Recenze hodinek Fénix 7X Pro: Sportovní a fitness metriky, běžecká a MTB dynamika, nové funkce (2.)

21.7.2023
Kromě nové optiky a vylepšené svítilny dostaly hodinky řady Fénix 7X Pro také několik zajímavých sportovních funkcí. Aktuálně jsou tak nejvybavenějšími hodinkami Garminu. Další část podrobné recenze
Na slunci

Na denním světlě jsou hodinky dobře čitelné, zejména, pokud se v nich neleskne zamračená obloha nebo stromy


Hodinky Fénix 7X Pro jsou aktuálně tím nejlepší, co si můžete u Garminu pořidít, pokud máte zájem o klasický displej. V AMOLED provedení pak jde o model Epix Pro 51 mm. Hodinky jsou nabízeny ve dvou provedeních, s ocelovou lunetou a dýnkem a s titanovou lunetou a dýnkem. První provedení je těžší a doplněno krycím sklem Gorilla Glass DX, druhé pak safírem. Safír má více odlesků, ale díky titanu je tato verze lehčí. A právě tu jsem testoval. 

Nepřehlédněte další části recenze:


Metriky zdraví, pohybu a spánku

Za naprostou samozřejmost, které se už v recenzích nijak zvlášť nevěnuji, je sledování zdravotních statistik, které jsou z velké části odvozené od měření tepové frekvence a variability srdečního tepu (VST). Pokud nosíte hodinky neustále na ruce, můžete se dozvědět řadu zajímavých informací – ale to je prostě dnes už standard. Všechny tyto metriky se navíc sdílejí s dalšími hodinkami, pokud jich máte více, a to díky funkci Physio TrueUp

A co tedy všechno dokážou hodinky změřit během každodenního nošení?

 • Kroky
 • Nastoupaná patra
 • Minuty intenzivní aktivity 
 • Kalorický výdej (klidové i aktivní)
 • Doba spánku a jeho kvalita, a to včetně skóre (0-100)
 • Hladina stresu (0-100)
 • Body Battery (energie vašeho těla, 100-0)
 • Noční průběh VST (viz dále)
 • Saturace kyslíku v krvi (na vyžádání, během noci či během celého dne)

Zajímavou funkcí je Snímek zdravotního stavu, který během dvou minut, kdy jste v klidu, měří tepovku, stres, VST, okysličení krve a frekvenci dýchání. Výsledek si pak můžete poslat do mailu jako PDF. 

Tip: Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)

Ranní zpráva pro lepší den

V podstatě jde o souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě report jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat – listujete mezi nimi jako v doplňcích. Ty jsou následující:

 • Počasí
 • Spánek
 • Průběh VST za poslední noc
 • Spánek za poslední noc
 • Body Battery
 • Připravenost k tréninku
 • Doporučený trénink
 • Kroky
 • Minuty intenzivní aktivity
 • Kalendář

Nepřehlédněte: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku

Noční variabilita srdečního tepu

Jednou ze zásadních kombinovaných metrik hodinek je měření VST (variability srdečního tepu) v průběhu celého spánku. Na hodinkách se tato metrika využívá pro určení dalších nových metrik Připravenosti k tréninku a upraveného Stavu tréninku. Po celou dobu spánku měří variabilitu srdečního tepu. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. 

VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočaté. Nižší VST může také znamenat nastupující nebo probíhající nemoc. Naopak příliš vysoké VST může být následkem srdeční arytmie. 

Další podrobnosti:

V doplňku uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrnou hodnotu za posledních sedm dní, od které se stav VST odvozuje. První hodnotu stavu získáte až po třech týdnech, kdy se stanoví optimum rozsahu, v němž byste se měli pohybovat, abyste měli dobré hodnocení tréninku. Pokud jste ale již předtím měli nějaké hodinky, které VST měří, optimum se bude synchronizovat a není nutno na stav VST čekat tak dlouho. 

Když se pak budete pohybovat mimo získané optimum, ovlivní to negativně jak Připravenost k tréninku, tak Stav tréninku. Novinkou, která tu dříve nebyla, je pak graf s přehledem optima za poslední čtyři týdny, které je zobrazeno na poslední obrazovce. Stejný graf je vidět i v deníku Connect.

Nepřehlédněte: Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi

Jednotný Stav tréninku s kompletní synchronizací 

Výše zmíněný Stav tréninku je zásadní kombinovaná metrika, díky které budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nadměrný apod. V nových hodinkách obecně byla tato funkce výrazně inovována, přičemž jde o výrazný posun oproti starším modelům. Zatímco dříve reflektovala pouze běh nebo cyklistiku s měřiči výkonu, nyní už ji můžete využít prakticky při jakémkoliv sportu. 

Na Stav tréninku mají vliv tyto metriky: 

 • Krátkodobá zátěž – hodnocení a číselné vyjádření
 • Zaměření zátěže – zda je vaše zátěž aerobní, anaerobní atd.
 • VO2max – číselné vyjádření a slovní hodnocení 
 • Stav VST – sedmidenní průměr
 • Regenerace – aktuální doba do ukončení regenerace 
 • Teplotní a výšková aklimatizace (neukazuje se vždy) 

Tip: Nový Stav tréninku: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů a je výrazně použitelnější

Kromě týdenní Krátkodobé zátěže sledují hodinky nově také Dlouhodobou zátěž. Zatímco ta Krátkodobá se týká jen posledních sedmi dnů a pak je zapomenuta, dlouhodobá vyjadřuje určitý trend v delším časovém období, konkrétně 28 dnů. Můžete mít třeba týdenní výpadek kvůli nemoci, čím vaše krátkodobá zátěž klesne k nule, ale ta dlouhodobá „vydrží“. 

Nedávnou novinkou je tzv. Poměr zátěže, který porovnává krátkodobou zátěž s dlouhodobou. Tím vyjadřuje, zda aktuálně trénujete více než obvykle (v dlouhodobém horizontu), nebo naopak méně. Pokud je poměr větší než jedna, trénujete více, pokud menší, trénujete méně. A pokud roven jedné, pak je vaše krátkodobá stejná jako dlouhodobá. Tato upravená tréninková zátěž tak lépe vyjadřuje vaše zatížení a případný (ne)produktivní trénink, či zda jste to včera moc nepřehnali.

Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

 

Připravenost k tréninku

Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku se zaměřuje na to, jak jste zregenerovaní – zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky – čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. (Ale zase to berte trochu s rezervou, je to jen číslo.)

Připravenost na trénink zahrnuje tyto dílčí metriky:

 • Spánek (kvalita spánku poslední noci)
 • Doba regenerace
 • Stav VST (průměrná variabilita srdečního tepu za posledních sedm dní) 
 • Krátkodobá zátěž (posledních sedm dní)
 • Historie spánku (skóre za posledních sedm dní)
 • Historie stresu (hodnoty za posledních sedm dní)

Jednotlivé položky lze rozkliknout a zjistit více informací – zobrazí se jednotlivé doplňky. Abyste měli dobré hodnocení, musíte hodnoty všech faktorů v zelené části grafu – zhruba v poslední třetině. Když se nějaká hodnota dostane do půlky, zbarví se na grafu oranžově. A když do první třetiny, zčervená. Když je nějaký faktor oranžový, ještě se nic neděje, ale jakmile zčervená, už bude míra připravenosti nízká. A jakmile zčervenají dvě, už je to s metrikou špatné. 

Podrobněji: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace

Stamina aneb Kolik ještě uběhnete?

Tato datová obrazovka je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie (někdy ale méně, pokud předcházela jiná aktivita nebo delší třeba špatný spánek). Na základě VO2max pak dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Zatímco na Edge 1040 potřebuju pro určení aktuální staminy snímače výkonu, a tudíž se mi aktuální stamina neukazuje, na Fénixech to funguje i bez wattmeterů. Kromě standardní datové obrazovky si můžete přidat i jednotlivá datová pole, kde třeba já mám potencální a aktuální staminu, čas, který ještě vydržím a kilometry, které ujedu (uběhnu).

A krásně na číslech vidím, jak se mi v kopcích aktuální stamina oproti potenciální snižuje rychleji. Jakmile se mi pak tepovka zklidní, aktuální a potenciální stamina se srovná. Přehled staminy během aktivity je pak vidět i v deníku Connect (a to i s Edge 1040). Podrobněji v následujícím článku. 

Čtěte dále: Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole?

ClimbPro a MTB metriky

Fénixy podporují kompletní MTB dynamiku (pozor neplést s cyklistickou dynamikou získanou z měřičů výkonu, tu mají oba modely) a funkci pro sledování stoupání na trase ClimbPro. 

ClimbPro ukazuje na naplánované trase všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Tip: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace

Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. Konkrétně jde o funkce Plynulost a Obtížnost jízdy (skoky jsou určeny jen pro cyklonavigace Edge). Abyste tyto metriky získaly, je nutno zvolit aktivitu Horská kola.  

Plynulost ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překážek, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix 6 měří MTB dynamiku jízdy

Běžecký výkon a dynamika běhu

Jako univerzální hodinky mají Fénixy 7X Pro plnou podporu běžeckého výkonu, a to nativně, není nutno instalovat datová pole z Connect IQ jako dříve. A to bez nutnosti používat hrudní pás či jiné příslušenství. Právě výkon je pro běžce často důležitější než tepová frekvence, není totiž zatížen výchylkami a zpožděním – je okamžitý. Zejména v členitém terénu nebo za větrného počasí je snazší držet se nastavené hodnoty výkonu než hlídání tepové frekvence.

Čtěte dále: Běžecký výkon: Základní přehled – možnosti, senzory, nastavení, podpora modelů hodinek

Další zásadní metrikou je dynamika běhu, která sdružuje tyto parametry: doba kontaktu se zemí (DKZ), vyváženost doby kontaktu se zemí, kadence, délka kroku, vertikální oscilace a vertikální poměr. To vše vám pomůže při následné analýze aktivity zjistit, zda je váš běžecký styl optimální a kde byste se mohli zlepšit, případně snížit únavu při běhu správnou technikou. A stejně jako u výkonu, nově už pro měření stačí jen hodinky, není nutno mít patřičný hrudní pás. 

Jednou z metrik je vyvážení a pravé nohy (vyváženost doby kontaktu se zemí), což se hodí například po úraze, kdy poznáte, že jedné noze více uhýbáte a ta druhá je naopak zatěžovaná více. Toto je jediná metrika, kterou dynamika ze zápěstí nezměří. Je to logické, zatímco hrudní pás je přímo na těle, hodinky jen na jedné ruce. První testy dynamiky ze zápěstí ukazují, že je celkem přesná a ukazuje podobná data jako při měření z hruďáku. Jen při trailovém běhu v náročném terénu má hrudní pás v přesnosti výhodu. 

Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

Skóre do kopce 

Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaši výkonnost v kopcích. Můžete skvěle běhat na rovinkách, ale ztrácet při běhu do svahu. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. A nejen to. Vaše skóre je také hodnoceno slovně, podobně jako stav tréninku – od rekreačního po elitní, a to navíc ve srovnání s osobami stejného věku a pohlaví. Což by vás mohlo motivovat více než jen obyčejné číslo.

A jak se počítá? Při záznamu běžecké, pěší nebo turistické aktivity pomocí kompatibilního zařízení Garmin jsou automaticky detekovány a analyzovány úseky stoupání se sklonem vyšším než 2 %. Největší vliv na vaše aktuální skóre v kopcích mají vaše nejnovější aktivity, ale při analýze se zohledňují údaje za několik měsíců. Skóre do kopce částečně také vychází z aktuální hodnoty VO2max, která se automaticky odhaduje při každém venkovním běhu.

Podrobně: Nová metrika Skóre do kopce jako součást běžecké dynamiky. K čemu slouží a jak se zlepšovat v kopcích?

Skóre vytrvalosti 

Skóre vytrvalosti je kombinovaná metrika podobně jako Stav tréninku či Připravenost k tréninku, a má za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti. Vyšší skóre ukazuje vaši větší kapacitu pro výkony s trváním několik hodin – například vytrvalostní běh či dlouhé jízdy na kole. 

Jednou ze základní metrik Skóre vytrvalosti je VO2max, které ale lze stanovit jen při běhu nebo jízdě na kole. Pokud VO2max nemáte, analytický engine odhadne vaši aktuální aerobní zdatnost na základě kombinace vašeho věku, pohlaví, BMI a nedávné úrovně aktivity. Díky tomu můžete získat Skóre vytrvalosti i při dalších sportech. Maximem je skóre okolo 12 000. Jednotlivé rozsahy skóre vytrvalosti jsou pak ohodnoceny i slovně, např. Expert nebo Dobře trénovaný. 

Nepřehlédněte: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

Přijde mi ale, že do Skóre vytrvalosti se započítávají jen aktivity, které mám na hodinkách. Když jsem po více než měsíci používání hodinek na kole přesedlal zpátky na Edge a absolvoval více než tříhodinové a celkem intenzivní jízdy, skóre skokově spadlo o 400 bodů. K tomu dávám kardio, plavání i delší chůze… Tuto metriku budu muset ještě zkoumat, bude to chtít více času na test. 


V další kapitole se věnuji tréninkům, tréninkovému kalendáři, aktivitám, možnostem datových polí, přehledu uložené aktivity či mapám a práci s nimi


Diskuse k článku (0)