Fénix 7 a solární dobíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

12.3.2022
Nová řada hodinek Fénix má vylepšené solární dobíjení, efektivita vzrostla až na dvojnásobek oproti Fénix 6. Přepracován byl také doplněk pro sledování intenzity slunečního záření
Solární nabíjení

I v malých hodinkách může slunce docela pomoci s prodloužením výdrže


Hodinky Fénix 6X Pro Solar, které jsem si pořídil před dvěma lety, byly prvním modelem Garminu se solárním dobíjením. Tyto hodinky jsem si koupil především kvůli titanovému provedení, které snižuje hmotnost oproti ocelovému (luneta + záda hodinek), solární článek byl pak jen bonusem navíc. Obecně přidává cca 10 % k výdrži hodinek, ale jen v ideálním případě, kterého se dosahuje velmi zřídka.

Aby nedošlo k nějaké mýlce, hned na začátku jen drobné upřesnění - ačkoliv se mluví o solárním dobíjení, ve většině případů k dobíjení vestavěné vestavěné baterie nedochází. Sluneční energie spíše jen snižuje spotřebu energie z baterie, takže se vestavěná baterie šetří. Aby vůbec došlo k nějakému dobíjení, musí být hodinky v úsporném režimu, kdy je vypnuto úplně vše. Pak je energetická bilance pozitivní (ale stále jde jen o procento za několik hodin). Zkrátka bez klasického dobíjení kabelem se stále neobejdete.

Nepřehlédněte:

Solární „panely“ v hodinkách 

Kde jsou tedy umístěny solární „panely“? V hodinkách jsou rovnou dva typy. Jedním je oranžový kruh na vnitřní straně lunety, který využívá 100 % sluneční energie, která na něj dopadá. Tento pruh je ale celkem tenký a má tak malou plochu. Na druhou stranu je oproti Fénix 6 výrazně širší - na F6X má tak půl milimetru, na F7 zhruba milimetr a půl. Opticky je rozdíl opravdu velký. 

Druhý typ „panelu“ je umístěn po celé ploše hodinek. Garmin má pro tento typ panelu označení Power Glass/Power Sapphire. Garmin uvádí, že solární články jsou umístěny v transparentní fotovoltaické vrstvě nad displejem, která nebrání průchodu světla a tedy nezhoršuje čitelnost displeje. Když si vedle sebe dáte solární a obyčejné hodinky Fénix 6, neuvidíte rozdíl.

Účinnost tohoto této vrstvy je oproti proužku jen 10 %, což je ale zase vyváženo velkou plochou. Horní vrstvu celých hodinek pak tvoří ochranné sklo Corning Gorilla Glass DX nebo safír. Safírové sklo by mělo být odolnější zejména vúči poskrábání, ovšem samo o sobě má větší míru odlesků. Alespoň to platilo u řady Fénix 5 nebo Fénix 6. U sedmičky je i běžné provedení (Pro/Pro Solar) náchylné k odleskům, což je pravděpodobně zapříčiněno dotykovou vrstvou, kterou starší modely nemají.

Když není slunce, nejsou luxy

Garmin u modelové řady Fénix 6 uvádí, že solární dobíjení prodlouží životnost zhruba o deset až patnáct procent. Například u hodinek Fénix 6X to znamená v režimu hodinek z 21 na 24 dnů a při aktivitě s GPS pak z 60 na 66 hodin. Ovšem za předpokladu, že se hodinky budou pořádně slunit. V režimu hodinek tak musí strávit na slunci alespoň tři hodiny denně, při aktivitě pak celou dobu. A to opravdu na slunci, nesmí tedy být ani pod mrakem. 

Abyste měli představu, co to znamená „plné slunce“. Jednotkou intenzity osvětlení je lux. Například běžná žárovka v domácnosti má intenzitu 500–1000 luxů. Ovšem aby hodinky dosahovaly uváděných hodnot, je potřeba světlo o intenzitě okolo 50 tisíc luxů.

Modelové případy intenzity osvětlení:

  • 100 – zamračený den
  • 200 – obývací pokoj
  • 320–500 – kancelář
  • 400 – východ nebo západ slunce za jasného dne
  • 1 000 – pod mrakem 
  • 4–5 000 – zimní poledne za jasného dne (slunce nesvítí přímo na hodinky)
  • 10–25 000 – jasný letní den (slunce nesvítí přímo na hodinky) 
  • 32–130 000 – hodinky pod přímým sluncem 

Jak vidno, plnou nálož požadovaných 50 000 luxů získáte jen tehdy, když jsou hodiny naměrovány přímo na sluneční kotouč, který by neměl být blokován výraznou oblačností. Když budete sedět doma u počítače nebo budete venku běhat při zamračené obloze, solární dobíjení nebude mít žádný přínos. 

Ukazatel slunečního záření na Fénix 6

To, že hodinky využívají sluneční energii na maximum, ukazuje na Fénix 6 doplněk Intenzita slunečního záření. Ten zaznamenává v grafu intenzitu za posledních šest hodin.

Současně je nad grafem také aktuální ukazatel - kruh, který je rozdělen na deset dílků. Co dílek, to deset procent. Když tedy máte hodinky na přímém slunci, nebo je slunce schováno za nepříliš výrazným mrakem, je ukazatel plný. Naopak doma, v kanceláři nebo v lese, není vyplněn žádný dílek.

Tento kruh je také součástí speciálního vzhledu hodinek, takže intenzitu slunečního záření máte okamžitě po ruce a nemusíte kvůli tomu zapínat doplněk. Zde má však indikátor zpoždění, tj. když hodinky vystavíte slunci, indikátor se vyplní až po určité chvíli - a naopak. Je pak trochu škoda, že indikátor není možno přidat do datového pole, takže byste přímo při aktivitě viděli, zda má slunce nějaký efekt, či nikoliv.

Sedmička na to jde jinak

Hodinky řady Fénix 7 mají výtěžnost slunečního záření podstatně větší. Konrétně Fénix 7X vydrží bez slunce 28 dní, ale se solárním dobíjením až 37. Při aktivitě je to pak 89 hodin bez slunce a až 122 se solárním dobíjením. Slunce tak přidá až 37 %, což je více než dvojnásobek oproti Fénix 6X. Tady už lze říci, že výtěžnost solárního dobíjení je opravdu k něčemu a ne jen kosmetická funkce. 

Poznámka: V úsporném režimu hodinek vydrží Fénix 7X až 90 dnů a se solárním dobíjením nekonečně dlouho. Ale opět: znamená to, aby každý den bylo „nachytáno“ alespoň 150 kiloluxů. 

Změny doznal doplněk solárního nabíjení. Oproti Fénix 6 má sice stále dobíjecí kolečko/sluníčko, ale je graficky jinak zpracované, takže velmi špatně poznáte, jak moc na hodinky svítí - jestli absorbují maximum či jen polovinu maxima. Místo aby se kolečko zaplnilo poté, co absorbuje 100 % slunečního záření, jen se nepatrně mění okraj. Zkrátka dříve to bylo lepší a přehlednější. 

Na druhou stranu přibyl ukazatel „pohlceného“ záření - to je udáváno v kiloluxech během aktuální dne. Nevidíte tedy aktuální intenzitu, a to ani graficky, ani číselně, ale celkově zachycené světlo daného dne. V grafu, který zabírá většinu displeje, je pak vidět průběh intenzity za posledních šest hodin. To je stejné jako na Fénix 6.

Na další obrazovce doplňku se pak ukazuje denní průměr za posledních sedm dní a graf jednotlivých dnů. Je to podobné jako u kroků - přehledně vidíte, který den mělo slunce nějaký efekt a který žádný nebo minimální. S příchodem jara bude slunných dnů více a současně se hodinky nebudou tak často schovávat pod bundou, takže bude i patrný vliv solárního nabíjení. 

Když jsem zkoušel hodinky Fénix 7 na přímém předjarním slunci, kdy byly natočeny ke slunečnímu kotouči, trvalo zachycení 10 kiloluxů šest a půl minuty. To znamená, že za hodinu by hodinky získaly energii ze záření o intenzitě 92,3 klux. Kdybychom tedy chtěli dosáhnout hodnot, jaké uvádí Garmin, a tedy 22 dnů pohotovosti (18 dnů bez soláru), pak k tomu stačí být na přímém slunci 100 minut denně. Ovšem podmínky jsou ne vždy ideální, takže ve výsledku to tak ty tři hodiny být klidně mohou. 

A teď prakticky

Abyste tedy získali ze solárního dobíjení maximum, je třeba být celou dobu během aktivity na slunci. Stačí jen, abyste si hodinky zakryli tělem nebo otočili směrem od slunce a efektivita solárního dobíjení se začne blížit nule. Když tedy běžíte nebo jedete na kole směrem od slunce, můžete na maximum solárního dobíjení zapomenout. 

U běžců se dá těžko předpokládat, že budou běhat tak, aby byly hodinky neustále na slunci. U jízdy na kole je to jednodušší, stačí dát hodinky do držáku na řídítka, čímž pochytáte maximum slunečních paprsků. Stačí však, aby slunce bylo nad obzorem a ouha, efektivita prudce klesá. Když tedy jezdíte primárně ráno nebo večer, ze slunce nic moc mít nebudete. To platí i pro zimní období, kdy se slunce pohybuje nízko nad obozorem celý den.

Ještě horší je to v lese, tam je efekt solárního dobíjení opět mizivý. Když si tak zrekapituluji, kdy mi slunce „něco dalo“, může jít tak o deset až dvacet procent času, co jsem s hodinkami strávil na kole. A to jen díky tomu, že mám hodinky na řídítkách nastaveny tak, aby pochytaly maximum slunečního záření.

Může slunce hodinky dobít?

Ano, může. Ale samozřejmě jen ve velmi specifickém případě: a to když jsou hodinky přepnuty do úsporného režimu, kdy je odpojen mobilní telefon (stále připojení přes Bluetooth je celkem žrout) a na displeji je speciální vzhled hodinek. Pak mají extrémně nízkou spotřebu, jak už jsem zmínil výše: F7X v tomto módu vydrží 90 dnů, a to je fakt hustý.

Když jsem nechal hodinky Fénix 6X v úsporném režimu na slunci, opravdu za nějakou dobu - pokud si dobře pamatuji čtyři nebo pět hodin – poskočil ukazatel nabití baterie o jedno procento. Musí jít ale opravdu o přímé slunce, což znamená dobíjet ideálně přes poledne. Lze to samozřejmě i ráno nebo odpoledne, ale je třeba hlídat, aby slunce svítilo co nejvíce kolmo. 

Fénix 7 jsem zatím nezkoušel, na to je mám krátkou dobu, ale věřím, že tam to bude fungovat také. Garmin uvádí výdrž těchto hodinek 57 hodin v úsporném režimu a 173 hodin se solárním dobíjením - to je polovina roku. A na Fénix 7X pak na 100 %, ostatně Garmin to dokonce uvádí v parametrech tohoto modelu. Je ale nutno hlídat, aby se hodinky nepřehřívaly, protože pak se solární dobíjení deaktivuje. 


Diskuse k článku (0)