Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

4.12.2023
Výrazně inovovaná funkce, které sleduje energii vašeho těla v průběhu dne. Díky faktorům tak víte, co má na Body Battery vliv, o kolik bodů šla energie nahoru či dolů, a to včetně slovního hodnocení. Nově i pro Fénixy, Epixy a Forerunnery
Body Battery v novém

Garmin zásadním způsobem vylepšil sledování vaší denní energie. Už to není jen číslo, ale také faktory, které jej ovlivňují


Nový Spánkový poradce není jedinou novou metrikou, s níž přišly hodinky Venu 3. Podobným stylem byla upravena také Body Battery, tedy stav dobití vašeho těla energií, jak to prezentuje Garmin. Do plusu jdete zpravidla přes noc ve spánku, do minusu pak při aktivitách či náročnější práci, ať už fyzické, nebo psychické. 

Zásadní vliv na růst nebo pokles Body Battery má hladina stresu. Pokud máte v noci vysoký stres, hodnota Body Battery se příliš nezvýší. Přes den má pak vysoký stres vliv na rychlejší pokles energie. Naopak nízký stres dobíjí energii v noci rychleji a přes den zpomaluje jeií vybíjení. 

Nepřehlédněte: Body Battery: Jaký je stav nabití vašeho těla energií?

Aby metrika Body Battery fungovala správně, je nutno mít hodinky neustále na ruce. Když je sundáte, BB se jen odhaduje a bude méně reflektovat skutečnost. Pokud nosíte dvoje hodinky jako já, můžete mít na obou trochu rozdílné hodnoty, stav Body Battery se totiž nesychronizuje přes Physio TrueUp.

Tip: Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi

Kromě Venu 3 mají upravenou verzi Body Battery také hodinky Vívoactive 5, které sdílejí s Venu 3 řadu funkcí, ale rovněž Fénixy 7 a Epixy + odvozené modely (Tactix 7, Quatix 7...), a také Forerunnery 255/265 a 955/965. FInální verze firmwarů dorazily začátkem prosince. 

Nepřehlédněte: 

 

Faktory Body Battery

Zatímco dříve se v hodinkách či aplikaci Connect ukazoval jen aktuální stav Body Battery, maximální denní hodnota (zpravidla ráno) a graf s průběhem vč. zobrazení grafu stresu, nyní přibyly i faktory, které stav BB ovlivňují. Je to stejné jako u Připavenosti k tréninku nebo Stavu tréninku - vidíte, co má na finální číslo nebo hodnocení vliv. 

Kombinované metriky:

Nově se tak v doplňku Body Battery kromě grafu BB s průběhem stresu ukazuje také graf, kde jsou na vyznačeny jednotlivé faktory mající na stav energie vliv. Tyto faktory mají podobu barevného podkreslení v časovém intervalu, kterého se daný faktor týká. Navíc se liší i barvou. Třeba zdřímnutí je modré, aktivita zelená. 

Na první obrazovce vidíte průběh Body Battery, stresu a barev faktorů za celý den (Fénix, Epix, Forerunner 255/955) či za posledních 12 hodin (Forerunner 265/965, Venu 3, VA5). V horní části je pak aktuální hodnota Body Battery plus celkový zisk a ztráta daného dne. 

Na druhé obrazovce vidíte v podstatě totéž, ale za poslední čtyři hodiny s tím, že už tu nejsou zisky a ztráty energie, ale aktuální hodnota BB a stresu. Grafy si můžete dotykem nebo tlačítky posouvat. Tuto druhou obrazovku nemají hodinky FR 255 - pravděpodobně z důvodu, že nejsou vybavené dotykovým ovládáním.

A konečně na třetí obrazovce vidíte faktory Body Battery v textovém přehledu s tím, jaký vliv na BB měly, ať už do plusu, nebo do minusu (anebo bez vlivu). Konkrétně jde o:

  • spánek 
  • zdřímnutí 
  • odpočinek 
  • aktivity 

U každého faktoru je zobrazeno také časové rozmezí (jak dlouho trval spánek, aktivita apod.). Když pak na některý z těchto faktorů klepnete, zobrazí se detaily vč. případného slovního popisu/hodnocení. Příklad jednoho dne:

  • Režim spánku - 22:12-5:44 /+44
  • Zdřímnutí - 7:50-8:52 /+1 (měl jsem masáž)
  • Plavání v bazénu - 14:39-15:23 /-4
  • Odpočinek - 15:34-15:14 /+1 (nízký stres, minimální pohyb)
  • Chůze - 19:50-20:13 /-1 (krátká procházka) 

U aktivity pak uvidíte text podobný tomuto: „Taková aktivita je pro vás dobrá, i když může ovlivnit stav vaší Body Battery.“ U zdřímnutí pak něco jako: „Krátké zdřímnutí vám pomohlo zvýšit hladinu energie. Výborně!“ A u odpočinku pak: „Chvíle odpočinku doplnila energii do vaší Body Battery.“ 

 

Denní souhrn

Nově se na podporovaných hodinkách zobrazuje tzv. Denní shrnutí, což je něco jako Ranní report - místo toho, aby vám ráno hodinky řekly, jaký budete mít den, vám sdělí, jaky jste měli den. Tento souhrn se ukazuje dvě hodiny před plánovaným splánkem - pokud máte toto zobrazení zapnuto. Na Forerunnerech, Epixech a Fénixech jej najdete v menu Zdraví a wellnes.

Příklad textu z Fénix 7X Pro: „Dnes se vám pdoařilo vyvážit stres s odpočinkem, přestože jste měli náročný trénink. Výborně! Kvalitní noční spánek představuje nejlepší způsob, jak zregenerovat a dobít baterky.“ V ten samý den mi pak hodinky FR 965 napsaly toto: „Dnes jste měli hodně pohybu. Zkuste si proto před usnutím najít čas na odpočinek. Kvalitní noční spánek představuje nejlepší způsob, jak dobít baterky a obnovit síly po tréninku.“

Pokud toto shrnutí minete, není problém si jej zobrazit. Stačí jít do doplňku Body Battery, stisknout pravé tlačítko pro vstup do menu a vybrat položku Zobrazit náhled.

Také v deníku Connect 

Všechno tohle uvidíte také v deníku Connect. Na stránce s Body Battery máte jednak aktuání hodnotu, jednak celkovou plusovou a minusovou energii. Následuje klasický graf s průběhem Body Battery kombinovaný se stresem. Pokud jste nějakou část dne neměli hodinky na ruce, bude průběh BB jen odhadován, což se projeví přerušovanou čárou.

A pak už následují faktory daného dne s tím, že opět uvidíte plusové a minusové body. Místo odpočinku je zde uvedeno nízký stres, ale znamená to totéž. A samozřejmě u každého faktoru se zobrazí podrobnosti na samostatném obrazovce. Pokud jde faktorem aktivita, můžete si ji rovnou zobrazit. 


Diskuse k článku (17)