Výdrž neboli Stamina: Jak dlouho ještě zvládnete běžet nebo jet na kole? Aktuální a potenciální stamina

27.1.2024
Nové hodinky a cyklonavigace zvládnout předpovědět, jak dlouho byste měli s aktuálním nasazením v aktivitě vydržet. Doplněno o další zkušenosti
Výdrž neboli Stamina

Zajímavý ukazatel vaší aktuální a potenciální výdrže


Poprvé se funkce Real Time Stamina, neboli Výdrž, objevila v hodinkách Fénix 7 a Epix, následovaly další modely jako Forerunner 955, hodinky odvozené od Fénix 7  a Epix jako Enduro 2, Tactix 7 či Marq 2 a v neposlední řadě cyklonavigace Edge 1040. A loni (2023) se přidaly také nové cyklonavigace Edge 540 a 840 a hodinky Forerunner 965, Fénix 7 Pro a Epix Pro.

Nepřehlédněte: Sportovní a tréninkové metriky Garminu: Zátěž, zóny tepu, VO2max, výkon či stamina. Kompletní přehled

Tato funkce běží při aktivitě na pozadí, čili ukáže se v závěrečném přehledu po uložení do deníku Connect. Můžete si ji ale zobrazit také přímo během aktivity jako datovou obrazovku. Na hodinkách se v této datové obrazovce ukáže aktuální hodnota výdrže, potenciální výdrž, tepovka a tempo, u cyklistiky pak rychlost. Pokud ale nemáte snímače výkonu, bez kterých nelze určit cyklistické VO2max, aktuální stamina se neukáže. 

Na Edge 540/840/1040 se v takovém případě (bez měřičů výkonu) datová obrazovka s výdrží neukáže vůbec, i když si ji zapnete. V přehledu aktivity po v deníku Connect jejím ukončení se však následně průběh aktuální i potenciální výdrž ukáže. Jen si ji neužijete při jízdě. Mně se Stamina ukázala až poté, co jsem si připojil snímač výkonu. 

Tip: Elektrokolo s ANT+ a Garmin: Připojení, sledování dojezdu a baterie, měření výkonu a cyklistické metriky

U hodinek to ale lze oblafnout - já si na Fénix 7X Pro vytvořil vlastní datovou obrazovku, kam jsem si dal hodnoty aktuální a potenciální výdrže, čas výdrže a vzdálenost, kterou podle staminy ještě ujedu a hle, aktuální výdrž se mi ukazuje při jízdě i tehdy, když nemám měřiče výkonu - odvozuje se (odhaduje) podle tepové zóny.

Výdrž je vaše tréninková kapacita

Pokud si necháte zobrazovat Staminu během aktivity, může vám to pomoci nasměrovat se k lepšímu výkonu. Odhad zbývajícího času a vzdálenosti do vyčerpání vám ukáže, co můžete při současném úsilí od své zbývající výdrže očekávat. Jestli máte zvolnit, či naopak můžete bez obav přidat. Mně se podařilo několikrát snížit potenciální výdrž natolik, že bych podle hodinek ujel už jen několik kilometrů. Po zklidnění (vyjel jsem kopec), se pak aktuální stamina srovnala s tou potenciální, která klesá nejen pomaleji, ale hlavně plynule.  

Tip: Zóny tepové frekvence: Jak je na hodinkách nastavit, zobrazit a na jaké metriky mají vliv

Výdrž tedy označuje vaši kapacitu pro dobrý výkon. Když staminu vyčerpáte, znamená to, že jste dosáhli nebo se rychle blížíte bodu, kdy pro vás může být bude udržení stávajícího výkonu problémem. Intenzita tréninku přímo ovlivňuje rychlost, kterou se vaše stamina během aktivity vyčerpává. Hodně dobře jsou výkyvy v aktuální stamině vidět při intervalovém tréninku, nebo když střídáte kopce a sjezdy/seběhy. Nutno dodat, že stamina u cyklistiky funguje dobře jen tehdy, pokud máte wattmetery v pedálech. 

 

Aktuální a potenciální výdrž

A jaký je rozdíl mezi aktuální a potenciální výdrží? Zjednodušeně řečeno, Výdrž (0–100 %) ukazuje, kolik vám zbývá sil při aktuální úrovni úsilí. Tento pohled kombinuje obecnou únavu s dočasnějšími omezeními, která vznikají v důsledku anaerobního úsilí, jako jsou sprinty, stoupání nebo ataky.

Oproti tomu Potenciální výdrž (0–100 %) neřeší tolik vaše současné úsilí či únavu, ale se zaměřuje konkrétně na vliv obecnějších, dlouhodobějších faktorů, které přispívají k únavě, jako je poškození svalových buněk, únava centrálního nervového systému nebo spotřebovávání sacharidů (glykogenu). V podstatě jde o jakýsi trend, který nebere v potaz aktuální výdrž, ale spíše vaši dlouhodobou kondici.

Během udržitelné aktivity se střední intenzitou je stamina a potenciál na stejné hodnotě. Jakmile intenzitu zvýšíte (intervaly, kopec...), překročíte svůj laktátový práh (běh) nebo FTP (jízda na kole), stamina začne ubývat rychleji než potenciál. Když se pak vrátíte ke střednímu, udržitelnému úsilí, stamina se s potenciálem začne zase srovnávat, jak postupně vyprchává zbytkový vliv intenzivního anaerobního pohybu. Velmi dobře je to vidět na grafu v deníku Connect. 

Tip: VO2max: Zásadní ukazatel, který změří vaši běžeckou či cyklistickou kondici

U aktivit, které způsobí úplné nebo téměř úplné vyčerpání vaší potenciální výdrže, je obvykle potřeba několik dní regenerace, než získáte zpět plnou kapacitu. Pokud tedy nedojde úplně regeneraci z poslední aktivity, váš potenciál nebude 100 %. Mně se často stává, ze začínám s hodnotou kolem 85-90 %, zejména tehdy, když mám podle hodinek mít delší dobu regenerace. Ale už jsem začínal i s padesátkou...

Výpočet staminy

Sledování výdrže v reálném čase kombinuje vaše fyziologické metriky s komplexní analýzou vaší krátkodobé i dlouhodobé historie aktivit. Zohledňuje se délka tréninků, uražená vzdálenost a hromadění tréninkové zátěže a zátěž se rozděluje do vzorců, které odrážejí odolnost proti únavě a vaši osobní toleranci k aerobnímu a anaerobnímu pohybu.

Čtete dále: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Obecná úroveň kondice sice poskytuje určité informace o vašich schopnostech podávat výkon, přizpůsobení údajů konkrétním aktivitám ale výrazně ovlivňuje vaši kapacitu podávat udržitelný výkon. Jinými slovy, vaše běžecké schopnosti přímo nesouvisí s tím, jak dobře jezdíte na kole, a obráceně. Odhady staminy v reálném čase jsou proto při běžeckých aktivitách založeny primárně na vaší historii běžeckých dat a při cyklistických aktivitách na vaší historii cyklistických dat.


Diskuse k článku (2)
Tagy: 
Zdroj: 
Garmin