Jak vypadá záznam jízdy v deníku Connect s čidly v balíku Bundle

22.3.2017
Když si pořídíte Edge 820, Edge 520 nebo Edge 1000 v balíku (bundle), získáte kromě samotného přístroje také čidla srdečního tepu, tempa a kadence. Jak vypadá jízda s nimi v deníku Connect?
Záznam trasy

Po každé jízdě se můžete podívat, jak jste si vedli. Ať už jde o rychlost, překonanou výšku, srdeční tep či kadenci


Samotná navigace dokáže snímat pouze rychlost ze satelitů GPS, takže ve chvíli, kdy jse slabý signál, nebo dokonce nedostupný, jsou data ukládána buď špatně, nebo vůbec. V důsledku to znanemá, že vás cyklopčítač může ošidit i o několik kilometrů trasy.

Proto přijde vhod čidlo rychlosti. Dříve, například s mým Edge 705, se čidlo rychlosti skládalo ze dvou částí: magnetického knoflíku, který se umisťoval na výplet, a čidla, které bylo umístěno na zadní stavbě. Snímáním pohybu knoflíku a nastavením obvodu kola v cyklopočítači se určila výsledná rychlost. 

Nevýhodou tohoto řešení byla nutnost nastavovat obvod kola ručně a to znamenalo buď důvěřovat údajům z internetu, kde je možné najít obvody kola pro různě velká pneu, nebo si obvod změřit. Stačilo ale jen jinak nahustit pneu a přesnost byla ta tam. Nové čidlo se umisťuje přímo na náboj kola a gyroskop snímá jeho rotaci. Podle GPS se pak sám zkalibruje a pak snímá rychlost i tehdy, když satelity jsou vidět špatně, nebo vůbec.

I čidlo kadence (tempa) bylo v průběhu času výrazně vylepšeno. Dříve bylo nutno na kliky umístit další „knoflík“ pomocí upínacích pásků, a snímač - stejný, jako pro záznam rychlosti - pak počítal každý průchod kliky. Současný snímač kadence má opět gyroskop a nepotřebuje tedy k činnosti nic dalšího. Jen jej pomocí gumiček upevníte na kliku. Gumičky mají oproti páskům výhodu ve snadné montáži i demontáži.

A konečně třetím čidlem, který v Bundle balíčku najdete, je snímač srdečního tepu, který se umisťuje na hrudník pomocí dodávaného pásu. Oproti optickému snímači je celkem přesný a lze se na něj spolehnout. Edge 820 umí pracovat se všemi snímači současně, je ale jasné, že bezdrátová komunikace jej poněkud vyčerpává a je nutno počítat s tím, že čím víc dat z externích čidel přijímá, tím rychleii se vybíjí.

Na obrázku je velmi dobře vidět, jak vypadá zaznam jízdy v deníku Connect se všemi těmito snímači. Kromě nadmořské výšky a rychlosti (která je ale čtena ne z GPS, ale z čidla na náboji) je zobrazen také graf srdečního tepu a tempa (kadence) šlapání. Můžete se podívat, kdy jste šlapali rychle a kdy naopak pomalu, jak koresponduje stoupání, jízda po rovině a klesání s intenzitou srdečního tepu apod. Deník rovněž zobrazuje u všech grafů průměrnou hodnotu za celou jízdu. 

Poznámka: Všechna tato čidla pracují přes standard ANT+. 


Diskuse k článku (0)