Kompletní průvodce: Začínáte s Garminem? Máte nové hodinky? Co všechno umí a jak je nastavit

24.12.2023
Pokud jste si právě pořídili nebo dostali nové hodinky a předtím jste neměli žádné, nebo používali jinou značku. můžete se vám hodit tento přehled, jak s Garminem začít. Dal jsem dohromady seznam funkcí, co hodinky umí, i krátké návody
Základy práce s hodinkami

Trvá dost dlouho, než se naučíte používat nejen funkce hodinek, ale i doprovodných aplikací. Tento přehled vám pomůže udělat si alespoň malý obrázek o tom, co Garminy umí


Tento text není návodem sám o osobě, spíše takovým souhrnem a přehledem dalších článků, v nichž najdete podrobnější informace - jestliže jsem již takové napsal. Měl by vám pomoct se zorientovat, pokud máte nové hodinky nebo pokud nejste v jejich užívání příliš zběhlí. 

Aktuálně mi chybí návod jak pracovat s aplikací Connect v mobilu, v tomto přehledu najdete jen velmi stručný popis. To samé platí o aplikaci Express či Connectu na webu. Nicméně postupně tyto návody hodlám dopisovat s tím, jak bude více času. A odkazy na tyto články postupně do tohoto přehledu doplním. 

I přes některé chybějící texty věřím, že tento přehled/návod mnohým pomůže v orientaci, jak s novými hodinkami naložit. Na webu mám mám skoro sedm set článků a k tomu správnému je celkem náročné se „dohrabat“. Když navíc člověk neví, co má vůbec hledat, tak to ani najít nemůže. (Nehledě na to, že v mobilní verzi je hledání zatím poněkud nepřehledné.)

Důležité: Do článku jsem nedával žádné fotografie či skrýnšoty, jednak by byly spíše ilustrační a jednak by jich bylo příliš mnoho. Jednotlivé obrázky tak najdete v článcích, na které odkazuji (pokud existují).


Velký přehled recenzí

Pokud jste dostali nové hodinky jako dárek, bude se vám hodit přehled toho, co vlastně umí - abyste nehledali nějaké funkce, které hodinky nezvládají. Nejen z tohoto důvodu, ale i kvůli sobě, jsem dal dohromady podrobný přehled všech testů, které jsem na webu publikoval od roku 2022, kdy se Garmin po covidové pauze znovu rozjel s uváděním novinek.

Kromě recenzí v přehledu najdete i další články, zejména přehledy nových funkcí, srovnání s jiným modely nebo dlouhodobé zkušenosti u modelů, které jsem vlastnil delší dobu. Ne vždy je recenze aktuální, Garmin v průběhu života hodinek uvádí nové a nové funkce. A právě ty reflektují články se zkušenostmi. Zkrátka ke každému modelu zde najdete řadu zajímavých odkazů. 

Velký přehled recenzí, testů, srovnání a článků: Hodinky, navigace Edge a příslušenství. Základní rozcestník

Zdravotní a fitness metriky

Je toho celá řada, co hodinky dokážou změřit, ať už počítaji kroky, měří tepovku, sledují váš stres, spánek či noční VST. Většinu těchto metrik mají i levnější modely, ale jen ty vyšší umí vše. Ostatně to se dočtete v recenzích, na které odkazuji výše. Pokud jde o zdravotní a fitness metriky, ty jsou následující:

  • tepová frekvence
  • skóre stresu
  • variabilita srdečního tepu - VST
  • spánek: délka, kvalita, fáze
  • Body Battery: energie vašeho těla
  • PulseOX - okysličení krve
  • frekvence dýchání
  • hydratace - kolik toho vypijete
  • menstruační cyklus žen
  • EKG (zatím není dostupno v EU)
  • krevní tlak (s externím měřičem)
  • snímek zdravonítho stavu 
  • teplota pokožky

Všechny tyto metriky jsou stručně popsány v přehledovém článku, z něhož pak vedou odkazy na články podrobnější. 

Sportovní a tréninkové metriky

Další kategorii jsou sportovní metriky, které hodinky (a cyklonavigace Edge) měří během aktivit. Ty vám pomáhají se jednak posunovat dále, jednak zjistíte, jak dobře jste v aktivitě makali. Ať už to jsou metriky dílčí, nebo kombinované - které z více metrik určují nějaké tréninkové skóre - například Stav tréninku, Připravenost k tréninku či Skóre vytrvalosti. 

  • zóny tepové frekvence
  • minuty intenzivní aktivity
  • laktátový práh
  • V02max (běh i cyklistika)
  • FTP (cyklistika)
  • stamina (výdrž)
  • skóre do kopce
  • skóre vytrvalosti 
  • tréninkový efekt 
  • tréninková zátěž
  • zaměření zátěže
  • dynamika běhu
  • běžecký výkon
  • zhodnocení výkonu
  • doba regenerace
  • stav tréninku: kombinovaná metrika
  • připravenost k tréninku: kombinovaná metrika

Kompletní přehled najdete v mém dalším článku.


Aplikace Connect

Naprostým základem pro práci s hodinkami je mobilní aplikace Connect, která pracuje jak na Androidech, tak iPhonech. Pokud jste nikdy hodinky nebo jiné zařízení Garminu neměli, stáhněte si ji do mobilu. Bez této aplikace je uživatelský i sportovní zážitek z hodinek poloviční, ne-li třetinový. 

Jde o centrum všeho - zde se ukládají všechny vaše aktivity, fitness a zdravotní statistiky, najdete zde přehledy spánku, stresu, tepové frekvence a spoustu dalšího. S hodinkami je tato aplikace spojena pomocí Bluetooth, a to neustále - tedy pokud to nezakážete. Odpojení od mobilu se hodí tehdy, když chcete šetřit energii.

Důležité je, že notifikace, tedy zprávy a upozornění z mobilních aplikací, nejsou závislé na Connectu; je to vlastnost systému. Mobily s Androidem mají v tomto ohledu více možností, u novějších modelů umí zobrazovat ve zprávách i obrázky a na zprávy odpovídat. To iPhony neumí, ze se notifikace jen zobrazují. Jde o omezení dané Applem.

 

Připojení hodinek k mobilu

Druhým krokem je připojení hodinek k aplikaci Connect a tedy i k mobilnímu telefonu. V případě, že už jste někdy měli nějaké hodinky připojeny, aplikace Connect má vaše data - věk či hmotnost. Nastavení proběhne rychleji, není nutno vše zadávat od znova. 

Všechny modely vydané někdy od roku 2021/22 umožňují zrychlené nastavení. Po prvotním zapnutí hodinek (což může být i tvrdý reset) se ukáže QR kód. Ten načtete pomocí fotoaparátu a buď se nabídne odkaz na aplikaci Connect, nebo na její stažení. Výhodou je, že tím se nastaví automatické párovnání a nic už nemusíte dělat ručně. 

Návod na spárování nových hodinek od znova, tedy kdy vše zadáváte ručně, jsem napsal už před léty, a od té doby se mnoho nezměnilo, jen bylo trochu upraveno prostředí aplikace. Pokud již máte svůj profil v Connectu vytvořen, v podstatě jen zvolíte jazyk hodinek a pak víceméně jen potvrdíte nastavení jako levá/pravá ruka, čas, kdy chodíte spát apod. 

Tip: Jak spárovat nové zařízení s deníkem Connect v mobilním telefonu (2017)

Pokud jste úplně novými uživateli, je třeba si vytvořit účet - zadáváte e-mail a heslo a další údaje o sobě, která se uloží do vašeho osobního profilu a budou mít vliv na vaše fitness a sportovní statistiky. U nových uživatelů - nemám bohužel ověřeno, ale počítám, že to tak bude - se nastaví víceúrovňové ověřování.

Tj. když se budete přihlašovat do aplikace Connect na webu, nebo Express v počítači, dojde vám potvrzovací od do mailu a ten pak zadáte do přilašovacího dialogu. Je to nepohodlné, ale bohužel nutné.

Čtete dále: Dvouúrovňové přihlašování do aplikací Connect a Express je velmi otravné. Garmine, proč?

Připojení k aplikaci Express

Druhou aplikaci, která už není tak nutná a bez které se v podstatě dá - až na výjimky obejít - je program Express. Aktuálně je k dispozici pro počítače s operačním systémem Windows a MacOS. Hodinky (a další zařízení) se k ní připojují pomocí dodávaného kabelu, ať už USB, nebo USB-C, záleží na tom, jaký model hodinek máte. 

Stále jsou ale aktivity, při kterých se bez aplikace na počítači neobejdete, příkladem může být instalace mapy Topo Czech, správa lokální hudby či podstatně rychlejší nahrávání mapových podkladů světa; Wi-Fi v hodinkách je postatně pomalejší. Ale to neděláte příliš často a já sám aplikaci Express používám minimálně.

Co tedy umí?

  • aktualizaci firmwaru
  • aktualizaci mapových podkladů vč. map golfových a lyřařských středisek
  • správu doplňků
  • nastavení zařízení
  • správu lokální hudby
  • kompletní synchronizaci dat

Program lze stáhnout z webu Garminu. Podrobný návod, jak s aplikací pracovat, resp. jak připojit nové zařízení, jsem již na webu publikoval.

Čtěte dále: Program Express: Připojení hodinek a dalších zařízení k počítači. Synchronizace dat a správa map

Základy práce s aplikací Connect 

Pokud chcete možnosti hodinek využívat na maximum, bez aplikace Connect se nebejdete (bez programu Express naopak ano). Zatím jsem žádné tipy pro tuto aplikaci nesepsal, tak se pokusím aspoň stručně. Po spuštění programu a úspěšném spárování se ukáže hlavní obrazovka Můj den. Pohled na ni si můžete libovolně upravit - všechny doplňky/metriky sbalit pomocí stejnojmenného tlačítka, aby byl stručnější. A naopak rozbalit, abyste viděli více podrobností.

To lze jen u aktuálního dne. Na hlavní obrazovce se pak ukazuje ještě včerejšek a souhrn posledních sedmi dnů. V rámci dne se zobrazují metriky jako Body Battery, spánek, stres, aktivity, stav VST, kroky, tepová frekvence a řada dalších. Jednotlivé prvky si můžete upravit - někdo nepotřebuje vidět vše. Dole je tlačítko Upravit můj den, kde si vše můžete zapnout a zase vypnout.

Zcela dole jsou pak ikon přepínající hlavní funkce aplikace - první je Můj den, další pak Výzvy, Aktivity, Kalendář, Přehled a tlačítko Více, které vás dostane do menu. Když v menu klepnete na odkaz Upravit (vpravo nahoře), upravíte si seznam ikon dole. Některé funkce jako Výzvy či Přehled jsem již na webu popsal - aspoň něco už mám hotovo.

Nepřehlédněte:

V přehledu Můj den se na začátku vždy ukazují všechny aktivity, které jste si uložili pomocí hodinek nebo cyklonavigace. Když na některou klepnete, ukážou se podrobnosti na několika záložkách. Uvidíte čas, absolvovanou vzdálenost, mapu, kalorie, tréninkovou zátěž, grafy a podobně. Zde si můžete také aktivitu pojmenovat, doplnit poznámky či nahrát obrázky. 

Čtete dále:

Aplikace Connect umožňuje také přistup ke všem vašim statistikám, ať už zdravotním, fitness nebo sportovním. Vše najdete v menu (odkaz Více vpravo dole), kde zvolíte Statistiky zdraví nebo Statistiky - osobní. Najdete zde i tréninkové plány a mnoho dalšího. O funkcích budu postupně psát, ale vždy bylo něco zajímavějšího, co jsem publikoval raději...

Connect je dispozici i na webu a umí v podstatě to samé. Najdete ji na adrese connect.garmin.com a přihlášení je stejné jako do mobilní aplikace. I zde budete pravděpodobně potřebovat ověření kódem zaslaným mailem. O webové appce jsem už také pár článků napsal, ale žádný komplexní a podrobný návod zatím nikoliv.

Nepřehlédněte:

Připojení k Wi-Fi

Většina nových hodinek, které Garmin uvedl na trh během posledních několika let, má podporu pro Wi-Fi. Jde především o modely, který umí přehrávat hudbu. Dříve slpužila Wi-Fi jen k synchronizaci dat, dnes už ji můžete využít pro řadu dalších aktivit. Netýká se to tak například hodinek jako Forerunner 55 nebo 255 bez hudby či základní řady Fénix 6 bez hudby a map. 

K čemu lze tedy Wi-Fi využít?

  • Synchronizace dat (zejména po ukončení akivity)
  • Přehrávání hudby (resp. stahování playlistů)
  • Správa a stahování map
  • Aktualizace firmwaru

Zatímco připojení pomocí Bluetooth k mobilu je naprosto zásadní funkce, Wi-Fi se dá považovat za okrajovou; tedy pokud si nebudete často aktualizovat svoje oblíbené hudební playlisty. V podrobném návodu zmiňuji nejen, jak se k Wi-Fi připojit, ale také jak sítě spravovat, jak synchronizovat data či třeba jak aktualizovat firmwaru v hodinkách.

Nepřehlédněte: K čemu slouží Wi-Fi v hodinkách a Edge: Hudba, synchronizace či správa map. Možnosti a nastavení

Správa map

Pokud máte novější hodinky s mapami, čili Fénix 7, Epix (a odvozené modely), Forerunner 955/965, pak můžete mapy spravovat přímo v hodinkách. Je také je možné s nimi pracovat pomocí aplikace Express, kde je to o poznání pohodlnější. Správce map je jednou z funkcí, k níž se hodí Wi-Fi. 

Tip: Jak funguje nový správce map v hodinkách?

Správce map najdete v hodinkách mezi aplikacemi nebo v menu Mapa. Po spuštění se ukáže volné místo v paměti, mapy SkiView a několik golfových map Course, které jsou v paměti předinstalovány. Případně TopoCzech, pokud už je hodinkách nahraná. Dále je tu složka TopoActive, kam se ukládají veškeré stažené mapy. Zpravidla je zde uložená mapa Evropy (16GB modely se dodávají bez map, je třeba si je nahrát).

Stahování nové mapy je velmi pomalé, daleko pomalejší než z počítače - například mapa TopoEurope se stahuje nějaké čtyři hodiny. Ale když není po ruce počítač, hodí se to. Stejně jako mapu přidáváte, můžete ji i odebrat - po vybrání dané mapy můžete zobrazit buď podrobnosti, nebo mapu z paměti odebrat. Pokud máte možnost připojit hodinky k aplikaci Express, je lepší spravovat mapy tam.  

Podrobně: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači

 

Garmin Pay: Placení hodinkami

Prakticky všechny aktuální modely umí platit pomocí bezkontaktní technologie NFC. Výjimku tvoří hodinky Forerunner 55 a Instinct 2 bez solárního dobíjení. Jak to funguje? Stejně jako u mobilního placení. Načtete svou platební kartu, pokud je daná banka podporovaná (a většina už bez problému funguje) a můžete platit nebo vybrat peníze z bankomatu.

Před každým použitím jen zadáte PIN; pokud platíte krátce po sobě, PIN zadávat nemusíte. Je jen škoda, že údaje karty je třeba zadat ručně a nelze je načíst pomocí fotoaparátu mobilu. 

Nepřehlédněte: Návod jak Garmin Pay používat a přehled odporovaný bank a patebních karet

Hudba v hodinkách: Lokální i streamovaná

Stejně jako většina hodinek podporuje placení, tak umí také přehrávat hudbu. Umí ji všechny Fénixy 7 (+ odvozené), Epixy (+ odvozené), Forerunnery 745, 945, 255 Music, 265, 955 a 965, dále Venu 2 a Venu 3 plus Vívoactive 5. Na seznamu chybí Instincty, které umí jen ovládat hudbu přehrávanou v mobilu pomocí Bluetooth připojení.

Kromě Venu 2 Plus a Venu 3 pak podporují dané modely přehrávání pouze přes připojená Bluetooth sluchátka. Zmíněné hodinky z řady Venu mají hlasitý reproduktor, který hraje přímo. Všechny hodinky bez výjimky pak umí výše uvedení ovládání hudby v telefonu, což se hodí jako dálkové ovládání. 

Jsou dvě možnosti, jak přehrávat hudbu v hodinkách. První představuje zkopírování hudebních souborů přes aplikaci Express z počítače, druhou možností je streamování hudby pomocí služeb jako je Amazon, Deezer a Spotify. Vždy je nutné mít premium účet, u free účtů to nelze. Jak to funguje? Vyberete si playlist nebo album a to se přes Wi-Fi stáhne do hodinek. 

Podrobné návody:

Aktualizace firmwaru 

Každé hodinky a zařízení Garminu mají svůj software, který umožňuje fungování - stejně jako v autě, v mobilu či v počítači. Každá nová verze přidává funkce a opravuje předešlé chyby. Tyto firmwary vydává Garmin jednou za čas, zpravidla čtyřikrát do roka u aktuálně prodávaných modelů, u starších jen tehdy, když je potřeba opravit chyby. 

V podstatě se nemusíte o nic starat, pokud máte v hodinkách zapnutou funkci automatického updatu (Systém/Aktualizace softwaru). V opačném případě budete v případě vydání nového firmwaru vyzvání k instalaci. Firmware se do hodinek stahuje přes aplikaci Connect z mobilu, nebo pomocí Wi-Fi na vyžádání. Opět ze stejného menu.

Je také možné se stát členem beta programu, kdy se vám do hodinek budou stahovat testovací verze - ty mohou být i s chybami, takže bych to doporučil jen pokročilým uživatelům. Některé betaverze mohou hodinky i znefunkčnit.

Více informací: Alfy jsou minulostí. Jak nahrát do hodinek a cyklonavigací beta verze firmwaru. Novinky a přehled změn

Connect IQ

Všechny aktuálně prodávané hodinky se nemusí spoléhat jen na funkce, které dostaly do vínku od výrobce, ale je možné je doplnit dalšími, které se do hodinek dohrají. Můžete si tak změnit vzhled hodinek (cifeník), přidat doplňky, datová pole, aplikace a aktivity. Je toho zkrátka hodně a lze tak hodinky v podstatě zcela „překopat“. 

Obchod Connect IQ, kde se toto všechno dá stáhnout, funguje na bázi stažení zdarma - a pokud je třeba zaplatit, provádí se to přímo autorovi. Nefunguje to podobně jako App Store nebo Google Store, kde máte svůj účet, přihlásíte se a platíte v jedné aplikaci všem. Placení probíhá zpravidla před PayPal a systém nákupu je celkem složitý; podrobně jsem se tomu věnoval dříve.

Tip: Garmin zaspal dobu. Přichází o příjmy ze služeb a uživatelům neusnadňuje používání aplikací třetích stran

Connect IQ je dostupný na webu, v mobilním telefonu i přímo v hodinkách (a cyklonavigaci). Na webu a v mobilu je dostupné hledání podle názvu, v hodinkách jen podle kategorií. V některých hodinkách obchod Connect IQ chybí a je třeba ho stáhnout přes mobilní aplikaci nebo přes web. Do hodinek lze nahrát přes deset aplikací, je to omezeno počtem volných „slotů“ a pamětí. To vše uvidíte v aplikaci nebo přímo v hodinkách.

Nepřehlédněte: Obchod Connect IQ v hodinkách: Značně vylepšený o kategorie a konečně použitelný

Zálohování a obnovení dat

Některé hodinky nemusíte po každém tvrdém resetu (ať už je k němu důvod jakýkoliv) nastavovat kompletně od začátku, ale můžete využít zálohy a obnovy dat. To se fakt hodí - uloží se stav doplňků, nastavení, ale také aktivity - zachovají se datová pole, datové obrazovky apod.

Dokonce se znovu stáhnou všechny aplikace, aktivity, doplňky a datová pole, která jste měli instalované. Stejně jako se přidají i snímače, co jste měli spárované. A ještě jedna libůstka - je dokonce možné přenést data z jedněch podprovaných hodinek na druhé. Konkrétně jde o řadu Fénix 6, Fénix 7 a Epixy + odvozené modely. Takže když máte starší model a koupíte si nový, nemusíte vše nastavovat od začátku.

Čtěte dále: Zálohování a obnovení dat: Garmin umí přenést nastavení při koupi nových hodinek i obnově původních


Kdyby vám zde cokoliv chybělo, nebo jste se chtěli na něco zeptat, využijte diskuzi. Když budu vědět, rád odpovím. 


Diskuse k článku (26)