Recenze hodinek Fénix 7S Pro Sapphire Solar: Maličké, ale nabité funkcemi

13.7.2022
Už dávno Garmin pochopil, že ne každý chce mít na ruce obří hodinky jako Fénix 7X. A nejde jen o ženy, ale i o muže, kteří prostě velké hodinky nepotřebují. Eskové Fénixy míří přesně na ně
Fénix 7S

Nejmenší zástupce celé řady 


Už od řady páté řady nabízí Garmin tři velikosti Fénixů. Nejmenší „S“ s velikostí lunety 42 mm, střední bez písmene navíc 47 mm a největší „X“ s lunetou 51 mm. Zatímco v řadě Fénix 5 Plus měly ještě všechny modely stejně velký displej o úhlopříčce 1,2“ a rozlišení 240 pixelů, v řadách Fénix 6 a Fénix 7 má každý model displej jiný – nejmenší 1,2“, střední 1,3“ s 260 px a největší 1,4“ s 280 px. A protože větší znamená v případě hodinek lepší, není divu, že model „X“ patří k těm nejprodávanějším.

Přiznejme si ale, že tato velikost není pro každého. Sám mám zápěstí spíše průměrné a model F6X na něm vypadá fakt velký. Ideálně mi sedí velikost prostřední, což jsem si zkusil na modelu Epix a Fénix 7 Pro Solar. Dlouho jsem si ale říkal, jak by mi seděla velikost nejmenší – i za cenu menšího displeje. Motivace byla jasná – na kole bych po delší době zase začal jezdit s cyklonavigací Edge (těším se na Edge 1040 Solar) a hodinky bych měl primárně pro sledování metrik a nových funkcí. Pak by mi malý displej nemusel vadit.

A protože jsem základní provedení Fénix 7 bez safíru už testoval, objednal jsem Fénix 7S Pro Sapphire Solar, abych si aspoň vyzkoušel, jaké to je mít safírové sklo na hodinkách s MIP transreflexním displejem. Safír mám ještě na hodinkách na Epixech, ale ten má displej typu AMOLED. V interiéru dokáže odlesky safíru krásně přebít, venku je to samozřejmě výrazně horší. Tam se safír leskne jako psí kulky a AMOLED tomu moc nepomáhá, spíš naopak.

Stejně jako střední model F7 se i F7S prodává celkem ve třech edicích. Nejdražší je právě ta safírová, která má navíc titanové tělo, 32 GB paměti pro hudbu a mapy a podporuje duální GPS. Střední model má ocelové tělo, solární nabíjení, ale sklo Gorilla Glass DX, jen 16 GB paměti a nepodporuje dualband. A konečně nejlevnější model nemá solární nabíjení, jinak je shodný s tím prostředním. Základ je za 16 990 Kč, střední za 19 490 Kč a safír za 21 990 Kč. Obchody ale běžně všechny modely prodávají s celkem výraznými slevami, například safír koupíte už za 18 tisíc, základní model za 13 a půl. 


Tento článek není klasickou obsáhlou recenzí hodinek, kde bych se věnoval podrobně všem funkcím. Všechno o nové řadě Fénix jsem popsal v nedávných článcích hodinek Fénix 7 a Epix, které mají dohromady skoro sto tisíc znaků, částečně také v recenzích hodinek Forerunner 255 a Forerunner 955. Tento text je spíše takovým souhrnem dojmů a přehledem toho, co jsem už o nových modelech a jejich funkcích na webu napsal. 

Recenze aktuálních modelů hodinek


Nejlehčí Fénixy

Oproti F7 a F7X je i základní ocelové provedení dostatečně lehké, abyste nutně potřebovali lehčí safírový model – jeho titanové tělo váží 42 gramů, ocelové pak 47 gramů. To je stejně jako titanové Epixy. Včetně řemínku je to pak 58 g, resp. 63 gramů. F7 jsou výrazně těžší, titanový model s řemínkem váží 73 gramů a Fénix 7X pak výrazných 89 gramů. Zkrátka safírové Fénix 7S váží jen o něco více než Forerunner 955 a na ruce jsou velmi příjemné – „neplandají“ tolik jako moje Fénix 6X Pro Solar. 

Řemínek je standardu QuickFit o šířce 20 mm a je určen pro zápěstí do obvodu 182 mm. Nutno říct, že když jsem si je dával poprvé na ruku, měl jsem strach, že je nezapnu. Ale stále je tu rezerva, i když jsem zvyklý na to, že řemínek přesahuje výrazně více. (Zajímavé mimochodem je, že na Fénix 7 a Fénix 7X je řemínek stejně dlouhý, zatímco na F7S o dost kratší.) Také na originálním držáku hodinek na řídítkách je to velmi těsné a úchytka na řemínku zapadla do předposlední dírky. 

Displej: Dříve standard, dnes malý

Zatímco luneta je velmi malá, jen 42 mm, tloušťka hodinek činí 14,1 mm, což je v podstatě stejně jako Fénix 7X (14,9 mm). Opticky jsou tedy hodinky docela „tlusté“ na to, jak jsou malé – naopak F7X působí spíše tence, protože jejich luneta je skoro o centimetr širší. (Ideální rozměry má pro mě v tomto ohledu Forerunner 255, který má tloušťku jen 12,8 mm a to při šířce lunety 45,6 mm.) Luneta F7S je vzhledem k velikosti displeje hodně úzká, aby zbyl prostor, kam nacpat proužek se solárními články – není tu tolik místa nazbyt jako u F7X nebo F7, případně Forerunner 955. 

Oproti Epixům je displej zapuštěný, tzn. hlouběji pod krycím sklem, zatímco na Epixech mám pocit, že se ho v podstatě dotýkám (je těsně pod krycím sklem). S tenkou lunetou to vypadá zvláštně, chvíli jsem si na to zvykal. Displej je dotykový, stejně jako u všech modelů F7 či Epix. Rovnou ale říkám, že dotyk mám globálně vypnutý a zapnul jsem ho jen párkrát z důvodu textů nějakých funkcí, například mapy. Jinak ho nepoužívám, maximálně pro zadávání PIN pro platby přes Garmin Pay. 

Stejně jako větší F7 zobrazí i F7S až šest datových polí, takže menší displej mě nijak zvlášť neomezuje. Jasně, pokud mám na řídítkách hned vedle F6X, je rozdíl výrazný (o 36 % větší plocha), navíc F6X a F7X zobrazí až osm datových polí, ale i šestice polí se dá zvládnout. Také mapa na takto malém displeji je celkem použitelná, ostatně s mapou této velikosti jsem strávil před léty několik měsíců na modelu Fénix 5X. Čili, velikost displeje problém není. Tím je něco jiného…

Safírové odlesky

Správně, je to safírové sklo. To má silné odlesky za jakýchkoliv okolností a připomíná zrcadlo. V interiéru se lesknou okna, bílá strop, můj obličej, prostě všechno. To výrazně snižuje kontrast i sytost barev. Epix i se safírem je na tom lépe, protože uvnitř dokáže displej odlesky částečně přerazit svým jasem. Venku se pak na displeji leskne obloha, mraky, stromy, budovy, zkrátka všechno. Někdy na displeji není vidět vůbec nic. V podstatě jediným okamžikem, kdy je displej vidět dobře, je za plného slunce – tehdy má transreflexní displej dostatek jasu, aby odlesky přerazil. 

Když jdete nebo běžíte, ještě se to dá – pohybem ruky natočíte hodinky tak, aby odlesky byly co nejmenší. Ale když jsou hodinky při jízdě na kole na řídítkách, kde je úhel dán, mám smůlu. Prostě displej se leskne většinu času, snad jen v hustém v lese, kde neprosvítá obloha, je to lepší. Ale tam zase je displej jako takový tmavý, protože nemá dost světla, aby na něj bylo dobře vidět. Zkrátka odlesky jsou mor a je to důvod, proč safír fakt nemám rád. Jenže když chcete titanové provedení, nemáte volbu. 

Nepřehlédněte:

Co je malé, to je milé. Nebo ne?

Malé rozměry jsou na jednu stranu fajn, na stranu druhou přináší několik omezení. To první je nižší výdrž – menší velikost rovná se nižší kapacita baterie. V režimu hodinek vydrží F7S 11 dní, v režimu GPS pak 37 hodin. Větší Fénix 7 zvládne 18 dní a až 57 hodin s GPS. Trošku pomůže solární dobíjení, ale to má samozřejmě svoje limity. Jednak je nutno mít slunečné počasí, což se dá zvládnout během druhé poloviny jara, v létě a na začátku podzimu, jednak plocha malého displeje je poněkud omezená. 

Pokud na hodinky bude slunce svítit tři hodiny denně s intenzitou alespoň 50 kLux, pak se výdrž zvýší z 11 dnů na 14. V létě, kdy slunce svítí dlouho a je přes poledne v nadhlavníku, je intenzita obvykle ještě vyšší – mě se podařilo pochytat až 250 kLux. Ale to musí být opravdu ideální podmínky. V režimu GPS se pak výdrž může zvýšit až na 46 hodin – na hodinky ale musí svítit slunce s intenzitou 50 kLux po celou dobu aktivity. Což se podaří zařídit málokdy. 

Druhým omezením je velikost displeje – na menším displeji je všechno menší. Jednak je oproti Fénix 7 a Fénix 7X zobrazen o kousek menší oblast mapy při stejném měřítku, jednak jsou všechna data (texty, grafika) menší. Na druhou stranu dříve byl displej této velikosti standard, takže pokud bych neměl předtím na ruce hodinky s většími displeji, tak bych toto ani nevnímal.

A konečně malé hodinky se hůře ovládají tlačítky – čím máte větší ruku, tím hůře se budou hodinky ovládat. Prostě pro někoho už jsou moc maličké. Ale to nebude problém cílové skupiny – ta má menší zápěstí, a tudíž i menší ruku. Mně se nejlépe ovládají hodinky se střední lunetou okolo 45-47 mm – což jsou všechny ostatní, co jsem letos testoval – Epix, F7, FR 955 apod. 

Nové menu, nová grafika

Hodinky lze kompletně nastavit přes mobilní aplikaci Connect, což je rozdíl oproti šesté generaci. Je to celkem praktické, ale upřímně, já všechna nastavení dělám postaru, přímo z hodinek. Stejně jako nepoužívám dotyk – zvyk je železná košile. Také nový styl menu, který se sedmou generací přišel, mi moc nesedí, na Fénix 6 se mi líbil více, už jen proto, že dříve bylo menu černým písmem na bílém pozadí. Mně ta inverze zkrátka moc nesedí. Hezké je to Epixech, které mají super kontrast, ale na Fénix 7 je černá spíše šedá a není to ono.

Černé pozadí mají i texty notifikací, což je rozdíl oproti řadě Forerunner nebo šesté řadě Fénixů. A upřímně, na bílém pozadí se mi texty čtou lépe. Ještěže data při aktivitě jsou standardně černým textem na bílé – displej je jednak lépe čitelný a jednak lépe bojuje s odlesky. Když jsou bílé texty na černé, jsou odlesky výraznější. Ale není problém to změnit, můžete si klidně dát bílé texty na černé pozadí. 

 

Sport a fitness

O funkcích řady Fénix 7 jsem podrobně psal v recenzi Fénix 7 Pro Solar a Epix Pro Sapphire. Hodinky aktuálně umí skoro všechno, nedávno dostaly nové funkce po vzoru Forerunner 255 a Forerunner 955 – Připravenost k tréninku, nový Stav tréninku, závodní kalendář či noční Stav VST. Je asi celkem zbytečné se o nich rozepisovat, vše najdete v dřívějších příspěvcích:

Všechny mapy světa

Oproti Fénix 6 mají sedmičky jinou správu map. Ty si můžete v aplikaci Express nebo přímo v hodinkách libovolně nahrávat i mazat. U Fénix 6 je nutno si vystačit s tím, co do paměti uložil výrobce – a tyto mapy jen aktualizovat. Případně si nahrát mapy třetích stran nebo mapy Garminu dokoupit. Fénix 7 podporuje topo mapy celého světa, takže není problém vyrazit do Asie nebo Ameriky. 

Potíž nastane tehdy, když si koupíte základní model nebo základní model se solárním nabíjením. Ten má totiž jen 16 GB paměti, kam se taktak vejde mapa Evropy a česká mapa Topo Czech, která je součástí balení. Až safírová verze má 32 GB paměti, která je dostatečná pro mapy více oblastí. Trošku toto rozdělení nechápu, když už i levnější Forerunner 955 má 32 GB paměti.

Tip: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači 

Přesnější GPS 

Se safírovou verzí získáte také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“. 

Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy a hodinky si vyberou ty, které mají v daném místě nejlepší signál. Samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše.

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Novinkou, která se objevila v první alfa verzi systému, je automatický výběr satelitního signálu. Jmenuje se SatIQ a na základě síly signálů jednotlivých systémů provádí jejich automatický výběr. Když je signál dobrý, přepnou se hodinky na jen na GPS, když je slabý, zapnou se všechny systémy a případně i multiband. To může výrazně ušetřit baterii a naopak, v případě, že je signál slabý, na úkor baterie zpřesnit příjem signálu.

Tip: Nové funkce pro Fénix 7 a Epix: Připravenost k tréninku, VST, běžecký výkon či závodní kalendář

Pět šest dnů

Jak jsem už napsal výše, Fénix 7S má nejkratší výdrž z celé řady Fénix. Stále ale je to více než u předchozí generace Fénix 6S, která vydržela 9 dní, resp. 25 hodin s GPS. Při aktivitě o délce 3,5 hodiny ubylo 9 % baterie (GPS bez dalších systémů), což aproximací vychází na 39 hodin – a to odpovídá údajům výrobce. Když je ale aktivní navigace, vychází spotřeba se zobrazenou mapou na 7 % za hodinu, tedy necelých 15 hodin. Se zhruba dvěma až třemi hodinami aktivit denně jsem dobíjel jednou za pět dnů. 

Výdrž Fénix 7S

  • v režimu hodinek: 11/14 dní 
  • v režimu hodinek s úsporou baterie: 38/87 dnů
  • GPS: 37/46 hodin
  • všechny systémy: 26/30 hodin
  • všechny systémy s hudbou: 7 hodin
  • UltraTrac: 90/162 hodin
  • expediční režim: 26/43 dní

V závorce jsou údaje se solárním nabíjením – alespoň 150 kLux denně v pohotovostním režimu a 50 kLux za hodinu během GPS aktivity. Pokud svítí slunce a vaše aktivita se nenachází v lese, pak je těch 50 kLux reálných – je třeba zařídit, aby byly hodinky ideálně natočeny ke slunci. To se hůře dělá při běhu nebo chůzi, ale třeba na řídítkách kola je to celkem v pohodě. Mně se během dne podařilo za počasí „nachytat“ i 200+ kLux. 

Tip: Fénix 7 a solární nabíjení: Vyšší efektivita + nový doplněk intenzity světla

Hodinky podporují kompletní šetřící režimy, které byly představeny už v šesté generaci. Je tu kompletně nastavitelný úsporný režim, kde lze vypínat komunikaci s mobilem a další funkce, stejně jako upravovat jas displeje. Nově je tu režim spánku, který umí nastavit hodinky v době, kdy spíte. Dříve bylo možno pro dobu spánku jen aktivovat úsporný režim, teď je tu program na každý den zvlášť. 

Oproti Forerunnerům je možno každé aktivitě nastavit jiný režim napájení – v rámci něj si nastavíte typ příjmu satelitního signálu, připojení nebo naopak odpojení mobilního telefonu, hudby apod. Jiný režim s odlišným nastavením GPS tak můžete mít pro běh, odlišný pro chůzi apod. 

Nepřehlédněte: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X 

Mají svoje výhody

Z nabízených modelů Fénix 7 mi velikostně vyhovuje nejvíce střední – je to takový kompromis mezi velikostí displeje a velikostí. Fénix 7X je už celkem velký na moje zápěstí a navíc těžký, Fénix 7S už zase docela maličký. Výhodou je ale nízká hmotnost. Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že eskový model je určen spíše pro menší zápěstí a zejména ženám bude vyhovovat více než obří ixka. Faktem ale je, že po několika dnech jsem si na menší hodinky zvykl a neměl bych problém je používat dlouhodobě. 

Displej o velikosti 1,2“ není až tak limitující, jak jsem čekal. Poslední dva roky jsem používal hodinky s displejem o velikost 1,4“ nebo 1,3“, výjimkou byl model Forerunner 55, který má dokonce jen 1,08“ – a to je už je fakt hodně omezující. Na 1,2“ displeji se ještě celkem dobře zobrazuje mapa, datových polí umí F7S také šest, stejně jako F7, jen zkrácený výpis doplňků je nahuštěnější. Čili ano, zvládl bych hodinky této velikosti jako hlavní.

Faktem ale je, že ve chvíli, kdy si dám na řídítka Fénix 6X Pro Solar, tak si doslova chrochtám. Osm datových polí, velká mapa, super čitelnost. Hodinky jsou navíc o kousek lehčí než F7X a mají čitelnější displej bez odlesků. Těmi safírový model F7S (a celá řada F7) trpí nadmíru a jsem z toho upřímně poněkud nešťastný. Je to v podstatě největší bolest těchto hodinek – a samozřejmě všech modelů Fénix 7. 

Zkrátka Fénix 7S jsou povedené hodinky s dlouho výdrží vzhledem ke své velikosti, maximem funkcí (a další se chystají), a pokud máte menší ruce, budou lepší volbou než větší modely. Osobně bych ale zvážil i Forerunner 955, který sice designově není tak povedený, ale v lehčím provedení nabízí tytéž funkce, je levnější a má větší displej. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 42×42×14,1 mm 
  • Hmotnost: 58 g včetně řemínku, 42 g tělo hodinek (safírové provedení) 
  • Šířka řemínku: 20 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,2“ (30,40 mm)
  • Rozlišení displeje: 240 pixelů 
  • Výdrž: až 11/24 dnů s měřením tepu, až 37/46 hodin s GPS a 7 hodin s GPS/Glonass/Galileo a aktivní hudbou
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, teploměr, GPS (duální pro safírovou verzi), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 10 ATM (max 100 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu: 16 GB základní model, 32 GB safírový model
  • Cena: 16 990 Kč základní model, solární 19 490 Kč, safírový 21 990 Kč

Plusy

  • Nejlehčí z řady Fénix 7
  • Plná nálož funkcí 
  • Ideální pro ženy

Minusy

  • Výrazné odlesky safírové verze
  • Základní model bez safíru má funkční omezení

Diskuse k článku (0)
Tagy: