Nové funkce pro Epix a Fénix 7: Detekce zdřímnutí, přepracované Body Battery či fáze Měsíce

25.11.2023
Dlouho očekávaný update firmwaru pro Epix a Fénix 7 (a odvozené modely) už je konečně česky. Těšit se můžete na doplněk zdřímnutí, vylepšené Body Battery, doplněk s fázemi Měsíce, denní souhrn či obrázky v notifikacích (fw 15.74)
Faktory Body Battery

Hlavním vylepšením nového firmwaru pro Fénixy 7 a Epixy jsou faktory Body Battery, díky nimž přesně víte, co mělo vliv na dobíjení či vybíjení během dne


Firmware 15.74 se ze čtvrté bety rovnou přerodil do finálky, takže už si nových funkcí mohou užívat všichni. V podstatě ty samé novinky a funkce dostaly i Forerunnery, jen s tím rozdílem, že nemají doplněk pro měsíční fáze. A některé drobnosti jako doplněk zdřímnutí se objevily také ve Venu 3 a Vívoactive 5.

Nepřehlédněte: Novinky pro řadu Forerunner: Doplněk zdřímnutí, vylepšené Body Battery, inlajny či obrázky v notifikacích


Dáte si šlofíka?

Pro mě nejzásadnější novinkou je doplněk Zdřímnutí a s tím i související detekce šlofíka. Není tu ale (zatím) Spánkový poradce jako na hodinkách Venu 3 nebo Vívoactive 5, kde je zdřímnutí jeho součástí.

Šlofík je detekován automaticky, případně jej můžete spustit sami manuálně přímo z menu doplňku, stejně jako nastavit případný budíček, abyste nespali moc dlouho. Zajímavé je, že automatická detekce nefunguje příliš spolehlivě - můžete sice spát, ale když budete mít vysokou úroveň stresu (třeba po aktivitě), šlofík detekován zpravidla nebude. 

Čtete dále: Spánkový poradce: Na základě sledování řady faktorů určí, jak dlouho byste měli spát. Rozpozná i zdřímnutí

Raději bych ale byl, kdyby tento doplněk byl součástí přímo doplňku Spánku, je zbytečné jej takto oddělovat. Zbytečně to zapleveluje výpis doplňků. 

Nové Body Battery

Zásadně přepracovaný je doplněk/funkce Body Battery, která nyní sleduje i faktory, které jej ovlivňují - spánek, odpočinek, zdřímnutí či aktivity. Vždy uvidíte, kolik bodů každý faktor přidal nebo ubral. Během dne se jednotlivé faktory postupně přidávají - den začíná spánkem, pak se přidají aktivity, doba případného odpočinku nebo zdřímnutí. Pozor ale, aktivity z jiných zařízení, např. Edge, se zde nepromítnou. 

Tip: Spánek: Jak hodinky a náramky Garminu měří jeho kvalitu a délku. Novinky a kompletní přehled

První obrazovka stejně jako dříve ukazuje celý den průběhu BB od půlnoci, nově je tu ale rovnou skóre stresu ve sloupcovém grafu. Druhá obrazovka ukazuje poslední čtyři hodiny vč. stresu jako dříve, ale novinkou je možnost posouvat graf pomocí tlačítek (dříve jen dotyk, pokud se nepletu). 

 

 

V obou grafech je pak nově barevnou plochou vyznačena doba trvání faktorů ovlivňujících BB - aktivit, spánku či zdřímnutí. Na Epixech s AMOLED je toto barevné podkreslení méně výrazné, na Fénixech výraznější. U Venu 3 a Vívoactive 5 zde místo ploch v grafu byly ikony, což mi přišlo přehlednější, to se ale s novým updatem změnilo a všechny hodinky již mají v grafu BB barevné plochy reprezentující faktory. 

Nepřehlédněte: Přepracované Body Battery s faktory ovlivňující energii. Spánek, aktivity, zdřímnutí, odpočinek

A jaký je rozdíl mezi odpočinkem a zdřímnutím? Odpočinek znamená dlouhodobě nízkou míru stresu, někde v hodnotách pod 20, nevadí minimální pohyb - třeba když sedíte u počítače a pracujete. Šlofík je pak detekován tehdy, když je míra pohybu nulová, a současně máte nízký stres. 

Měsíční fáze a ztráta telefonu

Z dalších novinek mě zaujal doplněk s měsíční fází, kde stejně jako u doplňku východu a západu slunce si můžete listovat jednotlivými dny. Vidíte rovněž, kdy Měsíc vychází a kdy zapadá. Nic víc zatím doplněk neumí a je otázkou, jestli nějaká funkčnost ještě do budoucna doplněna bude. 

Přibyla také aktivita pro inlajn bruslení. I v českém překladu jde (zatím) o Inline Skating, zatímco klasické bruslení je ve Fénixech/Epixech jako Bruslení. Na Forerunnerech se přitom stejná aktivita jmenuje Jízda na inline kolečkových bruslích. Funguje stejně jako klasické bruslení na ledě, je tedy indoor i outdoor. Nastavení se nijak neliší od standardu, nejsou zde žádné funkce navíc - jen měření rychlosti či tepovky.  

Tip: Bruslení: Nová aktivita potěší, ale zatím jen na ledě. Rozdíly mezi Fénixy/Epixy a Forerunnery

Hodně mě zaujala možnost nastavení detekce ztráty telefonu při aktivitě. Ve chvíli, kdy hodinky ztratí na delší dobu Bluetooth spojení, bude to znamenat, že jste telefon někde vytratili. Hodinky vám to nejenom oznámí, ale také vám jej pomohou najít. Tuto funkci najdete v menu Oznámení a upozornění - Upozornění systému.

Poznámka: Zatímco ještě ve verzi 15.69 tu funkce ještě byla, v 15.74 zmizela. Možná Garmin narazil na zásadní problémy, kvůli kterým ji dočasně odstranil. Počítám, že se objeví v další iteraci firmwaru. 

Mně samotnému se to již stalo na trailu, kde mi na skocích vyletěl mobil ze zadní kapsy. Naštěstí jsem ho našel cca půl kilometru zpět vedle trati. Ale všiml jsem si toho jen díky tomu, že jsem chtěl udělat fotku, jinak bych telefon hledal podstatně později. Tato funkce by se mi hodila také na Edge 1040, protože na kole vozím primárně cyklonavigaci. 

Čtěte dále: Hodinky ohlásí telefon ztracený při aktivitě. Ukážou jej na mapě a dokážou vás k němu navigovat

Další drobnosti a zajímavosti

Majitele telefonů s Androidem by mohla potěšit možnost zobrazit obrázky v notifikacích, což usnadní komunikaci. Nebudete se muset dívat na mobil ve chvíli, kdy vám někdo pošle fotku. Zejména na Epixech to může být fajn, zatímco na Fénixech s pár barvami asi nic moc. Sám to ale nevyzkouším, neboť mám iPhone.

Zajímavá je pak změna systémového fontu na větší (jako u Venu 3), nciméně já bych spíše na Fénix 7X ocenil možnost změnit font na menší, aby se vešlo na velkou obrazovku více textu. Tato volba se ale hodí na modelech s AMOLED, které mají font menší než Fénixy (díky většímu rozlišení) a na 42mm a 47mm Epixech už je docela maličký. 

 

 

V menu Zdraví a wellness jsou pak další novinky týkající se odpočinku či denního přehledu. 

 • Denní přehled - Zapnuto/Vypnuto
 • Alarmy stresu - Vypnuto/Během události/Po výkonu
 • Alarmy odpočinku - Zapnuto/Vypnuto

První položka je podobná jako na Venu 3 či Vívoactive 5, kdy se na konci dne, zhruba dvě hodiny před plánovaným časem spánku, ukáže Denní souhrn - textové hodnocení vašich aktivit či odpočinku. Příklad textu: „Den tréninku. Dnešní intenzivní trénink v kombinaci s chvílemi odpočinku je prospěšný pro vaše duševní o fyzické zdraví. teď si dopřejte odpočinek a zaměřte se na to, abyste se dobře vyspali.“

Funkce Alarmy odpočinku pak při zapnutí sleduje, jak moc během dne odpočíváte. Ve chvíli, kdy máte nízkou hladinu stresu a současně málo pohybu, jednak se přidá faktor odpočinku do Body Battery, jednak hodinky ukážou zprávu, že odpočinek měl pozitivní vliv na vaši energii. Tuto funkci mají i hodinky Venu 3 či Vívoactive 5.

Poznámka: Od bety 15.68 se mi zasekává listování doplňky ve chvíli, kdy se zobrazí doplněk Hydratace. Když ho vypnu, rázem je listování rychlé. Na FR 965 s tím problém nemám.


Přehled novinek ve firmwaru 15.74:

 • Přidána možnost detekce zdřímnutí, včetně nového doplňku Zdřímnutí (Nap) a aktualizovaného doplňku Spánek.
 • Vylepšený doplněk Body Battery o sledování faktorů.
 • Přidány zvukové výzvy pro body kurzu (hlasová navigace).
 • Přidána možnost zobrazovat obrázky v rámci notifikací (pouze systém Android).
 • Přidána detekce ztráty telefonu během aktivity (nastavení systémových upozorněních) - dočasně odstraněno
 • Přidán režim velkého písma, který je přístupný v nabídce Systém - Displej.
 • Přidána podpora zvukových poznámek k tréninku.
 • Přidána aktivita Inline bruslení.
 • Přidán doplněk Fáze měsíce.
 • Přidáno nastavení rozdělení výjezdů a sjezdů pro aktivitu Lyžování.
 • Přidána podpora systému NAVIC GPS.
 • Přidáno vyskakovací okno s potvrzením při ukládání aktivity dotykem.
 • Přidána možnost zapnout funkci Red Shift, když je zapnuta funkce Nerušit.
 • Rozšířena funkce Red Shift i na oranžovou a zelenou barvu (pouze modely AMOLED).

Kompletní přehled vč. oprav chyb najdete na webu Garminu.


Diskuse k článku (39)