Funkce ClimpPro přehledně ukazuje, kolik stoupání vás čeká a jaká budou

16.7.2020
Ideální pomocník, který vám pomůže lépe si rozplánovat síly v každém stoupání
Graf stoupání

Tato jízda měla jen dvě zásadnější stoupání, což je vidět na počítadle „1/2“. V grafu se ukazuje průběh stoupání, kolik ještě zbývá nahoru a kupředu. Ve spodní části je pak datové pole, aktuálně vertiklání rychlost (když stojím, ukazuje nulu nebo jiné nízké číslo). 


Funkce ClimbPro se objevila v přístrojích Edge 530 a 830 uvedených loni na jaře. Později se objevila také v Edge 1030 v rámci aktualizace firmwaru, následovaly hodinky Fénix 5 Plus a nechybé ani v aktuální řadě Fénix 6, stejně jako Forerunner 945. A jako novinku tuto funkci uvádí také nová cyklonavigace Edge 130 Plus (a samozřejmě Edge 1030 Plus). 

Funkce ClimbPro analyzuje naplánovanou trasu, kterou hodláte absolvovat, a vytáhne z ní všechny úseky, které se jeví jako náročnější stoupání. Jednotlivá stoupání pak ukáže na přehledném grafu nadmořské výšky, díky čemuž víte, jaké průměrné stoupání vás čeká, jak náročné budou jednotlivé části stoupání, kolik budete muset nastoupat metrů a jak dlouhé stoupání je. Současně víte, kolik takových kopečků vás po cestě čeká. 

Co ClimbPro vyhodnotí jako stoupání?

Tato funkce samozřejmě nevybírá všechny malé kopečky na trase, ale jen skutečně ty náročné. Stoupání jsou klasifikována na základě následujících kritérií:

  • Vzdálenost stoupání (v metrech) * průměrný sklon (v %) musí být větší než 3 500.
  • Stoupání musí být minimálně 500 metrů dlouhé.
  • Průměrný sklon musí být minimálně 3 %.

Podle mých zkušeností se tato funkce zpravidla trefí do začátku i konce stoupání, i když v ranných fázích občas špatně detekovala začátek a stoupání začalo ještě daleko na rovině. Nyní mi přijde, že funguje obstojně. 

Na grafu stoupání jsou jednotlivé úseky rozlišeny těmito barvami:

  • zelená: skoro rovina
  • tmavě zelená: mírné stoupání do 3 %
  • žlutá: 3-6 %
  • oranžová: 6-9 %
  • červená: 9-12 %
  • hnědá: více jak 12 %

ClimbPro ale nefunguje při jakékoliv jízdě, je nutné jet po předem naplánované trase, kterou si do hodinek nebo navigace uložíte přes Garmin Connect, který detekci stoupání provede. Nestačí tedy naimportovat soubor ve formátu GPX. Funkci ClimPro můžete v zařízení zapnout či vypnout v nastavení aktivity. 

Zdroj: 
Garmin