Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)

11.2.2023
Poprvé se tato funkce objevila v hodinkách Venu 2, posléze ji dostaly také další nové modely. Během jednoho měření získáte souhrnně všechny údaje, které hodinky dokážou změřit (doplněno)
Snímek zdravotního stavu

Skvělá funkce, která se poprvé objevila na hodinkách Venu 2


Snímek zdravotního stavu (SZS, anglicky Health Snapshot) je fitness funkce, která se objevila poprvé v hodinkách Venu 2 na jaře roku 2021 společně s novým optickým snímačem tepu čtvrté generace. Postupně se pak dostala do všech modelů, které tento snímač mají. 

  • řada Venu 2 
  • řada Fénix 7 a odvozené modely (Tactix 7, Enduro 2...)
  • řada Epix a odvozené modely (MARQ 2, D2 Mach G1, Quatix 7...)
  • řada Forerunner 255
  • řada Forerunner 265
  • model Forerunner 945 LTE
  • řada Forerunner 955
  • model forerunner 965
  • řada Instict 2

Žádné hodinky se starším snímačem tuto funkci nemají. Je otázkou, zda je toto omezené hardwarové, a tudíž nestačí optický snímač třetí generace, či zda jde o omezení čistě obchodní. Já bych třeba rád SZ v hodinkách Fénix 6 měl. Jde totiž o jedinou možnost, jak si změřit VST (variabilitu srdečního tepu) během dne. Všechna ostatní měření jsou pak už celkem zbytná, protože je hodinky měří během dne neustále a jsou vidět v patřičných doplňcích.  

Noční měření VST je sice na Fénix 6 dostupné v rámci kombinované metriky Stav tréninku, ale jak už název napovídá, jde o měření během spánku. Já si třeba VST měřím před a po aktivitě, abych viděl její vliv na můj ANS - autonomní nervový systém. Obecně se doporučuje spouštět SZS ve stejný okamžik během dne, třeba ráno, hned jak vstanete. Díky nočnímu měření to už ale nedělám a spíše mě zajímá VST v průběhu dne. 

Tip: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro nové fitness metriky

A jde se měřit

Snímek zdravotního stavu najdete jak mezi doplňky, tak mezi aktivitami (aplikacemi). Zatímco na hodinkách Forerunner 255, Forerunner 955 a Venu 2 můžete v doplňku pouze zobrazit přehled historie jednotlivých měření, na Fénix 7, Epix a Instinct 2 zde můžete měření rovnou spustit. Na Venu 2 a Forerunner 255/955 musíte pro získání nového měření jít do seznamu aktivit.  

Co Snímek zdravotního stavu změří:

Tip: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu

Dejte si dvě minuty pauzu

Samotné měření trvá dvě minuty. Po tu dobu musíte být v klidu, jinak některé hodnoty změřeny nebudou - zpravidla variabilita srdečního tepu nebo okysličení krve. Ideální je také sedět, nikoliv ležet. Podle mých zkušeností mám v leže vyšší místu stresu i vyšší tepovku, zatímco když sedím, obě hodnoty se sníží. Po ukončení měření se data uloží a zobrazí resumé.

Změřené hodnoty pak najdete přehledně zobrazené v doplňku Snímek zdravotní karty, kde jsou jednotlivá měření uložena od nejmladších. Po rozkliknutí se zobrazí detaily. Současně se data zobrazí i v aplikaci Connect, a to u daného dne. Zde si můžete data nechat nejen zobrazit v grafech, ale také exportovat jako PDF. To samé je možné i na webu. 


Diskuse k článku (0)