Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix měří MTB dynamiku jízdy

18.6.2020
S uvedením modelů Edge 530 a Edge 830 přišel Garmin s novým měřením dynamiky na horském kole, a sice obtížností, plynulostí a skoky. Tyto funkce posléze dostaly hodinky Fénix 6, cyklonavigace Edge 1030 (a samozřejmě E1030 Plus) a nyní i Edge 130 Plus. K čemu se to hodí?
Dynamika jízdy

Díky akcelerometru umí navigace Edge měřit řadu zajímavých parametrů vaší jízdy


Poznámka: Aby vám hodinky Fénix 6 měřily tyto metriky, je nutné zvolit aktivitu Horské kolo, nikoliv jen Kolo. U Edge pak jsou tyto metriky zapnuty standardně u aktivity Horská cyklistika, zatímco u Silniční cyklistiky si metriku musíte aktivovat ručně v nastavení.

Obtížnost (Grit)

Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) měří náročnost jízdy, zohledňují se faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Skóre obtížnosti dané stezky by tak u jednotlivých cyklistů mělo být víceméně podobné. Je to užitečná hodnota pro srovnání obtížnosti různých tras, kterými jezdíte. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překáže, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou. 

Navigace vypočítává obtížnost cesty v průběhu vaší jízdy, načež se na výsledný graf můžete podívat ve svém deníku Connect po uložení aktivity. Čím je stezka náročnější, tím vyšší by mělo být skóre obtížnosti. Jednotlivé úrovně skóre jsou následující:

  • Snadná jízda: 0–20
  • Středně náročná jízda: 20–40
  • Náročná jízda: 40+

Plynulost (Flow)

Tento parametr sleduje, zda se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Je tak jasné, že když pojedete do kopce a sníží se rychlost, neznamená to, že se sníží i plynulost – ta může zůstat stejná díky tomu, že nižší rychlost bude odpovídat vyššímu stoupání. 

Po uložení jízdy do deníku Connect se pak ukáže graf plynulosti jízdy. Nižší skóre plynulosti znamená celkovou plynulejší jízdu. Vyšší skóre označuje jízdu s proměnlivější rychlostí nebo zastávkami. Můžete tak například porovnat skóre plynulosti mezi dvěma jízdami na stejné stezce a vyhledat úseky, v nichž jste se v plynulosti jízdy zlepšili či zhoršili: 

  • Plynulá jízda: 0–1
  • Méně plynulá jízda: 1–20
  • Dynamická jízda: 20+

Pokud tak jedete po hezkém povrchu, bude vaše jízda plynulejší, než když se terén rychle střídá a vy musíte rychlost uzpůsobovat stavu cesty. 

Skoky (Jumps)

Poslední bajkovou metrikou, kterou dokážou navigace Edge změřit, jsou skoky. Kdykoliv se s kolem odlepíte od země, zaznamená navigace skok – a to na základě rychlosti a vestavěnému akcelerometru. U každého skoku určí zařízení nájezdovou rychlost, vzdálenost a dobu každého skoku a na základě těchto metrik generují celkové skóre pro skok. 

Pokud skok dosáhne určitých parametrů, tuším délku alespoň tři metry, zobrazí se jeho parametry na cca pět sekund přímo na obrazovce navigace s textem „Skvělý skok“. Bohužel nemám po ruce skrýnšot, pár jsem jich udělal a někam založil na disku… 

Poznámka: Detekce skoků bohužel nefunguje na hodinkách, jen navigacích.

Jednotlivé skoky se pak ukážou nejen na mapě aktivity, ale také v grafech plynulosti a obtížnosti, stejně jako v podrobném přehledu na záložce MTB dynamika. U skoku s nejlepším hodnocením (nemusí to nutně být ten nejdelší) se pak ukáže vítězný pohár. Pokud tak skočíte stejně daleko, vyhraje skok, který bude mít nižší nájezdovou rychlost, a tedy delší dobu strávenou ve vzduchu – dá se předpokládat, že tento skok byl vyšší. 

V tomto přehledu v hlavičce také uvidíte celkové skóre plynulosti a obtížnosti. Například na přiloženém obrázku je obtížnost 102, jednalo se tedy o náročnou jízdu – podle Garminu. 

Zdroj: 
Garmin