Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)
Snímek zdravotního stavu (SZS, anglicky Health Snapshot) je fitness funkce, která se objevila poprvé v hodinkách Venu 2 na jaře roku 2021 společně s novým optickým snímačem tepu čtvrté generace. Postupně se pak dostala do všech modelů, které tento snímač mají.
- řada Venu 2
- řada Fénix 7 a odvozené modely (Tactix 7, Enduro 2...)
- řada Epix a odvozené modely (MARQ 2, D2 Mach G1, Quatix 7...)
- řada Forerunner 255
- řada Forerunner 265
- model Forerunner 945 LTE
- řada Forerunner 955
- model forerunner 965
- řada Instict 2
Žádné hodinky se starším snímačem tuto funkci nemají. Je otázkou, zda je toto omezené hardwarové, a tudíž nestačí optický snímač třetí generace, či zda jde o omezení čistě obchodní. Já bych třeba rád SZ v hodinkách Fénix 6 měl. Jde totiž o jedinou možnost, jak si změřit VST (variabilitu srdečního tepu) během dne. Všechna ostatní měření jsou pak už celkem zbytná, protože je hodinky měří během dne neustále a jsou vidět v patřičných doplňcích.
Noční měření VST je sice na Fénix 6 dostupné v rámci kombinované metriky Stav tréninku, ale jak už název napovídá, jde o měření během spánku. Já si třeba VST měřím před a po aktivitě, abych viděl její vliv na můj ANS - autonomní nervový systém. Obecně se doporučuje spouštět SZS ve stejný okamžik během dne, třeba ráno, hned jak vstanete. Díky nočnímu měření to už ale nedělám a spíše mě zajímá VST v průběhu dne.
Tip: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro nové fitness metriky
A jde se měřit
Snímek zdravotního stavu najdete jak mezi doplňky, tak mezi aktivitami (aplikacemi). Zatímco na hodinkách Forerunner 255, Forerunner 955 a Venu 2 můžete v doplňku pouze zobrazit přehled historie jednotlivých měření, na Fénix 7, Epix a Instinct 2 zde můžete měření rovnou spustit. Na Venu 2 a Forerunner 255/955 musíte pro získání nového měření jít do seznamu aktivit.
Co Snímek zdravotního stavu změří:
- průměrná tepová frekvence
- průměrný stres
- průměrné okysličení krve
- průměrná frekvence dechu
- variabilita srdečního tepu RMSSD - aktivita parasympatiku
- variabilita srdečního tepu SDRR - aktivita sympatiku
Tip: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu
Dejte si dvě minuty pauzu
Samotné měření trvá dvě minuty. Po tu dobu musíte být v klidu, jinak některé hodnoty změřeny nebudou - zpravidla variabilita srdečního tepu nebo okysličení krve. Ideální je také sedět, nikoliv ležet. Podle mých zkušeností mám v leže vyšší místu stresu i vyšší tepovku, zatímco když sedím, obě hodnoty se sníží. Po ukončení měření se data uloží a zobrazí resumé.
Změřené hodnoty pak najdete přehledně zobrazené v doplňku Snímek zdravotní karty, kde jsou jednotlivá měření uložena od nejmladších. Po rozkliknutí se zobrazí detaily. Současně se data zobrazí i v aplikaci Connect, a to u daného dne. Zde si můžete data nechat nejen zobrazit v grafech, ale také exportovat jako PDF. To samé je možné i na webu.