Hodinky Fénix 8 a Epix 3 dorazí až příští rok. Lze dokonce odhadnout, který měsíc. Vyplatí se počkat?

12.9.2023
Ze schématu vydávání nových hodinek lze leccos vyčíst. Dokonce i to, kdy se objeví nová generace modelů Fénix a Epix. Má cenu nyní pořizovat Fénix 7 Pro či Epix Pro, nebo počkat na příští modely?
Nové modely Fénix 7 Pro a Epix Pro

S mezigenerací Fénixů a Epixů máme s novinkami v této řadě zase na chvíli pokoj


Uvedením nové mezigenerace hodinek Fénix 7 Pro a Epix Pro v květnu tohoto roku překvapil Garmin řadu uživatelů. A především ty, co koupili původní modely teprve nedávno, nebo dokonce jen pár dnů před uvedením. O tom, že se v blízké době ukážou nové Epixy, jsem psal v březnu, ale také jsem nečekal, že to bude takhle brzy. 

Je to podobné, jako když byly uvedeny hodinky řady Fénix 5 Plus - také se majitelé pětek rozčilovali, že Garmin jejich nedávnou investici znehodnotil. Faktem je, že když lidé očekávají každý rok nový model, je to jiné. Pokud ale novinky chodí nepravidelně, jeden neví, zda si má koupit stávající hodinky, nebo zda čekat na novou generaci. Třeba já marně čekal na Vívoactive 5 a pořídil mámě Vívoactive 4S a ženě Venu 2S. 

A tohle přesně Garmin dělá - neuvádí novinky podle nějakého scénáře, jako třeba Samsung a Apple, ale v podstatě náhodně. I když nějakou pravidelnost vysledovat lze, není to tak, že by nová řada přišla pokaždé v září. V případě Applu či Samsungu je to pak snadné - kdo nechce kupovat starý model, ví, jak dlouho má ještě čekat. A naopak někdo chce starší model a ví, že po uvedení novinky ten původní zlevní. 

Srovnávací recenze Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro:

Historie řady Fénix

Pojďme se schválně podívat na řadu Fénix. Třetí generace byla uvedena v lednu 2015, mezigenerační model Fénix 3 HR pak o rok později, v lednu 2016. Zásadní novinkou bylo přidání optického snímače první generace. Hodinky byly ještě tlustší a těžší než Fénixy 3, a byly to mimochodem první Fénixy, co jsem testoval. Dobře si pamatuji, jaký rozdíl to byl na ruce oproti FR 920 XT nebo Vívoactive HR. 

Nepřehlédněte: Fénix: Historie hodinek se začala psát už v roce 2012. Kompletní přehled modelů

Pátá generace pak přišla na trh v lednu 2017. Všechny modely tedy v lednu. A teď přišla změna, mezigenerace Fénix 5 Plus se ukázala pak v červnu 2018, tedy po necelém roce a půl. Následovala očekávaná šestá generace v srpnu 2019, mezera mezi modely tak byla rok a dva měsíce. A tady nastala změna - čekali jsme na mezigeneraci Plus, ale ta nepřišla. 

 

 

Místo toho jsme až po dlouhých dvou letech a pěti měsících dostali rovnou řadu sedm. A zatímco mezi Fénix 5 Plus a Fénix 6 došlo k zásadním změnám (tři velikosti displeje, výrazně delší výdrž apod.), mezi generací šest a sedm se tolik změn neudálo. Tedy pokud nepočítám Epixy, které jsou sice samostatnou řadou, ale v podstatě jde o tytéž hodinky jako F7, ale s displejem AMOLED.

Čtěte dále: 20 zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 (Pro) nebo Epix (Pro) z hodinek řady Fénix 6

Teprve v průběhu dalších měsíců hodinky dostaly nové funkce a až tehdy si zasloužily označení nová generace. Pak už mi začal update na Fénix 7 konečně dávat smysl. Dokonce jsem kvůli tomu doplnil svůj článek o tom, zda přejít z Fénix 6 na Fénix 7: Garmin totiž do sedmiček narval tolik novinek, že už by to vydalo na novou mezigeneraci. 

Nepřehlédněte: Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

Mezigenerace překvapila

A bum ho tam! Mezigenerace fakt přišla, a to na přelomu května a června. Jen místo Plus se nyní jmenuje Pro, což je poněkud matoucí, protože u řady Fénix 6 modely Pro označovaly přítomnost map, hudby a Wi-Fi. Pokud jde o Fénix 7, v podstatě došlo jen k updatu optického snímače, u Epixů už ale byla změna zásadnější. Ty mají nově tři velikosti a všechny také svítilnu LED.

Když se nyní podíváme na kalendář vydávání novinek, uvidíme určité schéma:

  • Fénix – 10. července 2012
  • Fénix 2 – 20. února 2014
  • Fénix 3 – 5. ledna 2015
  • Fénix 3 HR – 5. ledna 2016
  • Fénix 5 – 4. ledna 2017
  • Fénix 5 Plus – 18. června 2018
  • Fénix 6 – 29. srpna 2019
  • Fénix 7/Epix – 18. ledna 2022
  • Fénix 7 Pro/Epix Pro - 31. května 2023
  • Fénix 8/Epix 3 – srpen 2024 (druhou možností je červen 2024)

Kdyby nepřišla mezigenerace Fénix 7 Pro, očekával bych Fénix 8 už někdy v lednu příštího roku. Ale protože Garmin mezigeneraci uvedl, je možné, že se historie bude opakovat a Garmin ukáže Fénix 8 až někdy v srpnu příštího roku, případně v červnu o dva měsíce dříve. Nemá totiž důvod s uvedením osmiček příliš spěchat. Fénix 7 Pro/Epix mají nový snímač tepu, přípravu pro EKG, dobrou výdrž a stále solidní hardware, který utáhne všechny současné i budoucí funkce.

 

Má cenu kupovat Fénix 7/Epix Pro?

Určitě ano, pokud jste majitelé starších modelů - zejména Fénix 5, Fénix 5 Plus. A teď už dokonce i uživatelé Fénix 6, protože novinek je tolik, že si v nich každý najde to svoje. Upřímně, pokud bych nepotřeboval nové modely pro testy, sice by mi moje Fénix 6X Pro Solar stačily, ale po některých funkcích sedmiček bych už vážně pokukoval. 

Tip: Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci?

Pokud ale máte Fénix 7, případně Epix, pak s nákupem spěchat není třeba. Tyto hodinky totiž dostaly všechny nové funkce, které se objevily v řady Pro, a to v rámci kvartálního updatu firmwaru na konci srpna. Takže pokud opravdu netoužíte po novějším optickém snímači nebo jiné velikosti Epixů než původní prostřední (47 mm), s klidem mezigeneraci zanechte mimo své zorné pole. A čekejte na tu další, opravdovou. 

Čtěte dále: Nový firmware je tu. Přináší na Fénix 7 a Epix funkce z modelů Pro. Ale ani nové modely nepřijdou zkrátka

Na závěr už jen dodávám, že doba uvedení generace je čistě moje spekulace na základě dat, která jsou obecně k dispozici. Ale za mě je to velmi pravděpodobné schéma.

Co dostaneme v řadě Fénix 8?

A co by měla novinka umět? To se teď velmi špatně odhaduje, možné je, že dostane nový nabíjecí a komunikační konektor USB-C, na který musejí produkty prodávané v EU postupně přejít (do roku 2026), možností je také bezdrátové nabíjení. Ale to by nesmělo být kovové dýnko, což je ale hlavním znakem Fénixů a Epixů.

S hlasitým handsfree bych moc nepočítal, tam bude problémem certifikace hodinek 100 ATM. Čím víc otvorů, tím větším problémem je zařídit, aby byly hodinky vodotěsné. U outdoorových hodinek nejde o nezbytnou funkci, tady je třeba, aby hodinky měly jiné vlastnosti - hlasitá hudba/hansdfree zůstane vyhrazeno pro městské modely. 

Tip: Chystá Garmin měření teploty pokožky? K čemu bude sloužit? Objevují se první indicie

No a v neposlední řadě také modernější čipset s delší výdrží, to je ostatně znakem každé nové generace. Možná se také dočkáme i nepatrně menšího těla a nižší hmotnosti při zachování tří velikostí displejů. Garmin umí udělat malé hodinky s velkým tělem, což je vidět na příkladu Venu 3 nebo Forerunner 265 a 965. 


Diskuse k článku (2)