Snímač tepu: Optika stále není ideální, a to ani v nových hodinkách

27.6.2022
Představa, že nový snímač tepu čtvrté generace bude nějak výrazně lepší než ten předchozí, není úplně na místě. Chvilkové výkyvy, a někdy celkem výrazné, tu jsou pořád
Snímač tepu

Čtvrtá generace je zase o něco přesnější, chybám se ale nevyhne


Posledního půl roku neustále střídám hodinky - různé modely na levé i pravé ruce. V podstatě každý týden jsem nosil nebo nosím jinou kombinaci. Konkrétně těchto modelů:

A všímám si toho, jak měří tep v klidu, při běžné práci, při aktivitě, na levé či pravé ruce, srovnávám s hrudními pásy HRM-Run2 a HRM-Pro. A i když mohu říct, že optika je ve třetí i čtvrté generaci celkem přesná, někdy si prostě dělá co chce. 

Nová optika, ale stále s nepřesnostmi

Obecně lze říci, že větší výkyvy má v režimu hodinek - tj. když neběží aktivita. Mám pocit, že v té době jsou hodinky k měření více „laxní“, zatímco při aktivitě jim na měření více záleží. Když na jedné ruce běží aktivita a na druhé nikoliv a srovnám s hrudním pásem (Edge 1030), tak narážím na to, že hodinky bez aktivity mívají větší rozptyl.

Rozdíl je také v levé i pravé ruce - někdy při aktivitě měří jedna strana více a druhá méně. A když hodinky vystřídám, hodnoty se prohodí. A nebo také ne. Tím, že mám různé hodinky na různých rukou v různých situacích, vidím zkrátka rozdíly. Nedokážu sice vysledovat nějaký obecný trend, ale shrnuto a podtrženo, optika má a bude mít svoje rezervy. 

Když neběží aktivita

Příklad za všechny. Před pár dny jsem si měřil aktivitu na kole hodinkami Forerunner 955, připojen hrudní pás HRM-Run2, umístění na řídítkách. Na levé ruce jsem pak měl Forerunner 255, bez běžící aktivity. Po ukočení jsem si všiml, že tepovka místo toho aby klesala, v okamžiku zaparkování kola naopak vzrostla a držela se více než deset minut někde na hodnotách okolo 110 tp/m. 

Přitom hodinky FR 955, které jsem z řídítek přesunul zpět na pravé zápěstí, ukazovaly klidovku která odpovídala realitě - a ta byla skoro o polovinu nižší. Když jsem se pak podíval na FR 255 do historie, uviděl jsem navíc výrazný výkyv hned v začátku aktivity.

FR 955 s hruďákem přitom ukazovaly na začátku výrazně nižší hodnoty, které odpovídaly profilu trati: rovinka s jedním náročnějším kopcem uprostřed. A tomu odpovídala i naměřená tepovka, která má někde uprostřed také „kopeček“ (a současně výrazně klesla rychlost). Zajímavé je, že tyto „ústřely“ nepozoruji ve chvíli, kdy běží aktivita, tam jsou výkyvy méně výrazné a odpovídají statistické chybě. 

Rozdíly stále jsou 

Ale není to jediný případ, často v klidu kouknu na levou a pravou ruku a vidím rozdíly v řádech desítek procent, které trvají dlouhé minuty. Toto se dělo určitě i v minulosti. Jenže před operací jsem jednak neměl měření tepovky aktivní (a tudíž ani metriky), jednak jsem měl jen jedny hodinky, tak by stejně nebylo s čím srovnávat. 

Zkrátka: Pokud se chcete spolehnout na měření tepové frekvence, používejte hrudní pás. A když zrovna neběžíte, neplavete nebo nejedete na kole, holt počítejte s tím, že optický snímač není bez chyby. I když čtvrtá generace je zase o kousek přesnější. 


Diskuse k článku (0)