Zápisky bloggera (19): Ideální hodinky neexistují. Které se ideálu přibližuji a jak by vypadaly moje vysněné?

24.2.2024
Žádné aktuální hodinky Garminu mi nevyhovují zcela - v nabídce nejsou hodinky, na kterých bych nenašel žádnou vadu na kráse. Zkusil jsem si sestavit takové, které mi vyhovují bez kompromisů
Ideální hodinky?

Kdybych si měl poskládat ideální telefon, bude mít vlastnosti více aktuálních modelů současně 


Rukama mi prošly desítky hodinek Garminu. Některé mi vyhovovaly více, jiné méně. Dlouhodobě jsem používal modely Vívoactive HR, Forerunner 935, Fénix 6X, Epix a nyní to jsou Forerunner 965 a Fénix 7X Pro. Další byly jen na test, přičemž některé jsem měl na ruce fakt dlouho, například Fénixy 5X či Epixy Pro 51 mm.

Nositelnost a čitelnost: Zásadní parametry

U hodinek jsou pro mě naprosto zásadní dva parametry, a to je index nositelnosti a index čitelnosti. O obou se zmiňuji v samostatných článcích, v nichž jsem si vytvořil žebříčky, v nichž jsem aktuální hodinky podle těchto parametrů seřadil. Z kombinace obou indexů mi pak vychází jako nejlepší hodinky, co si aktuálně mohu pořídit, Forerunnery 955 bez solárního dobíjení.

Čtěte dále:

Jednak mají skvělou čitelnost displeje, a to díky krycímu sklu Gorilla Glass DX a absenci soláru, jednak mají standardní MIP displej, který je parádní při venkovních aktivitách (ale pokulhává uvnitř) a jednak mají slušnou nositelnost (jsou lehké) a ani výdrž není k zahození (42 hodin s GPS).

Indexy jsou ale jedna věc, ale osobní pocity jsou věc druhá - mně se více líbí model Forerunner 965, a to díky většímu displeji, tenčímu tělu, a hlavně displeji AMOLED, který je skvěle vidět za většiny okolností. Pokulhává jen tehdy, pokud mám hodinky na řídítkách kola při cyklistice. Hodinky také mají menší výdrž, která je dnes spíše podprůměrná. 

V tomto ohledu jsou lepší Epixy Pro 51 mm, které mají stejně velký displej, ale jsou prostě těžké a mohutné. Ostatně zajímavým modelům hodinek jsem se věnoval v dalším článku, kde jsou všechny tyto hodinky zmíněny, a to včetně několika dalších, které stojí za povšimnutí.

Čtěte dále: Nejzajímavější hodinky: Univerzální, s nejlepším poměrem ceny výkonu, s nejdelší výdrží či odolností

Jaké jsou moje ideální hodinky?

Čím víc hodinek ale používám nebo testuji, tím víc zjišťuji, co mi vyhovuje a co potřebuji. Ani jeden z nabízených modelů mi nevyhovuje ve všech ohledech. Asi nejvíce se mému ideálu přiblížily hodinky Fénix 6X Pro Solar, které měly skvěle čitelný displej díky minimu odlesků. V interiéru jsem často ani nepotřeboval podsvícení, což se o safírových FX7 Pro říct nedá. Přes svou velikost a tloušťku měly rovněž nepříliš vysokou hmotnost a na tehdejší dobu parádní výdrž. Jenže už jsou starší a chybí nové funkce. 

Tip: Labutí píseň pro Fénix 6X: Srovnání výdrže s Fénix 7X. Opravdu nastal čas pro upgrade na novou generaci? 

 

 

Faktem ale je, že velikost Fénix 6X či Fénix 7X, je už celkem výrazná, hlavně mi vadí tloušťka - a u F7X Pro, které aktuálně používám, také hmotnost - jsou o 7 gramů těžší než moje staré F6X. A to je na ruce dost poznat. Když jsem měl původní Epixy (47 mm), zjistil jsem, že toto je velikost, která mi vyhovuje nejvíce. A právě tak velké jsou Forerunnery 965, co mám aktuálně jako druhé hodinky, navíc jsou tenčí a lehčí než Epixy. 

Zkrátka na každých hodinkách se mi líbí něco:

  • Epix/Fénix 7 - design a ideální průměr 47 mm
  • Forerunner 965 - lehké a tenké tělo, velikost displeje 1,4" 
  • Forerunner 955 - perfektně čitelný displej nesolárního provedení  

Ideální by bylo, kdybych mohl zkombinovat vlastnosti všech těchto hodinek do jednoho modelu. Pak bych měl hodinky s designem, průměrem a výdrží Epix 47 mm/Fénix 7, displejem Fénix 7X (1,4", vylepšený transreflexní MIP), tenkým a lehkým tělem jako Forerunner 965, krycím sklem Gorilla Glass DX, navíc bez dotyku a solárního dobíjení. 

Nepřehlédněte:

Jako alternativu by tyto hodinky mohly mít displej AMOLED, který je naprosto skvělý v interiéru a za běžných světelných podmínek. Je ovšem energeticky náročnější a v menším těle by takové hodinky měly nižší výdrž. Každý z displejů má holt něco - obecně se mi líbí více AMOLED, ale nehodí se pro cykloaktivity, když jsou hodinky na řídítkách.

Tip: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Protože aktuální modely Garminu ne zcela splňují moje potřeby a přání, docela se těším na novou generaci Epix a Fénix. Byl bych rád, kdyby Garmin konečně přišel s nějakou pořádnou inovací a ne že jen vylepšuje to, s čím přišel v řadě Fénix 6 - a tedy tři modely s různě velkými displeji. Chtělo by to nový design, lépe využít prostor hodinek pro displej či zmenšit tloušťku.     

Čtěte dále: Nová generace hodinek Fénix 8 a Epix 3: Garmin s uvedením nijak nespěchá. Přijdou až v polovině roku


Diskuse k článku (8)