Kompletní přehled: Všechny funkce, které hodinky Fénix 7 a Epix získaly od uvedení na trh. A že jich je...

10.12.2023
Když byly hodinky Fénix 7 a Epix uvedeny v lednu 2022 na trh, měly výrazně méně funkcí než dnes. Garmin postupně doplňuje nové a zdá se, že nehodlá jen tak skončit. Přibylo například Skóre vytrvalosti či měření teploty pokožky
Novinky v řadě Fénix a Epix

Během roku a půl Garmin uvedl v řadě F7 a Epix tolik nových funkcí, až z toho zůstává rozum stát...


Zatímco při představení hodinek Fénix 7 (leden 2022) mi přišlo, že důvodů k updatu z předchozí generace Fénix 6 je v podstatě minimum, nyní už se nůžky rozevřely výrazně a upgrade lze s klidem doporučit. Už jen pro delší výdrž, přesnější GPS nebo možnost budoucích updatů a vylepšení. Navíc Garmin uvedl vylepšenou řadu Epix Pro a Fénix 7 Pro, které přicházejí s dalšími funkcemi. 

Nepřehlédněte: Velké srovnání Epix Pro 51 mm a Fénix 7X Pro

Když jsem dával poprvé článek o důvodech pro upgrade, našel jsem důvodů jen deset. Po půl roce jsem jich našel už více než patnáct a v současné době jich je daleko více. Zajímavé je, že Garmin řadu z těchto novinek (Připravenost k tréninku. noční VST, ranní report...) nejprve uvedl v řadě Forerunner (modely FR 255 a 955), a teprve pak se dostaly do Fénixů. 

Nepřehlédněte: Dvacet zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 nebo Epix

Je toho opravdu hodně, co Garmin do nové generace přidal - jak původní, tak verze Pro. Je trochu škoda, že se některých updatů nedočkala také šestá generace Fénixů, na druhou stranu pro Garmin by to nedávalo ekonomický smysl podporovat hodinky staré skoro čtyři roky. Důvodů pro update je nyní celá hromada.  

Tip: Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci?

Následující přehled nebude asi úplně kompletní, určitě jsem na nějakou drobnost zapomněl, ale všechny zásadní funkce by tu být měly. Některé funkce označené jako Pro dostanou starší Fénixy a Epixy později; již nyní jsou ale dostupné v betaverzi. 


Stav tréninku 2.0

Výrazně inovovaný stav tréninku nyní už není určen jen pro běžce nebo cyklisty s měřiči výkonu, ale pro jakýkoliv sport, u kterého si měříte tepovou frekvenci a lze tedy určit fyzickou zátěž. Stav tréninku je kombinovaná metrika, která zahrnuje vši zátěž a její zaměření, VO2max, stav VST, dobu renegerace a aklimatizace (teplotní a výškovou). Díky tomu budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nadměrný apod. Toto vylepšení dostala i řada Fénix 6. Navíc s kompletní sychronizací v rámci Physio TrueUp. 

Nepřehlédněte: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace 

Připravenost k tréninku

Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku si všímá toho, jak jste zregenerovaní - zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky - čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. Je to něco jako Body Battery, ale bere v potaz daleko více ukazatelů. Pokud je Připravenost k tréninku nízká, měli byste si daný den dát pauzu, abyste předešli případným zdravotním problémům. 

Čtěte dále: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu

Krátkodobá a dlouhodobá zátěž 

S novým stavem tréninku přišla inovovaná funkce sedmidenní zátěže - místo ní je tu krátkodobá zátěž. Na první pohled vypadají podobně, ale krátkodobá zátěž dává větší důraz mladší aktivity a naopak nižší na starší. Nově sledují hodinky také dlouhodobou zátěž, která vyjadřuje určitý trend v delším časovém období, konkrétně 28 dnů. Můžete mít třeba týdenní výpadek kvůli nemoci, čím vaše krátkodobá zátěž klesne k nule, ale ta dlouhodobá „vydrží“. 

Dalším vylepšením je pak tzv. Poměr zátěže, který porovnává krátkodobou zátěž s dlouhodobou. Tím vyjadřuje, zda aktuálně trénujete více než obvykle (v dlouhodobém horizontu), nebo naopak méně. Pokud máte jedničku, je vaše krátkodobé zatížení shodné s tím dlouhodobým. 

Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Nativní běžecký výkon a měření ze zápěstí

Nové modely hodinek uvedených v loňském roce postupně získaly možnost zobrazovat datová pole s výkonem nativně, tj. bez nutnosti instalovat tato datová pole. Po pár měsících dostaly hodinky další update, díky němuž je možno měřit běžecký výkon přímo ze zápěstí, bez nutnosti mít na sobě hrudní pás nebo footpod.

Funkce využívá senzorů přímo v hodinkách a nutno říct, že výsledky nejsou úplně odlišné od měření z externího hruďáku. Současně s tím Garmin uvedl funkci GAP, tedy úpravu průměrného tempa přepočítaného na rovinku. Když poběžíte do kopce, při stejném úsilí (výkonu) budete mít nižší tempo, než kdybyste běželi po rovince, a naopak. 

Čtěte dále: Běžecký výkon: Základní přehled – možnosti, senzory, nastavení, podpora modelů hodinek

Běžecká dynamika ze zápěstí

Kromě výkonu je pro běh důležitá také dynamika běhu (running dynamics). Ta sdružuje hned několik různých faktorů, které dokážou hodinky měřit. Před příchodem hodinek Forerunner 265 a Forerunner 965 bylo třeba mít k měření opět kompatibilní hrudní pás či Running Pod, nyní už umí hodinky vč. Fénix 7 a Epix měřit dynamiku ze zápěstí. 

Součástí zjišťování dynamiky běhu jsou tyto parametry: doba kontaktu se zemí (DKZ), vyváženost doby kontaktu se zemí, kadence, délka kroku, vertikální oscilace a vertikální poměr. To vše vám pomůže při následné analýze aktivity zjistit, zda je váš běžecký styl optimální a kde byste se mohli zlepšít, případně snížit únavu při běhu správnou technikou.

Tip: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

 

Skóre do kopce 

Jde o jednu z metrik běžecké dynamiky, která měří vaší výkonnost v kopcích. Můžete skvěle běhat na rovinkách, ale ztrácet při běhu do svahu. Skóre v rozsahu 0-100 se určuje na základě kombinace údajů o kondici a výkonnosti. Vyšší skóre znamená lepší schopnost běhu v kopcovitém terénu. A nejen to. Vaše skóre je také hodnoceno slovně, podobně jako stav tréninku - od rekreačního po elitní, a to navíc ve srovnání s osobami stejného věku a pohlaví. Což by vás mohlo motivovat více než jen obyčejné číslo.

A jak se počítá? Garmin uvádí, že při záznamu běžecké, pěší nebo turistické aktivity jsou automaticky detekovány a analyzovány úseky stoupání se sklonem vyšším než 2 %. Největší vliv na vaše aktuální skóre v kopcích mají vaše nejnovější aktivity, ale při analýze se zohledňují údaje za několik měsíců. Skóre do kopce částečně také vychází z aktuální hodnoty VO2max, která se automaticky odhaduje při každém venkovním běhu.

Čtěte dále: Nová metrika Skóre do kopce jako součást běžecké dynamiky. K čemu slouží a jak se zlepšovat v kopcích?

Skóre vytrvalosti 

Skóre vytrvalosti je kombinovaná metrika podobně jako Stav tréninku či Připravenost k tréninku, a má za cíl propojit kondici, trénink a vaši schopnost udržet výkony po dlouhou dobu. Skóre vytrvalosti se v čase zvyšuje či snižuje a mělo by odrážet změny vaší vytrvalosti.

Vyšší skóre ukazuje vaši větší kapacitu pro výkony s trváním několik hodin - například vytrvalostní běh či dlouhé jízdy na kole. Výhodou je, že skóre vytrvalosti můžete získat v podstatě při jakémkoliv sportu, nejen běhu či cyklistice. Maximem je skóre okolo 12 000. 

Nepřehlédněte: Skóre vytrvalosti: Metrika, která kombinuje tepovku, VO2max a délku aktivit. Dá se využít při tréninku?

Závodní kalendář

Tato funkce sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty se pak přehledně ukážou právě zde – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek a dokonce nahrát GPX s profilem trasy.

Zajímavé jsou také doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, které jste si v nich nastavili. Nutno dodat, že tato funkce se týká především běhu, případně cyklistiky s měřiči výkonu v pedálech. 

Více v recenzi hodinek Forerunner 965

Vylepšená synchronizace Physio TrueUp

Poprvé se funkce pro sdílení dat mezi hodinkami a cyklonavigacemi objevila už někdy v roce 2017, kdy se začaly synchronizovat kroky. Postupně se přidávaly další metriky, takže nyní už umí zařízení Garminu sdílet minuty intenzivní aktivity, aktivity či hodnoty spánku. Nově se pak přidala synchronizace noční VST a Stavu tréninku, stejně jako Připravenosti k tréninku. Pokud tedy používáte nové cyklonavigace Edge či nové hodinky, budete mít všechna data shodná. Sice to ještě někdy trochu hapruje, ale v zásadě to chodí dobře. 

Kompletní přehled:

Měření noční VST

Jde o naprosto klíčovou metriku, která měří variabilitu srdečního tepu v průběhu celého vašeho spánku a na základě ní pak hodinky upravuje výše zmíněné kombinované fitness metriky: Stav tréninku a Připravenost k tréninku. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. Čím naopak nižší, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – je připraveno k akci. A současně méně odpočívá. 

V doplňku hodinek uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrné hodnoty za posledních sedm dní a dokonce i za 4 týdny. Na první stránce doplňku se pak zobrazí slovní stav VST, který ukazuje, zda se váš sedmidenní průměr udržuje v optimálním rozsahu, které hodinky stanoví pro každého jedince zlvášť. 

Tip: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

Vylepšené sledování Body Battery

Zatímco dříve se v hodinkách či aplikaci Connect ukazoval jen aktuální stav Body Battery, maximální denní hodnota (zpravidla ráno) a graf s průběhem vč. zobrazení grafu stresu, nově přibyly i faktory, které stav BB ovlivňují. Je to stejné jako u Přirpavenosti k tréninku nebo Stavu tréninku - vidíte, co má na finální číslo nebo hodnocení vliv. 

Nyné se tak v doplňku Body Battery kromě grafu s průběhem stresu ukazuje také graf, kde jsou na vyznačeny jednotlivé faktory mající na stav energie vliv. Na další obrazovce pak vidíte tyto faktory v textovém přehledu s tím, jaký vliv na BB měly. Konkrétně jde o: spánek, zdřímnutí, aktivity a odpočinek. U každého faktoru je navíc vidět časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.) a také číslo s plusem (získání energie) nebo s minusem (úbytek energie).

Čtěte dále: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

Detekce zdřímnutí

Kromě večerního spánku umí hodinky také detekovat zdřímnutí během dne. Oproti Venu 3 a Vívoactive 5 není zdřímnutí součástí Spánkového poradce, kterého Fénixy a Epixy zatím nemají, ale je zde samostatný doplněk. Kromě délky šlofíka hodinky ukážou i textové hodnocení, z kterého se dozvíte, zda délka šlofíka byla optimální či zda přišel ve správnou dobu.

Dobré je, že zdřímnutí můžete spustit i manuálně, pokud nemáte jistotu, že je hodinky správně detekují. Navíc lze i nastavit budíček, abyste to se šlofíkem nepřehnali. Počétám, že Spánkový poradce se objeví začátkem roku 2024.

Tip: Nové funkce pro Epix a Fénix 7: Detekce zdřímnutí, přepracované Body Battery či fáze Měsíce

Měření teploty pokožky (verze Pro)

Jednou z metrik, kterou mají jen modely Fénix 7 Pro a Epix Pro, a to díky snímači Elevate 5. generace, je sledování teploty pokožky. Je to funkce, která zatím neukazuje žádná data přímo v hodinkách, ale jen deníku Connect, a to budoucna ji bude možnost využít například při lepším stanovení menstruačního cyklu či lepší detekce spánku. 

Data o teplotě pokožky se sbírají jen během spánku, stejně jako noční VST. A stejně jako u této metriky je třeba si vytvořit svoji baseline, tedy optimum, a to během tří nocí. Na základě této vaší linky se vám každé ráno v Connectu ukáže rozdíl teploty – zda byla nižší, nebo vyšší. V grafu pak vidíte průběh změn teploty za delší časové období. Nikoliv ale konkrétní hodnoty. 

Další podrobnosti: Garmin už měří teplotu pokožky. Každou noc hlídá odchylku od vaší základní hodnoty

 

Ranní report

Jde o souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Jde o funkce a metriky jako doporučený trénink, spánek za poslední noc, průběh VST za poslední noc, Body Battery apod. 

Tip: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku

Denní souhrn

Podobně jako Ranní report se nově ukazuje i Denní souhrn, který si můžete zapnout v menu Zdraví a wellness. Na konci dne, zhruba dvě hodiny před plánovaným časem spánku, se ukáže textové hodnocení vašich aktivit či odpočinku.

Příklad textu: „Den tréninku. Dnešní intenzivní trénink v kombinaci s chvílemi odpočinku je prospěšný pro vaše duševní o fyzické zdraví. teď si dopřejte odpočinek a zaměřte se na to, abyste se dobře vyspali.“

SatIQ: Automatické přepínání zdrojů GPS

Důležitou inovací z hlediska spotřeby energie a přesnosti při venkovních aktivitách je SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. 

Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. Nemusíte se tak rozhodovat, jestli preferujte spíše kvalitní příjem a tudíž přesnější záznam trasy, nebo lepší výdrž. Hodinky to udělají za vás.  A šetří to energii. 

Složky v doplňcích

Pro mě naprosto zásadní funkcí nedávno uvedeného firmwaru pro Fénix 7 a Epix je správa složek, která perfektně nahradí zmizelé doplňky Můj den a Statistiky zdraví, které má Fénix a další starší modely. Do složek si můžete dát opravdu cokoliv. Každá složka má svoje jméno, které můžete vybrat z několika návrhů, nebo si složku pojmenovat sami. Každá složka pak může mít vlastní ikonu, je jich tu celkem deset a vybrat se z nich celkem dá.

Nepřehlédněte: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Poslední doplňky

Parádní funkce, která na podržení tlačítka Back - anebo jiné kombinace kláves, kterou si nastavíte ve Zkratkách, zobrazí poslední použité doplňky. A to přesně v tom pořadí, jak byly zobrazeny, tj. prvním doplňkem je naposledy zobrazený. Listujete jimi jako v menu a až najdete ten, co hledáte, můžete si jej zobrazit.

Funguje to i při aktivitě, kde to shledávám jako nejvíce praktické. Dříve bylo nutno si zobrazit ciferník (vzhled hodinek) a teprve pak v seznamu doplňků najít ten, co hledáte. A pak se se zase vracet. Toto je jednak rychlejší a jednak se hned dostanete k doplňku, který potřebujete - u mě to je to Počasí a nové mapové překryvy. 

Čtete dále: Zkratky: Rychlý přístup k funkcím aneb Snadnější ovládání hodinek + několik zajímavých tipů

Doplněk Východ a západ slunce 2.0

Naprosto zásadní inovace, která z obyčejného zobrazení času východu a západu slunce dělá velmi zajímavou funkci. Nově přibyla obrazovka s mapou, kde se nacházíte, s vyznačenou polohou slunce - pokud je v té době nad obzorem. Stojíte-li v té době venku a je pod mrakem, šipka vám ukáže, kde se slunce nachází. Další obrazovka pak ukáže pozici a výšku slunce nad horizontem včetně zbývající délky dne. A konečně poslední obrazovka ukáže detaily jako astronomický a nautický úsvit a soumrak plus délku dne. 

Tip: Východ a západ slunce: Zcela nový doplněk pro Epix a Fénix 7 s řadou podrobností a mapou

Doplněk Počasí s novými mapami

V doplňku Počasí přibyla mapa, na které si můžete zobrazit několik různých meteorologických vrstech. Konkrétně jde o teplotu, oblačnost, rychlost a směr větru a srážky. Protože se data načítají přes mobil, chvíli to trvá, než se na mapě daná vrstva ukáže. Mapu si můžete zoomovat, stejně jako posouvat, a dokonce je možné vrstvy nechat animovat do budoucna (mimo srážky). Zkrátka je to podobné jako aplikace s počasím na mobilu. 

Kompletní fotogalerie: Nové mapy pro Počasí: Srážky, vítr, teplota i mraky. A to včetně animací a výhledu do budoucna

Doplněk Akcie

Mezi novými doplňky na Fénix 7 a Epix se také objevily Akcie. V nich najdete tři indexy, které samozřejmě můžete smazat, a následně přidat vlastní firmy. Já zkusil Amazon, Teslu a ČEZ a fakt to funguje. Ve výpisu můžete mít denní změnu v hodnotě nebo procentech, případně graf. Po výběru detailu indexu nebo firmy se zobrazí aktuální hodnota v domácí měně (takže ČEZ v korunách), denní zisk v hodnotě i procentech a graf změny. 

Přehled oblíbených akcií: Nová funkce pro Fénix 7 a Epix, ale i pro starší modely.


Diskuse k článku (9)