Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Čas pro upgrade na novou generaci opravdu nastal

21.6.2024
Hodinky Fénix 6X Pro Solar mají naprosto parádní displej, čitelný za všech okolností, a slušnou nálož funkcí. Stačí to však, nebo už nastal čas pro upgrade na novou generaci?
Výdrž Fénix 7X vs. Fénix 6X

Po šesti dnech byla baterie F6X skoro na dně, zatímco F7X byla nabita stále do poloviny. Zásadním rozdílem je spotřeba hodinek při zobrazení mapy a navigaci 


Hodinky Fénix 6X považuji za jedny z nejzásadnějších hodinek, jaké Garmin uvedl. Byl to první model, který v těle Fénix 3 a Fénix 5X dostal o dost větší displej – místo 1,2“ rovnou 1,4“. Díky tomu mají hodinky výrazně menší okraj, navíc oproti předchozím modelům docela zhubly a v titanovém provedení jsou navíc hodně lehké. Tělo má jen 55 gramů, a i řemínkem pak 82 gramů – zatímco Fénix 5X vážily 98 gramů. Navíc se poprvé objevilo solární nabíjení a celkem spolehlivý optický snímač tepu společně s výrazně prodlouženou výdrží. 

Tip: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X (velká recenze)

Oproti tomu (původní) model Fénix 7X nepřišel s žádnou výraznější inovací, v podstatě šlo jen o evoluci šesté řady. Teprve v průběhu času se v sedmé řadě začaly objevovat nové a nové funkce, které umožnil modernější hardware. Nyní mají hodinky takový funkční náskok, že už se o sedmé řadě vyplatí přemýšlet i těm, kterým šestky doteď bohatě stačily. Pravda, ne všechny využijete, zejména pokud nepoužíváte tréninky a s nimi spojené metriky. 

Kompletní přehled: Nové funkce, mapy a metriky, které Garmin uvedl v hodinkách Fénix 7 Pro a Epix Pro

S novou mezigenerační řadou Fénix 7 Pro se pak ukázaly další funkce, které opět náskok sedmiček zvyšují – svítilna pro všechny modely (a pro F7X s větším světelným výkonem), nová generace optického snímače a trochu vylepšený displej, který má lepší kontrast a podsvícení. Kromě lepšího hardwaru dostaly hodinky oproti šestkám také efektivnější solární nabíjení a dotykové ovládání. Pravda, kombinace dotyku, soláru a safíru výrazně zhoršuje čitelnost displeje, ale to už je holt daň za pokrok (viz dále).

Čtěte dále: 20 zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 (Pro) nebo Epix (Pro) z hodinek řady Fénix 6

Zpátky k Fénix 6X. Ale jde to ještě vůbec?

Hodinky Fénix 7X Pro používám aktuálně už rok. A když jsem se na chvíli vrátil k Fénix 6X Pro Solar, které jsem se pořizoval v roce 2020, zjistil jsem, že i přes parádní čitelnost displeje už mi prostě funkčně nemoho stačit. Je hodně vidět, jak šestky zastarávají. Stále jsou to super hodinky, ale Fénixy 7, potažmo Epixy, jsou prostě dál – v mnoha detailech je jejich používání zkrátka pohodlnější a snadnější. 

Někdy v roce 2022 jsem napsal článek o tom, co by mi opravdu chybělo v modelu Fénix 6X, kdybych se k nim měl vrátit jako k hlavním hodinkám. A není toho málo. Řada pokročilých metrik jde sice kolem mě, například bez Připravenosti k tréninku, závodního kalendáře či dotykového displeje (ten mám dokonce na F7X úplně vypnutý) se obejdu snadno, ale je zde spousta věcí, které mi na F6X už fakt chybí a které usnadňují běžný život. 

Čtěte dále: Fénix 6X: Co mi opravdu chybí oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez jakých funkcí se obejdu 

 

Když zapnu mapu, výdrž jde rapidně dolů  

O hodně dál se v sedmičkách kromě řady funkcí posunula také výdrž. Hodinky F6X sice mají papírově zvládnout 21 dnů a 60 hodin s GPS, ale můj kousek byl v době tohoto srovnání už skroo tři roky starý za sebou, navíc papírová výdrž je něco jiného než realita. Zkusil jsem tedy srovnat výdrž s Fénix 7X Pro a výsledek mě fakt překvapil.

Zcela mě dostalo zejména srovnání výdrže při zobrazení mapy s navigaci – během aktivity dlouhé 1:30 h přišly F7X Pro jen o tři procenta, zatímco Fénix 6X o 18 % - neuvěřitelné. Při běžném zobrazení dat už není rozdíl tak velký a F6X jsou plus minus jen o čtvrtinu horší. Na tom je vidět, jak pokročilý hardware sedmičky mají a jak dobře je optimalizován právě pro spotřebu při zobrazení mapy. Při navigaci si vezmou jen okolo tří procent za hodinu.

Když jsem měl hodinky Fénix 6X nové a dal s nimi několik dnů s navigací a neustále zobrazenou mapou, vycházela mi výdrž na cca 16 hodin – to je zhruba čtvrtina toho, co vydrží při zobrazení dat. Je zkrátka vidět, že mapa je na šestkových Fénixech fakt velký žrout, zatímco na sedmičkách je zobrazení mapy sotva poznat. Jiný příklad: aktivita s mapovou navigací dlouhá 2:45 h si vzala jen sedm procent (a to samé na Epixech 51 mm).

Poznámka: Když jsem neměl srovnání s Epixy 51 mm a Fénixy 7X, tak mi výdrž F6X s navigací přišla v pohodě a nenapadlo mě se nad tím vůbec pozastavovat. Když ale vidím, jaký Garmin udělal pokrok, už nejsem s výdrže F6X tak unešen jako dříve. 

Oboje hodinky jsem dobíjel ve čtvrtek ráno a o necelý týden později ve středu ráno měly Fénixy 7X Pro 50 %, zatímco Fénixy 6X jen 9 %. Přitom ještě v pondělí odpoledne před výše zmíněnou jízdou to bylo 64 % a 48 % - tedy rozdíl takový očekávatelný. Jízda s navigací pak ale F6X vyšťavila na 30 % a v úterý dopoledne jsem absolvoval další aktivitu s mapou, kdy si hodina a půl vzala 17 %. Zbytek cesty (hodina) jsem dojel jen se zobrazenými daty a F6X přišly jen o 2 %. Čili mapa na starých Fénixech fakt žere.

Přehled aktivit a časů:

  • chůze a kolo s GPS: 9:15 h
  • kolo s navigací a mapou: 3:10 h
  • kardio, síla: 2:15 h

Náročná volba

Zkrátka když si vezmu, co všechno umí sedmičky (a Epixy) navíc a jak parádní mají výdrž, je to jasný důvod pro upgrade. Jenže stále je tu jeden parametr, a ten je natolik – pro mě – důležitý, že může všechno ostatní zcela zastínit. A tou je čitelnost displeje, kterou mají Fénix 6X Pro Solar naprosto parádní. Kombinace krycího skla Gorilla Glass DX (GGDX), absence dotyku a původní (slabé) solární vrstvy má jednak velmi nízké odlesky, jednak skvělý kontrast. Data a mapa jsou na displeji vidět naprosto skvěle a většinu času se obejdu bez podsvícení.

 

 

Výhodou je, že se Fénixy 6X nabízely s GGDX i v titanovém provedení, které je zhruba o deset gramů lehčí než ocel. Oproti tomu Fénixy 7X se v titanu prodávají pouze se safírem, který má výrazně horší optické vlastnosti. Pokud chcete GGDX, musíte se spokojit s ocelí a ta už je na ruce fakt cítit – v tomto provedení váží o zásadních 15 gramů více než F6X Pro Solar (více jak pětina). Nehledě na to, že displej i tohoto modelu se leskne o dost více než GGDX na F6X (protože dotyk a účinnější solár).

Čtěte dále: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Zajímavou volbou jsou jistě Epixy Pro, které jsou i v safíru čitelnější ve většině situacích (displej svítí sám o sobě a není tu solární vrstva), Fénixy mají navrch opravdu jen za slunečného a ideálně bezmračného počasí. Kromě toho výdrž modelu Epix Pro 51 mm je tak dobrá, že má na Fénixy 7X dokonce lehký náskok. Bohužel i tento model, pokud jej chcete bez safíru, se v provedení GGDX nabízí jen v ocelovém provedení a je tudíž těžký – tělo má 70 gramů. A to je fakt hodně, zkoušel jsem to a tak vysoká hmotnost mi už vadila, a to zejména při aktivitě. 

Nepřehlédněte: Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

Jak z toho ven? Titanové Fénixy 6X Pro Solar s GGDX jsou sice hodinky s parádním displejem, ale za novou generací už zaostávají v mnoha ohledech – přiznávám, že mi po těch pár dnech, kdy jsem měl F6X po delší době na ruce, už řada funkcí chyběla. To samé mimochodem platí i pro Instinct 2X, které sice mají dobře čitelný displej a naprosto boží výdrž, ale řada funkcí tu prostě není...


Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro


Vzhledem k tomu, že s displejem AMOLED už mám původní Epixy (safír/titan) a Forerunnery 965 s parádně čitelným sklem GGDX (oproti safíru na Epixech nebe a dudy), tak jsem si nakonec ponechal Fénix 7X Pro a nikoliv Epix Pro 51 mm. A to v provedení se safírem, protože titan je fakt lehčí a ověřil jsem si, že těch 60 gramů jsem ještě schopen pro denní nošení akceptovat. Stále je to ale o dost více než titanové Epixy (47 g) či FR 965 (36 g). 

Tip: Zajímavou možností jsou Tactixy 7 bez soláru, které sice mají safír, ale odlesků je o kousek méně než u verze solár/safír. Hodinky jsou v titanu, takže mají lehčí pouzdro než ocelové Fénixy 7X Pro. Jen máte starší verzi MIP displeje a snímač Elevate 4.


Diskuse k článku (7)
Tagy: