Zaměření zátěže: Hodnotí, zda je váš trénink produktivní a jestli se nachází v optimálních oblastech

26.2.2024
Tato fitness metrika vám nejen ukáže, v jaké oblasti se nachází vaše tréninková zátěž, ale také ji patřičně slovně zhodnotí a nabídne tréninková doporučení
Vysoká zátěž

Když je zátěž v jednotlivých oblastech příliš vysoká, dají to hodinky jasně najevo 


Součástí Stavu tréninku je kromě Tréninkové zátěže a Tréninkového efektu také Zaměření zátěže (za poslední 4 týdny). Zatímco zátěž ukazuje týdenní součty denních zátěží z jednotlivých aktivit a efekt tréninku vliv aktivity na aerobní a anaerobní kondici, Zaměření zátěže říká, zda se při tréninku pohybujete spíše v oblasti nízko aerobní, vysoce aerobní či anaerobní.

Tip: Stav tréninku 2.0: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů + kompletní synchronizace

V grafu doplňku, který je součástí Stavu tréninku, se zobrazí zátěž podle toho, v jaké kategorii se nachází - jsou zde tři zmíněné kategorie:

  • fialová - anaerobní
  • oranžová - vysoce aerobní 
  • modrá - nízko aerobní

Aby totiž výkon i fyzická kondice rostly, je třeba trénink rozvrhnout mezi tři kategorie tak, aby se pohybovaly v optimálním rozsahu. A to přesně tyto tři grafy ukazují - tam, kde je „bublina“, tam je váš optimální rozsah. Pokud je obláček prázdný, znamená to, že v dané kategorii nemáte dostatek zátěže. Mně zpravidla chybí vysoce aerobní, nicméně v době psaní tohoto článku se mi podařilo dostat i sem. 

Nepřehlédněte: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

Pokud se váš trénink s optimální zátěží nepotkává, má to samozřejmě vliv na celkový Stav tréninku. Můžete mít vysokou celkovou zátěž, ale když bude jednostranná, váš Stav tréninku nebude Produktivní, ale jen Udržování či dokonce Regenerace

Tip: Training Effect: Jaký vliv měla aktivita na vaši aerobní či anaerobní kondici? Jak se tréninkový efekt měří?

 

 

Důležitá jsou také tréninková hodnocení, slovní vyjádření komentují Zaměření zátěže. Já obvykle mívám „Málo vysoce aerobní zátěže", ale někdy se mi to přehoupne do hodnocení „Nad cíli“. Jednotlivá vyjádření vypadají takto:

  • Pod cíli: Vaše tréninková zátěž je ve všech kategoriích intenzity nižší než optimální. Pokuste se zvýšit délku či četnost tréninků.
  • Málo nízko aerobní zátěže: Zkuste přidat více aktivit z kategorie nízko aerobní zátěže kvůli regeneraci a vyvážení aktivit s vyšší intenzitou
  • Málo vysoce aerobní zátěže: Zkuste přidat více vysoce aerobních aktivit, abyste si časem zlepšili laktátový práh a hodnotu VO2 Max.
  • Málo anaerobní zátěže: Zkuste přidat ještě několik intenzivních anaerobních aktivit, abyste byli časem rychlejší a zlepšili svoji anaerobní kapacitu.
  • Vyvážená: Vaše tréninková zátěž je vyvážená a s pokračujícím tréninkem poskytuje vaší fyzické kondici všestranné výhody.
  • Nízko aerobní zaměření: Vaše tréninková zátěž sestává převážně z nízko aerobních aktivit. Poskytuje vám solidní základ a připravuje vás na další, intenzivnější tréninky.
  • Vysoce aerobní zaměření: Vaše tréninková zátěž sestává převážně z vysoce aerobních aktivit. Tyto aktivity pomáhají zlepšovat laktátový práh, hodnotu VO2 Max a vytrvalost.
  • Anaerobní zaměření: Vaše tréninková zátěž sestává převážně z intenzivních aktivit. To vede k rapidnímu zlepšování fyzické kondice, avšak bylo by vhodné tyto aktivity vyvážit nízko aerobními.
  • Nad cíli: Vaše tréninková zátěž je vyšší než optimální, a proto byste měli zvážit omezení délky a četnosti tréninků.

Pravým horním tlačítkem pak zobrazíte tréninková doporučení, například  „Začleněním rychlejších běhů nebo jízd si zvýšíte laktátový práh a VO2 Max.“ nebo „Vaše celková zátěž je vysoká. Zkuste si zkrátit délku a počet opakování tréninků.“


Diskuse k článku (3)
Tagy: