Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách Garminu

11.5.2022
Současné mobily jsou přece jen hodně těžké a běhat s nimi není příliš pohodlné. Proto je lepší hudbu při běhu nebo dalších aktivitách přehrávat rovnou z hodinek. A Garmin to umí...
Běžíme se Spotify

Přehrávání hudby na hodinkách je fajn, ale je nutno dávat pozor na okolí


Ještě před pár lety jsem při svých aktivitách - jízdě na kole - poslouchal ve sluchátkách hudbu. Až jsem zjistil, že ji nejenom nevnímam, ale vytváří jen další zbytečný hluk a já ve městě neslyším auta, co mě míjí, a v lese nevnímám ten klid a přírodu. Takže jsem s hudbou na kole skončil a více si užívám zvuků okolí.

Streamování lepší

Proto jsem neměl ani motivaci přehrávání hudby v hodinkách nějak extra zkoušet a testovat. Nejvíce mne to zajímalo při uvedení hodinek Forerunner 645, což byl první model, který přehrávání hudby umožňoval. Ale tehdy jsou to zkoušel jen lokálně - nahranou hudbou z počítače ve formátu MP3. Garmin ale podporuje i streamovací služby, které umí vytvářet playlisty oblíbených písniček, co si pak pouštíte při aktivitě. 

Nepřehlédněte: Forerunner 645 Music: Jak funguje přehrávání hudby? 

Opět jsem tu ale narazil na omezení. V český podmínkách v podstatě funguje jen Spotify, Amazon Music nikoliv a Deezer u nás mnoho lidí nepoužívá. Apple Music je bohužel nedostupné zcela, Apple nemá zjevně motivaci pro Garmin hodinky přehrávač vytvářet. A já používám dlouhodobě právě jen Apple Music.

Spotify to jistí

Manželka a nejstarší dcera se však už několik měsíců snaží mě přesvědčit, abych předplatil Spotify, a jejich prosbách jsem nakonec podlehl. Takže nyní mám Family účet u Spotify a můžu vyzkoušet, jak to funguje na hodinkách. A nutno říct hned na začátku, že daleko lépe než offlajn hudba, kterou musíte stahovat z počítače. Už jen proto, že již několik let novou hdubu prostě neukládám, jen streamuji a plně mi to vyhovuje. 

Jakmile máte zřízen Premium účet, můžete si stáhnout aplikaci Spotify do hodinek. A to buď přes aplikaci Connect IQ z mobilu, nebo u nových hodinek Epix a Fénix 7 přímo z hodinek - Connect IQ Store. V takovém případě se musíte připojit k Wi-Fi a současně mít dost energie, protože s vybitými hodinkami se aplikace odmítne stáhnout. To samé platí pro stahování alb a playlistů ve Spotify.

Přidejte si hudbu

Aplikace Spotify se neukáže v seznamu aplikací/aktivit, ale přidá se jako poskytovatel hudby do doplňku Ovládání hudby. Nyní si najděte patřičný doplněk, případně běžte do menu a zde vyberte Hudba. Spotify se bude chtít nejprve přihlásit, což musíte udělat na mobilním telefonu v aplikaci Connect. Po odsouhlasení podmínek se na hodinkách načte aplikace Spotify a můžete s ní hned začít pracovat. 

Zvolte položku Přidat hudbu a podcasty. Nyní máte možnost zvolit:

  • Seznamy skladeb - vaše seznamy hudby
  • Naposledy přehrávané - to, co jste naposledy přehráli na počítači nebo v mobilu
  • Vytvořeno pro vás - já tam mám zatím prázdno, ale počítám, že se tam vytváří obsah podle toho, co poslouchám
  • Tréninky - Spotify má vytvořeno řadu playlistů, které se hodí pro běh nebo pro další aktivity; jen si vyberete žánr
  • Podcasty - sledované podcasty 

V každé položce si můžete vybrat položku, která se pak stáhne do hodinek. Zatímco pro práci se seznamy a pohyb v menu stačí mít připojen mobil, z něhož se bere datové spojení, pro stahování vlastních skladeb už musíte být na Wi-Fi. Jakmile se hodinky připojí k Wi-Fi, začne se stahovat. Bohužel, není možno označit více seznamů a ty pak stáhnout dávkově, každý seznam se stahuje zvlášť.

Poznámka: Na Fénix 6X se mi stahování přes Wi-Fi zdálo pomalejší než na Epix, což by znamenalo, že nová generace hodinek má rychlejší Wi-Fi. A to se hodí, když stahujete třeba nové mapy.

A hrajeme!

Jak jsou požadované seznamy nahrány v hodinkách, je možné je rovnou přehrát. Nejprve se ale musí připojit spárovaná sluchátka nebo reproduktor. Spárování provedete stejně, jako připojení třeba snímače rychlosti. Přehrávání probíhá postupně nebo náhodně, oproti hudbě uložené v hodinkách z počítače nelze zobrazit seznam v playlistu. Je také možno nastavit opakování celého playlistu.

A jak přehrávat hudbu při aktivitě? Stačí v nastavení datových přidat Ovládání hudby jako další datovou obrazovku a v ní pustit hudbu, která se ovládá stejně jako doplněk. V náhledu se ukazuje přehrávaná hudba, v kontextovém menu se pak hudbu můžete změnit.