Recenze hodinek Forerunner 255: Aktivity, datová pole, GPS, navigace, výdrž (2.)

20.6.2022
Hodinky Forerunner 255 jsou aktuálně hodinkami Garminu s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Až na pár funkcí jsou shodné s FR 955 a přitom stojí o dost méně. Druhá část podrobné recenze
Forerunner 255 na řídítkách

Při aktivitě zobrazí hodinky až šest datových polí, což je oproti předchůdci velké zlepšení


V první části recenze jsem porovnával hodinky s předchůdcem Forerunner 245 a top modelem Forerunner 955, věnoval jsem se designu, displeji a novým funkcím. Druhá část článku je věnována aktivitám, datovým polím, přesnosti GPS, navigaci bez mapy a výdrži. 

Nepřehlédněte: První část recenze Forerunner 255


Možnosti datových polí

Standardem transreflexního displeje při aktivitě je zobrazení černého textu na bílém pozadí, případně barevných dat na bílém pozadí. Můžete si ale bez problému nastavit zobrazení inverzní, tedy bílé texty na černém pozadí – to je ale méně praktické. Oproti FR 245 umí FR 255 nastavit až osm datových polí (FR 255S jen šest, ale i to je dost), zatímco starší model jen čtyři. Tím se tyto hodinky vyrovnaly s FR 955 či Fénix 7X. 

Z datových polí u běhu lze volit tato:

  • Vlastní data (až osm datových polí, nespočet položek)
  • Zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
  • Hodiny (vč. stavu nabití baterie)
  • Dynamika běhu 
  • Dynamika běhu 2
  • Virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli)
  • Mapa (jen slepá)
  • Kompas
  • Nadmořská výška (graf průběhu)

Dále lze nastavit tyto možnosti:

  • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
  • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
  • metronom (frekvence, zvuk, vibrace) – pro běh 
  • 3D vzdálenost a 3D rychlost

a typ satelitních přijímačů – je možno nechat výchozí nastavení systému nebo si pro každou aktivitu nastavit vlastní. Základem je GPS, dále je možno aktivovat všechny systémy (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS), kdy si hodinky vyberou ty systémy, které mají v daném místě nejlepší signál, všechny systémy plus více pásem GPS a konečně UltraTrac pro maximální úsporu.

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Novinkou je pak je možnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Naprosto skvělá funkce.

Jedeme či běžíme

Na to, v jaké kategorii se hodinky Forerunner 255 nachází, nabízí doslova neuvěřitelný seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já vyzkoušel klasiku - kardio, jízdu na kole uvnitř, jízdu na kole venku, chůzi, plavání a částečně i běh (ale ten jen okrajově, protože zdraví mi nedovolí běhat). Jak jsem psal už v předchozí části, FR 255 nemá datové pole Výdrž, nově (oproti FR 245) ale umí měřit cyklistický výkon, a to s měřiči výkonu v pedálech. Nechybí samozřejmě měření dynamiku běhu (např. kadence, oscilace, délku kroku aj.), pokud máte hrudní pás, a novinkou je nativní měření běžeckého výkonu. 

Čtěte dále:

Po ukončení aktivity se jako obvykle zobrazí přehled, který je nyní daleko povedenější a názornější. Nemusíte už mačkat tlačítko Start pro podrobnosti, ty se automaticky ukážou listováním obrazovkami dolů. Data už nejsou jen textová, ale grafická – například se ukáže krásný graf tepu během aktivity. V podobném stylu se pak aktivity zobrazují také v přehledu historie v doplňcích. Drobnost, ale potěší.

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

A co všechno umí změřit hodinky během aktivity z tréninkových metrik? 

  • VO2Max (nově i pro cyklistiku)
  • Tréninkový efekt
  • Tréninková zátěž
  • Laktátový práh
  • FTP (pro jízdu na kole)
  • Dynamiku běhu
  • Výkon (nově i pro cyklistiku)
  • Dobu regenerace
  • Frekvenci dýchání

Vše najdete popsáno v tomto článku

 

Pokročilý trenér

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Samozřejmostí je možnost připojit všechna možná čidla, a to jak ANT+, tak Bluetooth. Já používám hrudní pás, snímač rychlosti a kadence. Z dalších to jsou například wattmetry v pedálech (novinka oproti předchozí generaci), externí teplotní čidlo či ovládání akční kamery. Z interních senzorů je to pak samozřejmě optický snímač, dále barometr, akcelerometr, gyroskop a teploměr. Ten ukazuje o pár desetin stupňů méně než FR 955, ale to v rámci tolerance. 

Poznámka: Barometr sice nejde zobrazit jako doplněk, ale je přístupný z měnu rychlé volby, což je dost zvláštní, ale díky za to.

Kalendář pro závodníky

S tréninkem souvisí další novinka, Závodní kalendář. Ten sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty pak přehledně ukazuje právě v tomto doplňku – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek, a dokonce nahrát GPX s profilem trasy. 

Daleko zajímavější jsou ale doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, které jste si v nich nastavili – zejména pro běh. Pokud si tak dáte do kalendáře třeba maraton, upraví se tréninkové plány podle něj. Podle vašeho aktuální VO2max hodinky také odhadnou, za jak dlouho byste mohli závod dokončit. Pokud jsou uložena GPX trasa, budou hodinky v odhadu přesnější, protože budou znát i stoupání a klesání na trase závodu.

Přesnější GPS

Výraznou novinkou FR 255 je přesnější příjem satelitního signálu díky novému čipsetu a stejně jako u FR 955 nebo safírových verzí Fénix 7/Epix mají hodinky také duální přijímač GPS (resp. GNSS). To znamená, že příjem signálu GPS je možný na dvou frekvencích, což zpřesňuje lokalizaci hodinek. Když se budete nacházet v místě se špatným příjmem, může druhá frekvence pomoci. A v praxi, zdá se, opravdu pomáhá, i když to není „nebe a dudy“. 

Kromě GPS umí hodinky – a to všechny modely – přijímat signál ze všech dalších systémů: Galileo, Glonass, BeiDou a QZSS. Už to ale ní tak, že byste si vybrali například GPS+Glonass nebo GPS+Galileo, ale aktivují se rovnou všechny systémy a hodinky si vyberou ty, které mají v daném místě nejlepší signál. Samozřejmě to má vliv na spotřebu. Duální GPS je pak k dispozici jen ve spojení s ostatními systémy; prostě je zapnuto vše.

Poprvé jsem testoval tento nový systém na hodinkách Epix, a to prosti staršímu modelu Fénix 6X. A i když byl aktivní jen systém GPS, byl výsledek ve prospěch Epix – linky pohybu byla rovnější, bez výraznějších „hrbolků“, stejně tak v jednom nepřehledném místě udělaly Epix menší „smyčku“. Ve výsledku to na 2,5 km trase vytvořilo náskok F6X o 200 metrů. Zapnutí duální GPS + všech dalších systému už přesnost v místech, kde jsem se pohyboval, nikterak zvlášť nezlepšilo. 

Prostě nové hodinky jsou i pouhým systémem GPS přesnější sám o sobě a zapnutí maximální přesnosti pomůže spíše tam, kde fakt je špatný terén s horší viditelností na oblohu. Navíc oproti starším modelům je nový čipset citlivější, při startu aktivity se chytne dříve, v podstatě okamžitě, a také nemá problém zachytit signál v případě, že jste pod střechou. Často se mi stávalo, že se signál na FR 255 chytnul ještě předtím, než jsem vyšel ze dveří. 

Nepřehlédněte: Hodinky Epix a Fénix 7 zaznamenávají přesněji polohu. Srovnání s Fénix 6X

Tepovka? Celkem to jde 

Se čtvrtou generací optického snímače přichází i přesnější měření tepové frekvence a další výše zmíněné funkce jako noční měření VST, Snímek zdravotního stavu a podobně. Co jsem testoval FR 255 vůči FR 955 nebo vůči hrudnímu HRM-Pro, výsledky byly více než uspokojující. Hodinky si dobře poradí s pomalejší změnou tepu v obou směrech, ale ani s prudkými výkyvy v rámci intervalů nemají problémy. Při srovnávání tepů v několika testovacích aktivitách jsem zkrátka nenašel nic, nad čím bych se musel pozastavit. 

Spíše mne ale zarazily rozdíly, jaké měly hodinky FR 955 a FR 255 v klidové režimu – třeba při sezení v kanceláři. Někdy činily rozdíly (chvilkově) i dvacet tepů – jedny hodinky ukazovaly 55 tp/m, druhé skoro 80 tp/m. Většinou šly výše FR 955, tam jsem jednou zkusil restart a srovnalo se to. Občas se také hodinky zaseknou někde u stovky v případě, že reálná tepovka je o třetinu nižší. Zkrátka takové chvilkové záseky, ty ale provázejí i Fénix 7, Epix či Fénix 6X. Je to zkrátka jen hromada elektroniky a software. 

Tip: Tepová frekvence: Sledování, nastavení, limity, grafy, historie, sdílení tepu

Navigace bez mapy

Hodinky Forerunner 255 jsou za poslední tři roky první, které mám v ruce a které nemají mapu. Tak nějak jsem si zvykl na to, že hodinky mapu mají – Fénix 6X Pro, Fénix 7, Epix. Bez mapy je jízda trošku náročnější, zejména tam, kde to neznáte – a nemusíte jít jen o navigaci, ale o prosté zobrazení mapy v případě, že si nejste jisti, kam odbočit. 

Pokud jde ale o navigaci, ta funguje i bez mapy. Stačí si nahrát trasu do hodinek z deníku Connect a běžet nebo jet podle čáry na prázdné obrazovce. Hodinky při navigaci na slepé mapě v podstatě dělají jen tyto tři základní úkony:

  • Zobrazují aktuální pozici vůči naplánované trase, takže vidíte, zda jedete správně, či jste z trasy sjeli.
  • Pokud trasa výrazněji zabočuje (ze slepé mapy není poznat, jestli jde jen o zatáčku, nebo o křižovatku), zobrazí šipku pro odbočení vlevo či vpravo.
  • Sjedete-li výrazně z trasy (deset, dvacet metrů), zobrazí text, že jste mimo trasu. Naopak, pokud se na ni zpět trefíte, sdělí vám to hláškou, že už jedete dobře.

Je to náročnější na orientaci v terénu, protože se musíte dívat, kam by tak mohla vést cesta na křižovatce, zvlášť, pokud je možností více a jednotlivé cesty se kříží jen v malém úhlu. Při plánování trasy je proto dobré se trasu „naučit“ - abyste věděli, v jaké části pojedete nebo půjdete po silnici, kdy odbočíte do lesa, po které turistické značce se budete pohybovat apod. Na mapě si můžete nechat zobrazit i jedno nebo dvě datová pole, pak ale zmizí řádek s navigační instrukcí. Díky němu víte, za jak dlouho přijde nějaká výraznější odbočka. 

Při aktivitě se kromě standardních datových obrazovek zobrazují i další – na jedné vidíte graf stoupání, které vás čeká, takže víte, zda poběžíte/pojedete do kopce či z kopce, kolik výškových metrů ještě musíte zdolat apod. Další obrazovka ukazuje aktuální kurz a čas zbývající do konce, následuje trojice datových polí, z nichž se dozvíte, kolik zbývá do konce (vzdálenost a čas) a také ETA – čas, kdy dorazíte do cíle. Novinkou je možnost přidat do trasy body se zastávkami (Up Ahead), na které pak navigace bude upozorňovat. 

Nepřehlédněte: Abyste nezabloudili: Jak funguje navigace bez mapy na hodinkách aneb Forerunner 255 vs. 955

Zde bych se ale podotknul jednu drobnost k výdrži. Se zapnutou navigací mají hodinky nepatrně vyšší spotřebu. Rozdíl není tak velký jako u mapových hodinek, ale přece jen sledování trasy náročnější na výpočetní výkon je. I když není zobrazena mapa, navigační instrukce (pokud si je nevypnete) se stále na obrazovce zobrazují. Spotřeba se zvýší klidně až o polovinu.

 

Garmin Pay

Všechny verze FR 255 podporují Garmin Pay, tedy placení, případně vybírání z bankomatu pomocí hodinek. Tuto službu už nabízí řada českých bank a služeb, jejichž přehled najdete v samostatném článku, který tu a tam aktualizuji. Nutno říct, že od té doby, co mám možnost placení v hodinkách, ji používám velmi často. 

V aplikaci Connect stačí přidat platební kartu zadáním údajů (škoda, že nelze kartu načíst pomocí fotoaparátu, opisování je velmi zdlouhavé), po spojení s ověřovacím serverem se pak karta přidá do hodinek. Před placením zadáte PIN, což je bez dotyku poněkud zdlouhavé. 

Pokud máte aktivní snímač tepu, stačí PIN zadat jen jednou za 24 hodin (ale ne vždy to funguje, někdy je nutno PIN zadat častěji), případně po sundání a nasazení hodinek. Po zadání PINu pak stačí jen hodinky přiložit k terminálu nebo bankomatu a je to.

Podrobný návod: Garmin Pay: Jak na snadné placení s hodinkami

Vyšší model i s hudbou

Pokud si pořídíte model Music, získáte přehrávač hudby s možností stahování přes Wi-Fi, zatímco základní model umí jen ovládat přehrávač v mobilu. Do hodinek můžete nahrát tisíce písniček, záleží na tom, kolik máte volné paměti. Garmin udává 4 GB paměti, což je pro hudbu více než dostatek. Vyšší modely mají sice více (16 až 32 GB), ale ty paměť používají i pro uložení map. 

Nepřehlédněte: Jak funguje přehrávání hudby v hodinkách Garmin

Podporováno je jak nahrávání hudby přes aplikaci Express, tak stahování playlistů ze Spotify (prémiový účet), Amazonu a Deezeru (nejsem si jist, zda funguje v Česku). Bohužel není podporován standard Apple Music, takže jsem si kvůli testování předplatil i Spotify.

Ale upřímně, už několik let se při aktivitách obejdu bez sluchátek, protože na kole vám akorát sviští okolo uší a hudba zaniká. A aby nezanikala, musí být nahlas. A když je nahlas, tak nevnímáte své okolí, což zejména na silnici nebo ve městě je dost problém. Reálně tedy hudbu při aktivitách neposlouchám. 

Tip: Spotify: Jak přehrávat svou oblíbenou hudbu na hodinkách

Pět šest dnů

Oproti předchůdci Forerunner 245 vydrží hodinky o kousek déle. Takto uvádí výdrž v různých režimech výrobce:

  • režim hodinek: 14 dní
  • režim GPS: 30 hodin
  • režim se všemi systémy: 25 hodin
  • režim se všemi systémy a duální GPS: 16 hodin
  • režim GPS s hudbou: 7 hodin
  • režim se všemi systémy a hudbou: 6 hodin
  • UltraTrac: 54 hodin

Hodinky FR 245 dávaly 24 hodin v režimu GPS a sedm dní v režimu hodinek. Čili výdrž se prodloužila v režimu hodinek dvojnásobně, v režimu GPS jen o nějakých 20 %. Model FR 255S pak vydrží 26 hodin s GPS a 12 dní v režimu hodinek – což je stále více než FR 245, a to i přes menší velikost. 

Reálně se mi hodinky vybíjely zhruba za pět dnů, ovšem s průměrně dvěma hodinami GPS aktivity denně. Během jízdy se vybíjely rychlostí 3 % za hodinu, se slepou navigací to dělalo ještě o kousek více. V porovnání s FR 955 je to o něco slabší, ve srovnání s Fénix 7, je to pak rozdíl výrazný. Jenže Fénixy jsou výrazně těžší a mají větší kapacitu baterie. Na druhou stranu je to zhruba týž výsledek, jaký dosahuji s hodinkami Epix. 

Parádní hodinky

Musím přiznat bez mučení, že jsem z těchto hodinek naprosto nadšen. Umí všechno, co kdysi Forerunner 935, navíc mají bambilion nových fitness i sportovních funkcí, umí měřit snad úplně vše a metriky jsou až na drobnosti shodné s Fénix 7 nebo Forerunner 955. Výdrž je hodně slušná, třicet hodin je ta samá hodnota, co dávají hodinky Epix, navíc je na displeji oproti Epixům něco vidět i na slunci. Kromě toho jsou hodinky jsou velmi tenké a lehké, a přitom jsou designově celkem decentní. A ta modrá jim vyloženě sekne.

Pokud bych zkrátka nepotřeboval mapy, byl by to můj jednoznačný favorit na hodinky, které bych nosil každodenně a používal pro většinu aktivit. Když bych toto pominul a řekl si, že mapy fakt nepotřebuji, vadil by mi snad jen displej horší kvality, než má FR 955 nebo Fénix 6X Pro Solar – horší kontrast a více odlesků. Nemáte-li ale možnost přímého srovnání, ani si toho nevšimnete. 

Když jsem teď u kamaráda viděl po letech hodinky FR 935, překvapilo mne, jak že se jim displej leskne stejně jako FR 255 – a kdysi mi to vlastně nevadilo. A protože jsem měl možnost srovnávat jen s Fénix 5X Sapphire, které se leskly ještě více, říkal jsem si, jak je ten displej na FR 935 vlastně fajn. Zkrátka hodinky FR 255 jsou vhodné pro devadesát procent uživatelů, kterým nevadí absence mapy. Mají totiž skoro vše, co je potřeba a spoustu věcí navíc. 

A pokud byste chtěli model s displejem AMOLED, pak jsou tu nově uvedené hodinky Forerunner 265.

Nepřehlédněte:

Stručné parametry Forerunner 255S 

  • Rozměry: 41 × 41 × 12,4 mm
  • Hmotnost: 39 g
  • Řemínek: 18 mm
  • Velikost displeje: 1,1" a 218 px
  • Typ displeje: MIP transreflexní
  • Výdrž: až 12 dní v režimu hodinek, až 26 hodin v režimu GPS
  • Paměť: 4 GB (verze Music)
  • Cena: 8 490 Kč/9 990 Kč edice Music

Stručné parametry Forerunner 255

  • Rozměry: 45,6 × 45,6 × 12,9 mm
  • Hmotnost: 49 g
  • Řemínek: 22 mm
  • Velikost displeje: 1,3" a 260 px
  • Typ displeje: MIP transreflexní
  • Výdrž: až 14 dní v režimu hodinek, až 30 hodin v režimu GPS
  • Paměť: 4 GB (verze Music)
  • Cena: 8 490 Kč/9 990 Kč edice Music

Plusy

  • Lehké a tenké
  • Slušná výdrž
  • Solidní nálož funkcí
  • Rozumná cena
  • Dvě velikosti

Minusy

  • Lesklý displej
  • Za model s hudbou se připlácí 

Diskuse k článku (0)
Tagy: