Nový program Garminu: Jak nahrát do hodinek a cyklonavigací alfa a beta verze firmwaru

23.8.2022
Garmin na jaře zcela přepracoval svůj beta program. Nyní už nemusíte vyhledávat testovací verze firmwaru sami, nahrají se do vašeho zařízení automaticky
Seznam registrovaných zařízení

Aby se dané zařízení stalo členem beta programu, je nutné jej nejprve vybrat v seznamu 


Dlouhá léta byl postup pro nahrání testovací verze firmwaru do hodinek a cyklonavigací stejný. Bylo nutno nejprve najít na webu stránku s beta verzí firmwaru, ten stáhnout, připojit zařízení k počítači, firmware do něj nahrát a po odpojení instalovat. Tento postup jsem popsal ve starším článku. (Postup nahrávání zůstal stejný pro alfa verze, ale o tom až dále.)

V květnu toho roku Garmin svůj beta program zcela přepracoval. Jednak je snazší testovací verzi firmwaru do zařízení nahrát, jednak je snazší reportovat případné chyby. 

Jak na to?

Nejprve se musíte stát členem beta programu pro svoje zařízení. Pokud jich máte více, je nutno následující postup opakovat pro každé svoje zařízení. Postup je následující: přihlaste se do webového deníku Connect. Zde klepněte na ikonu hodinek vpravo nahoře a vyberte zařízení, které se má stát členem beta programu. Následně zvolte odkaz Zapojit se do programu beta verze softwaru. Po odsouhlasení podmínek se vaše zařízení zaregistruje do programu a velmi brzy obdrží poslední beta verzi firmwaru - pokud je nějaká k dispozici.

Nahrání beta verze je stené jako u finálky - prostě se do hodinek stáhne via air, tedy stáhne se do mobilního deníku Connect a následně se přes Bluetooth uloží do hodinek nebo cyklonavigace. Zařízení vás pak vyzve k instalaci, stejně jako u finální verze. Nová verze se obvykle objeví do 24 hodin po vydání.

Pokud to chcete urychlit, můžete na Fénix 7/Epix zkusit funkci Vyhledat aktualizace v menu Systém/aktualizace softwaru - je potřeba připojení k Wi-Fi. Na Fénix 6 bohužel tato možnost není k dispozici. Fénix 7/Epix mají v tomto menu další funkci, Novinky. Ta zobrazí všechny nové funkce od poslední finální verze firmwaru. 

Přehledy novinek na webu 

Seznam všechn novinek v poslední beta verzi najdete nyní souhrně na diskuzním fóru Garminu v sekci Beta Program.Zde si zvolíte požadované zařízení, nedávno přibyla cyklonavigace Edge 1040 a hodinky Forerunner 255 a Forerunner 955. Následně vyberte Announcements, kde se zobrazí informace o všech alfa a betaverzích firmwarů vydaných od začátku spuštění tohoto programu.

Ve výpisu najdete podrobný popis firmwaru vč. informace, zda se jedná o Release Candidate, tedy verzi, která je v podstatě stejná jako finální, jen se ladí poslední případné chybičky. Dále je tu přehled novinek od poslední testovací verze a někdy tu bývá i souhrnný přehled novinek od poslední finální verze. 

Chcete-li nahlásit případnou chybu, vraťte se o úroveň zpět na stránku a zde zvolte buď Public Beta Bug Reports nebo Public Alfa Bug Reports. Následně vyberte verzi, kterou používáte a dostanete se do diskuzního fóra, kde najdete hlášení od ostatních uživatelů stejné verze. Můžete se jednak podívat, jestli už vámi nalezenou chybu někdo nenahlásil, jednak si můžete projít všechny diskuze a vyjádřit se k nim. 

Nahlášení nově nalezené chyby pak provedete pomocí tlačítka +New. Do systému se přihlásíte pomocí svého loginu, který máte do deníku Connect. 

A co alfa verze?

Zatímco dříve dával Garmin k dispozici veřejně jen betaverze, nyní si můžete do hodinek nebo cyklonavigace nahrát i alfa verzi. Rozdíl mezi alfa a beta verzí je celkem zásadní - alfa verze je více rozpracovaná, může obsahovat nedokončené funkce a také fatální chyby, kvůli kterým se hodinky mohou i restartovat. Pokud se na hodinky potřebujete spolehnout, instalaci alfa verze nelze doporučit. Beta je oproti tomu více odladěná, a v podstatě se jen vychytávají poslední chyby.  

Rozdíl mezi alfou a betou je také v tom, že alfa verzi si musíte instalovat ručně - do hodinek se nenahraje automaticky. Zde to funguje jako dříve u bety: stáhnete se zazipovaný soubor s alfa verzí a případnými dalšími soubory a ty pak nahrajete do hodinek pomocí počítače. Odkaz na patřičné soubory je vždy na stránce s upoutávkou (Announcements). Samotná instalace je shodná s tou, co jsem popsal ve starším článku.

Reportování chyb je pak stejné jako v případě beta verzí. Výhodou alfa verzí firmwaru je přístupnost opravdu pro každého, není nutné být členem beta programu a registrovat svoje zařízení.Tagy: