Recenze Fénix 7: Nové funkce, dotykový displej, přehled aktivit (1)

31.3.2022
Po hodinkách Epix přišel čas proklepnout Fénix 7. Pro test jsem si vybral prostřední provedení, které není tak velké jako Fénix 7X, ale současně má větší displej než dámské hodinky Fénix 7S. Oproti Fénix 6 je už základní provedení nabízeno s mapami, Wi-Fi i hudbou
Fénix 7

Mapy jsou součástí všech edic Fénix 7


Už od páté verze Fénixů má každá generace celkem tři modely, které se liší velikostí a částečně i provedením. Nejinak tomu je i u generace Fénix 7, která zahrnuje Fénix 7S, Fénix 7 a Fénix 7X. Velikosti lunet jsou stejné už od Fénix 5: 42, 47 a 51 mm. Oproti šesté generaci se u modelů F7 a F7X přesunuly šroubky do úchytů řemínku, verze 7S je pak má schované zcela. O něco užší je také luneta, a to díky širšímu proužku solárního nabíjení.

Nepřehlédněte: Druhá část recenze Fénix 7 Pro Solar

Jednotlivé modely mají celkem tři provedení. Základní je bez solárního nabíjení a jako krycí sklo je použito Gorilla Glass DX, které je samo o sobě velmi pevné a odolné proti poškrábání. Prostřední model je doplněn solárním nabíjením, a tedy vnitřním proužkem mezi lunetou a displejem. Krycím sklem je opět Gorilla Glass, ovšem s průhlednou solární vrstvou – a tento celek nazývá Garmin jako Power Glass. 

A konečně vrcholové provedení má safírové sklo, titanovou lunetu a titanová záda. Díky tomu je sklo ještě odolnější vůči poškrábání a hodinky jsou současně lehčí. Současně je safírová verze doplněna o některé funkce, které základní model nemá. A sice 32 GB paměti oproti 16 GB a duální GPS, které nabízí pro příjem satelitního signálu GPS; a je tudíž přesnější. Každá verze pak ještě nabízí několik barevných provedení, k dispozici jsou také různé řemínky.

Ceny jednotlivých modelů vypadají následovně (všechny mají standardně mapy, Wi-Fi, přehrávač hudby či Garmin Pay):

 • Fénix 7S/7 Standard: 16 990 Kč
 • Fénix 7S/7 Solar: 19 490 Kč
 • Fénix 7S/7 Saphire Solar: 24 490 Kč
 • Fénix 7X Solar: 21 990 Kč
 • Fénix 7X Saphire Solar: 24 490 Kč

Jak vidno, Fénix 7X se nenabízí bez solárního nabíjení a zatímco Fénix 7 a 7S stojí stejně, Fénix 7X je dražší. V nabídce má ještě Garmin model Epix, což je zjednodušeně řečeno Fénix 7 s displejem AMOLED. Jemu jsem se velmi podrobně věnoval v třídílné recenzi.

Menší větší upgrade

Ač se to na první pohled nezná, hodinky Fénix 7 dostaly oproti předchozí generaci Fénix 6 řadu nových a někdy celkem zásadních funkcí:

 • stahovatelné mapy celého světa přímo z hodinek (16GB modely)
 • paměť safírových verzí 32 GB s přednahranými mapami 
 • přednahrané mapy lyžařských středisek a golfových resortů
 • všechny modely mají Wi-Fi, hudbu a Garmin Pay
 • dotykový displej vč. plného ovládání tlačítky
 • multiband GPS u safírových verzí
 • optický senzor Garmin ELEVATE 4. generace
 • kryt optického snímače ze skla místo plastu
 • Garmin SkiView s názvy resortů a svahů
 • běžecké trasy v mapách
 • funkce „před sebou“ - vzdálenost k předdefinovaným dílčím bodům na trase
 • funkce „výdrž“ (stamina) – předpovídá, kolik energie vám ještě zbývá pro aktuální aktivitu
 • aktivity Kiteboard a Windsurf 
 • nové grafy pro datová pole
 • možnost konfigurovat profily aktivit a datová pole z telefonu
 • obchod Connect IQ přímo v hodinkách v omezeném režimu
 • funkce zdravotního přehledu, která uloží váš tep, variabilitu srdečního tepu a další zdravotní data
 • manažer spánku – nastavení chování hodinek v době, kdy spíte (ale je to jen jiné jméno pro již existující funkci v F6)
 • upravené a zpřehledněné uživatelské prostředí 

Některé novinky, které zde nejsou zmíněny, dostala i řada Fénix 6 (např. nové aktivity), některé se však v šestkách neobjeví. A to především z důvodu staršího hardwaru, například funkce zdravotního přehledu, stamina (výdrž) či duální GPS, případně z obchodních důvodů, aby uživatelé měli motivaci koupit nový model.

Fénix 7 vs. Epix

Dlouho jsem váhal, jakou verzi Fénix 7 si k testu pořídit, nakonec jsem se rozhodl pro střední model se solárním nabíjením, ale bez safíru. Jednak proto, abych mohl srovnávat s hodinkami Epix, které jsou stejně velké a liší se jen displejem, jednak jsem chtěl vědět, jestli 16 GB může pro mapy stačit. A posledním důvodem byl předpoklad, že sklo Gorilla Glass se nebude tolik lesknout jako safír. 

Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix

Fénix 7 má stejné provedení jako safírový Epix, který jsem si pořídil dříve, tedy stejné tělo, stejnou barva, stejný optický snímač. Na vzhledu tak nepoznáte, jestli máte standardní verzi nebo safírovou s titanem. Moje Epixy mají titanovou lunetu a záda, zatímco testované Fénix 7 lunetu i záda ocelové. Už to ale poznáte na hmotnosti: testovaný Fénix 7 je těžší než Epix Sapphire, rozdíl je nemalých 8 gramů. Safírový Epix má 47 g, ocelový Fénix 7 pak 56 gramů. Pokud byste si pořídili safírovou verzi F7 s titanovou lunetou a zády, pak se dostanete na 50 gramů; a tedy v podstatě stejnou hmotnost jako mají Epix Pro Sapphire.

Zásadním rozdílem ve vzhledu je však výrazný solární proužek okolo lunety, který je podstatně širší než na Fénix 6 a také se daleko více leskne. Působí skoro až rušivě. Displej Fénix 7 je pak více zapuštěný pod krycím sklem, zatímco Epix má displej těsně pod ním. Mezi displejem a sklem je tak minimální mezera – je to rozhodně hezčí. Když ovládáte Epix dotykem, připadá vám, že se dotýkáte přímo displeje. Na druhou stranu Fénix 6X má displej pod sklem zapuštěn ještě o kousek více než F7.

Lesknoucí se displej 

Po prvních celkem pozitivních dojmech ale přišlo zklamání. A to, když jsem začal zkoumat odlesky skla – na slunci, pod lampou, pod zamračeným nebem, pod stromy, zkrátka v mnoha různých situacích. Bohužel, standardní sklo na Fénix 7 má téměř totožné odlesky jako safír na Epix. Je to o kousek lepší, ale s Fénix 6X se to fakt nedá srovnávat, sklo těchto hodinek je v tomto ohledu naprosto boží a odlesky krásně tlumí, a to především na obrazovce s černým pozadím.

Oproti Epix má Fénix 7 výhodu v tom, že datová pole jsou na bílém pozadí s černým textem, což z velké části pomáhá odlesky utlumit (odlesky jsou světlé jako pozadí). Když srovnávám zobrazení datových polí na Epix a Fénix 7 ve stejném prostředí, vychází z toho Fénix 7 vždy lépe. Platí i to i pro zobrazení mapy. Tam má ale Epix výhodu ve chvíli, kdy je venku pod mrakem, protože pak AMOLED krásně svítí a jasná mapa odlesky přerazí. 

Ovládání na druhou

Naprosto zásadní inovací modelů Fénix 7 (a Epix) je dotykové ovládání. S ním má už Garmin dlouhodobé zkušenosti, už od modelů Vívoactive a posléze řady Venu. Čím je ale Fénix 7 unikátní, je možnost vybrat si jak kompletní dotyk, tak kompletní ovládání tlačítky. Toto se poprvé objevilo v první generaci hodinek Epix (2015, obdélníkový design, funkce jako Fénix 3), pak si ale dal Garmin dlouhou dobu pauzu. Vívoactive a Venu jsou totiž modely s ryze dotykovým ovládáním.

Možnost ovládat hodinky dotykem i tlačítky je v zásadě geniální. Dává to uživateli možnost volby, kdy je možno hodinky ovládat oběma způsoby, stejně jako pouze dotykem nebo pouze tlačítky. Já osobně preferuji tlačítka, protože jsou přesnější, hodinky lze ovládat po paměti, v rukavicích, na kole, na lyžích, v bazénu atd. Ale mimo aktivitu se dotyk může hodit, stejně jako je s ním lepší ovládání mapy, kde tlačítka naprosto selhávají, hodí se také pro rychlejší zadávání dat (třeba PIN u Garmin Pay nebo cíl pro navigaci). 

Podobně jako lze nastavit chování displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je možné totéž pro dotyk. Já mám dotyk standardně vypnutý neustále, ale většina uživatelů si jej nechá pro ovládání menu, ale vypne ho pro aktivity a noc. Dotyk lze kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek Start a Dolů (případně jinou zkratkou, když si ji nastavíte).

Stále ale (pro mě) platí, že ovládání tlačítky je plynulejší, například listování doplňky se při dotyku zadrhává a má zpoždění, zatímco tlačítka mají rychlejší odezvu a nestane se mi, že bych nějaký doplněk „přejel“. Při ovládání dotykem platí to samé jako u Venu 2 – pohybem vlevo a vpravo můžete ovládat grafy v doplňcích. Když si zobrazíte doplněk tepu, stresu či kroky, pohybem vlevo a vpravo si můžete zobrazit starší data. Pokud doplněk nenabízí graf, v němž se dá pohybem vlevo a vpravo manipulovat, pak lze z doplňku pohybem prstu vpravo vyskočit – funguje to jako tlačítko back.

Grafika a logika menu

Jako zůstalo stejné ovládání pomocí pětice tlačítek, je z velké části shodné i menu. Do něj se dostanete podržením levého prostředního tlačítka. První trojicí jsou tu položky Vzhled hodinek, Hodiny (budík, časovače) a Historie. Následuje Nastavení, které už ale má odlišnou grafiku. Zatímco první tři položky jsou bez ikon a zarovnány vlevo úplně na kraj, položky v Nastavení již mají ikonu, a tudíž jsou částečně posunuty ke středu – a to je přehlednější. Další podmenu jsou ale již opět bez ikon a texty naražené na levý okraj.

V tomto ohledu mi zobrazení na Fénix 6 přijde přehlednější, protože tam jsou položky, které nemají ikony (čili podmenu) vystředěné, větším fontem a navíc oddělené linkou. Je to grafičtější a hezčí. Skoro mi to na Fénix 7 přijde jako nedodělané, že to jen tak někdo nahodil a čeká, že si najde čas to vylepšit v příštích verzích firmwaru. Když totiž zobrazíte tři položky pod sebou, ta horní a spodní je zleva useknutá za okrajem. To se prostě nepovedlo. Stačilo ty položky vycentrovat. 

Jinak menu je podobné svým uspořádáním jako dříve, ale některé položky jsou přeskládány. Například Telefon a Wi-Fi jsou nově ve složce Připojení, Vzhled hodinek, Stručné doplňky a Ovládací prvky najdete ve složce Vzhled, Sledování aktivity se nově jmenuje Zdraví a wellness a podobně. Někdy se trochu liší i překlad, ale jsou o jen detaily. Zkrátka pokud máte v krvi menu předchozí generace Fénix, bude vám chvíli trvat se zorientovat.

Tip: Fénix 7 umožňují téměř kompletní nastavení hodinek z mobilní aplikace Connect. Najdete zde v podstatě kopii menu z hodinek, takže se v něm můžete vrtat, aniž byste to dělali složitě a zdlouhavě na hodinkách.

Doplňky: Něco navíc, něco chybí

U doplňků se žádá revoluce nekoná, vše je při starém. Jen některé doplňky jako Počasí či Intenzita slunečního záření byly částečně vylepšeny. Fénix 7 nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po klepnutí nebo stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Pokud je doplněk grafický, dotykem si můžete graf posouvat více do historie. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Klasika. 

Tip: Fénix 7 a Epix: Přehled užitečných inovací v doplňcích

Mimochodem, je tu jedna zajímavost, na kterou jsem přišel omylem. Když máte aktivní dotyk a podržíte prst na některém údajů vzhledu hodinek – například srdeční, tep, kroky, východ slunce – hodí vás systém přímo na daný doplněk. Nemusíte tak listovat, prostě jen podržíte prst na údaji, který vás zajímá. Fakt boží. (A umí to i Venu 2 Plus.)

Jak jsem ale doplňky listoval, zjistil jsem, že mi dva doplňky chybí: Můj den a Statistiky zdraví. Oba tyto doplňky byly vlastně souhrnem dalších doplňků, jakousi složkou, která sdružovala spolu související doplňky. Například Můj den obsahoval všechny aktivity daného dne, počet kroků, aktivní a celkové kalorie, nastoupaná patra a minuty intenzivní aktivity. Statistiky zdraví pak srdeční tep, Body Battery a stres. Nebylo tak třeba mít v přehledu doplňků žádný z těchto ukazatelů, což výrazně šetřilo místo. Na Fénix 7 (a také Epix a Venu 2) je bohužel nutno mít každý tento doplněk v přehledu zvlášť.

Connect IQ z hodinek

Zajímavou, ale aktuálně nepříliš využitelnou novinkou, je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. Já jich v době psaní tohoto textu našel šest: Accuweather, Spotify, Deezer, Surfline, Strava Releative Effort a Komoot. První jsem si nainstaloval, zbytek nepotřebuji. Komoot sice používám, ale spíše jen jako inspiraci, než že bych si přímo stahoval nabízené trasy GPX. 

Dobré je, že si skrze hodinkový Connect IQ můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. Já se sedmi kousky mám 19,7 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na Fénix 7 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. 

Všechny myslitelné aktivity

Fénix 7 jsou nejuniverzálnější hodinky, co má Garmin v nabídce. Změří tak v podstatě jakoukoliv základní aktivitu, na kterou si vzpomenete – když procházím nabídku sportů, ani se je nesnažím spočítat. Je tu vše od základních jako běh, kolo, chůze, plavání, přes variace jednotlivých sportů (MTB, gravel, silniční cyklistika, elektrokolo…), dále indoor aktivity, sporty jako kajak, paddleboard, lezení, triatlon, multisport, lyže, běžky, snowboard až po různé fitness aktivity.

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Jen šest datových polí

Před příchodem Fénix 6 zobrazily hodinky Garminu maximálně čtyři datová pole na jedné obrazovce. Pokud jste chtěli více, museli jste si doinstalovat některé z datových polí Connect IQ. Fénix 6/6S přišel s šesticí polí a Fénix 6X dokonce s osmičkou! A to je velká paráda, protože často vám při aktivitě stačí jen jedna datová obrazovka. 

U řady Fénix 7 je to stejné. Fénix 7/7S zobrazí šest datových polí, F7X stejně jako F6X celých osm. Pro mne je ideální počet sedm – jedno centrální zvětšené pole a tři nad a pod ním. Oproti tomu Epix, přestože má stejnou velikost displeje jako Fénix 7 (1,3“), dokáže zobrazit také osm polí jako F7X. V tomto ohledu tedy Epix u mne vede a pouhých šest polí na Fénix 7 je pro mne zklamáním. A důvod, proč si pořídit spíše Fénix 7X. 

Nabídka obsahu datových polí je široká, nechybí teplota, kroky, kalorie, srdeční tep, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů, data z powermeterů apod. Kromě vlastních datových polí nabízí Epix hned několik dalších datových obrazovek, které jsou zpravidla grafického charakteru: 

 • sledování srdečního tepu, 
 • výkon, 
 • výdrž (stamina), 
 • virtuální partner, 
 • kompas, 
 • nadmořská výška, 
 • mapa, 
 • ovládání hudby
 • hodiny. 

Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ.

Datová pole přes mobil

Standardem transreflexního displeje při aktivitě je zobrazení černého textu na bílém pozadí, případně barevných dat na bílém pozadí. Můžete si ale bez problému nastavit zobrazení inverzní, tedy bílé texty na černém pozadí – takto to má Epix. (U něj ale není možné mít bílé pozadí.) 

U každé aktivity lze pak nastavit tyto další položky:

 • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
 • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
 • režim napájení z přednastavených profilů
 • metronom (frekvence, zvuk, vibrace)
 • mapa – zobrazení, barvy…
 • trasování – profil výpočtu pro navigaci (vyhýbat se silnicím, trasování dle oblíbenosti tras apod.)
 • ClimbPro (viz dále)
 • 3D vzdálenost a 3D rychlost
 • dotykové ovládání

a typ satelitních přijímačů – je možno nechat výchozí nastavení systému nebo si pro každou aktivitu nastavit vlastní. Základem je GPS, dále je možno aktivovat všechny systémy (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS), kdy si hodinky vyberou ty systémy, které mají v daném místě nejlepší signál, všechny systémy a současně dvě pásma GPS (jen safírová verze) a konečně UltraTrac pro maximální úsporu.

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Novinkou pro Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Naprosto skvělá funkce.

V druhé části článku se věnuji dalším metrikám, hudbě, Garmin Pay, mapám, navigaci a výdrži.Tagy: