Recenze Fénix 7: Chování při aktivitě, práce s mapami, výdrž a solární dobíjení (2)

1.4.2022
Hodinky Fénix 7 jsou aktuálně nejpokročilejším sporttesterem Garminu. V této části recenze se věnuji průběhu aktivit, novým metrikám, výdrži, vylepšenému solárnímu nabíjení, mapám a navigaci
Fénix 7 na slunci

Když svítí slunce, displej samotný je na jednu stranu krásně vidět, na druhou stranu sklo trpí větší mírou odlesků


V první část recenze si můžete přečíst, jak se liší Fénix 7 oproti starší generaci, jaké se objevily zásadní novinky, jaký je dotykový displej a jak se pomocí něj hodinky ovládají či jaké verze Fénix 7 jsou v prodeji. Popisuji rovněž menu, grafiku či novinky v doplňcích a nastavení aktivit.

Nepřehlédněte: První část recenze Fénix 7

Výdrž aneb Stamina

Nové datové pole, resp. celá datová obrazovka, Výdrž (v angličtině Stamina) je v podstatě něco jako predikce toho, kolik toho v aktuální aktivitě (běh a cyklistika) zvládnete. Na začátku aktivity počítá s tím, že máte k dispozici 100 % energie, případně méně, pokud už nějaká aktivita proběhla. Na základě VO2max dokáže předpovědět, kolik byste ještě se současným nasazením ujeli nebo uběhli kilometrů, případně jak dlouho ještě můžete běžet či jet na kole. 

Pro určení VO2max na kole ovšem potřebujete snímače výkonu v pedálech, takže v mém případě to fungovalo jen z části – při jízdě jsem jen viděl, jak mi ubývá energie. I z toho ale leccos poznáte. Bohužel při běhu jsem tuto funkci nemohl vyzkoušet kvůli aktuálnímu zdravotnímu stavu, jenž mi neumožní běhat. A stejně by to asi nebylo moc co k čemu, protože primárně jsem cyklista.

ClimbPro a MTB metriky

Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Tip: Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

Zatímco ClimbPro je datová obrazovka, která ukazuje údaje data během aktivity, MTB metriky se ukážou až po uložení jízdy v deníku Connect. Jde o tzv. dynamiku jízdy a je to funkce určená pouze pro horská kola – aktivuje se jen tehdy, zvolíte-li patřičnou aktivitu. Konkrétně jde o funkce Plynulost a Obtížnost jízdy. 

První metrika ukazuje, jak se vám během jízdy daří udržovat stejnou rychlost. Přitom se samozřejmě zohledňují se faktory jako stálost rychlosti během celé jízdy, plynulost v zatáčkách a další. Obtížnost (v deníku Connect označeno jako Vytrvalost) pak měří náročnost jízdy, přičemž se zohledňují faktory jako sklon stezky a úhly zatáček. Pokud tedy pojedete lesním trailem, kde je řada překáže, klopenek, cesta se vlní nahoru a dolů, pak bude obtížnost vyšší než u rovné cesty po silnici, kde to můžete rozpálit třicítkou.

Tip: Obtížnost, plynulost a skoky: Jak navigace Edge a hodinky Fénix 6 měří MTB dynamiku jízdy

Aktivity: chodíme, jezdíme

Fénix 7 nabízí doslova neuvěřitelný seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já kvůli své dočasné indispozici po operaci mohl vyzkoušet jen pár z nich. Primárně šlo o kardio, jízdu na kole uvnitř, jízdu na kole venku, chůzi a plavání. Kromě datové obrazovky Výdrž (Stamina), kterou jsem popisoval dříve, jsem nenarazil na žádné novinky oproti Fénix 6X. Fénix 7 má stejná nastavení, stejná datová pole, kterých zobrazí až šest (Fénix 7X až osm). 

Po ukončení aktivity se jako obvykle zobrazí přehled, který je nyní daleko povedenější a názornější. Nemusíte už mačkat tlačítko Start pro podrobnosti, ty se automaticky ukážou listováním obrazovkami dolů. Data už nejsou jen textová, ale grafická – například se ukáže krásný graf tepu během aktivity. V podobném stylu se pak aktivity zobrazují také v přehledu historie v doplňcích. Drobnost, ale potěší. 

