Recenze Fénix 7: Nové funkce, dotykový displej, možnosti aktivit (1)

18.1.2023
Hodinky Fénix 7 jsou vlajkovou lodí Garminu. Nabízí se ve třech velikostech a během svého ročního působení na trhu získaly řadu nových funkcí a možností a současně jsou i o něco levnější. Výrazně doplněná recenze
Fénix 7

Mapy jsou součástí všech edic Fénix 7


Poprvé jsem tento text publikoval v březnu 2022. Tehdy měly hodinky jednak méně funkcí, jednak neexistovala „konkurence“ ve formě modelu Forerunner 955. Celý text jsem následně přepracoval a doplnil v lednu 2023, některé pasáže úplně smazal, řadu jiných doplnil a přidal odkazy na další články s podrobnostmi, které se mi už do textu nevešly. Zkrátka teď už je to úplně jiný článek...


Přehled edicí

Už od páté verze Fénixů má každá generace celkem tři modely, které se liší velikostí a částečně i provedením. Nejinak tomu je i u generace Fénix 7, která zahrnuje Fénix 7S, Fénix 7 a Fénix 7X. Velikosti lunet jsou stejné už od Fénix 5: 42, 47 a 51 mm. Oproti šesté generaci se u modelů F7 a F7X přesunuly šroubky do úchytů řemínku, verze 7S je pak má schované zcela (to ale platí i pro model F6S). O něco užší je také luneta, a to díky širšímu proužku solárního nabíjení.

Nepřehlédněte: Druhá část recenze Fénix 7 Pro Solar

Jednotlivé modely mají celkem tři provedení. Základní je bez solárního nabíjení a jako krycí sklo je použito Gorilla Glass DX, které je samo o sobě velmi pevné a odolné proti poškrábání. Prostřední model je doplněn solárním nabíjením, a tedy vnitřním proužkem mezi lunetou a displejem. Krycím sklem je opět Gorilla Glass, ovšem s průhlednou solární vrstvou – a tento celek nazývá Garmin jako Power Glass. 

A konečně vrcholové provedení má safírové sklo, titanovou lunetu a titanové dýnko (zadní kryt). Díky tomu je sklo ještě odolnější vůči poškrábání a hodinky jsou současně lehčí. Současně je safírová verze doplněna o některé funkce, které základní model nemá. A sice 32 GB paměti oproti 16 GB a duální GPS, které nabízí pro příjem satelitního signálu GPS; a je tudíž přesnější. Každá verze pak ještě nabízí několik barevných provedení, k dispozici jsou také různé řemínky.

Doporučené ceny jednotlivých modelů (platné najaře 2023) vypadají následovně (všechny mají standardně mapy, Wi-Fi, přehrávač hudby či Garmin Pay):

  • Fénix 7S/7 Standard: 15 490 Kč (F7S)/15 990 Kč (F7)
  • Fénix 7S/7 Solar: 17 990 Kč
  • Fénix 7S/7 Saphire Solar: 20 490/20 990 Kč (dle barevné varianty)
  • Fénix 7X Solar: 20 490/20 990 Kč (dle barevné varianty)
  • Fénix 7X Saphire Solar: 22 790 Kč

Jak vidno, Fénix 7X se nenabízí bez solárního nabíjení a zatímco Fénix 7 a 7S stojí stejně, Fénix 7X je dražší. V nabídce má ještě Garmin model Epix, což je zjednodušeně řečeno Fénix 7 s displejem AMOLED. Jemu jsem se velmi podrobně věnoval ve čtyřdílné recenzi.

Oživeno: Aktuálně hodinky Fénix 7 mizí z prodeje a nabízena je primárně generace Fénix 7 Pro. 

Tip: Hodinkám Fénix 7 zvoní hrana: Starší řada uvolňuje místo novějším hodinkám Fénix 7 Pro. Konec se blíží

Menší větší upgrade

Ač se to na první pohled nezná, hodinky Fénix 7 dostaly při uvedení na trh oproti předchozí generaci Fénix 6 řadu nových a někdy celkem zásadních funkcí:

  • stahovatelné mapy celého světa přímo z hodinek (16GB modely)
  • paměť safírových verzí 32 GB s přednahranými mapami 
  • přednahrané mapy lyžařských středisek a golfových resortů
  • všechny modely mají Wi-Fi, hudbu a Garmin Pay
  • dotykový displej vč. plného ovládání tlačítky
  • multiband GPS u safírových verzí
  • optický senzor Garmin ELEVATE 4. generace
  • kryt optického snímače ze skla místo plastu
  • Garmin SkiView s názvy resortů a svahů
  • běžecké trasy v mapách
  • funkce „před sebou“ - vzdálenost k předdefinovaným dílčím bodům na trase
  • funkce „výdrž“ (stamina) – předpovídá, kolik energie vám ještě zbývá pro aktuální aktivitu
  • řada nových aktivit
  • nové grafy pro datová pole
  • možnost konfigurovat profily aktivit a datová pole z telefonu
  • obchod Connect IQ přímo v hodinkách v omezeném režimu
  • funkce zdravotního přehledu, která uloží váš tep, variabilitu srdečního tepu a další zdravotní data
  • manažer spánku – nastavení chování hodinek v době, kdy spíte (ale je to jen jiné jméno pro již existující funkci v F6)
  • upravené a zpřehledněné uživatelské prostředí 

Další funkce se objevily v Epixech (a Fénix 7) postupně během roku 2022 s tím, že většina z nich si premiéru odbyla v modelu Forerunner 955. A některé dokonce dostala i řada Fénix 6; toto je přehled těch zásadních novinek:

Přelomové byly updaty 8.18, 9.37 a 10.43, jejichž popis s kompletním přehledem nových a vylepšených funkcí najdete ve starších článcích:

Nejlepší bude, když si podrobný přehled všech zásadních novinek, kterých jsem napočítal 15, projdete v mém jiném článku, kde najdete i stručný popis všech vylepšení a nových funkcí: Patnáct zásadních důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 nebo Epix.

Fénix 7 vs. Epix

Dlouho jsem váhal, jakou verzi Fénix 7 si k testu pořídit, nakonec jsem se rozhodl pro střední model se solárním nabíjením, ale bez safíru. Jednak proto, abych mohl srovnávat s hodinkami Epix, které jsou stejně velké a liší se jen displejem, jednak jsem chtěl vědět, jestli 16 GB může pro mapy stačit. A posledním důvodem byl předpoklad, že sklo Gorilla Glass se nebude tolik lesknout jako safír. 


Nepřehlédněte: Velká recenze hodinek Epix a zkušenosti po roce používání:


Fénix 7 má stejné provedení jako safírový Epix, který jsem si pořídil dříve, tedy stejné tělo, stejnou barva, stejný optický snímač. Na vzhledu tak nepoznáte, jestli máte standardní verzi nebo safírovou s titanem. Moje Epixy mají titanovou lunetu a záda, zatímco testované Fénix 7 lunetu i záda ocelové. Už to ale poznáte na hmotnosti: testovaný Fénix 7 je těžší než Epix Sapphire, rozdíl je nemalých 8 gramů. Safírový Epix má 47 g, ocelový Fénix 7 pak 56 gramů. Pokud byste si pořídili safírovou verzi F7 s titanovou lunetou a zády, pak se dostanete na 50 gramů; a tedy v podstatě stejnou hmotnost jako mají Epix Pro Sapphire.

Zásadním rozdílem ve vzhledu je však výrazný solární proužek okolo lunety, který je podstatně širší než na Fénix 6 a také se daleko více leskne. Působí skoro až rušivě. Displej Fénix 7 je pak více zapuštěný pod krycím sklem, zatímco Epix má displej těsně pod ním. Mezi displejem a sklem je tak minimální mezera – je to rozhodně hezčí. Když ovládáte Epix dotykem, připadá vám, že se dotýkáte přímo displeje. Na druhou stranu Fénix 6X má displej pod sklem zapuštěn ještě o kousek více než F7.

 

Lesknoucí se displej 

Po prvních celkem pozitivních dojmech ale přišlo zklamání. A to, když jsem začal zkoumat odlesky skla – na slunci, pod lampou, pod zamračeným nebem, pod stromy, zkrátka v mnoha různých situacích. Bohužel, sklo Gorilla Glass DX s dotykem a solárem na Fénix 7 má téměř totožné odlesky jako safír na Epix (ten nemá solár). Je to o kousek lepší, ale s Fénix 6X se to fakt nedá srovnávat, sklo těchto hodinek je v tomto ohledu naprosto boží a odlesky krásně tlumí, a to především na obrazovce s černým pozadím.

Nepřehlédněte: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky

Oproti Epix má Fénix 7 výhodu v tom, že datová pole jsou na bílém pozadí s černým textem, což z velké části pomáhá odlesky utlumit (odlesky jsou světlé jako pozadí) - ale jen venku. V interiéru nebo za šera je vždy lepší Epix. Platí to i pro zobrazení mapy. AMOLED totiž krásně svítí a jasná mapa odlesky částečně přerazí. Ale celkově jsou po venkovní aktivity Fénix 7 lepší, i kvůli delší výdrži.

Ovládání na druhou

Naprosto zásadní inovací modelů Fénix 7 (a Epix) je dotykové ovládání. S ním má už Garmin dlouhodobé zkušenosti, už od modelů Vívoactive a posléze řady Venu. Čím je ale Fénix 7 unikátní, je možnost vybrat si jak kompletní dotyk, tak kompletní ovládání tlačítky. Toto se poprvé objevilo v první generaci hodinek Epix (2015, obdélníkový design, funkce jako Fénix 3), pak si ale dal Garmin dlouhou dobu pauzu. Vívoactive a Venu jsou totiž modely s ryze dotykovým ovládáním.

Možnost ovládat hodinky dotykem i tlačítky je v zásadě geniální. Dává to uživateli možnost volby, kdy je možno hodinky ovládat oběma způsoby, stejně jako pouze dotykem nebo pouze tlačítky. Já osobně preferuji tlačítka, protože jsou přesnější, hodinky lze ovládat po paměti, v rukavicích, na kole, na lyžích, v bazénu atd. Ale mimo aktivitu se dotyk může hodit, stejně jako je s ním lepší ovládání mapy, kde tlačítka naprosto selhávají, hodí se také pro rychlejší zadávání dat (třeba PIN u Garmin Pay nebo cíl pro navigaci). 

Podobně jako lze nastavit chování displeje pro aktivitu, režim hodinek a noc, je možné totéž pro dotyk. Já mám dotyk standardně vypnutý neustále, ale většina uživatelů si jej nechá pro ovládání menu, ale vypne ho pro aktivity a noc. Dotyk lze kdykoliv vypnout či zapnout stiskem tlačítek Start a Dolů (případně jinou zkratkou, když si ji nastavíte).

Stále ale (pro mě) platí, že ovládání tlačítky je plynulejší, například listování doplňky se při dotyku zadrhává a má zpoždění, zatímco tlačítka mají rychlejší odezvu a nestane se mi, že bych nějaký doplněk „přejel“. Při ovládání dotykem platí to samé jako u Venu 2 – pohybem vlevo a vpravo můžete ovládat grafy v doplňcích. Když si zobrazíte doplněk tepu, stresu či kroky, pohybem vlevo a vpravo si můžete zobrazit starší data. Pokud doplněk nenabízí graf, v němž se dá pohybem vlevo a vpravo manipulovat, pak lze z doplňku pohybem prstu vpravo vyskočit – funguje to jako tlačítko back.

Grafika a logika menu

Jako zůstalo stejné ovládání pomocí pětice tlačítek, je s Fénix 6 z velké části shodné i menu. Do něj se dostanete podržením levého prostředního tlačítka. První trojicí jsou tu položky Vzhled hodinek, Hodiny (budík, časovače) a Historie. Následuje Nastavení, které už ale má odlišnou grafiku. Zatímco první tři položky jsou bez ikon a zarovnány vlevo úplně na kraj, položky v Nastavení již mají ikonu, a tudíž jsou částečně posunuty ke středu – a to je přehlednější. Další podmenu jsou ale již opět bez ikon a texty naražené na levý okraj.

Jinak menu je podobné svým uspořádáním jako dříve, ale některé položky jsou přeskládány. Například Telefon a Wi-Fi jsou nově ve složce Připojení, Vzhled hodinek, Stručné doplňky a Ovládací prvky najdete ve složce Vzhled, Sledování aktivity se nově jmenuje Zdraví a wellness a podobně. Někdy se trochu liší i překlad, ale jsou o jen detaily. Zkrátka pokud máte v krvi menu předchozí generace Fénix, bude vám chvíli trvat se zorientovat.

Hodinky Fénix 7 navíc umožňují téměř kompletní nastavení hodinek z mobilní aplikace Connect. Najdete zde v podstatě kopii menu z hodinek, takže se v něm můžete vrtat, aniž byste to dělali složitě a zdlouhavě na hodinkách.

Vylepšené doplňky

Oproti Fénix 6 byly některé doplňky jako Počasí, Kalendář či Intenzita slunečního záření částečně vylepšeny. Například počasí zobrazuje více podrobností ve výhledu na další hodiny a dny stejně jako rosný bod. Kalendář pak umí ukázat nejen dnešek a zítřek, ale rovnou celý týden. Doplněk spánku pak ukáže i týdenní historii - a takových detailů je zde více. 

Tip: Fénix 7 a Epix: Přehled užitečných inovací v doplňcích

Fénix 7 nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po klepnutí nebo stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Pokud je doplněk grafický, dotykem si můžete graf posouvat více do historie. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Klasika. 

Dříve mi tu chyběly doplňky Můj den a Statistiky zdraví, které sdružovaly další doplňky. Můj den ukazoval poslední aktivitu, kroky či minuty intenzivní aktivity, Statistiky zdraví pak tepovku, stres a Body Battery. Garmin ale naštěstí přidal v průběhu času možnost sdružovat doplňky do složek. Můžete si vytvořit libovolný počet složek s libovolnými doplňky, které navíc mohou být i duplicitní – lze je mít jak v hlavním výpisu, tak ve složce. Složka pak v náhledu ukazuje hodnoty prvních dvou doplňků, což je velmi praktické.

Tip: Epix a Fénix 7: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Mimochodem, je tu jedna zajímavost, na kterou jsem přišel omylem. Když máte aktivní dotyk a podržíte prst na některém údajů vzhledu hodinek – například srdeční, tep, kroky, východ slunce – hodí vás systém přímo na daný doplněk. Nemusíte tak listovat, prostě jen podržíte prst na údaji, který vás zajímá. Fakt boží. (A umí to i Venu 2 Plus.)

Connect IQ z hodinek

Zajímavou, ale aktuálně nepříliš využitelnou novinkou, je obchod Connect IQ přímo v hodinkách. Mezi aplikacemi se nachází Connect IQ Store, v němž najdete jednak všechno, co jste si do hodinek nainstalovali (i přes mobil), a jednak doporučené aplikace. Já jich v době psaní tohoto textu našel šest: Accuweather, Spotify, Deezer, Surfline, Strava Releative Effort a Komoot. První jsem si nainstaloval, zbytek nepotřebuji. Komoot sice používám, ale spíše jen jako inspiraci, než že bych si přímo stahoval nabízené trasy GPX. 

Dobré je, že si skrze hodinkový Connect IQ můžete cokoliv odinstalovat, současně pak vidíte velikost volné paměti pro aplikace. Já se sedmi kousky mám 19,7 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na Fénix 7 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. 

Všechny myslitelné aktivity

Fénix 7 jsou nejuniverzálnější hodinky, co má Garmin v nabídce. Změří tak v podstatě jakoukoliv základní aktivitu, na kterou si vzpomenete – když procházím nabídku sportů, ani se je nesnažím spočítat. Je tu vše od základních jako běh, kolo, chůze, plavání, přes variace jednotlivých sportů (MTB, gravel, silniční cyklistika, elektrokolo…), dále indoor aktivity, sporty jako kajak, paddleboard, lezení, triatlon, multisport, lyže, běžky, snowboard až po různé fitness aktivity.

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Jen šest datových polí

Před příchodem Fénix 6 zobrazily hodinky Garminu maximálně čtyři datová pole na jedné obrazovce. Pokud jste chtěli více, museli jste si doinstalovat některé z datových polí Connect IQ. Fénix 6/6S přišel s šesticí polí a Fénix 6X dokonce s osmičkou! A to je velká paráda, protože často vám při aktivitě stačí jen jedna datová obrazovka. 

U řady Fénix 7 je to stejné. Fénix 7/7S zobrazí šest datových polí, F7X stejně jako F6X celých osm. Pro mne je ideální počet sedm – jedno centrální zvětšené pole a tři nad a pod ním. Oproti tomu Epix, přestože má stejnou velikost displeje jako Fénix 7 (1,3“), dokáže zobrazit také osm polí jako F7X. V tomto ohledu tedy Epix u mne vede a pouhých šest polí na Fénix 7 je pro mne zklamáním. A důvod, proč si pořídit spíše Fénix 7X. 

Standardem transreflexního displeje při aktivitě je zobrazení černého textu na bílém pozadí, případně barevných dat na bílém pozadí. Můžete si ale bez problému nastavit zobrazení inverzní, tedy bílé texty na černém pozadí – takto to má Epix. (U něj ale není možné mít bílé pozadí.) 

Hromada dat a grafů

Nabídka obsahu datových polí je široká, nechybí teplota, kroky, kalorie, srdeční tep, hodiny, západ a východ slunce, nadmořská výška, data okruhů, data z powermeterů apod. Kromě vlastních datových polí nabízí Epix hned několik dalších datových obrazovek, které jsou zpravidla grafického charakteru: 

  • sledování srdečního tepu, 
  • výkon, 
  • výdrž (stamina), 
  • virtuální partner, 
  • kompas, 
  • nadmořská výška, 
  • mapa, 
  • ovládání hudby
  • hodiny. 

Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ.

Čtete dále:

Pestrá nabídka funkcí

U každé aktivity lze pak nastavit tyto další položky:

  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • režim napájení z přednastavených profilů
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace)
  • mapa – zobrazení, barvy…
  • trasování – profil výpočtu pro navigaci (vyhýbat se silnicím, trasování dle oblíbenosti tras apod.)
  • ClimbPro (stoupání, která vás čekají)
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost
  • dotykové ovládání

a typ satelitních přijímačů – je možno nechat výchozí nastavení systému nebo si pro každou aktivitu nastavit vlastní. Základem je GPS, dále je možno aktivovat všechny systémy (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS), kdy si hodinky vyberou ty systémy, které mají v daném místě nejlepší signál, všechny systémy a současně dvě pásma GPS (jen safírová verze) a konečně UltraTrac pro maximální úsporu.

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Novinkou pro Fénix 7 je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Naprosto skvělá funkce.

A co všechno umí změřit hodinky během tréninku? 

  • VO2Max
  • Tréninkový efekt
  • Tréninková zátěž
  • Lakátový práh
  • FTP (pro jízdu na kole)
  • Dynamiku běhu
  • Dobu regenerace
  • Frekvenci dýchání

Podrobně se všem těmto metrikám věnuji v článku Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od srdečního tepu až po laktátový práh, kde najdete i odkazy na podrobnější články o každé metrice. 

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech, externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Z interních senzorů je to pak samozřejmě optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr.  


V druhé části článku se věnuji dalším metrikám, hudbě, Garmin Pay, mapám, navigaci a výdrži.


Diskuse k článku (0)
Tagy: