Recenze hodinek Fénix 7X Pro: Nové funkce, vylepšený displej, varianty, ceny, ovládání (1.)
Hlavní záložky
Upřímně, říci o modelové řadě Fénix 7 Pro, že jde o novou generaci, je hodně nadnesené. Oproti původním modelům došlo jen k výměně optického snímače za novou generaci a do menších modelů byla přidána svítilna. Pravdou je, že kdyby Garmin nazval novou řadu spíše Plus než Pro, jako tomu bylo u Fénix 5 Plus, dávalo by mi to větší smysl.
Nepřehlédněte další části recenze:
- 2. Sportovní a fitness metriky, běžecká a MTB dynamika, nové funkce
- 3. Tréninkové funkce, aktivity venku i uvnitř, datová pole, snímače, GPS a správa map
- 4. Navigace, svítilna, správce napájení, výdrž a solární nabíjení, slovo závěrem
U řady Fénix 6 byly totiž jako Pro označené modely s mapami, hudbou a Wi-Fi – zatímco „holé“ hodinky neměly žádný přívlastek. Zkrátka označení je teď poněkud matoucí a uživatelé a prodejci se s tím musí poprat. Zmínit bych ještě mohl podporu pro měření EKG, ale tam si ještě na reálné zprovoznění funkce počkáme, zatím neběží ani v USA.
Nová řada Fénix 7 Pro a Epix Pro (představení):
- Hodinky Fénix 7 Pro se svítilnou pro všechny verze, novou optikou a přípravou na EKG
- Hodinky Epix Pro. Tři velikosti, svítilna LED, nový optický snímač a měření EKG. Trojka to není, ale...
Pokud tedy máte některý ze starších modelů Fénix 7, rozhodně není nutno vyrazit do obchodu pro novou verzi. Ano, aktuálně (červenec 2023) jsou hodinky o něco lépe vybaveny po stránce několika metrik a vylepšení, vše se ale objeví v původních modelech během tohoto roku také. Jediné, co by se vám fakt mohlo líbit, je svítilna pro Fénix 7 a Fénix 7S, ale i bez toho se dá žít. (Ale musím sám přiznat, že svítilna je fakt návyková.)
A jaké jsou tedy novinky oproti původním sedmičkám?
- Nová metrika Skóre výdrže
- Nová metrika Skóre do kopce
- Překryvy počasí na mapách (grafické vrstvy srážky, teplota, vítr, mraky)
- Stínovaný reliéf na všech mapách (něco jako 3D)
- Nová data na mapě s rozdělenou obrazovkou (mapa + datová pole rozdělená vertikálně)
- Nová data na obvodu mapy (údaje po obvodu mapy)
- Funkce Poslední doplňky pro rychlý přístup k často používaným funkcím
- Více než 30 nových profilů aktivit/sportů
Čtěte dále: Všechny nové funkce hodinek Epix Pro a Fénix 7 Pro, dostanou i starší modely
Tak za kolik?
Mně se podařilo získat na test Fénix 7X Pro ve verzi se stříbrnou titanovou lunetou, světle šedým tělem a stejně barevným páskem s oranžovým vnitřkem. Je to rozhodně zajímavá kombinace, ale osobně jsem si vybral klasiku – tmavě šedé tělo Carbon Gray, které můžu doplňovat různě barevnými řemínky. Těch mám doma celou řadu, takže můžu mít na každý den jiný.
Tip: Fénix 7X Pro: Tmavá nebo světle šedá? Kterou variantu zvolit? (fotosrovnání)
Jak nové Epixy Pro, tak Fénixy 7 Pro, se nabízejí v ocelové verzi se sklem Gorilla Glass DX a safírové v titanu – luneta a dýnko. Samotné tělo je z tvrzeného polymeru. Fénixy jsou automaticky prodávány jen se solárním nabíjením. Možnost pořídit si model jen s dotykem, ale bez soláru, už tu není. Tato možnost se ale týkala jen modelů F7 a F7S, F7X byly i dříve dostupné pouze se solárem.
Skvělé je, že zatímco u původních modelů měly ocelové verze jen 16 GB paměti a neměly duální GPS, dnes jsou všechny Fénixy 7 Pro a Epixy Pro vybaveny stejně – tedy 32 GB a duální GPS. Pokud tedy opravdu nechcete safír (kvůli vyšší míře odlesků), nepřicházíte o žádnou funkci. To mě u předchozích docela štvalo, protože nacpat mapy do 16 GB už je dnes skoro nemožné – jen Evropa má okolo 13 GB. Garmin tak zcela nepochopitelně tlačil uživatele do koupě safírového modelu.
Stejně jako dříve i u aktuálních modelů jsou Epixy dražší a Fénixy levnější. Základní Fénixy 7X Pro stojí 22 490 Kč, safírové pak 24 990 Kč. Epixy s Gorillou přijdou na 24 990 Kč a safírové pořídíte za 26 990 Kč. A to už je fakt hodně. Menší modely jsou plus minus o dva tisíce levnější. A původní Fénixy 7X v safíru pak seženete běžně za 20 990 Kč, případně za 19 990 Kč (dle verze).
Ceny řady Fénix 7 Pro
- Fénix 7S/7 Solar - 19 990 Kč
- Fénix 7S/7 Sapphire Solar - 22 490 Kč
- Fénix 7X Solar - 22 490 Kč
- Fénix 7X Sapphire Solar - 24 990 Kč
Hodinky byly k testu zapůjčeny obchodem Pulsmetry.cz.
Stále si ale můžete koupit i starší modely, které jsou o něco levnější. Garmin ale bude postupně jejich nabídku zmenšovat až časem zmizí zcela. V prodeji možná zůstanou je základní modely bez solárního nabíjení, které u řady pro nemají alternativu.
Recenze hodinek Fénix 7 (původní, 47 mm):
- 1. Nové funkce, dotykový displej, možnosti aktivit
- 2. Fitness metriky, přesnější GPS, práce s mapami, výdrž a solární dobíjení
Tři barevná provedení
Základní model Fénix 7X je nabízen pouze v jediném provedení, a to s tmavě šedým tělem a černým řemínkem. Titanové provedené se safírem je pak v prodeji ve třech provedeních, a sice v karbonově tmavě šedé s černým řemínkem, ve stejné barvě, ale tmavým titanovým řemínkem a konečně provedení, které jsem testoval, a to světle krémově šedá (Fog Gray) se stříbrnou titanovou lunetou a dýnkem a světle šedým řemínkem s oranžovou vnitřní částí.
Toto dvoubarevné provedení je podobné tomu, co bylo představeno v řadě Forerunner 265 a 965. je to velmi efektní a na první pohled hezká kombinace, a i když úplně nemusím stříbrnou lunetu, v kombinaci se světle šedým tělem mi to nevadí a ladí to k sobě. Stříbrná luneta a černé tělo mi naopak úplně k sobě neladí a takové provedení bych si nepořídil. Bylo nabízeno u původní řady v základním provedení bez solárního nabíjení.
Nevýhodou světlé barevné kombinace se stříbrnou je fakt, že to znemožňuje používání barevných řemínků, kterých mám hned několik – bílou, červenou, žlutou, modrou a ani černá k tomu moc nesedí. Kdybych si nějaký model vybíral, volím standardní klasickou černou s tmavě šedou, k té se hodí všechno. Jen je škoda, že tmavé titanové provedení nemá červené tlačítko Start, jako má ocelový model. A to platí i pro Epixy Pro 51 mm.
Design hodinek jako takových se nezměnil a ani není důvod. Outdoorové provedení se mi líbilo už od uvedení Fénixů 3, sedmá řada je jen dotáhla k dokonalosti. Šroubky se oproti šesté generaci přesunuly z lunety do úchytů řemínku, který má průměr 26 mm a je standardu QuickFit a tedy snadno vyměnitelný. Co se změnilo je design kroužku mezi solárním proužkem a lunetou, má jinou grafiku – a řekl bych, že hezčí. Luneta má dělení na šest dílků, což ji dělá zajímavější.
Jedny těžké, druhé ještě těžší
Největší Fénixy jsou také logicky nejtěžší, a to zejména v ocelovém provedení. V něm váží tělo F7X Pro 68 gramů (96 gramů včetně řemínku), v titanovém provedení si trošku polepšíte, tělo hodinek váží 61 gramů (89 g s řemínkem). Nedalo mi to a testované hodinky jsem převážil na kuchyňské váze – titanové Epixy Pro 51 mm měly váze 58 gramů, Fénixy 7X 61 gramů a titanové Fénixy 6X pak 55 gramů. Orientačně jsem převážil i Instinct 2X Solar a ty mají 45 gramů, čili tolik, co uvádí Garmin. Jsou tedy výrazně lehčí díky absenci kovu.
Nepřehlédněte: Tři roky na ruce: Stále skvělé hodinky Fénix 6X (recenze)
Každopádně hodinky jsou fakt těžké i v titanu. Zejména když přejdete z lehčích hodinek jako jsou Fénixy 6/7, Instinct 2/2X nebo Forerunner 965, je to oproti F7X zásadní rozdíl. Po pár dnech si sice zvyknete na vyšší hmotnost a přestanete to tolik vnímat, ale problémem zůstává to, že hodinky kvůli vyšší hmotnosti při běhu či rychlé chůzi trošku „plandají“, a to i tehdy, pokud pořádně utáhnete řemínek. Jsou také určeny pro větší zápěstí, já mám 16 cm a je to už na hraně.
Čtete dále: Index nositelnosti: Jak pohodlné jsou hodinky na ruce, jak dobře se ovládají a jak se s nimi spí (můj žebříček)
Poznámka: Pátá generace optického snímače je větší než čtvrtá (a ta je větší než třetí), což znamená, že hodinky mají se zápěstím větší styčnou plochu a lépe sedí. Čili i to „plandání“ není tak výrazné jako u starších modelů jako Fénix 6X.
Klasický, ale vylepšený displej
Sedmá řada Fénixů se rozdělila na modely, co jsou vybaveny klasickým MIP displejem s transreflexní vrstvou, která krásně svítí díky slunečnímu záření, a na modely s AMOLED, které mají označení Epix. Fénixy zkrátka pokračují v tom, co Garmin nastartoval před lety a je to dobře. Každý si může vybrat, zda se mu více líbí klasika či novější AMOLED. Pokud provozujete častěji outdoorové aktivity v letním období, budete asi preferovat Fénixy, v ostatních případech vám bude pravděpodobně více vyhovovat AMOLED.
Hodinky mají rozlišení 280 pixelů a zobrazí jen 64 barev – to je rozdíl oproti AMOLED na Epixech 51 mm, které mají 454 pixelů a zobrazí tisíckrát více barev. Při sportovní aktivitě ale těch pár barev Fénixům bohatě dostačuje. Stejně tak při běžném používání nikterak nevadí nízký kontrast – když není možnost přímého srovnání, člověk ani neví, o co přichází. To samé platí pro zobrazení mapy, ani zde nízký počet barev není třeba řešit, protože mapa potřebuje jen pár základních odstínů – důležitá je hlavně přehlednost. Ale stále platí, že jakmile uvidíte vedle Fénix 7X displej Epixů, je vidět markantní rozdíl.
Všechny nové modely řady Pro jsou již vybaveny dotykem a solárním nabíjením, takže se rozhodujete pouze mezi safírovým sklem a Gorilla Glass DX. Safír se více leskne, ale v titanovém provedení je lehčí, Gorilla je zase nabízena pouze s ocelovou lunetou a dýnkem a je tudíž těžší. Mě více vyhovuje Gorilla Glass DX, ale na ruce se mi zase lépe nosí lehčí titanové provedení. Zkrátka, volba je to celkem těžká a vůbec nejde o to, že safír je o kousek dražší a naopak.
Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání
Lepší displej a podsvícení
Protože každá optická vrstva zhoršuje čitelnost a zvyšuje míru odlesků, vylepšil Garmin ve verzi Pro vlastnosti MIP displeje. Ten má nyní lepší kontrast a vylepšenou odrazivou vrstvu, aby byl lépe viděl za horších světelných podmínek, zejména v interiéru. A mohu potvrdit, že fakt vypadá lépe a kontrastněji. Ale není to rozdíl natolik zásadní, že byste si toho všimli bez možnosti srovnání s původní generací.
Silnější je také podsvícení, zatímco dříve bylo třeba mít se safírem v interiéru 30 %, nyní mi stačí 20 %. Navíc je tu možnost nastavit automatické podsvícení, které reguluje jas podle okolních světelných podmínek. Jako čidlo okolních světla využívají hodinky solárního proužku, není zde samostatný senzor jako u Epixů. Kvůli solárnímu proužku by jej totiž nebylo kam umístit. Automatiku můžete nastavit ve třech krocích, já používám tu poslední, nejsilnější, a to jak v režimu hodinek, tak při aktivitě. A nuto říct, že to funguje obstojně.
Dotyk se hodí. Někdy
Poprvé se dotyk v řadě Fénix objevil právě u sedmiček. Už dříve jej ale měly modely jako Vívoactive nebo Venu, tam ale jde o jedinou možnost ovládání. Fénixy je přitom možné ovládat jak dotykem, tak standardními tlačítky, na které jsme všichni zvyklí. Tato pětice tlačítek je pro sportovní hodinky podstatně lepší – už jen proto, že se tlačítky ovládají lépe při pohybu, na kole, prostě kdekoliv. Dotyk se pak hodí, když jste v klidu a třeba chcete hrát nějaké hry, nebo ovládat mapu.
Podobně jako lze nastavit odlišnou intenzitu podsvícení displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je totéž možné pro dotyk. Můžete tak mít dotykové ovládání aktivní pro režim hodinek, ale vypnuté pro aktivity – a to jak globálně, nebo jen pro některé. Já mám dotyk zapnutý jen v režimu hodinek, ale často ani to ne. Někdy ho vypnu a až po čase si všimnu, že mám aktivní jen tlačítka. Dotyk lze kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek, které si nastavíte pomocí funkce Zkratky – já mám Start a Dolů.
Na obou hodinkách se líbí konzistentní odezva tlačítek. Zatímco na starších Epixech, Fénixech 7S a Fénixech 7, které jsem měl v minulosti, se každé tlačítko chovalo jinak, mělo jinou odezvu jak hmatovou tak zvukovou, testované Fénixy Pro jednak hezky cvaknou a hlavně každé tlačítko se chová stejně. To samé platilo třeba i pro Instincty 2X Solar a Forerunner 965, které jsem testoval nedávno. Garmin možná v letošních modelech změnil mechaniku tlačítek. Za mě palec nahoru.
Uživatelské prostředí
Zatímco s uvedením nové řady Forerunner 265 a 965 upravil Garmin grafické provedení původních modelů, u řady Fénix 7 Pro k ničemu takovému nedošlo. Grafika i styl menu zůstaly zachované, a to je dobře. Nutno říct, že se mi prostředí a layout menu líbí celkově více na Fénixech a Epixech než na Forerunnerech. To mi přišlo na počátku hezké, ale posléze se ta grafika trochu omrzí a spíše zaujme střízlivost Fénixů.
Kromě běžného menu mají hodinky i možnost používat Zkratky, což je pro mě zásadní ovládací prvek. Podržením tlačítek nebo stiskem jejich kombinace se dají spouštět některé funkce. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu, soutiskem Start a Dolů vypínám a zapínám dotyk atd. Možností je celá řada a vše se definuje v menu Systém/Zkratky.
Čtěte dále: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů
Je tu ale i další možnost, jak se dostat rychle k funkcím, a to menu Rychlé volby, do kterého se dostanete podržením tlačítka pro zapnutí. Podržením tlačítka Menu se dostanete k nastavení, kde lze měnit pořadí funkcí (ikon) a případně nové přidávat a nepotřebné odebírat. Jsou tu klasické volby jako Budík, Stopky, Telefon, Garmin Pay, Svítilna apod. Já ji používám víceméně jen pro aktivaci úsporného režimu, jinak mám vše důležité na Zkratkách.
Velmi povedenou novinkou pro přístup k často používaným doplňkům je podržení tlačítka Back – pokud si to nenastavíte jinak ve Zkratkách. Ta ukáže seznam doplňků, které jste měli naposledy zobrazené s tím, že poslední doplněk je na prvním místě. Velmi praktické, používám to k zobrazení počasí při aktivitě. Není nutno se přepínat do vzhledu hodinek a teprve pak hledat doplněk.
Upravené doplňky
U zobrazení doplňků se žádná revoluce také nekoná, vše je při starém. Hodinky nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Prostě klasika.
Novinkou, která se poprvé objevila loni ve Fénixech 7 a Epixech, a následně se dostala i do řady Forerunner 255/265 a Forerunner 955/965, je možnost uspořádat doplňky do složek. Já mám třeba navíc složku Počasí, kde mám třeba Východ a západ slunce nebo doplněk Accuweather s předpovědí deště. Dále jsem si vytvořil složku Můj den a Statistiky zdraví, které sdružují řadu dalších doplňků.
Čtěte dále: Epix a Fénix 7: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích
Zajímavou novinkou v doplňcích je upravené Počasí. Přibyla zde mapa, na které si můžete zobrazit několik různých meteorologických vrstev. Konkrétně jde o teplotu, oblačnost, rychlost a směr větru a srážky. Vybraná vrstva se ukáže až po několika sekundách, data se načítají přes mobilní telefon. Mapu si můžete zoomovat, stejně jako posouvat, a dokonce je možné vrstvy nechat animovat do budoucna. Zkrátka je to podobné jako aplikace s počasím na mobilu.
Nepřehlédněte:
- Východ a západ slunce: Zcela nový doplněk pro Epix a Fénix 7 s řadou podrobností a mapou
- Nové mapy pro Počasí: Srážky, vítr, teplota i mraky. A to včetně animací a výhledu do budoucna (podrobná fotogalerie)
V druhé kapitole se věnuji základním i novým fitness a sportovním metrikám
Diskuse k článku (1)