Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku

21.3.2021
Zatímco v počátcích zvládal Garmin v podstatě jen měřit to, jak se v posteli vrtíte, nyní už dokáže spánek vyhodnotit podstatně komplexněji
Garmin sleduje spánek

Aktuální data o spánku má už Garmin poměrně vyspělá


Sledování aktivity při spánku nabízejí hodinky a náramky Garminu už od dob pravěkých. Na počátku šlo ale o velmi jednoduchou funkci, která v podstatě jen sledovala pohyb ve spánku na základě akcelerometru - v podstatě jen ukazovala, jak moc jste se ve spánku vrtěli. Také jste museli u prvních modelů hodinek a náramků museli sami určit začátek a konec spánku manuálně.

Později se hodinky naučily začátek a konec spánku určovat samy, nicméně nebylo to úplně přesné a často jsem musel v deníku Connect začátek či konec ručně korigovat. Z výsledného grafu jste pak viděli vlnovku, která ukazovala pohyb během spánku, a graf, kde na základě pohybu Garmin určil, zda šlo o spánek hluboký, lehký, nebo aktivitu (například návštěva toalety). 

Změří i fázi REM

Později, kdy všechny modely hodinek a náramků (až na náramek Vívofit) již měly optický snímač tepu, bylo snímání spánku vylepšeno. Garmin se totiž naučil ropoznávat fázi REM. Vylepšení také doznalo určení začátku a konce spánku, opět díky snímači tepu.

Podle Garminu jsou fáze spánku následující:

 • 1. fáze Lehký spánek: Aktivita vašich svalů a pohyby očí zpomalují, jak se tělo připravuje ke spánku. Této fázi pomáhá relaxace, např. poslech relaxační hudby.
 • 2. fáze Hluboký spánek: Pohyby očí a aktivita svalů ustává zcela, tep a dýchání se zpomalí. Vaše tělo přechází do fáze regenerace, rostou kosti a svaly, vyrovnává se imunitní systém.
 • Poslední fáze REM: Fáze snění, kdy je váš mozek téměř stejně aktivní jako při bdění. V této fázi sníte a mozek třídí a utváří vzpomínky,. 

Aby bylo bylo možné určit fázi REM, je třeba mít alespoň druhou generaci snímače Elevate. To už jsou dnes ale všechny modely, snad jen kromě těch historických jako první generace Vívoactive či Fénix 3 HR. 

Aktuálně tedy hodinky/deník Connect umí ukázat:

 • graf vaší noční aktivity
 • počet hodin a minut, kdy jste spali hluboce, lehce nebo jste se hýbali
 • dobu spánku po jednotlivých dnech
 • průměrnou dobu spánku za posledních 7 dní
 • grafické znázornění hlubokého a lehkého spánku za posledních sedm dní

Někdy hodinky vyhodnotí, že jste šli spát, a vy se zatím jen díváte večer na televizi. V takovém případě lze začátek (a i konec) spánku upravit ručně, abyste měli v deníku Connect správná data.

Teď už měří hodinky

Až do půlky roku 2020 zpracovával spánková data z hodinek deník Connect. Garmin však přišel s novinkou, kdy tuto roli převzaly přímo hodinky - a to poprvé u modelu Fénix 6. Doplněk se jmenuje Spánek a najdete u něj ikonu „Zz". Aby ukázal nějaká data, je potřeba se nejprve vyspat. Není to tak, že si hodinky stáhnou starší data z aplikace Connect, kde se běžně analýza vašeho spánku provádí a kam se ukládá historie. 

Poté, co se vyspíte, uvidíte v doplňku následující data:

 • Doba spánku
 • Hodnocení spánku (0–100)
 • Kvalita spánku
 • Tenkou časovou osu s jednotlivými fázemi spánku (linka)
 • Krátké zhodnocení vašeho spátku, zda byl dost kvalitní či regenerativní

Další obrazovka doplňku graficky zpracovává časovou osu s jednotlivými fázemi v přehlednější formě. Fáze spánku jsou následující: vzhůru, lehký, hluboký a REM. Na další obrazovce pak najdete v podstatě to samé, jen v textové formě a s přesným časovým údajem.

Důležité je, že Garmin do celkové doby spánku nepočítá čas, kdy jste aktivní. Dříve tuto fázi zahrnoval a celková doba spánku tak mohla být delší než podle inovovaného výpočtu.