Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi

12.3.2023
Pokud používáte více zařízení Garminu, hodí se vám sdílení dat mezi jednotlivými modely. Důležité je to pro zejména u aktivit - jízda uložená v Edge se propíše do hodinek a tam ovlivní metriky jako Stav tréninku nebo Připravenost k tréninku (zcela přepracováno a doplněno)
Minuty intenzivní aktivity

Edge 1040 a Edge Explore 2 jsou aktuálně jediné cyklonavigace, které tuto funkci podporují. Hodinky ji mají všechny už řadu let


Sdílení dat mezi zařízeními Garminu funguje už několik let, poprvé jsem o funkci Physio TrueUp psal na jaře roku 2018. Základní TrueUp, kde se sdílela data jako kroky či minuty intenzivní aktivity však funguje již od roku 2016. Aktuálně podporují sdílení dat všechny v současnosti prodávané modely hodinek a cyklonavigací. 

Co se tedy sdílí? V podstatě úplně všechno - některá data a metriky zcela, některá jen částečně. Záleží na tom, jaký model hodinek nebo cyklonaviagce máte. Garmin totiž v únoru 2023 výrazně funkci Physio TrueUp upravil a u novějších modelů se sdílí kompletní metriky Stavu tréninku. Ten se nyní nazývá Jednotný Stav tréninku a umí toho fakt hodně. Přehled zařízení podporující kompletní synchronizaci Physio TrueUp vč. Stavu tréninku najdete v níže uvedeném článku.    

Tip: Jednotný Stav tréninku: Vylepšená synchronizace zajistí stejná data a metriky na všech zařízeních

Ale začněme hezky od začátku.

Kroky, patra, minuty intenzivní aktivity

Základem jsou kroky, nastoupaná patra a minuty intenzivní aktivity, ty fungovaly jako první. Výhodou je, že když změníte hodinky, data z těch původních se přes mobilní deník Connect přenesou do nových.

Pokud nosíte hodinky dvoje jako já, pak se tato data navzájem synchronizují. Když máte na jedněch hodinkách více kroků a na druhých méně (každá ruka se přece jen hýbe při aktivitě jinak), jednou za čas se data sloučí a na obou hodinkách budete mít stejně. To platí i pro patra a MIA.

Minuty intenzivní aktivity se sdílejí také s Edge 1040 a Edge Explorer 2, které mají i samostatný doplněk. Takže když získáte MIA s cyklonavigací, klasicky se přenesou do mobilu a odtud do hodinek. A naopak, samozřejmě. Starší modely cyklonavigací však MIA nepodporují a tudíž nesdílejí. 

Tip: Minuty intenzivní aktivity: Jak vás Garmin chce donutit k pohybu

Aktivity

Jako další se začaly synchronizovat aktivity. Tj. když si změříte aktivitu v jednom zařízení, objeví se i v zařízení druhé, případně všech dalších, která máte připojena k deníku Connect. Uvidíte základní informace jako délku trasy, průměrku, tempo, tréninkový efekt či zóny tepu. Už se ale neukáže mapa či průběh nadmořské výšky - ta je vidět jen na zařízení, kde aktivita proběhla. 

Funguje to i s cyklonavigací - tam si můžete prohlédnout nejen svoje cykloaktivity, ale ukáže se tam i běh, plavání a další. Současně s aktivitami se synchrozují i souhrny, tj. na všech svých zařízeních vidíte, kolik jsme týdně/měsíčně uplavali, uběhli a ujeli na kole. Synchronizují se také rekordy pro běh, plavání a cyklistiku, nově také pro sílu, ale to jsem zatím neměl možnost ověřit. 

Starší článek (2018): Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat mezi hodinkami a cyklonavigací?

Pozor ale, synchronizace souhrnů platí jen pro hodinky - tam budou shodné. U cyklonavigací jako Edge 1030 nebo Edge 1040 fungují souhrny jinak - tam se ukazují nikoliv po měsících, ale celkově pro různé typy aktivit, v základu pro aktivity silniční a horské cyklistiky a jízd na kole uvnitř. A to pouze pro jízdy absolvované s cyklonavigací. Aktivity z hodinek se do souhrnů nepočítají.

Hodnoty spánku

Krátce poté, co se doplněk pro spánek objevil přímo v hodinkách a tudíž jej přestala vyhodnocovat aplikace Connect, se začal spánek synchronizovat napříč hodinkami. To znamená, že pokud byste spali s vícero hodinkami na ruce, do deníku Connect se nahrají data z hodinek, které slouží jako primární pro sledování vaší fitness aktivity. A současně se přepíší data ve všech ostatních hodinkách. 

Pokud tedy chci srovnávat spánek v různých hodinkách z dané noci, musím mít vypnutý deník Connect na mobilu - buď shodit aplikaci, nebo vypnout Bluetooth. Jakmile je připojení aktivní, do aplikace se nahraje spánek z primárních hodinek a ten se současně synchronizuje se všemi vašimi dalšími hodinkami. 

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku (kompletní přehled)

Se spánkem částečně souvisí i sdílení hodnoty KST - klidového srdečního tepu, resp. tepové frekvence. Zatímco průběhu tepovky můžete mít na různých hodinkách různé, nejnižší - klidová, kterou získáte zpravidla během noci, se synchronizuje z primárních hodinek do sekundárních. Na všech hodinkách tak budete mít shodné hodnoty KST. 

 

Noční stav VST 

Asi největší novinkou, která se v poslední době začala v rámci Physio TrueUp sdílet, je noční stav VST. Platí to pro všechna zařízení, která umí tuto metriku měřit, konkrétně Fénix 6, Fénix 7, Epix (a odvozené modely jako Enduro, Tactix 7 či MARQ 2), Forerunner 255/955 a Instinct 2. Synchronizuje se jak průběh poslední noci (graf a průměrná hodnota), tak celkový sedmidenní průměr a optimální rozsah.

Nepřehlédněte: Noční měření variability srdečního tepu (VST) jako poklad pro kombinované fitness metriky

Toto mi dříve hodně chybělo. Každé hodinky, kde nebyl stanovena optimální dlouhodobá hodnota, baseline, bylo nutné nosit 19 dní - a teprve pak jste mohli získat stav VST, který má vliv na kombinované metriky Stav tréninku a Připravenost k tréninku. Pokud jste tedy nosili souběžně více hodinek (zpravidla dvoje), pak na každých z nich mohly mít tyto metriky jiné hodnoty. 

To už naštěstí Garmin dořešil a i když hodinky střídáte, stačí nastavit jedno zařízení jako primární a z něj se hodnota VST načte do těch druhých. Navíc je skvělé, že pokud si pořídíte nové hodinky, hodnota VST se načte z deníku Connect a není nutno čekat 19 dnú na stanovení nového maxima. 

Tip: Fénix 7 a Epix: Synchronizace noční VST konečně funguje. A to jak průběh poslední noci, tak celkový průměr

Se sdílením VST souvisí také sdílení denního průměru stresu. Platí to ale jen pro modely, které podporují Jednotný Stav tréninku (viz dále). Ať už naměří hodinky během dne a noci jakékoliv průběhy stresu, denní průměry se berou z primárních hodinek - a do sekundárních se synchronizují (funguje to stejně jako u KST). Což pak zajistí stejné hodnocení Připravenosti k tréninku. 

Fitness metriky

Sdílí se rovněž některá fitness nastavení a metriky, například hodnota VO2max pro běh, případně cyklistiku, pokud ji máte díky jízdě s měřiči výkonu stanovenu. Ale třeba DC Rainmaker zjistil, že při častých změnách hodinek se mu hodnota běžecké VO2max občas sníží při načtení do nových hodinek a chvíli trvá, než se vrátí na původní hodnotu. 

Zkoušel jsem tak nastavit manuálně zóny tepové frekvence a „propsaly“ se do dalších hodinek, stejně tak změny laktátového prahu či výkonnostní zóny. Zóny se také změní, pokud máte nastavenu autodetekci - když v jedněch hodinkách dojde ke změně, upraví se i v dalších modelech. Funguje to i s Edge - aktivita na cyklonavigaci ovlivní tyto komplexní metriky v hodinkách. 

Čtete dále: 

Stav tréninku a tréninková zátěž

Líbí se mi také to, že aktivita z jednoho zařízení má vliv na fitness metriky jako Stav tréninku nebo Připravenost k tréninku na všech dalších zařízeních. Příklad: aktivita proběhne na hodinkách Epix, čím budou následně obě metriky ovlivněny - Připravenost k tréninku prodlouženou dobou regenerace, Stav tréninku pak zvýšenou zátěží. 

Tato aktivita se synchronizuje do hodinek Fénix 7. Tím se automaticky rovněž ovlivní Stav tréninku, protože se změní celková Krátkodobá zátěž, a také se upraví Připravenost k tréninku změnou doby regenerace a současně zvýšením zátěže. U hodinek Fénix 6 nebo Forerunner 255 se ovlivní jen Stav tréninku, protože zde Připravenost k tréninku chybí.  

Nepřehlédněte:

To samé platí, když pojedete s cyklonavigací Edge. Aktivita se synchronizuje do hodinek, v nich ovlivní jak Stav tréninku, tak Připravenost k tréninku. Platí to i opačně, ale zde to platí jen pro Edge 1040, protože jen tato cyklonavigace podporuje Stav tréninku 2.0, resp. nově Jednotný Stav tréninku. 

U modelů jako Edge 1030 Plus, Edge 530 nebo Edge 830 je starší verze Stavu tréninku, která synchronizaci neumí. Bohužel to platí i pro starší hodinky jako Forerunner 745/945 či Instinct. Zde navíc nefiguruje Krátkodobá zátěž, ale starší Sedmidenní zátěž. Čím se liší?

Zatímco Sedmidenní je pouhým součtem týdenních hodnot tréninkový zátěží daných dnů, Krátkodobá zátěž bere v potaz také to, jak je aktivita stará. Čím je mladší, tím větší vliv má na hodnocení (skóre) zátěže a naopak. 

Tip: Krátkodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku

Poznámka: Stylové modely jako Vívoactive 4 či Venu 2 nepodporují tréninkové funkce vůbec, Stav tréninku, noční VST či tréninková zátěž se jich proto vůbec netýká. Stejně jako jejich synchronizace. 

Funguje to téměř dokonale

Garmin udělal za ta léta kus práce, Physio TrueUp funguje velmi dobře. V podstatě jediná metrika, která se na nových hodinkách nesynchronizuje vůbec, je Body Battery. Pokud používáte více hodinek, každé budou mít svůj průběh, svoje maximum i minimum. Hodnoty budou podobné, ale ne shodné. Ono je to ale jedno, protože BB nemají vliv na žádnou výše uvedenou kombinovanou metriku. 

Všechny důležité metriky, ať už zdravotní, sportovní nebo fitness, se zkrátka nyní sdílení mezi jednotlivými zařízeními - pokud se samozřejmě bavíme o těch nejnovějších. U těch starších se sdílí jen některé, ale je to logické. Garmin do starších modelů zkrátka nové funkce nepřidává. 

Pokud tedy používáte více zařízení, zejména kombinaci cyklonavigace a hodinek, případně dvoje hodinky z důvodu nějakého testování metrik a podobně, pak budete mít na všech stejná data. A nově se to týká i Stavu tréninku včetně nočního měření VST. Za mě palec nahoru. 


Diskuse k článku (0)
Tagy: