Recenze Garmin Vivoactive HR: Malé Fénixy s dotykovým displejem

30.5.2016
Na konci jara se dostala do prodeje inovovaná verze relativně levných a lehkých sportovních hodinek Garmin Vivoactive. Novinka s označením HR má navíc optický snímač tepu, jinak orientovaný displej a hlavně spoustu nových funkcí
Vivoactive HR na ruce

Hodinky s řemínkem velikosti L vyhoví i menším zápěstím. Velcí kluci si pořídí velikost XL


Zatímco první generace měla obdélníkový displej orientovaný horizontálně, novinka jej má vertikálně. Rozlišení displeje zůstalo stejné, 205 × 148 bodů, jen je otočeno na výšku. To znamená, že bylo třeba přepracovat celé menu, vzhledy hodinek a vývojáři musejí upravit své stávající aplikace tak, aby byly na novince správně zobrazeny. Většina již tak učinila, takže o žádné svoje staré aplikace nepřijdete. Přepracovány také byly veškeré widgety (pomůcky), stejně jako sportovní aplikace – místo toho, aby se jména polí zobrazovala vlevo od údajů, ukazují se nad údaji. Je to přehlednější a čitelnější.

Orientace na výšku sebou nese jednu nevýhodu – hodinky jsou sice užší, což je chvályhodné a celkově vypadají o něco menší, jsou však dost vysoké (resp. dlouhé) a na menších zápěstích přesahují; mezi spodní stranou a rukou se na okrajích vytváří mezera. Tomu navíc napomáhá fakt, že se na spodní straně nachází optický snímač tepu, který vytváří jakýsi polštář a hodinky jsou na tak umístěny jakoby „nad rukou“. Navíc je tělo hodinek tlustší, takže ač jsou užší a menší, zaberou více prostoru, což vadí zejména v případě, že nosíte košile, svetry s manžetami nebo úzké rukavice, do nichž se prostě hodinky nenacpou. Ale stále je to velký rozdíl oproti Fénix 3, které jsou zkrátka obří.

Chlapské hodinky

Se snímačem tepu a lepší baterií přichází také nepatrné navýšení hmotnosti o cca 10 gramů – místo 38 g včetně řemínku váží model HR 48 g. Na ruce to naštěstí téměř nepoznáte, to vám bude vadit spíše větší tloušťka. Celkově se mi nový model zdá designově povedenější a bytelnější a tak nějak více splňuje mou představu o sportovních hodinkách. Jedinou nevýhodou z mého pohledu je fakt, že jsou dodávány jen v černé barvě, zatímco starší model je prodáván i v bílém provedení. Na druhou stranu bílá se dost špiní.

Stejně jako na původní Vivoactive i na novinku existují barevné řemínky, díky kterým vám hodinky nezevšední (černý, bílý, červený, žlutý). Sám mám ke staršímu bílému modelu řemínků pět – černý, bílý, červený, modrý a šedý. Můžete je tak snadno sladit s oblečením nebo krytem mobilu. Řemínky sice nejsou kompatibilní, musím však přiznat, že se mi nové provedení líbí více. Řemínek má větší perforování pro pojistku „zámku“, takže hodinky jsou na ruce vzdušnější a ruka se pod ním tolik nepotí. Řemínek je navíc příjemnější na ruce a vypadá více „chlapsky“. Existují dvě velikosti, L a XL.

Stejně jako všechny hodinky Garminu jsou i nové Vivactive HR odolné vůči vodě, vodotěsnost výrobce garantuje až do 50 m, takže si s hodinkami krásně zaplavete. Venkovní plavání ale mezi aktivitami chybí, plavat tak můžete jen indoor, kdy si nastavíte délku bazénu. 

Výrazně lepší ovládání

Kromě odlišného vzhledu a optického snímače, který je stejný jako v nedávno testovaném modelu Fénix 3 HR, se Vivoactive HR liší od staršího a dnes levnějšího modelu snad ve všem. Napravuje veškeré nedostatky starého modelu a nadto přidává hromadu nových možností, kterými se skoro vyrovnává dražším modelům jako 920XT nebo Fénix 3. Jde o kompletně překopané menu, které se stále ovládá dotykově, ovšem displej a systém reaguje briskně a bez jakéhokoliv zaváhání, lépe si také poradí s mokrými prsty a rukavicemi. Menu už není poskládané horizontálně, ale klasicky vertikálně, takže se roluje nahoru a dolů, což je přirozenější. Je také přehlednější a lépe s v něm orientujete.

Asi nejdůležitější změnou v ovládání je přítomnost dvou tlačítek pod displejem. Levé slouží jako „zpět“ a „okruh“, pravé pro zobrazení menu aktivit, start a stop aktivity a delší podržení pro vstup do nastavení. U staršího modelu bylo tlačítko zpět a „lap“ dotykové, což v případě rukavic nebo mokrých rukou znepříjemňovalo pohyb v menu, stejně jako se vám ne vždy povedlo spustit ručně nový okruh kvůli zpoceným prstům atd. Navíc jsou tlačítka pod displejem, takže se vám nestane, že byste si omylem vypnuli běžící aktivitu při pohybu zápěstím, což se mi na starším modelu tu a tam přihodí. V menu se navíc objevila podpora pro gesto zpět (resp. o úroveň výše), což výrazně zrychlilo ovládání.

Svítí slunce nad hlavou

Funkcí, která mne potěšila už na modelu Fénix 3, je rozsvícení displeje ve chvíli, kdy zvednete ruku, abyste se podívali, kolik je hodin, nebo jak si vedete v průběhu aktivity. Tato funkce na původních Vivoactive chybí – zde se podsvícení zapíná pouze manuálně tlačítkem na levé straně, případně posunem prstu po displeji (a tím přepnutí obrazovky). Je to velmi pohodlné, zkrátka jen zvednete ruku a displej se za šery nebo ve tmě rozsvítí. Intenzitu podsvícení je možné nastavit, a to v deseti krocích. 

Podsvícení je ovšem potřeba skutečně jen ve špatných světelných podmínkách, hodinky a GPS od Garminu jsou standardně vybaveny transreflexním displejem, který je špičkově čitelný i za slabého okolního světla – a čím je světla více, tím lépe čitelné a kontrastní jsou. Za dne se tak bez podsvícení obejdete, což hodně šetří energii. Hodinky tak mohou „běžet“ neustále, zatímco řada konkurenčních produktů s IPS displeji po kratší době nepoužívání zhasíná.

Posílené aktivity

Přidána byla řada nových sportů, například lyžování, pádlování nebo veslování, s hodinkami také můžete do posilovny nebo provozovat kardio trénink. Standardní sporty jako běh, kolo, golf apod. zůstávají. Můžete si také vytvořit aktivitu novou, která bude založena na některé stávající, takže třeba z běhu vytvoříte in-line bruslení a nastavíte jí požadované parametry a zobrazovaná pole. To vše umí i vyšší modely, zatímco starší Vivoactive nikoliv. Jediným a hlavním omezením vůči dražším hodinkám je zobrazení pouze tří datových polí na jedné obrazovce a k dispozici máte celkem jen tři obrazovky, což třeba stačí pro běh, ale pro kolo je to málo – zejména pokud jezdíte okruhy nebo si měříte časy na segmentech. 

Další novinkou, která přichází z vyšších modelů, je možnost vypínat a zapínat zobrazování jednotlivých aplikací a pomůcek v menu a současně měnit jejich pořadí. Starší Vivoactive to zvládá jen přes aplikaci Garmin Connect v mobilním telefonu nebo na počítači. V podstatě je tak eliminována potřeba telefonu pro nastavení hodinek, telefon slouží jen jako médium pro připojení k internetu pro získání počasí a dalších informací, nahrávání aktivit do online deníku a jako zdroj pro zobrazování notifikací. Vivoactive HR se tak stávají podstatně nezávislejšími.

Snímač tepu

Jednou z nejdůležitějších funkcí je optický snímač tepu. Ten je stejný jako u dalších modelů a funguje celkem spolehlivě. Velkou výhodou optiky je jeho neustálá přítomnost, takže nemusíte před během nebo jízdou na kole nasazovat hrudní pás – je to velmi pohodlné. Potíž nastává ve chvíli, kdy začne být zima a hodinky se pod hromadu zimního oblečení a rukavice nevejdou a musíte je mít třeba v kapse nebo na držáku na kole, pak hrudní pás, případně optický snímač na paži, přijde vhod.

Tep je snímán celý den, hodinky tak hlídají vaše tepové rozsahy v kanceláři, při práci na zahradě, jízdě na kole či spánku, zkrátka neustále. Průběh tepu si můžete prohlédnout jak v aplikaci Garmin Connect v mobilu nebo na počítači, tak přímo ve widgetu, jak už bylo zmíněno. Díky tepové frekvenci také hodinky sledují počet minut intenzivní aktivity. Podle Garminu byste měli zvládnout 30 minut intenzivní činnost 5× týdně, takže váš týdenní cíl je nastaven na 150 minut. Tento údaj je vhodný pro nesportovce, které by měl donutit „něco dělat“. Pokud ale pravidelně běháte nebo jezdíte na kole, nic takového ale nepotřebujete, protože se hýbete ne proto, že vám to řeknou hodinky, ale protože sami chcete.

Optický snímač bohužel nefunguje ve vodě při plavání – během aktivity se tep neukládá a v aktivitě ho neuvidíte. Garmin uvádí, že vodní prostředí snižuje jeho přesnost. Nicméně tep se i při plavání zaznamenává a zobrazí se následně v grafu, počítá se také do minut intenzivní aktivity. Díky tomu vím, že mám při plavání tep okolo 130; otázka je, jak bylo toto měření přesné. Zajímavé ovšem je, že i přes snížení tepu na normální hodnotu po doplavání čidlo ještě dvě hodiny poté ukazovalo neustále hodnoty přes stovku, než padlo na obvyklých 60 – možná pokožka poté, co byla dlouho pod vodou, neumožňuje snímači snímat tep správně.

Snímač není příliš přesný a ani technologicky nemůže, nicméně pro orientační měření to stačí. Asi nejpřesnější je při běhu, kdy je tepovka celkem ustálená a nemá výkyvy, relativně dobrý je na kole, ovšem má problémy s pády tepu na nižší hodnoty při sjezdech, které často nezaznamená a udržuje původní vysokou hladinu při výšlapu, a zcela nejhorší je snímač v posilovně. Tedy v době anaerobní aktivity, kdy se často mění pozice ruky a tep se hodně mění v průběhu jednotlivých sérií. Zkrátka pokud vám záleží na přesnosti, je hrudní pás nutností.

Barometr se hodí

Z nových funkcí se kromě optiky můžete těšit na barometr, což výrazně zpřesňuje GPS aktivity jako běh nebo kolo a díky tomu byl přidáno i počítání pater, u kterých si můžete nastavit cíl – standardně je to 10. Aspoň jsem zjistil, kolik pater dám běžně během dne – 25 až 30, a to díky tomu, že bydlím v dvoupatrovém domku. Ne vždy se patro zaznamená, cca 10 % nastoupených pater čidlo nerozezná – jde o případy, kdy vyběhnete do patra a hned zase dolů. Ideální je v patře chvíli pobýt, pak už nebývá problém.

Vivoactive HR také umí ovládat kameru Virb a radarový světlomet Varia, obojí se ovládá přes widgety. Stejně tak můžete ovládat hudbu v mobilu a přibylo také několik vestavěných widgetů. Kromě standardního počasí, kalendáře (ukazuje schůzky uložené v mobilu a případně zavrní) a počítadla kroků je to tzv. Můj den, kde vidíte počet kroků, počet nastoupených pater, spálených kalorií, počet ujetých nebo uběhnutých kilometrů a také počet intenzivních minut. Na vše jsou zde ještě vlastní widgety s podrobnostmi. Podívat se můžete i na průběh tepové frekvence v posledních čtyřech hodinách a graf za posledních sedm dní či sumář poslední aktivity. Zkrátka skoro vše, co umí Garmin 920 XT nebo Fénix 3.

Podstatnou novinkou je také ukládání aktuální pozice s tím, že se pak k danému místu můžete nechat navigovat. Mezi datovými poli se pak objevila – díky barometru – vertikální rychlost, tedy rychlost stoupání, zobrazit si můžete i celkově nastoupené a sestoupené metry, což starší hodinky Vivoactive neumí. Ty zobrazují pouze aktuální výšku. 

Z externích senzorů připojíte hrudní pásy a to včetně HR Run, Vivoactive ale nepřečte data jako vertikální oscilace nebo dobu doteku s povrchem. Bohužel není podporován HR Swim, takže při plavání se musíte stejně jako u starého modelu obejít bez tepu. Podporovány jsou ale foot pody, snímače tempa a rychlosti na kole nebo rotopedu, obejít se už ale budete muset bez powermeterů. Tyto specializované funkce jsou vyhrazeny dražším modelům. Pokud vám toto nevadí, budete s Vivoactive HR naprosto spokojeni. Oproti nim je starší model jen hračkou pro děti.

Vydrží a rychle se nabíjí

Stejně jako ostatní hodinky Garminu, i Vivoactive HR zobrazuje veškeré příchozí notifikace z mobilního telefonu, tedy příchozí zprávy, zmeškané hovory, notifikace aplikací a co je důležité, na displeji orientovaném na výšku se podstatně lépe čtou – je zobrazen zhruba dvakrát delší text a i v náhledu je vidět o mnoho více. Nehledě na to, že hodinky reagují rychle a načtení zprávy tak nečekáte několik sekund jako dříve. Je to zkrátka obrovský posun kupředu.

Hodinkám byla výrazně prodloužena výdrž. Zatímco starší model vydrží při GPS aktivitě zhruba 8 hodin, novinka rovnou 13 hodin – to je o nějakých než 50 % více. A tento údaj lze potvrdit, hodina GPS aktivity s připojeným mobilem a zapnutým optickým snímačem tepu připraví baterii o cca 9 % kapacity. Přitom Vivoactive s hrudním pásem si bere až 17 % baterie za hodinu (pravda, už po roce fungování, kdy baterie může mít nižší kapacitu). V režimu bez GPS se sledováním tepu vydrží hodinky až osm dní, což je méně než starší model, ovšem když vypnete snímač tepu, mohl by to být klidně i dvojnásobek. Výdrž v tomto režimu ale Garmin neudává. Pokud byste vypnuli spárování s mobilem, měl by Vivoactive vydržet bez problému i měsíc. 

Nabíjení probíhá pomocí malé kolíbky, která se připojuje do USB. Vzhledem k odlišnému tvaru hodinek není samozřejmě kompatibilní se starším modelem. Jak mne potěšila delší výdrž při GPS aktivitě, nadšen jsem z krátké doby nabíjení – celá baterie je plná za hodinu! To znamená, že deset minut na nabíječce vás odmění více než celodenní výdrží nebo skoro dvěma hodinami GPS aktivity. Takže pokud jste někde na týdenním výletu, stačí si sednout na oběd do restaurace a hodinky budou nabité. 

Stojí za ty peníze

Nový model Vivoactive je výrazným pokrokem oproti starším hodinkách, přidává hromadu funkcí, zvýšila se rychlost, zlepšilo se ovládání menu, vylepšena byla výdrž a hodinky se celkově více přiblížily vyšším modelům. Oproti těm však mají nižší výdrž (a díky tomu jsou výrazně lehčí), při aktivitě dokážou zobrazit méně údajů a nepodporují všechno nabízené příslušenství. A to může být důvod, proč si připlatit skoro dvojnásobek za model 920 XT nebo Fénix 3, případně novinku 735 XT. Každopádně o starších hodinkách Vivoactive už nemá smysl vůbec uvažovat, Garmin je prodává jen o pětistovku levněji, což je rozdíl naprosto minimální. A i když máte starší model, o upgradu byste rozhodně měli uvažovat, stojí za to. Tyhle hodinky jsou totiž skvělá koupě. 

Plusy

  • Rychlejší systém, lepší odezva než u předchozí verze
  • Tlačítka pod displejem
  • Hromada nových funkcí
  • Optický senzor
  • Rychlé nabíjení
  • Poměr ceny a výkonu

Minusy

  • Jen dotykové ovládání
  • Chybí bílé provedení

Diskuse k článku (0)
Tagy: