Snímek zdravotního stavu: Kompletní přehled vašeho zdraví (tepovka, stres, okysličení krve či VST)

3.6.2024
Poprvé se tato funkce objevila v hodinkách Venu 2, posléze ji dostaly také všechny nové modely. Během jednoho měření získáte souhrnně všechny údaje, které hodinky dokážou změřit
Snímek zdravotního stavu

A cool feature that first appeared on the Venu 2 watch


Snímek zdravotního stavu (SZS, anglicky Healt Snapshot) je fitness funkce, která se poprvé objevila v hodinkách Venu 2 na jaře 2021 společně s novým optickým snímačem srdečního tepu čtvrté generace. Postupně se dostala do všech modelů, které tímto snímačem disponují. A samozřejmě ji mají i modely s Elevate 5.

Žádné hodinky se starším snímačem tuto funkci nemají. Otázkou je, zda se jedná o hardwarové omezení, a proto optický snímač třetí generace nestačí, nebo zda jde o čistě obchodní omezení. Je to totiž jediný způsob, jak měřit VST (variabilitu srdečního tepu) během dne. Kromě VST jsou všechny ostatní metriky měřeny průběžně, takže tam je Snímek zdravotního stavu zbytečný. 

Já si často měřím pomocí Snímku zdravotního stavu hodnotu VST před a po nějaké aktivitě, abych zjistil její vliv na můj ANS - autonomní nervový systém. Obecně se doporučuje spustit SZS ve stejnou dobu během dne, například ráno, jakmile vstanete. Díky automatickému nočnímu měření to již nedělám a více se zajímám o VST během dne. 

Tip: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

A jde se měřit

Snímek zdraví najdete v doplňcích i aktivitách (aplikacích). Zatímco na Forerunnerech, Fénixech a Epixech si můžete z měření spustit přímo z doplňku, na modelech Venu je nutno měření spustit z aktivit, v doplňku je pouze historie měření. 

Co bude snímek zdraví měřit:

  • průměrnou tepovou frekvenci
  • průměrnou zátěž
  • průměrné okysličení krve
  • průměrnou dechovou frekvenci
  • variabilitu srdeční frekvence RMSSD - parasympatickou aktivitu
  • variabilita srdeční frekvence SDRR - sympatická aktivita

Tip: Skóre stresu: Základní ukazatel zátěže organismu

Dejte si dvě minuty pauzu 

Samotné měření trvá dvě minuty. Během této doby musíte být v klidu, jinak nebudou některé hodnoty změřeny - obvykle variabilita srdeční frekvence nebo okysličení krve. Ideální je také sedět, ne ležet. Podle mých zkušeností mám v leže vyšší stresové skóre a vyšší tepovou frekvenci, zatímco při sezení se obě hodnoty snižují. Po skončení měření se data uloží a zobrazí se souhrn.

Naměřené hodnoty pak najdete přehledně zobrazené v doplňku Snímek zdravotního stavu, kde jsou uložena jednotlivá měření od nejmladších. Po kliknutí se zobrazí podrobnosti. Současně se údaje zobrazí také v aplikaci Connect, a to pro daný den. Zde si můžete data nejen zobrazit v grafech, ale také je exportovat do formátu PDF. Totéž je možné i na webu.


Diskuse k článku (1)