Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro: Displej v aktivitě, safír, svítilna, výdrž, nelehká volba (2.)

9.11.2023
AMOLED nebo transreflexní MIP? To je zásadní otázka, pokud dojde na výběr mezi řadou Epix a Fénix. V druhé části recenze se věnuji zobrazení datových polí, odleskům safíru, srovnání displejů při aktivitě, vestavěné svítilně a výdrži (aktualizováno)
Ve stínu v trávě

Jakmile na Fénixy nesvítí přímé slunce, jsou vždy hůře čitelné než Epixy. Tady se leskne obloha, kterou hodinky odraženým světlem nedokážou přerazit, zatímco Epixy ano. Hodinky tak ztrácí kontrast, čitelnost, barvy...


Zatímco dříve byla nabídka v řadě omezená na jediný model, dnes už jsou po vzoru Fénixů nabízené modely tři. Každý si tak může vybrat svou velikost. Jak Epixy Pro, tak Fénixy Pro, mají v každé velikosti dva modely - s Gorilla Glass DX a se safírem, přičemž safírové modely mají titanovou lunetu a dýnko, takže jsou lehčí. Už ale neplatí, že modely s Gorillou mají jen 16 GB paměti - všechny verze mají stejnou výbavu.

A to platí i pro svítilnu, která má nově vyšší intenzitu a lépe směrovaný tok světla, a optický snímač páté generace, který je přesnější při aktivitě, a to zejména při náhlé změně tepovky. Tomu všemu jsem se věnoval v předchozí části recenze, kterou určitě nesmíte minout. 

Nepřehlédněte: Srovnání: Hodinky Epix Pro 51 mm vs. Fénix 7X Pro: Design, hmotnost, AMOLED vs. transreflexní MIP (1.)


Bíla? Černá? Jak kde…

Standardem displeje typu AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí, případně barevných dat na černém pozadí. Důvod je jasný – zatímco u transreflexního displeje jsou aktivní vždy všechny body, u AMOLED svítí jen ty, co jsou třeba. A protože černá = bod nesvítí, šetří tento typ zobrazení energii. Kdyby to bylo naopak, černý text na bílém pozadí, měl by displej podstatně vyšší spotřebu, protože by bylo nutno aktivovat všechny bílé body, co tvoří pozadí. To je případ mapy, která je na Epixech tudíž velkým žroutem.

U transreflexního displeje hodinek Fénix 7 je úplně jedno, zda je bod bílý, černý nebo barevný, jsou aktivovány všechny body displeje. Proto zde může být černý text na bílém pozadí, aniž by to ovlivnilo spotřebu. Můžete také mít vzhled displeje s bílým pozadím a nic se neděje, stejně tak jsou s bílým pozadím standardně zobrazena datová pole při aktivitě apod. Právě při aktivitě preferuji zobrazené Fénixů, černá na bílé je pro mě venku čitelnější, a hlavně lépe funguje s transreflexním podsvícením a snáze eliminuje odlesky skla…

Nepřehlédněte: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955: Čím větší displej, tím lépe

Safír aneb Never ending story

Oba srovnávané modely jsou vybaveny safírovém sklem a dotykovým ovládáním, Fénixy navíc přidávají solár – a to už je docela pekelná kombinace. Každopádně oba modely se hodně lesknou – když srovnávám F7X v safíru s F6X s Gorillou či Epixy v safíru s Forerunner 965 s Gorillou, mají safírové modely hodně odlesků okolí – mraky, stropy, zdi a stropy v místnosti, je to celkem síla. Odlesky ve výsledku snižují kontrast a současně čitelnost displeje takřka ve všech situacích.

Bohužel, Garmin podmiňuje u obou modelů pořízení lehčího titanového provedení právě safírem. Pokud chcete lépe čitelné Gorillu, musíte si pořídit těžší – ale současně levnější model. Epixům odlesky škodí především venku, Fénixům zase více uvnitř. Když srovnávám s Fénix 6X, potřebují Fénixy 7X Pro o kousek více podsvícení, aby byly v interiéru slušně čitelné. Místo 20 % jsem nastavil rovnou 30 % a někdy si říkám, že 40 % by bylo ještě lepších (ale zase chci šetřit baterii). Automatické podsvícení naštěstí funguje docela dobře, takže není nutné laborovat s manuálním nastavením. 

Na slunci jsou na tom Fénixy lépe díky transreflexnímu podsvícení a současně možnosti zobrazit černá data na bílém podkladu. Bílá totiž odlesky „přerazí“, zatímco u černého AMOLEDu nic takového nastavit nelze. Zde odlesky škodí v jakékoliv situaci, ale když je pod mrakem, je už AMOLED natolik silný, že je na displej vidět bez problému – a dokonce mi přijde, že snad i lépe než na Fénixech. Jen s mapou je to horší, kvůli odleskům se často ztrácejí detaily – to platí jak pro Epixy, tak pro Fénixy. 

Čtěte dále: Safírové sklo, lesklý zabiják displejů. Srovnání Fénix 7X Pro Sapphire, Fénix 6X Solar a Instinct 2X Solar

A protože mám srovnání s hodinkami Fénix 6X Pro Solar, které mají standardní Gorilla Glass DX a nemají dotyk (a solární vrstva zde propouští více světla), vím, že odlesky hrají naprosto zásadní roli pro čitelnost displeje v jakékoliv situaci. A díky možnosti otestovat Fénix 7 s Gorilla Glass DX jsem navíc zjistil, že ani tato kombinace není ideální a leskne se. Čím více různých vrstev, tím hůře. A solární vrstav je na Fénix 7 velmi účinná (oproti Fénix 6) a odlesky zhoršuje celkem výrazně.

Tip: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X

 

Displej při aktivitě

Při chůzi nebo běhu, kdy máte hodinky na ruce, nehraje vysoká míra odlesků safíru až takovou roli. Hodinky si prostě natočíte tak, abyste na ně dobře viděli a eliminovali odlesky. Ideálně tak, aby se v nich místo okolí leskl váš obličej – a rázem je i na AMOLED displeji za jasného počasí krásně vidět. Při indoor aktivitách není většinou problém s AMOLED, který má dost jasu na to, aby případné odrazy stropu, oken či zdí přerazil. A displejům MIP hodinek Fénix pak stačí nastavit optimální podsvícení. A opět – můžete vždy pohnout rukou a nastavit ideální úhel.

Asi nejhorší je to v případě, že máte hodinky na řídítkách kola při cyklistických aktivitách. Tam si totiž nemůžete jen tak měnit úhel podle toho., jak svítí slunce, zda jsou mraky, jestli jedete lesem apod. Pokud používáte standardní držák Garminu, můžete si jím pootočit směrem od sebe nebo k sobě a případně odlesky částečně eliminovat, ale nezbavíte se jich nikdy. A neustále hýbat držákem, to jednoho za chvíli přestane bavit. 

Nepřehlédněte: S hodinkami Epix na kole: Výhody a úskalí displeje AMOLED

Jízda na kole je asi jediný sport, který mě napadá, kdy preferuji displej MIP hodinek Fénix. Pokud svítí slunce nebo je venku dostatečné světlo, je na displej vidět velmi dobře, a to včetně mapy. AMOLED Epixů na slunci naopak selhává. V režimu nízkého jasu „bludička“ není vidět skoro nic a místo mapy vidíte jen černotu. Je třeba displej aktivovat tlačítkem či dotykem, a to je otravné. Režimu vysokého jasu je to lepší, ale jen pokud jde o data, mapa je stále vidět hůře než na Fénixech. 

Stačí ale, aby slunce zašlo za mrak nebo vjeli do lesa, a situace se obrací. AMOLED je v tu chvíli díky vlastnímu jasu vidět lépe než MIP displej, který musí spoléhat na okolní osvětlení. A když se k tomu přidají odlesky stromů, jsou Fénixy „nahrané“. Pokud tedy jezdíte často ráno, odpoledne, navečer či v lese, nemusíte se o čitelnost Epixů bát. Obecně ale lze říct, že mi Fénixy na kole vyhovují více. Jen za soumraku či nočních jízd preferuji AMOLED.

Tip: Věčné dilema: Stačí na kole hodinky, nebo je lepší si pořídit cyklonavigaci Edge?

Nahradí čelovku? Ne úplně

Parádní je na obou modelech svítilna. Zatímco na Fénix 7X už byla v předchozím modelu, na Epixech se objevuje poprvé – a to rovnou ve vylepšené verzi jakou mají Endura 2 – silnější a lépe fokusovaný paprsek světla. Stačí na osvětlení cesty při noční aktivitě, ale i přes hodně silné světlo je to stále spíše jen nouzové řešení. Pokud plánujete noční aktivitu, je vždy lepší mít čelovku nebo svítilnu na kolo. 

Potěší režim kadence, kdy při běhu svitne bílá při pohybu ruky dopředu a červená při pohybu ruky vzad. Spíše než pro noční aktivity však oceňuji svítilnu v běžném životě – často si potřebuju přisvítit a nechce se mi chodit pro mobil. Také červené světlo se hodí, když jdu potmě třeba na záchod na chalupě a nechci se v noci oslňovat bílým světlem.

Svítilna ale hodně likviduje baterii, Fénixy zvládnou na plný výkon zhruba pět hodin, na druhý pak 8 hodin, na třetí 20 hodin a na první šest dnů. Pro běžné použití mi stačí zpravidla třetí intenzita, venku je mít vhodné zapnutou tu nejvyšší, případně druhou, ale ta už toho moc neosvítí. Epixy pak vydrží zhruba o 20 % déle díky baterii s vyšší kapacitou. 

Tip: Jak dlouho vydrží světlo Fénix 7X v režimu hodinek a s GPS

Výdrž a solární nabíjení 

Jedním ze zásadních důvodů, proč si pořídit největší provedení hodinek, ať už Epixů nebo Fénixů, je samozřejmě výdrž. Větší tělo umožňuje umístit větší baterii. A zatímco F7X Pro mají stejnou výdrž jako předchozí model – a tudíž stejnou baterii, Epixy dostaly baterii s větší kapacitou. Mají totiž obecně vyšší spotřebu kvůli displeji. A to rovnou z modelu Enduro 2 o kapacitě 660 mAh, přičemž Fénixy mají „jen“ 534 mAh. 

Důvod, proč větší baterii nemají také Fénixy, je prostý – jednak by Garmin neměl důvod nabízet model Enduro 2, který se od Fénixů liší jen a pouze výdrží. A jednak proto, že by se do těla F7X větší baterie nevešla. Zatímco Epixy mají displej hned pod krycím sklem, Fénixy více zapuštěný do těla a pro baterii je tam proto menší prostor. Z tohoto důvodu jsou Endura o 7 mm tlustší než Fénixy 7X, aby se tam větší baterie vůbec dostala. 

Epixy 51 mm vydrží v pohotovosti 31 dnů, což je dvojnásobek oproti střednímu modelu – a to je naprostá parádička. K tomu přidejte 58 hodin aktivity s GPS v always-on režimu a máte před sebou hodinky, co konečně mohou přesvědčit škarohlídy tvrdící, že modely s displejem AMOLED nemají žádnou výdrž. 

Fénixy mají dlouhou výdrž i přes menší baterii, a to díky MIP displeji, který má spotřebu oproti AMOLED naopak velmi nízkou. V režimu hodinek vydrží 28 dnů a s GPS pak 89 hodin. Což je lepší než u Epixů, ale upřímně, už těch skoro 60 hodin je parádních a dostačujících. Stejnou výdrž mají moje staré Fénixy 6X a tam jsem byl naprosto spokojen. 

Epix Pro 51 mm

Údaj za lomítkem se zapnutým displejem

  • Chytré hodinky: až 31/11 dnů 
  • Režim hodinek s úsporou baterie: až 41 dní 
  • Pouze GPS: až 82/58 hodin 
  • Všechny satelitní systémy: až 62/48 hodin
  • Všechny satelitní systémy a více pásem: až 38/30 hodin
  • Všechny satelitní systémy a hudba: až 17 hodin
  • Režim GPS s maximální výdrží: až 145 hodin
  • Expediční GPS režim: až 27 dní

Fénix 7X Pro 

Údaj za lomítkem pro solární nabíjení

  • Chytré hodinky: až 28/37 dní 
  • Režim hodinek s úsporou baterie: až 90/rok a více
  • Pouze GPS: až 89/122 hodin 
  • Všechny satelitní systémy: až 63/77 hodin
  • Všechny satelitní systémy a více pásem: až 36/41 hodin
  • Všechny satelitní systémy plus hudba: až 16 hodin
  • Režim GPS s maximální výdrží: až 213/578 hodin 
  • Expediční aktivita GPS: až 62/139 dní 

Hodnoty pro solární nabíjení předpokládají celodenní nošení se třemi hodinami venku při intenzitě světla 50 000 luxů, u aktivity pak používání při intenzitě světla 50 000 luxů. Takových hodnot ale dosáhnete jen ve vrcholném létě, většinu roku je solární dobíjení k ničemu. Každopádně je solár daleko účinnější než Fénix 6X, a pokud opravdu svítí slunce, lze výdrž prodloužit až o třetinu.

Nepřehlédněte: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

 

Velké Epixy vydrží fakt dlouho

Hodinky jsem používal souběžně, na každých zapínal stejné aktivity, Epixy Pro v režimu hodinek s vypnutým displejem a v aktivitě se zapnutým. Ze začátku baterie Fénixů ubíhala rychleji a stabilně se držela na hodnotě o nějakých sedm osm procent nižší než na Epixech. V závěru se však procenta postupně sbližovala, a když na konci jedenáctého dne hodinky skomíraly, rozdíl byl už jen dvě procenta. 

Fénixy v tu chvíli měly 4 %, Epixy pak 6 %. Za tohoto stavu jsem pustil závěrečnou aktivitu, abych věděl, jak to dopadne - chůzi. Ta trvala 35 minut. Po uložení aktivity na Fénix 7X se hodinky vypnuly, zatímco na Epixech jsem měl 5 %. Čekal jsem, že Fénixům zůstanou dvě, možná i tři procenta, ale že po tak krátké aktivitě přijdou o všechnu šťávu, to mě překvapilo. 

Celkově tedy daly oboje hodinky 11 dnů - nabíjel jsem v sobotu odpoledne a ve středu navečer Fénixy 7X Pro padly za vlast. Epixy v té době měly odhad výdrže 2 dny, čili bez aktivity by určitě ještě jeden den vydržely. Fénixy měly nastaveno automatické podsvícení v režimu hodinek i při aktivitě, Epixy běžely v režimu hodinek s vypnutým displejem a se zapnutým během aktivit. V noci pak byl od 22:00 do 6:00 zapnutý noční režim s odpojeným mobilem.

Pokud jde o aktivity, tam jsem v průměru měl 2:10 h denně s GPS plus nějaké to indoor cvičení. A to není vůbec špatné. Hlavně mě překvapilo, že Epixy těsně, ale přece jen Fénixy porazily, i když bych čekal, že to bude přesně naopak. Nízká spotřeba s vypnutým displejem hraje Epixům do karet. Ještě dodávám, že Epixy běžely na kole vždy s připojeným snímačem tepu (až na dvě jízdy, když jsou zkoušel optiku) a senzorem rychlosti. 

Srovnání výdrže: Hodinky Fénix 7X Pro vs. Epix Pro 51 mm. Co žere víc? Klasika, nebo AMOLED?

Jak rychle se dobíjí

Zajímavá je ale rychlost dobíjení. Překvapilo mě, jak rychle se nabije Epix Pro 51 mm na 90 % – a sice za hodinu a půl. Což je kratší doba než u původních Epixů 47 mm (skoro dvě hodiny), přitom baterie má výrazně větší baterii. Garmin zkrátka urychlil nabíjení – nové Epixy Po 47 mm se nabijí na stejnou úroveň už zhruba za hodinu. Dalším překvapením pak bylo dobíjení F7X Pro – těm to zabere okolo dvou hodin, přitom baterii mají menší než Epix 51 mm. 

Bohužel, posledních 10 % pak trvá všem hodinkám stále velmi dlouho, nabíjí se totiž malým proudem. Zajímavý test udělal DC Rainmaker, doporučuji se na něj podívat. Z něj totiž vyplývá, že zatímco Epixy 51 mm se nabíjí proudem 0,45 A, Fénixy 7X Pro jen 0,27 A – a to je ten rozdíl. Proč tomu tak je, těžko říct. Každopádně nové Epixy Pro se nabíjí setsakra rychle.

Které? To je těžké…

Od doby, kdy jsem srovnával na jaře 2022 původní Epixy a Fénixy 7, se vlastně nic zásadního nezměnilo. Obojí jsou stále hodinky pro trochu jiné uživatele – na jedné straně jsou skoro stejné, na druhé straně pak hodně jiné. Shodné funkce a možnosti, dlouhá výdrž, stejně velký displej. Ale právě ten displej je naprosto odlišný svou podstatou. 

Nejde ani tak o jeho čitelnost na slunci, ale spíše o rozdílný způsob používání. Aby Epixy něco vydržely, je lepší jej mít ve vypnutém stavu a aktivovat jen tehdy, když potřebujete vidět data. A to gestem, dotykem nebo tlačítkem. Nemůžete se třeba podívat, kolik je hodin, když něco držíte v ruce – nákup nebo volant v autě. Také když jedete na kole a máte hodinky na ruce, je to problém, je třeba sundat ruku z řídítek a natočit.

Nic z toho u Fénixů není třeba dělat, data na hodinkách jsou vidět neustále, a to i z úhlu, takže stačí se na displej podívat úkosem. Kazí to jen vyšší míra odlesků, skrze které někdy na displeji neuvidíte vůbec nic a musíte je stejně natočit a gestem aktivovat podsvícení. Ale je to méně častější scénář než u Epixů, zvlášť poté, co Garmin o kousek zlepšil vlastnosti MIP displeje a přidal na kontrastu. Ale safír je safír a ten se leskne furt. 

Při každodenním používání mi jednoznačně vyhovuje více Epix. Má totiž něco, co Fénixům chybí – uživatelský zážitek. Barvy, větší rozlišení a lepší kontrast, to vše tak nějak napomáhá lepšímu pocitu z používání hodinek. Aplikace i doplňky vypadají daleko lépe. Také při indoor aktivitě je displej lépe vidět, protože krásně svítí a bez solární vrstvy má méně odlesků - a verze s Gorillou na tom je ještě výrazně lépe.  

TIp: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky aneb Proč jsou pro mě nakonec lepší než Fénix 7

Naopak Fénixy jsou za mě lepší pro venkovní aktivity, a to zejména pro cyklistiku. Zatímco při běhu nebo chůzi (a podrobných aktivitách) máte možnost zvednout zápěstí a displej se rozsvítí (čili Epixy jsou v pohodě), na kole to tak jednoduché není. Kdybych tedy chtěl hodinky primárně pro kolo, určitě volím Fénixy. Jinak u mě vyhrávají Epixy, zvlášť teď, když mají tak parádní výdrž, která si s Fénixy nezadá. 

Stručné parametry

Epix Pro 51 mm

  • Rozměry: 51×51×14,9 mm 
  • Hmotnost: 98 g včetně řemínku, 70 g tělo hodinek (ocelové provedení); 88 g včetně řemínku, 60 g tělo hodinek (titanové provedení)
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: AMOLED dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 454 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem v režimu always-on): až 31/11 dnů s měřením tepu, až 82/58 hodin s GPS a 17 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Paměť pro mapy hudbu: 32 GB 
  • Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 26 990 Kč 
  • Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz

Fénix 7X Pro 

  • Rozměry: 51×51×14,9 mm 
  • Hmotnost: 96 g včetně řemínku, 68 g tělo hodinek (ocelové provedení); 89 g včetně řemínku, 61 g tělo hodinek (titanové provedení)
  • Šířka řemínku: 26 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP dotykový, průměr 1,4“ (35,56 mm)
  • Rozlišení displeje: 280 pixelů 
  • Baterie (za lomítkem se solárním nabíjením): až 28/37 dnů s měřením tepu, až 89/122 hodin s GPS a 16 hodin všechny systémy + přehrávání hudby
  • Paměť pro mapy hudbu: 32 GB 
  • Cena: 24 990 Kč základní model, safírový 26 990 Kč
  • Zapůjčeno z obchodu Pulsmetry.cz 

Diskuse k článku (7)