Jak fungují beta-blokátory: Snižují stres, tepovou frekvenci i krevní tlak

29.3.2022
Po operaci hrudníku, při které jsem dostal protézu ascendentní aorty, beru pravidelně léky na snížení tlaku a tepové frekvence. Jak se projevují v praxi? A co se dá změřit s hodinkami?
Měření stresu

Snímek zdravotní karty změří všechny důležité zdravotní metriky


Když máte polámané rozvody, není dobré tělo dlouhodobě zatěžovat. U mě to platí do doby, než stehy na protéze aorty zarostou tělní tkání, a tudíž se zpevní. Do té doby je pro mě vhodné mít spíše nižší tlak a také nehonit nahoru tepovku do vyšších zón. Klidový tlak jsem měl před operací okolo 125/75 (systolický/diastolický), což je celkem v pohodě, ale v tomto období je lepší mít jej ještě nižší. Proto jsem vyfasoval dva léky na jeho snížení.

První, Bisoprolol, patří do skupiny beta-blokátorů, druhý Prestarium Neo pak do skupiny inhibitorů angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE). Vím, zní to hrozně učeně, ale je to vlastně celkem jednoduché. Oba mají za úkol snižovat krevní tlak, ale jdou na to odlišným způsobem. Druhý jmenovaný rozšiřuje krevní cévy, a tedy zlepšuje průchodnost krve řečištěm – a tedy krevní tlak. Srdce nemá tolik práce prohnat krev tělem. Což je dobré, protože to vytváří nižší tlak na šití v místě náhrady disekované aorty. 

Když jste zablokovaní

Daleko zajímavější jsou beta-blokátory, které mají velmi zajímavé účinky na lidský organismus. Ve starším článku jsem psal o autonomním nervovém systému (ANS), který má dvě části – sympatikus a parasympatikus. Sympatická část je aktivní v případě, že je tělo v pohotovosti. Srdce bije pravidelně, je nachystáno na akci. Parasympatická část se pak aktivuje ve chvíli, kdy jste v klidu, nic nehoří, srdce bije s lehkou nepravidelností, podle potřeby. 

Tuto variabilitu srdečního tepu (VST) umí hodinky změřit a na základě ní určit míru stresu organismu na škále nula až sto. Pokud máte aktivní snímač tepu, pak se míra stresu sleduje celý den mimo aktivitu; kdykoliv zapnete aktivitu, měření stresu ustane. V tu chvíli totiž měření nemá smysl, vaše tělo přechází do „akčního“ módu. Míra stresu ovlivňuje i váš spánek. Pokud máte ve spánku vyšší míru stresu, dostanete od hodinek nižší hodnocení a naopak.

A právě beta-blokátory ovlivňují fungování ANS. Tento lék míří na „beta-adrenergní receptory, které se nacházejí na povrchu buněk srdeční a hladké svaloviny, na stěnách dýchacích cest a tepen, v ledvinách a dalších tkáních, které jsou napojeny na sympatický nervový systém a jsou v okamžiku stresu aktivovány adrenalinem. Beta-blokátory jsou schopné bránit vazbě adrenalinu (a dalších hormonů) na tyto receptory a bránit tak účinkům těchto hormonů na lidský organismus.“ (zdroj: Wikipedie)

Tepovka i tlak jdou dolů

Jaké jsou tedy reálné účinky? Jednak snížení tepové frekvence, a to jak klidové, tak při aktivitě. Mně po operaci vzrostla klidovka z nějakých 50 tp/m na 80 tp/m. Postupně se pak snižovala, ale i tak zůstává relativně vysoko na to, jak trénované srdce mám. Po 24 hodinách, kdy účinek léku doznívá, mám klidovou tepovku okolo 65 tp/m. Míra stresu se v té době pohybuje okolo 25. Zhruba dvě hodinky po užití léku klesá tepovka až k 50 tp/m a míra stresu takřka k nule.

Beta-blokátory totiž blokováním vzniku adrenalinu a noradrenalinu deaktivují sympatickou část ANS a tím jednak snižují míru stresu, jednak zabraňují snaze srdce reagovat na zvýšenou aktivitu napumpováním krve do těla. A tím i udržují nižší tlak – ten totiž s vyšší aktivitou srdce stoupá. Na ergonometrickém vyšetření mi naměřili při tepovce 120 tp/m přibližně tlak 170/100. Maximem je pak tlak okolo 230/130 při nejvyšším zatížení – to už prostě makáte na krev. (Alespoň dle doktorky z lázní, nikde jsem to neověřoval.)

Aktuálně mám předepsanou tepovku právě těch 120 tp/m, kterou si mám hlídat. A nutno říct, že bez beta-blokátoru by to šlo velice těžko, nad 120 tp/m se dostanete i při běžné chůzi do kopce, o jízdě na kole či běhu nemluvě. Díky beta-blokátoru jsem schopen se bez problému držet v limitu při jízdě po rovině nebo do krátkého mírného kopce, na válcích či chůzi. Současně je tělo méně ve stresu, a tudíž je aktivní parasympatikus po většinu dne. Po aktivitě (a během ní) se sice aktivuje sympatikus, ale míra stresu se nedostává přes 50 a po nějaké hodince se to zase srovná. Průměrnou míru stresu za posledních sedm dní mám 21. 

Tip: Skóre stresu: Základní ukazatel zjišťující zatížení vašeho organismu

Nevýhodou beta-blokátorů je možné zvýšení únavy, protože při aktivitě se tělu nedostává tolik kyslíku, kolik by bylo třeba, čili fyzickou aktivitu je třeba obecně omezit – ale to je logické, člověk se má po operaci hlídat. Druhým nepříjemným jevem je nižší prokrvení končetin, takže je mám i při pokojové teplotě studené. A protože srdce méně tepe, tak se hned tak nezahřeju. Ale na všechno se dá zvyknout. 

Měření na hodinkách

Na nových modelech hodinek Garmin oceňuji funkci Snímek zdravotního stavu (Health Snapshot), která měří průměrný tep, průměrný stres, průměrné okysličení krve, průměrná frekvence dechu a VST: variabilita srdečního tepu RMSSD - aktivita parasympatiku a variabilita srdečního tepu SDRR - aktivita sympatiku. A právě VST se mění užitím beta-blokátorů, což je díky této funkci docela dobře vidět. 

Změřené hodnoty pak najdete přehledně zobrazené v doplňku Snímek zdravotní karty, kde jsou jednotlivá měření uložena od nejmladších. Po rozkliknutí se zobrazí detaily a hlavně grafy průběhu všech sledovaných hodnot během měření. Současně se data zobrazí i v aplikaci Connect, a to u daného dne. Zde si můžete data nechat nejen zobrazit v grafech, ale také exportovat jako PDF. To samé je možné i na webu.