A co všechno umí změřit hodinky během tréninku? 

 • VO2Max
 • Tréninkový efekt
 • Tréninková zátěž
 • Lakátový práh
 • FTP (pro jízdu na kole)
 • Dynamiku běhu
 • Dobu regenerace
 • Frekvenci dýchání

Vše najdete popsáno v tomto článku.

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech, externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Z interních senzorů je to pak samozřejmě optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. 

U něj bych se rád zastavil. Mám aktuálně celkem čtyři zařízení Garminu a žádné z nich neukazuje teplotu stejnou jako ostatní. Nejnižší má Edge 1030, následuje Fénix 7, Fénix 6X a nakonec Epix. Rozptyl je zhruba tři stupně, a to už je celkem dost. Nejpřesnější se mi zdá Fénix 6X, ale ono záleží, proti čemu kalibruji a v jakých podmínkách. A protože profi kalibraci nemám, nedokážu ani říct, který senzor měří nejlépe. Je ale přinejmenším zvláštní, že má Garmin takový rozptyl. 

Mapy: Omezení pro verzi bez safíru

Jak jsem už zmínil několikrát, Fénix 7 (a Epix) se prodává ve dvou variantách – Pro Solar a Pro Sapphire. První jmenovaná má 16 GB paměti, druhá pak 32 GB. Současně s Fénix 7 získáte přístup ke všem topomapám světa, což je rozdíl oproti Fénix 6, kde v ceně máte jen mapu svého regionu, golfové mapy a mapu skiaerálů. 

Zatímco u 32GB verze je topomapa Evropy již nahraná v paměti, u 16GB modelu si ji musíte nahrát sami. Po prvním spuštění hodinek jsem měl v paměti uloženy jen zmíněné základní golfové mapy a lyžařskou mapu světa, které mají dohromady něco přes 1 GB, a hodinky hlásily 13 GB volného prostoru. Abyste mohli jezdit nebo běhat po Česku, potřebujete minimálně TopoCzech, případně TopoActive Europe pro aktivity přeshraniční. 

Topomapa Evropy zabere aktuálně 11,5 GB, česká TopoCzech pak 520 MB. Po instalaci vám mnoho místa nezbude, já měl cca 900 MB volného prostoru. Pokud tedy chcete poslouchat z hodinek hudbu, musíte se trochu omezit. Ale na několik playlistů ze Spotifiy by to stačit mělo. 

Tip: Fénix 7 a Epix: Nový správce map. Bude stačit jenom 16 GB?

Mapy a ovládání mapy

Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Zatímco bez dotyku musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické. 

S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblíží a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Stažením prstů pak mapu zase oddálíte – opravdu jak na telefonu nebo tabletu. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci. 

Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, používám to takto už na Fénix 6X. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi. 

Navigace s hodinkami

Fénix 7 samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. Sice by se hodil větší displej jako má F6X nebo F7X, ale i na 1,3“ displeji to celkem jde. Musíte ale počítat s tím, že spodní část mapy je při navigaci občas zakryta instrukcemi. A když máte na displeji ještě zobrazena dvě datová pole, mnoho z plochy pro mapu nezbývá. Když si vedle sebe srovnáte displej větších hodinek, je patrno, že 1,4“ je prostě lepší. A ne o málo. 

O navigaci jsem se podrobně rozepsal jak v testu Fénix 5X, tak v článku o Fénix 6X, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz. 

Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění. 

Tip: Navigace na hodinkách Fénix 6X Pro: Velký displej jednoznačnou výhodou

Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazí se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Pokud není žádné stoupání aktivní, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Zatímco na Edge se na obrazovku s ClimbPro přepne navigace na začátku stoupání automaticky, na hodinkách to musíte provést ručně. 

Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají totiž hodinky výrazně vyšší spotřebu. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, si prostě něco vezme. Podle mých zkušeností to může být až dvojnásobek, záleží i na tom, jak často se na hodinky díváte, a tudíž aktivujete režim maximálního jasu.

Hudba hezky do uší

Standardní funkcí všech modelů Fénix 7 je přehrávání hudby. A to nejen ovládání přehrávače v mobilu, ale vlastní hudby uložené v paměti. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. U základních Fénixů to může být problém, protože jen Topo mapa Evropy zabere okolo 12 GB a když k tomu přidáte ještě Topo Czech, moc prostoru vám nezůstane – u mě to cca 900 MB. Safírová verze je v tomto ohledu podstatně lepší. 

Tip: Jak funguje přehrávání hudby v hodinkách Garmin

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda v Česku). Pro mě tato funkce bohužel postrádá smysl, protože jsem předplatitelem Apple Music. A upřímně, už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém.

Garmin Pay

Jak základní, tak safírová verze přichází s podporu Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, konkrétně jde o tyto:

 • Air Bank: MASTERCARD
 • Banka Creditas: MASTERCARD
 • ČSOB: MASTERCARD, VISA
 • Česká spořitelna: VISA
 • Curve: MASTERCARD
 • Fio Bank: MASTERCARD
 • Komerční banka: MASTERCARD, VISA
 • Moneta Money Bank: MASTERCARD, VISA
 • Poštovní spořitelna: MASTERCARD, VISA
 • Raiffeisen Bank: MASTERCARD
 • Revolut: MASTERCARD, VISA
 • TransferWise: MASTERCARD
 • mBank: MASTERCARD, VISA
 • Česká spořitelna: MASTERCARD

V aplikaci Connect přidáte platební kartu zadáním údajů, po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což na dotykovém displeji je rychlejší než tlačítky. Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin, případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Deset dní zvládne

Všechny modely Fénix 7 vydrží déle než stejný model v řadě Fénix 6X. Nejvýraznější je to samozřejmě u F7X, ale ani prostřední Fénix není žádný slabčák. V režimu GPS až 57 hodin, v režimu hodinek pak 18 dnů. A to ještě něco může přinést solární nabíjení. Podrobně jsou výdrže modelů uvedeny v tomto seznamu. Za lomítkem je vždy údaj pro výdrž se solárním nabíjením. V režimu hodinek je potřeba pochytat alespoň 150 klux během dne, v režimu GPS pak 50 klux po celou dobu GPS aktivity, tedy 50 klux/h. 

Fénix 7S

 • v režimu hodinek: 11/14 dní 
 • GPS: 37/46 hodin
 • všechny systémy: 26/30 hodin
 • všechny systémy s hudbou: 7 hodin
 • UltraTrac: 90/162 hodin
 • expediční režim: 26/43 dní

Fénix 7

 • v režimu hodinek: 18/22 dní 
 • v režimu hodinek s úsporou baterie: 57/173 dnů
 • GPS: 57/73 hodin
 • všechny systémy: 40/48 hodin
 • všechny systémy s hudbou: 10 hodin
 • UltraTrac: 136/289 hodin
 • expediční režim: 40/74 dní

Fénix 7X

 • v režimu hodinek: 28/37 dní 
 • v režimu hodinek s úsporou baterie: 90 dní/1 rok+
 • GPS: 89/122 hodin
 • všechny systémy: 63/77 hodin
 • všechny systémy s hudbou: 16 hodin
 • UltraTrac: 213/578 hodin
 • expediční režim: 62/139 dní

Abyste věděli, kolik slunečního záření jste během dne pochytali, můžete si zapnout doplněk Intenzita slunečního záření. Ten už nemá aktivní „dobíjecí“ kolečko jako na šestkách, takže nepoznáte, jak moc na hodinky svítí - jestli absorbují maximum či jen polovinu maxima. Na druhou stranu přibyl ukazatel „pohlceného“ záření - to je udáváno v kiloluxech během aktuální dne. Nevidíte tedy aktuální intenzitu, a to ani graficky, ani číselně, ale celkově zachycené světlo daného dne. 

Na další obrazovce doplňku se pak ukazuje denní průměr za posledních sedm dní a graf jednotlivých dnů. Je to podobné jako u kroků - přehledně vidíte, který den mělo slunce nějaký efekt a který žádný nebo minimální. S příchodem jara slunných dnů přibývá a současně se hodinky tak často neschovávají pod bundou, takže bude i patrný vliv solárního nabíjení. 

Tip: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Když jsem zkoušel hodinky Fénix 7 na přímém předjarním slunci, kdy byly natočeny ke slunečnímu kotouči, trvalo zachycení 10 kiloluxů šest a půl minuty. To znamená, že za hodinu by hodinky získaly energii ze záření o intenzitě 92,3 klux. Kdybychom tedy chtěli dosáhnout hodnot, jaké uvádí Garmin, a tedy 22 dnů pohotovosti (18 dnů bez soláru), pak k tomu stačí být na přímém slunci 100 minut denně. Ovšem podmínky jsou ne vždy ideální, takže ve výsledku to tak ty tři hodiny být klidně mohou.

A jaká je reálná výdrž hodinek? Během aktivity s GPS, kdy je aktivní opravdu jen GPS, si hodinky vezmou zhruba 2 % za hodinu, což by odpovídalo 50 hodinám (když není aktivní mapa). Se zhruba hodinkou aktivity denně mi vydržely hodinky deset dnů, což je na pohodu. Aktivní snímání tepu, připojení k mobilu, několikrát za den spuštění doplňku Snímek zdravotního stavu plus pár desítek kiloluxů slunečního záření. Dobití trvá zhruba hodinku, když je nabíječka zapojená do el. zásuvky. 

Ano, i ne

Musím přiznat, že na Fénix 7 jsem se fakt moc těšil. Po prvním zklamání z lesklého displeje ale přicházejí veskrze pozitivní dojmy. Je tu řada nových funkcí oproti šesté řadě, zlepšila se výdrž a efektivita solárního nabíjení, které mi oproti řadě šest dává podstatně větší smysl, zvlášť v letním období. Lesklý displej sice zamrzí, ale s bílým pozadím při aktivitě jsou odlesky částečně eliminovány. Na černém pozadí je to horší, zejména když si s hodinkami hrajete v místnosti a odraz bílého stropu nebo okna vám čitelnost displeje o řád zhoršuje. 

Hodně potěší zlepšená a také rychlost citlivost satelitního přijímače, a to i v případě, že si nepořídíte safírovou verzi s duálním systémem GPS (GNSS). Zejména rychlost startu aktivity je úžasná oproti šesté generaci. Dál se posunula i rychlost systému – ne prostředí jako takové, ale třeba rychlost výpočtu trasy při navigaci nebo načítání naplánované trasy. Tam šestka znatelně pokulhává. Někoho může potěšit i dotykové ovládání, já ho měl zapnuté jen kvůli testu, pak jsem ho definitivně vypnul.

Trochu ale musím srovnávat s Fénix 6X Pro Solar, co jsem měl a stále mám jako hlavní hodinky už skoro dva roky. Menší míra odlesků, větší displej při stejné hmotnosti nebo lépe provedené menu, to vše hovoří pro to nechat si tyto hodinky do doby, než se objeví osmá generace. Na druhou stranu sedmička má některá vylepšení, která oceňuji a která by se mě na šestce líbila: lepší GPS, záznam zdravotního stavu či přesnější optický snímač. 

Zjednodušeně řečeno, pokud máte aktuálně Fénix 6, není upgrade na Fénix 7 nikterak akutní, pokud fakt netoužíte po přesné GPS, dotykovém displeji a delší výdrži. A jsou i uživatelé, co se po zkušenostech s Fénix 7 vrátili zase zpátky k šestkám. 

Plusy

 • Neustále zapnutý displej, skvěle čitelný na slunci
 • Kvalitní provedení, solární dobíjení
 • Dotykové i tlačítkové ovládání současně
 • Všechny myslitelné funkce

Minusy

 • Odlesky skla
 • Horší čitelnost za šera
 • Duální GPS a 32 GB jen pro safírovou verzi 

Stručné parametry

 • Rozměry: 47×47×14,5 mm 
 • Hmotnost: 79 g včetně řemínku, 56 g tělo hodinek (základní provedení); 73 g včetně řemínku, 50 g tělo hodinek (titanové provedení); 
 • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
 • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“ (33,02 mm)
 • Rozlišení displeje: 260 pixelů 
 • Baterie: až 18/22 dnů s měřením tepu, až 57/73 hodin s GPS a 10 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
 • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
 • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS (duální pro safírovou verzi), Glonass, Galileo
 • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
 • Garmin Pay: ano
 • Paměť pro hudbu: 16/32 GB 
 • Cena: 16 990 Kč základní model, solární 19 490 Kč, Sapphire Titan 21 990 Kč


Tagy: