Recenze hodinek Forerunner 965: Přesnost GPS, mapy, navigace, výdrž a správce napájení (3.)

14.5.2023
Velký displej s detailním rozlišením je skvělý především pro zobrazení mapy a navigaci. Jen ta výdrž při aktivitách by mohla být delší. Třetí část podrobné recenze
Navigace s mapou

Díky detailní mapě je pohodová i navigace po trase. V dolní část se ukazují navigační instrukce. Pokud sjedete z trasy, ukazuje se zde vzdálenost k naplánované cestě


Hodinky Forerunner 965 nabízejí všechny tréninkové funkce, jaké Garmin v současné době umí. Poprvé se zde objevil například Poměr zátěže, který srovnává vaši krátkodobou a dlouhodobou zátěž, nebo měření dynamiky běhu ze zápětí. Kromě řady tréninkových metrik tu najdete i tréninkový kalendář či podporu pro uživatelsky definované tréninky. 

Ačkoliv mají hodinky velký displej - 1,4", což je více, než mají Epixy - zobrazí přesto jen šest datových polí. To je asi jediná výtka, které k hodinkám, pokud jde o měření aktivit a tréninků, mám. Ostatně, vše najdete v předchozí, druhé části recenze. 


Nepřehlédněte:


Grafické detaily aktivit

Po ukončení aktivity se zobrazí velmi povedený grafický přehled, který je posléze přístupný i z historie. Základné údaje o aktivitě jsou vyjádřeny grafem, pokud to jde, případně v hezké grafické formě – jednotlivými obrazovkami s grafy můžete rolovat nahoru a dolů. Dříve byly jednotlivá data přístupná samostatně z menu a musela se zvlášť načítat. Tento pohled tu zůstal a je použit pro aktivity, které se do hodinek uloží skrze synchronizaci Physio TrueUp.

Po základním souhrnu se vzdáleností, rychlostí či tempem a mapou, pokud šlo o outdoor aktivitu, následuje průběh nadmořské výšky (ten chybí na modelu FR 255/265), rychlosti/tempa, tepové frekvence, graficky vyjádřené zóny tepu, případně výkonu, tréninkový efekt a zátěž. Oproti FR 955 je díky displeji AMOLED grafika modernější a lépe využívá barev. 

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

Snímače, na jaké si jen vzpomenete 

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech, externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Čím více senzorů je při aktivitě připojeno, tím mají hodinky logicky větší spotřebu. 

Tip: Bezdrátová čidla rychlosti a kadence Garmin pro standard ANT+

Z interních senzorů je tu pak samozřejmě již dříve zmíněný optický snímač, a to 4. generace. Ten je chráněn zespodu sklem, a navíc má zvýšený okraj, který znesnadňuje poškození v případě, když hodinky pokládáte na stůl nebo jiný povrch. Kromě toho zabraňuje problikávání diod, když jsou hodinky na ruce; to bylo dříve v noci celkem rušivé. 

Nechybí barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje stejnou teplotu jako na FR 265 a jako na Epixech, což mě celkem uspokojuje. Je to lepší než snímače teploty modelů Edge, které jsou méně přesné a mají větší rozptyl. 

Čtěte dále: Proč je dobré (a důležité) mít na hodinkách nebo cyklonavigaci barometr

Výrazně přesnější GPS 

Hodinky Forerunner 955 i FR 965 podporují možnost používat při aktivitě duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi to opravdu pomáhá, zejména v lese nebo údolí.

Kromě GPS umí hodinky přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy. To má samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše. V tomto případě „žerou“ hodinky nejvíce. 

Důležitou funkcí je pak SatIQ, inteligentní přepínání satelitních přijímačů. Místo výběru konkrétního přijímače (GPS, všechny systémy, všechny systémy a multiband GPS) se nastaví automatika. Ta provádí na základě síly signálů jednotlivých systémů výběr nejlepší varianty. Když je signál dobrý, přepne jen na GPS, když je slabý, zapne všechny systémy a případně i multiband. 

Čtěte dále: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X 

Mapy a správce map

Všechny mapové modely hodinek, které byly poprvé uvedeny v loňském roce, úplně jinak pracují s mapami v paměti než dříve. Už zde nejsou přednahrané regiony, které můžete následně pouze aktualizovat, ale můžete si do paměti nahrát topo mapy celého světa. A když dojde místo, libovolnou mapu lze smazat, a to nejen přes aplikaci Express v počítači, ale můžete si mapy stáhnout také přímo z hodinek. 

Oproti základním modelům Fénix 7 a Epix mají hodinky FR 965 rovnou 32 GB paměti, takže se do ní vejde více než jen mapa Evropy. Ta zabírá lehce přes 13 GB, takže v 16GB modelech vám už mnoho místa nezbude. V safírových edicích Fénix 7/Epix, FR 955 a FR 965 je naštěstí místa dvojnásobek, takže nemusíte řešit, jestli vám zbude dost místa na další mapy či hudbu. Lze tak mít celou Evropu a USA a stále je místa dostatek. 

S hodinkami dostanete také kupon na mapu TopoCzech v5, kterou si nainstalujete přes aplikaci Express z počítače. Ta jediná se nedá dohrát přes Správce map, což může být problém, pokud používáte třeba Linux. 

Nepřehlédněte: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači

 

Ovládání mapy

Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Bez dotyku (například FR 945 nebo Fénix 6) musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické. 

S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblíží a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci. S displejem o velikosti 1,4“ je to určitě lepší než třeba na FR 955 nebo Epixech. 

Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, i na složitějších mapových podkladech. Já tu mám vzdálenost a čas, ale lze si sem dát v podstatě cokoliv. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi. To je rozdíl oproti slepé mapě na Forerunner 255, kde se zobrazením datových polí zmizí navigační instrukce.

Oproti Epixům jsou ale datová pole hodně velká, takže se mezi ně nevejde navigační šipka s pozicí na trase. Místo toho je umístěna nad datová pole, takže místo abyste viděli kus cesty před sebou, vidíte spíše kus cesty za sebou. Šipka se nachází v horní polovině mapy, což je krajně nepraktické. Fénixy nebo Epixy tento problém nemají. (Je to dobře vidět na fotografiích.)

Navigace s mapou

Hodinky samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. O navigaci v hodinkách jsem se podrobně rozepsal ve speciálním článku, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz. 

Nesmíte minout: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955: Čím větší displej, tím lépe

Při aktivní navigaci se pak kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění. 

Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazí se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Pokud není žádné stoupání aktivní, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Pokud chcete, aby vás tato funkce upozornila na blížící se stoupání, je třeba si to v nastavení aktivity zapnout. 

Čtěte dále: Kompletní přehled ClimbPro: Při navigaci po trase, freerideové stoupáky. Hodinky a cyklonavigace

Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají totiž hodinky vyšší spotřebu. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, si prostě něco vezme. Místo třech procent za hodinu to může být klidně i pět. Záleží na tom, jak moc si necháváte zobrazit mapu. 

Connect IQ z hodinek

Jednu z vylepšených funkci je možnost instalovat aplikace, aktivity či doplňky přímo z hodinek. Dříve byla v zásadě k ničemu, dnes je už ale výrazně použitelnější. Původně tu byly jen doporučené aplikace, kterých bylo jen pár, a žádné další nešlo instalovat. V nové verzi, kterou už dostaly i hodinky Epix a Fénix 7 (a odvozené modely) už najdete i kategorie, které můžete procházet – podobně jako na mobilu. 

Kromě toho v rámci této aplikace vidíte vše, co máte v hodinkách nainstalováno. A všechny aplikace či datová pole si můžete odsud odstranit, když vám náhodou dojde místo, které zde také vidíte. Já se sedmi kousky mám 19 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na FR 965 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. Já si třeba doinstaloval Accuweather s předpovědí srážek, přehled Výzev od Garminu či Akcie (ty jsou na Epixech nativně). 

Nepřehlédněte: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný

Hudba hezky do uší

Stejně jako všechny vyšší modely hodinek podporují i FR 965 přehrávání hudby, nejen ovládání přehrávače v mobilu. Hudbu si můžete nahrát z počítače přes aplikaci Express, paměť pro hudbu a mapy je sdílená. Podporováno je také stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda v Česku). Pro poslech potřebujete Bluetooth sluchátka, případně lze připojit Bluetooth reproduktor. 

Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem primárně předplatitelem Apple Music. Sice mám i účet na Spotify, ale ten jsem si pořídil jen kvůli testu a teď jej používají moje dcery. Navíc při aktivitách hudbu neposlouchám, protože na kole mi akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém.

Co se mi ale občas hodí, je ovládání hudby v mobilu. Při cvičení mívám puštěnou muziku připojenou k Bluetooth reproduktorům a pomocí hodinek se přepínám skladby nebo ovládám hlasitost. K hudbě se dostanete z doplňku nebo menu Rychlé volby. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

Garmin Pay: Do kšeftu s hodinkami 

Stejně jako (skoro) všechny nové hodinky je zde podporována funkce Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často, častěji než placení mobilem.

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je na dotykovém displeji rychlejší než tlačítky.

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

 

Správce napájení 

Stejně jako Epixy nebo FR 955 mají i hodinky FR 965 úsporný režim, který vypíná různé funkce, a oproti FR 255/265 je plně nastavitelný. Prodloužení výdrže záleží na tom, které funkce budou aktivní a které ne. Nejvíce si bere připojení k mobilu a sledování tepovky. Když ale vypnete měření pulsu, přijdete o veškeré metriky jako Body Battery, stress, VST, spánek apod. Já proto v úsporném režimu používám primárně odpojení mobilu, jinak tepovku nechávám, abych měl metriky. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Pro ovládání chování hodinek při spánku je tu funkce Režim spánku, na kterou jsem poprvé narazil u modelu Fénix 7 a už jej umí i FR 255/955. Ten umí na noc nastavit podobně jako úsporný režim minimalistický vzhled hodinek, zapnout funkci nerušit (tj. nebudou vám chodit notifikace, ale připojení k mobilu zůstane aktivní), a upravit jas displeje. Pro každý den si můžete nastavit začátek a konec režimu spánku zvlášť. 

Bohužel není tu možnost, jakou nabízí Epixy – automatická aktivace úsporného režimu pro režim spánku. Pokud tak chcete na noc vypínat připojení k mobilu, musíte aktivovat úsporný režim ručně. Upřímně, moc pak nechápu, k čemu zde režimu spánku je. Stejně tak oproti F7/Epixům chybí profily napájení pro jednotlivé aktivity – chování si tak musíte u každé aktivity nastavit zvlášť, nelze mít předdefinované profily a ty jen aktivitám přiřazovat. 

Stačí třicet hodin?

Výdrž v režimu hodinek (s vypnutým displejem) dosahuje 23 dnů, což je více než mají Epixy i Forerunner 955 a dokonce i Fénix 7. Ale při aktivitě s GPS je to jen 31 hodin (se zapnutým displejem), což je naopak méně, než mají hodinky FR 955 (42 hodin bez solárního nabíjení, 49 hodin se solárním nabíjením). V režimu duální GPS je to pak 19 hodin a s aktivní funkcí SatIQ o něco více – 22 hodin.  

Výdrž mohu v podstatě potvrdit. V režimu GPS se zapnutým displejem si hodinky berou okolo třech procent za hodinu, což je stejné jako u Epixů a odpovídá to parametrům výrobce. Když si dáte přesnější GPS nebo pustíte navigaci, může to být až pět šest procent za hodinu. Faktem je, že když jsem hodinky používal naplno, tj. všechny aktivity jsem měřil hodinkami, vydržely jen šest, maximálně sedm dnů. 

A co znamenalo naplno? Denně dvě až tři hodiny s GPS na kole plus půlhodinka cvičení – kardio nebo síla. A k tomu ještě hodinka chůze. Kdybych používal SatIQ a ne čistou GPS, byla by výdrž ještě o kousek kratší. Epixy se stejným zatížením vydržely o den kratší dobu, a to zejména kvůli vyšší spotřebě v režimu hodinek.

Prodloužení výdrže by určitě pomohlo automatické zapínání úsporného režimu na dobu spánku, aby se odpojil mobilní telefon. Ale zásadní vliv to asi mít nebude. Každopádně se mi líbí rychlé dobíjení, za hodinku je skoro plno – nějakých 80 %, takže výdrž není třeba řešit až tak zásadně. 

Co mi na hodinkách chybí

Ve srovnání s Epixy, které používám jako hlavní hodinky, mi chybí několik drobností. Skvělé je, že Garmin přidal možnost zobrazení kalendáře na celý týden, to mi vadilo hodně. Dále bych zmínil omezené možnosti počasí, kdy se ve výhledu na následující hodiny neukazuje směr a síla větru, a ve výhledu na další dny vidím jen zítřek a popozítřek. Na Epixech jsou zobrazeny čtyři dny dopředu.

Často používám vestavěnou funkci displeje jako svítilny, a zatímco u Epixů stačí dvakrát stisknout tlačítko pro zapnutí, u FR 965 musím do Rychlého menu a tam zvolit svítilnu. Nejenže je to pomalejší, ale musím u toho koukat na displej. S displejem souvisí i nešťastně umístěné čidlo jasu na levé straně, které je tak často schované pod rukávem košile nebo mikiny. 

A konečně poslední funkce, co mě trochu trápí, je nemožnost automatické aktivace úsporného režimu na noc. Toto mají Epixy i Fénixy a je to super – prostě se v nastaveném čase úsporný režim zapne a ráno zase vypne. FR 965 umí jen nastavit režim nerušit, což sice omezí notifikace, ale nevypne to Bluetooth a tudíž nešetří baterii. S napájením souvisí i chybějící profily pro aktivity, takže jen nutno si režim GPS a chování spotřeby u každé aktivity nastavovat sólo. 

Dokonalé hodinky? Ještě ne

Hodinky s displejem AMOLED – Epixy – používám už od února 2022, takže jsem si na tento typ displeje zvykl. Vyžaduje totiž zcela odlišné chování a používání hodinek. Displej je standardně vypnutý a zapíná se dotykem, tlačítkem či gestem. Je třeba si zvyknout na jiný princip práce se světlem – čím je v okolí větší tma, šero, tím lépe je displej vidět. A naopak, čím je jasněji, tím je vidět hůře. To je prostě dáno technologií. 

Displej AMOLED každopádně nabízí zajímavý uživatelský zážitek díky vysokému rozlišení, větší paletě barev, možnostem animací či lepší čitelnosti ve většině podmínek. Když srovnávám s Epixy, zdá se mi uživatelské rozhraní modernější a pro AMOLED lépe uzpůsobené. Epixy jsou přece jen stejné jako Fénixy, jejichž rozhraní je více přizpůsobeno klasickému displeji. Na druhou stranu Epixy lépe využívají prostoru displeje, zatímco Forerunnery spíše plýtvají. Větší fonty a datová pole zase vyhoví více těm, kdo mají horší zrak. 

Tip: Epix 3. generace (Epix 2 Pro): Různá provedení, větší displej, nové prostředí a lepší uživatelský zážitek

Co se mi tedy na FR 965 líbí? Velký displej, lehké a tenké provedení, a tedy skvělou nositelnost. To je pro mě zásadní parametr a ocení jej každý, kdo nemá hodinky jen na sport, ale nosí je celodenně, i ve spánku. Když srovnávám s Fénixy 6X/7X, je to rozdíl zcela propastný. S hodinkami se nejen dobře spí, ale také výborně běhá – neplandají na ruce jako velké Fénixy. Srovnání s Epixy už dopadá přece jen lépe, ty jsou menší a lehčí, tam rozdíl už není tak výrazný. 

Někdo považuje tento model za aktuálně to nejlepší, co Garmin nabízí. Záleží na tom, co od hodinek požadujete. Pokud nekompromisní výdrž při aktivitách, nebude FR 965 pro vás. Pokud vynikající čitelnost za denního světla, nebude FR 965 pro vás. V takovém případě volte raději Fénixy. Ve všech ostatních případech ale Forerunner 965 plně uspokojí vaše požadavky a ještě si pořídíte hodinky, co nebude na ruce cítit. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 47,2 × 47,2 × 13,2 mm
  • Hmotnost: 53 g 
  • Displej: 1,4" dotykový AMOLED, rozlišení 454 × 454 bodů 
  • Krycí sklo Gorilla Glass DX
  • Titanová luneta, řemínek 22 mm, vyměnitelný (s nástrojem)
  • Výdrž baterie: až 23 dnů v režimu hodinek, až 31 hodin s GPS, v režimu SatIQ 22 hodin a v režimu multiband 19 hodin
  • Kompletní mapové podklady světa + Topo Czech v5
  • Paměť: 32 GB (hudba a mapy)
  • Vylepšená metrika Připravenost k tréninku 
  • Podpora pro dynamiku běhu bez hrudního pásu 
  • Garmin Pay, přehrávání hudby (Spotify, Amazon Music, Deezer)
  • Cena: 15 990 Kč (Pulsmetry.cz)

Plusy 

  • Velký displej v kompaktním těle
  • Nízká hmotnost 
  • Pohodlné na ruce
  • Povedené grafické rozhraní
  • Mapy a navigace
  • Všechny aktuální fitness a sportovní funkce
  • Nižší cena než srovnatelné Epixy

Minusy

  • Oproti Epixům některé funkce chybí nebo nejsou dotažené
  • Sklo není zapuštěné, a tudíž hůře chráněné
  • Čitelnost AMOLED displeje 

Diskuse k článku (0)
Tagy: