Recenze hodinek Forerunner 955: Aktivity, mapy a jejich ovládání, navigace, výdrž (3.)

28.6.2022
Stejně jako Fénix 7 umí Forerunner 955 změřit naprosto jakoukoliv aktivitu, k tomu přidává i komplexní podporu tréninků naskrz aktivitami. Zobrazí mapy a zvládá i kompletní navigaci. A vydrží déle než FR 945. Co víc si přát?
Zobrazení mapy

Zobrazení mapy na displeji o velikosti 1,3" už je celkem komfortní. Zde TopoCzech, mapa, bez které si už hodinky či navigaci nedokážu představit


V předchozí kapitole jsem se podrobněji věnoval fitness a sportovním funkcím hodinek, některé z nich dokonce získaly hodinky FR 955 dříve než Fénix 7 a Epix. Například noční sledování VST, ranní zpravodajství, připravenost k tréninku, vylepšený stav tréninku či závodní kalendář. 

Předchozí části recenze:


Vyrážíme do terénu

Vzhledem k tomu, že FR 955 jsou na stejné úrovni jako Fénix 7, nabízí obsáhlý seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já vyzkoušel klasiku – kardio, jízdu na kole uvnitř, jízdu na kole venku, chůzi, plavání a částečně i běh (ale ten jen okrajově, protože zdraví mi nedovolí běhat). 

Po vzoru Fénix 7 má i FR 955 datovou obrazovku Výdrž, umí měřit cyklistický výkon, a to s měřiči výkonu v pedálech. Nechybí samozřejmě měření dynamiky běhu (např. kadence, oscilace, délku kroku aj.), pokud máte hrudní pás, a novinkou je nativní měření běžeckého výkonu. To dříve probíhalo přes stažené datové pole z Connect IQ; nyní je tato metrika přímo přítomna v datech. OPět je ale nutno mít hrudní pás nebo jiný senzor. 

Některé aktivity mají pak specifické datové obrazovky, například sjezdové lyžování, protože je třeba měřit aktivitu trochu specificky – aby se do celkově ujeté vzdálenosti nepočítala lanovka či vlek. A kdyby vám nějaká aktivita nebo datové pole chybělo, můžete si je stáhnout pomocí Connect IQ.

Čtete dále:

Měřím, měříš, měříme

Po ukončení aktivity se jako obvykle zobrazí přehled, který je nyní daleko povedenější a názornější. Nemusíte už mačkat tlačítko Start pro podrobnosti, ty se automaticky ukážou listováním obrazovkami dolů. Data už nejsou jen textová, ale grafická – například se ukáže krásný graf tepu během aktivity. V podobném stylu se pak aktivity zobrazují také v přehledu historie v doplňcích. Drobnost, ale potěší.

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

A co všechno umí změřit hodinky během tréninku, případně jaké metriky ukáže po jeho dokončení? 

  • VO2Max (nově i pro cyklistiku)
  • Tréninkový efekt
  • Tréninková zátěž
  • Laktátový práh
  • FTP (pro jízdu na kole) - s měříčem výkonu
  • Dynamiku běhu
  • Výkon (pro běh i cyklistiku) - s hrudním pásem nebo jiným senzorem
  • Dobu regenerace
  • Frekvenci dýchání

Vše najdete popsáno v tomto článku. 

Pro změření některých výkonových a fitness ukazatelů je potřeba mít externí snímače. Ty umí FR 955 připojit všechny, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás HRM-Run2 a HRM-Pro, snímač rychlosti a kadence. Například pro watty na kole to jsou snímače výkonu v pedálech, pro watty pro běh hruďák HRM-Pro či Running Dynamics POD Foot (umisťuje se na boty). Z dalších to je například externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery Virb. 

Z interních senzorů je to pak samozřejmě optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje o pár desetin stupňů více než FR 255, ale to je v rámci tolerance. Vlastně žádné hodinky, které jsem testoval, se v teplotě nikdy zcela neshodly a někdy byly rozdíly i více než stupeň. Nejméně měřily hodinky Fénix 7, nejvíce Epix, F6X, FR 255 a FR 955 jsou tak někde mezi. 

Aby lépe trénovalo

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Pokud spustíte aktivitu Běh, zobrazí se vám před startem samotné aktivity doporučený trénink a současně i předpokládaný přínos pro tréninkovou zátěž, stejně jako slovní zdůvodnění, proč právě takový trénink. Doporučený trénink se zobrazují i v Ranním reportu a v kalendáři. Doporučený trénink bere v potaz vaši připravenost k tréninku, a tedy stres, spánek, VST - například když špatně spíte, je navrhnovaný trénink jen velmi lehký apod.

Správce map i v hodinkách 

U modelové řady Fénix 6 byly všechny hodinky verze Pro vybaveny 32 GB paměti, do kterých byly přednahrány mapy dle regionu, v nichž byly hodinky prodány. Plus jsem si doinstaloval TopoCzech V4 Pro. Tyto mapy můžete aktualizovat přes aplikaci Garmin Express na počítači. Při každém připojení dojde ke kontrole, zda je mapa aktuální. Nemáte ale možnost si dohrát třeba mapu Ameriky. 

Hodinky Forerunner 955, Epix a Fénix 7 však pracují s mapami odlišně. Máte k dispozici všechny mapy Garminu včetně topomap Ameriky či Asie, a to nejen přes aplikaci Express v počítači, ale můžete si mapy stáhnout také přímo z hodinek. Oproti základním modelům Fénix 7 a Epix mají hodinky FR 955 rovnou 32 GB paměti, takže se do ní vejde více než jen mapa Evropy. Ta zabírá 11,5 GB, takže v 16GB modelech vám už mnoho místa nezbude. 

V safírových edicích Fénix 7/Epix a FR 955 je naštěstí místa dvojnásobek, takže nemusíte řešit, jestli vám zbude dost místa na další mapy či hudbu. Lze tak mít celou Evropu a USA a stále je místa dostatek. S hodinkami dostanete také kupon na mapu TopoCzech v4, kterou si nainstalujete přes aplikaci Express z počítače. Ta jediná se nedá dohrát přes Správce map. 

Nepřehlédněte: Jak spravovat mapy přímo v hodinkách a z aplikace Express v počítači

Správce map je skvělá funkce a je škoda, že se nedostane do starší řady Fénix 6 (32 GB paměti) či Forerunner 945 (16 GB paměti). Ale chápu, že Garmin chce podporovat prodej nových zařízení. 

 

Ovládání mapy

Asi největším přínosem dotykového displeje je výrazně snadnější ovládání mapy. Zatímco bez dotyku musíte nejprve do menu, poté zvolit Posunout/Zvětšit a pak tlačítka nahoru a dolů měnit měřítko, a když chcete mapu posunout, musíte tlačítkem Start přepnout na vertikální či horizontální posun. Je to krajně nepohodlné a nepraktické. 

S dotykem oproti tomu můžete mapou posunovat stejně jako na mobilním telefonu, ikonami plus a minus zmenšovat a zvětšovat měřítko, poklepání pak mapu přiblíží a současně se mapa posune na místo, kam jste poklepali. Jednoduchým klepnutím pak přesunete terčík, podržením vyberete místo v okolí terčíku (pokud je cíl nejednoznačný) a pak můžete polohu buď uložit nebo spustit navigaci. 

Pokud si mapu nastavíte jako datovou obrazovku u aktivity, můžete na ni umístit dvě datová pole, například rychlost a vzdálenost. Čitelnost je slušná, i na složitějších mapových podkladech. Já tu mám vzdálenost a čas, ale lze si sem dát v podstatě cokoliv. Datová pole jsou umístěna tak, aby nevadil případný navigační řádek s instrukcemi. To je rozdíl oproti slepé mapě na Forerunner 255, kde se zobrazením datových polí zmizí navigační instrukce. 

Navigace s hodinkami

Hodinky samozřejmě umí mapy nejenom zobrazit, ale i na nich navigovat. Sice by se hodil větší displej jako má F6X nebo F7X, ale i na 1,3“ displeji to celkem jde. Musíte ale počítat s tím, že spodní část mapy je při navigaci je část mapy občas zakryta instrukcemi. A když máte na displeji ještě zobrazena dvě datová pole, mnoho z plochy pro mapu nezbývá. Když si vedle sebe srovnáte displej větších hodinek, je patrno, že 1,4“ je prostě lepší. A ne o málo. 

O navigaci v hodinkách jsem se podrobně rozepsal ve speciálním článku, takže jen stručně. Navigovat se můžete nechat přímo k cíli (město, bod zájmu…) zadaném v hodinkách s tím, že trasu vypočítají podle nastavených parametrů hodinky, nebo si nahrajete kurz z aplikace Connect. Ten si vytvoříte buď přímo v Connectu na webu, nebo si importujete GPX z jiné aplikace – já používám Mapy.cz. 

Nesmíte minout: Navigace na hodinkách Fénix, Epix a Forerunner 955: Čím větší displej, tím lépe

Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Současně se na mapě, ale i na dalších obrazovkách, ukazují navigační instrukce současně se zvukovým a vibračním oznámením. Zkrátka klasika, která se už několik let nemění. 

Pokud máte aktivní funkci ClimbPro, zobrazí se také souhrn všech stoupání, co vás čeká. Pokud není žádné stoupání aktivní, ukazuje datová obrazovka vzdálenost k němu. Při stoupání se pak ukazuje profil stoupání, vzdálenost to konce a průměrné stoupání v procentech. Zatímco na Edge se na obrazovku s ClimbPro přepne navigace na začátku stoupání automaticky, na hodinkách to musíte provést ručně. 

Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají totiž hodinky výrazně vyšší spotřebu. Neustálé zobrazení mapy, která se natáčí ve směru jízdy, výpočet trasy a zobrazování instrukcí, si prostě něco vezme. Podle mých zkušeností s hodinkami Fénix 6X Pro to může být až dvojnásobek – tedy místo 40 hodin jen 20. S tím je třeba před aktivitou počítat.

Garmin Pay: Placení hodinkami

Obě verze FR 955 podporují Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často. 

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je s dotykem celkem rychlé. Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za určitý čas hodin. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Tip: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

Hudba při běhu i jízdě na kole

Forerunner 955 umí stejně jako Fénix 7 přehrávat v základu hudbu. K tomu využívá vestavěného Wi-Fi, které slouží pro synchronizaci playlistů ze streamovacích služeb. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. Ale i když si do hodinek nahrajete mapu celé Evropy i USA, stále vám zbude místa dost – FR 955 mají totiž již v základu 32 GB paměti. 

Nepřehlédněte: Jak funguje přehrávání hudby v hodinkách Garmin

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda funguje v Česku). Bohužel není podporován standard Apple Music, takže jsem si kvůli testování předplatil i Spotify.

Ale upřímně, už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém. Reálně tedy hudbu při aktivitách neposlouchám. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách

Týden zvládnou bez problémů

Zatímco hodinky FR 945 vydržely stejně jako Fénix 6, u FR 955 je to jiné – jejich výdrž je o dost nižší než u Fénix 7. V režimu hodinek vydrží 15 dnů, s GPS pak 42 hodin. Oproti tomu Fénix 7 nabízí výdrž 18 dní a až 57 hodin s GPS, tedy o třetinu více. Kompletní přehled je zde:

Forerunner 955 (druhý údaj verze Solar):

  • režim hodinek 15/20 dní
  • režim GPS: 42/49 hodin
  • režim se všemi systémy: 20/22 hodin
  • režim se všemi systémy a hudbou: 8,5 hodiny
  • UltraTrac: 80/110 hodin
  • expediční režim: chybí

Svou výdrží je FR 955 někde mezi FR 255 a Fénix 7 – tedy rozumný průměr. Testovaný model si bral pět procent baterie za dvě hodiny GPS aktivity. Pokud jsem zapnul všechny a dualband, pak se jednalo o deset procent. Vyšší spotřebu pak mají hodinky s navigací – pokud je aktivní mapa a GPS, tak se jedná o cca devět procent za hodinu se zobrazenou mapou. S průměrnými dvěma hodinami GPS aktivity denně pak hodinky zvládly osm dní, což je celkem na pohodu. 

Stejně jako Fénix 7 také Forerunner 955 má úsporný režim, který lze na rozdíl do FR 255 plně konfigurovat. Ale je tu jedno velké omezení: nelze ho zapnout automaticky na dobu spánku. Hodinky tak v noci nešetří energii tolik, co by mohly. Například na F6X nebo Epix mám nastaveno, aby se v noci odpojilo připojení k mobilu a nastavil se úsporný vzhled hodinek. Pokud chcete v noci šetřit, je třeba úsporný režim zapnout manuálně. S tím souvisí i chybějící Režim spánku, který Fénix 7 a Epix mají. Chybí zde také profily napájení pro jednotlivé aktivity. 

Tip: Šetřící režimy Fénix 7S/7/7X: Jak prodloužit výdrž v módu hodinek

Kolik stojí?

A teď to hlavní, cena. Při uvedení byla cena FR 955 nastavena na 14 990 Kč za základní edici a 16 990 Kč za edici se solárním nabíjením. Během pár dnů ale Garmin zlevnil, a to na 13 490 Kč, resp. 15 990 Kč, a to už je cena, kvůli které se vyplatí vzdát se luxusnějšího provedení a pořídit si plastové hodinky. Oficiální cena základní edice Fénix 7 činí 16 990 Kč, ale dají se sehnat i levněji. Verzi se solárním nabíjením, safírem a titanovým tělem lze koupit již za 18 990 Kč. A to už je konkurenceschopná cena. 

Jednotlivé edice mají následující ceny (doporučené koncové od Garminu):

  • FR 955: 13 490 Kč
  • FR 955 Solar: 15 490 Kč
  • Fénix 7 Pro: 16 990 Kč
  • Fénix 7 Pro Solar: 19 490 Kč
  • Fénix 7 Pro Sapphire: 21 990 Kč
  • Epix Pro: 21 990 Kč
  • Epix Pro Solar: 24 990 Kč

Hodinky FR 955 tak stojí o několik tisíc méně než základní edice F7, nabízí ale 32 GB paměti a duální GPS. Pokud chcete některou z těchto funkcí, musíte si u Fénix nebo Epix připlatit za safírovou edici. A pak už je rozdíl daleko výraznější.

Forerunner 955 nebo Fénix 7?

Aktuálně jsou hodinky Forerunner 955 nejlepší volbou pro v podstatě kohokoliv – mají všechny možné funkce, lehké tělo, čitelný displej se „střední“ velikostí, dobrou výdrží, mapy a hlavně dobrou cenou. Ta je mimochodem nižší než cena modelu FR 945 při uvedení na trh, a to je co říct. Jen se musíte rozhodnout, zda potřebujete solární dobíjení či zda se bez něj obejdete. A za mě osobně nemá příplatek za solár prakticky žádný smysl.

Pokud netrváte na kovovém těle a lepší grafice systému, nemáte v zásadě jediný důvod si kupovat Fénix 7. Mají sice delší výdrž, ale jsou těžší, mají hůře čitelný displej a jsou dražší. Pokud vám pak stačí hodinky bez map, budete nadšení z modelu Forerunner 255, které mají sice i nějaká další funkční omezení (Stamina či Připravenost k tréninku), ale jinak jsou skoro stejné. Navíc mají tenčí tělo a lépe sedí na ruce. 

Stručné parametry

  • Rozměry: 46,5×46,5×14,4 mm 
  • Hmotnost: 53 g včetně řemínku 
  • Šířka řemínku: 22 mm, vyměnitelné
  • Displej: transreflexní MIP, průměr 1,3“, dotykový, Gorilla Glass DX
  • Rozlišení displeje: 260 pixelů
  • Baterie: až 15/20 dnů s měřením tepu, až 42/49 hodin s GPS, 8,5 hodiny s GPS a hudbou, UltraTrac 80 hodin
  • Bezdrátové technologie: ANT+, Bluetooth Smart, Wi-Fi
  • Senzory: optický HR, akcelerometr, gyroskop, barometr, teploměr, GPS (duální), Glonass, Galileo
  • Vodotěsnost: 5 ATM (max 50 m) 
  • Garmin Pay: ano
  • Paměť pro hudbu a mapy: 32 GB
  • Cena: 13 490 Kč za model bez solárního dobíjení, 15 990 Kč se solárním nabíjením

Plusy

  • oproti F7 nižší cena
  • dotyk i solární nabíjení
  • všechny možné funkce
  • skvělá čitelnost displeje
  • přesná GPS

Minusy

  • méně povedená grafika než na Fénix 7
  • nižší výdrž než Fénix 7

Diskuse k článku (0)
Tagy: