Fénix 6X: Co by mi opravdu chybělo oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez čeho se obejdu

13.11.2022
Hodinky Fénix 6X Pro Solar jsou jednoduše skvělé. Dal jsem dohromady seznam funkcí a vlastností, které by mi u nich chyběly oproti Fénix 7, kdybych se k nim měl vrátit. A naopak, co by mi nechybělo vůbec
Fenix 6X Pro Solar

Parádní hodinky, které budou sloužit ještě dlouho


Řada Fénix 6 dostala v průběhu posledního roku celkem dost nových funkcí, z nichž zásadní je nový Stav tréninku společně s nočním měřením VST. Díky tomu jsou tyto hodinky stále plně použitelné a řada uživatelů nezvažuje jejich upgrade. Ostatně mnozí vyměňují hodinky spíše ob generaci - ti, co měli Fénix 5, si nekoupili Fénix 5 Plus, ale až Fénix 6, ti co mají Fénix 5 Plus, si koupili až Fénix 7 apod. 

Nepřehlédněte: Hodinky Fénix 6 dostaly nový Stav tréninku, měření noční VST a upravenou Krátkodobou zátěž

Já sám jsem otestoval skoro všechny letošní hodinky, ale stále se vracím k F6X - nemůžu se od nich doslova odtrhnout. Považuji je za nejlepší hodinky, co jsem kdy na ruce měl; žádná letošní novinka mě nezaujala natolik, abych je mohl s klidem poslat dál nebo zcela odložit do šuplíku. A když to zkouším, pokaždé je časem zase vytáhnu a mám je na ruce společně s Epixy. 

Pokud bych byl běžný uživatel, který má hodinky jen pro sportovní aktivity a případně jako doplněk k mobilnímu telefonu (notifikace), asi bych letošní novinky zcela ignoroval a počkal si na další generaci Fénixů, případně jiný model. Jenže jako tester a nadšenec aspoň jednoho zástupce nové generace potřebuju pro test nových funkcí. A tato volba padla na Epixy, o čemž jsem nedávno napsal celkem dlouhý text/vysvětlení.

Tip: Garmin Epix: Jak jsem mezi novinkami hledal ideální hodinky

Dejme ale tomu, že bych si nechal F6X jako hlavní hodinky. Co by mi opravdu chybělo z funkcí novinek letošního roku? Bez čeho bych se obešel bez problému a po čem by se mi naopak stýskalo? Na rovinu říkám, že nejsem běžeč, běhám spíše výjimečně a to z důvodu problému s klenbou na levé noze a bederní páteří. Mou doménou je cyklistika a plavání, případně chůze. Čili na hodinky se dívám touto optikou...

Mimochodem, podobný text jsem už napsal v březnu toho roku, jen tehdy měly hodinky F6 a a zejména F7 méně funkcí než dnes, takže onen článek je už poněkud zastaralý. 

Tip: Vyplatí se upgrade na Fénix 7X, když máte na ruce Fénix 6X Pro Solar?

Funkce, které by mi chyběly

Snímek zdravotního stavu: Na tuto funkci jsem si hodně zvyknul. Pouštím ji nejčastěji ráno a poté i někdy dopoledne, abych viděl vliv betablokátoru, případně rozdíl v noční a ranní VST. Je to dobré také pro archivaci, mohou se podívat na statistiky v průběhu minulých dní či týdnů. 

Složky v doplňcích: Toto je parádní funkce, umožňuje uklidit hormadu doplňků do pár složek a usnadňuje listování. Fénix 6 má naštěstí sdružené doplňky Statistiky zdraví a Můj den, který šetří místo. Na Epixech mám navíc složku Počasí, kam jsem uklidil Počasí, Východ a západ slunce, Teplotu či Barometr. 

Kalendář na více dnů: Zatímco Fénix 7 umí zobrazit události v kalendáři až na celý týden, Fénix 6 bohužel jen na den aktuální a ten následující. Je to hodně pohodlné moct se podívat, co se bude dít na konci týdne nebo o víkendu. Toto mi na F6X vážně chybí.

Předpověď počasí s rychlostí a směrem větru: Fénix 7/Epix mají oproti F6 o trochu vylepšené počasí. Jednak je tu nová obrazovka s rosným bodem, ale na tu se v podstatě nedívám. Daleko více se mi líbí jednak ikona směru větru na hlavní obrazovce (na F6X je pouze vyjádření písmenem směru - S, N, E...), jednak předpověď směru větru v následujících hodinách, a jednak předpověď srážek na následující dny. Drobná vylepšení, ale velmi užitečná. 

Nepřehlédněte: Patnáct zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 nebo Epix

Co se mi líbí, ale nechybělo by

Dotykový displej: Určitě někoho potěšil, ale já jej využívám jen velmi sporadicky. A to pro zadání PIN při placení, při zoomovaní a posuvu mapy a při hraní hry 2048. Při běžném používání hodinek preferuji tlačítka a dotyk zcela ignoruji. 

Přesnější GPS: Zejména běžci ocení přesnější určování polohy při použití více systémů, na kole s čidlem rychlosti to ale až tak zásadní není. Přesto je fajn, že i samotné GPS je přesnější než dříve, a to bez použití pomocných systémů nebo duálu. Také rychlejší fixace při zapnutí aktivity je fajn.

Nový optický snímač: Líbí se mi zejména jeho provedení, a to krycí sklo a vystouplé okolí, takže se sklo nepoškrábe při pokládání hodinek na stůl. Rovněž je fajn rychlejší a přesnější měření pulzní oxygenace a další funkce jako třeba běžecké watty bez nutnosti použít hrudní pás. 

Ranní report: Fajn funkce, každé ráno si prohlédnout jak dopadla noc a jaká jsou doporučení na další den. Ale není problém si všechny doplňky a metriky prohlédnout samostatně.

Připravenost k tréninku: Osobně ji považuji za celkem zbytnou, stačí mi vidět Body Battery a průběh nočního stresu a hned vím. Ale na druhou stranu jedno číslo se lépe hlídá než několik metrik zvlášť. 

Grafický přehled aktivity: Toto se mi líbí hodně, ale vzhledem k tomu, že to samé vidím po uložení aktivity v deníku Connect, je to spíše jen hezká věc, která je tak nějak „navíc“. 

Nepřehlédněte: Jak dlouho vydrží hodinky Epix? Co všechno má vliv na spotřebu + srovnání s Fénix 6X a Fénix 7

Bez čeho se zcela obejdu

Nová správa map: Tato funkce se mi na začátku fakt líbila. Možnost nahrát si do hodinek libovolnou mapu světa, případně ji smazat, když dojde místo. Ale skončilo to tak, že mám v hodinkách (Epix) mapu Evropy a Topo Czech a hotovo. Ale to samé mám i v F6X a nepotřebuji k tomu nového správce map. Snad jen pokud bych někdy v budoucnu vyrazil do USA nebo jinéh části světa. Ale to se mi s dětmi jen tak nepodaří.

Connect IQ v hodinkách: Hodně zbytečná funkce, protože nabídka aplikací je i po téměř roce od uvedení nových hodinek stále stejná. Když chci nějakou appku, stejně musím na web, protože tu není hledání. Celkově je nepohodlné a pomalé. 

Vylepšené solární nabíjení: Toto by byla super funkce, kdybych bydlel někde na jihu, kde se půl roku slunce neschovává buď za mraky nebo blízko nad obzorem. V praxi je přínos minimální a jen velmi omezenou část roku. Navíc minimálně polovinu aktivity si stíním vlastním tělem nebo jsem v lese, takže slunce může pálit, jak chce. 

Závodní kalendář: Určitě skvělá funkce, ale já nezávodím a nikdy jsem nezávodil. Pokud ale využíváte funkce trenéra, doporučeného tréninku a chystáte se na závod nebo závody, pak ji jistě oceníte. 

Výdrž/Stamina: Zajímavé si to vyzkoušet, ale praktický přínos je pro mne nulový. Už jen proto, že na kole nemám měřiče výkonu.

Nastavení přes mobil: Opět, skvělá funkce, ale nastavení hodinek měním tak zřídka, že nemám problém to udělat přímo v hodinkách. 

Co je na F6X lepší

Fénix 6, konkrétně F6X Pro Solar, mají ale jednu naprosto zásadní vlastnost, která výrazně zlepšuje použitelnost hodinek: a to je nižší úroveň odlesků než u řady Fénix 7. Vyzkoušel jsem jak verzi se safírem, tak s Gorilla Glass a odlesky společně s nízkým kontrastem mi fakt vadily. Dotyková vrstva si vybrala svou daň a je jedno, zda máte Gorillu (resp. Power Glass) nebo safír. Fénix 6X Pro Solar jsou zkrátka venku i uvnitř čitelnější. Nehledě na to, že široký proužek na Fénix 7 na slunci fakt ruší. 

Tip: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Za mě tedy raději hodinky bez dotyku a safíru, hlavně, že se displej tolik neleskne. Dotyk je vůbec funkce, kterou považuji za naprosto zbytnou. Reálně ji vůbec nepotřebuji a Epixech mám dotyk globálně vypnutý. Ano, mapa se s dotykem ovládá lépe. Ale když jedu na kole, mapu mám jen jako pozadí pro trasu, výjimečně si změním měřítko (používám 80 a 120 m). Nic víc, nic míň. Adresy pro navigaci nezadávám vůbec, trasu vždy plánuji na počítači. 

Fénix 6X Pro Solar jsou navíc velmi lehké na to, že jde o největší model v nabídce. Zatímco F6X v titanu váží 54 gramů, titanové F7X pak 61 gramů. Vypadá to zbytečné řešit pár gramů, ale na ruce je to fakt znát. Když si dám místo F6X na ruku Epix, které váží jen 47 gramů, je to hodně velký rozdíl. Počítám, že F7X přibraly kvůli integraci LED svítilny, protože ostatním modelům F7/F7S se oproti řadě F6 hmotnost nikterak nezvýšila. 

Tip: Může Fénix 6 dostat Připravenost k tréninku a další metriky z Fénix 7? Ano, ale Garmin nechce

Šestky stále skvělé

Jak vidno, není toho moc, co mi na Fénix 6X Pro chybí. Kdybych nikdy neměl Fénix 7 v ruce, ani bych nevěděl, že by mi něco mohlo chybět. Po celou dobu, co jsem používal tyto hodinky jako jediné, mi přišly dokonalé. Teprve s příchodem nové generace člověk zjistí, co všechno by se mu mohlo hodit navíc. 

Ale to se dívám na hodinky z pozice neběžce. Kdybych měl běh jako svou hlavní aktivitu, už by se mi hodily další funkce jako Připravenost k tréninku (víceméně), Stamina či Běžecký výkon. Ten ale naštěstí lze doplnit pomocí datových polí z Connect IQ, navíc existují i konkureční řešení jako Stryd. Takže ani běžcům by funkce Fénix 7 až tak nechyběly. Definitivně se jim ale hodí přesnější GPS či novější optický snímač, pokud neběhají s hrudním pásem. Užitečná může být i blikačka, která se umí přizpůsobit kadenci běhu.

Každý má samozřejmě jiné preference a potřeby. Já postupně zjistil, že upgrade na Fénix 7 je pro mě vlastně zbytný, někdo se zase bez F7 už neobejde. Na druhou stranu kdyby na to přišlo, spokojím se i s Forerunner 255, které jsou naprosto skvělé - jen nemají mapy. Ty ale vzhledem k tomu, že na kole aktuálně používám především Edge 1040, už nepotřebuji tolik jako dříve...Tagy: