce i při oblékání či nasazování batohu. Jsou navíc levnější než Fénixy Pro a Epixy Pro a přitom mají až na detaily shodné funkce.
Čtěte dále:
- Velká recenze hodinek Forerunner 965
- Srovnání Forerunner 965 vs. Epix: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED. Které vybrat?
Forerunner 955
Ačkoliv mají hodinky podobnou velikost jako FR 965, jsou tlustší - a na ruce je to hodně poznat. Hmotnost je ale stále velmi nízká, takže na ruce hodinky v podstatě necítíte. Ve verzi bez solárního dobíjení mají navíc parádně čitelný displej, nejlepší ze současně nabízených modelů hned za FR 745, které oproti FR 955 nemají dotykový displej.
Mají skoro stejnou výbavu jako Fénixy 7 a k tomu ještě bezkonkurenční cenu. Aktuálně jde o top hodinky s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Jen ten design je prostě horší než u FR 255.
Čtěte dále: Recenze hodinek Forerunner 955
Venu 3
Velikostí jde o takřka shodné hodinky s Forerunnery 255, navíc s větším displejem. Proč jsem je tedy nezařadil na první místo? Důvod je prostý, jsou to čistě dotykové hodinky a já prostě nemůžu mít hodinky, které nemají tlačítka. Dotykového ovládání se dá zvládnout během testování, ale pro běžné používání prostě tlačítka potřebuji, zejména při sportování.
Mezi modely Garminu ale vedou v poměru mezi velikostí těla a displeje, ten mají jednoznačně nejlepší - hodinky FR 965 mají sice displej stejný (AMOLED, 1,4"), ale větší velikost. Na druhou stranu zase mohou dít tomu mít větší baterii a tudíž mají i delší výdrž.
Nepřehlédněte:
- Recenze hodinek Venu 2
- Srovnávací recenze hodinek Fénix 7S a Venu 2S
- Recenze stylových hodinek Venu 3
Instinct 2
Hodinky o velikosti Forerunnerů 255 a tloušťce Forerunnerů 955. Na ruce jsou velmi lehké, hmotnost je stejná jako u druhých jmenovaných. Trochu větší tloušťka je poněkud v nositelnosti sráží, ale jinak jsou to skvělé hodinky za velmi drobrou cenu s vysokou odolností.
Ne každému sice vyhovuje displej alá ZX Spectrum, pro někoho to naopak může být výhoda - že ho nerozptyluje žádná grafika. Skvělá je cena základního provedení, jen šest tisíc korun, dostupné jsou i se solárním provedením. To se navíc od základu liší funkcí Garmin Pay.
Epix/Pro 47 mm a Fénix 7/Pro v titanu
Střední Epixy a Fénixy 7 už jsou na tom s nositelností o něco hůře, a to pro svoji větší tloušťku, která je sice stejná jako u Inctinctů 2, hodinky jsou však o dva milimetry širší a o poznání těžší. V safírovém provedení váží 70/73 gramů (samotné tělo 47/50 g), což je dáno kovovým provedením.
Všechny lehké hodinky zmíněné výše jsou čistě „plastové“ (tvrzený polymer) - jen FR 965 mají titanovou lunetu, ta je však velmi tenká a designově se mi moc nelíbí. Střední Epixy v titanu používám dlouhodobě a naprosto mi sedí - velikostí i pohodlí při ovládání. Navíc ve verzi Pro mají praktickou svítilnu.
Tip: Podrobné srovnání hodinek Epix vs. Fénix 7: Výdrž, displej, provedení, datová pole a cena
Epix/Pro 47 mm a Fénix 7/Pro v oceli
Pro ocelové provedení platí to samé, co jsem zmínil výše, hodinky jsou ale těžší - váží 78/79 gramů. A to už je na samé hraně toho, co považuji za nositelné hodinky. Výhodou těchto modelů je krycí sklo Gorilla Glass DX, takže se hodinky lesknou méně než safírové modely. Ty jsou ale zase o poznání lehčí - těžká volba.
Podrobné recenze:
Instinct 2X
Parádní příklad toho, jak i velké hodinky mohou být dobře nositelné. Jsou jen o mililmetr menší než Fénix 7X a o 0,4 mm tenčí, ale váží parádních 67 gramů, tedy méně než střední Fénixy 7 v titanu. Vzhledem k velikosti je jejich hmotnost skvělá a na ruce jsem nikdy neměl pocit, že jsou těžké. V podstatě je limituje jen jejich tloušťka, přece jen ideálně nositelné hodinky mají o nějaký ten milimetr méně, viz Forerunnery 965 s 13,2 mm.
Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Instinct 2X
Epix 51 Pro mm a Fénix 7X pro v titanu
Nějaké dva roky jsem měl jako svoje hlavní hodinky Fénixy 6X v titanovém provedení, které váží s řemínkem 82 gramů (tělo 55 g) a jsou na moje zápěstí už relativně velké. Ale díky rozumné hmotnosti (vzhledem k velikosti) jsem s nimi neměl problém - zvykl jsem si. Podobné je to s Fénix 7X a Epixy 51 mm, které váží podobně - tělo 60/61 g. Těch pár gramů navíc se dá ještě snést, ale už je to poznat zejména při aktivitě, kde se hodně hýbe rukama.
Horší je to s velikostí, 51 mm šířka a 14,9 mm tloušťka, to jsou parametry, kdy hodinky často překáží a spát s nimi u není úplná slast. Titanové provedení sebou navíc nese safírové krycí sklo, které považuji za největší nevýhodu obou hodinek - leskne se jako psí kulky. A na Fénixech 7X o kus více, protože ty mají navíc solární vrstvu. Na Epixech se to díky AMOLED dá ještě celkem snést...
Srovnávací recenze: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro
Epix 51 Pro mm a Fénix 7X pro v oceli
Základní ocelové provedení je ještě o kousek těžší než titanové, Epixy Pro 51 mm váží 98 gramů (tělo 70 g) a Fénix 7X pak 96 g (68 g). To jsou hodnoty, které už při sebevětší vůli nedokážu překousnout. Pamatuji se, jak velké a těžké mi připadaly Fénix 5X, které měly stejnou hmotnost, a navíc byly o kus tlustší. O to víc naštve, že právě těžší ocelové provedení má krycí sklo Gorilla Glass DX s menší úrovní odlesků a lepší čitelností.
Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?
Enduro 2
Aktuálně největší a nejtěžší hodinky Garminu. V podstatě jde o tlustší Fénixy 7X, aby se do těla dostala baterie s větší kapacitou. To ale přidalo na tloušťce 0,7 mm a na hmotnosti 3 g oproti safírovým Fénixům. Hodinky se nabízejí jen v safírovém provedení a vydrží až 34 dnů v pohotovosti a 110 hodin s GPS. Tyhle údaje jsou naprosto skvělé, jen na ruce jsou hodinky (pro mě) nepohodlné. Zatímco safírové Epixy 51 mm a Fénix 7X se ještě dají, Endura už jsou fakt velká. Nedokážu si představit, že je nosím každý den na ruce a spím s nimi. Prostě to chce většího chlapa, než jsem já.
Tip: Hodinky Enduro 2: Stejné jako Fénix 7X, ale s delší výdrží
Na závěr jen připomínám, že rozhodně nejde o nějaký univerzální žebříček, ale hodinky jsou zde seřazeny podle toho, jak bych přistupoval k výběru, kdyby mi nezáleželo primárně na funkcích nebo čitelnosti displeje.
Diskuse k článku (22)