Vyplatí se upgrade na Fénix 7X, když máte na ruce Fénix 6X Pro Solar?

24.3.2022
Když přišly na trh hodinky Fénix 6X, doslova mne nadchly: Velký displej, obří výdrž, osm datových polí a řada dalších vylepšení. U modelu Fénix 7X již tak nadšený nejsem a stále zvažuji, zda se vyplatí upgrade
Obří výdrž

Jak Fénix 6X, tak Fénix 7X, mají špičkovou výdrž


Níže uvedený text jsem napsal krátce po té, co jsem vyzkoušel nové modely roku 2022, a sice Fénix 7 a Epix. Od té doby se hodně změnilo, ale fakt, že jsou hodinky Fénix 6/6X stále parádní, ten zůstává. O tom, co by mi na Fénix 6X chybí z modelů F7/Epix, jsem sepsal nový, velmi podrobný článek na konci roku 2022.

Fénix 6X: Co by mi opravdu chybělo oproti hodinkám Fénix 7 či Epix a bez čeho se obejdu


Když se objevily první obrázky nové generace hodinek Fénix 7, fakt jsem byl zvědaný na inovace. Že se objeví nějaká „killer“ funkce, kvůli které zahodím svoje hodinky Fénix 6X Pro Solar a půjdu hned do Fénix 7X. Jenže když se objevily první informace o novinkách, nadšení poněkud ochladlo. A když jsem si pak vyzkoušel Fénix 7 na vlastní kůži, zmizelo nadšení úplně. Zjistil jsem totiž, že Fénix 7X pro mne jako uživatele nejsou prakticky žádným zásadním přínosem. 

Na druhou stranu mají řadu funkcí, které se vyplatí postupně otestovat, i když já sám je nevyužiju. V článku Patnáct důvodů, proč (ne)upgradovat na Fénix 7 jsem popsal všechny důležité novinky, jejichž výčet shrnuje tento seznam:

Kromě výše zmíněného jsem ještě při testování Fénix 7 našel i další inovace, například upravené a vylepšené doplňky, či jiná grafika menu a jinak uspořádané položky. Všechno jsou to spíše drobnosti, co ale potěší. Trochu mne zklamalo  zmizení doplňku Můj den a Statistiky zdraví, stejně jako to, že některé doplňky jsou místo na bílém pozadí s černým textem (např. Oznámení) zobrazeny inverzně. Na druhou stranu jsem potěšen možností uspořádat si doplňky do složek dle libosti. 

Protože jsem byl zvědavý na nové hodinky Epix s AMOLED displejem, nejprve jsem vyzkoušel tento model. Je úplně stejný jako Fénix 7, liší se pouze displejem. Nutno napsat, že některé novinky mě potěšily více, některé méně, jiné vůbec. Například jiná grafika menu nebo odlišné uspořádání položek. Naopak super na Epix je, že zobrazí až osm datových polí, tedy tolik co Fénix 7X; přitom Fénix 7 jich umí jen šest.

F6X Pro Solar: Stále super hodinky

Celou dobu jsem ale bojoval s AMOLED displejem, který má kromě mnoha výhod i celkem zásadní nevýhody. A tak když pošta dovezla krabičku s Fénix 7, byl jsem jako na trní. Jenže už první kontakt byl poněkud zklamáním. I když jsem si objednal verzi bez safíru, tedy se sklem Gorilla Glass, odlesky byly výraznější než na F6X Pro Solar. A v podstatě shodné jako na Epix Pro Sapphire. Důvodem, pravděpodobně, je dotyková v kombinaci se solárním dobíjením. V zásadě je tedy jedno, jestli máte na Fénix 7 safír nebo Gorillu (Power Glass), obojí je jako zrcátko. 

Velká recenze Fénix 6X Pro Solar + srovnání s Fénix 7

Po nějakých 14 dnech používání, kdy na druhé ruce mám buď Epix nebo F6X, bych rád uvedl důvody, proč stále považuji Fénix 6X Pro Solar za skvělé hodinky, s nimiž nemám důvod k upgradu na Fénix 7X. V některých ohledech jsou totiž dokonce lepší. Pro jistotu ale opakuji, že toto není nemusí platit u každého a že následující text je ryze subjektivní. Každý má totiž jiné potřeby, pěstuje jiné sporty apod. 


Když se displej (ne)leskne

Na Fénix 6X Pro Solar oceňuji především menší úroveň odlesků než u řady Fénix 7. Vím, že to omílám furt dokola, ale když se venku displej leskne a ztěžuje čitelnost údajů, snižuje to pozitivní efekt všech dalších inovací. Dotyková vrstva si vybrala svou daň a je jedno, zda máte Gorillu (resp. Power Glass) nebo safír. Fénix 6X Pro Solar jsou zkrátka venku čitelnější. Nehledě na to, že široký proužek na Fénix 7 na slunci fakt ruší. Navíc mají sedmičky při přímém srovnání o něco nižší kontrast, což bude opět důsledek dotykové vrstvy. 

Tip: Věčná bolest: Proč se displeje hodinek tolik lesknou? Které více, které méně?

Za mě tedy raději hodinky bez dotyku, hlavně, že se displej tolik neleskne. Dotyk je vůbec funkce, kterou považuji za naprosto zbytnou. Reálně ji vůbec nepotřebuji a na F7 i Epix mám dotyk globálně vypnutý. Ano, mapa se s dotykem ovládá lépe. Ale když jedu na kole, mapu mám jen jako pozadí pro trasu, výjimečně si změním měřítko (používám 80 a 120 m). Nic víc, nic míň. Adresy pro navigaci nezadávám vůbec, trasu vždy plánuji na počítači. 

Poznámka: Displej F6X jsem nesrovnával přímo s F7X, ale s Fénix 7, což jsou stejné hodinky, jen o pár milimetrů menší.

Lehké jako pírko

Trochu mne zamrzelo, že Fénix 7X v titanovém provedení (model Fénix 7X Pro Sapphire) trochu přibral. Zatímco F6X v titanu váží 54 gramů, titanové F7X pak 61 gramů. Vypadá to směšně řešit pár gramů, ale na ruce je to fakt znát. Když si dám místo F6X na ruku Epix, které váží jen 47 gramů, je to hodně velký rozdíl. Počítám, že F7X přibraly kvůli integraci LED svítilny, protože ostatním modelům F7/F7S se oproti řadě F6 hmotnost nikterak nezvýšila. 

Zajímavá vylepšení, ale pro mne zbytná

Další inovace řady Fénix 7 se mi líbí, ale reálná využitelnost pro mne je minimální. Použil bych je jednou, dvakrát a pak už nic... Obrazovka Výkon se hodí běžcům nebo těm, co nedokážou odhadnout svou aktuální kondici a často si nakládají více, než daný den zvládnou. Na kole bez wattmetrů v pedálech sice částečně funguje, ale není úplně přesná. 

Přístup ke všem mapám světa - opět super, ale upřímně, mapy Evropy mi na F6X bohatě stačí. Současná situace ve světě moc cestování nenahrává a sám jsem v posledních 15 letech navštívil jen země Evropy. Jen před oněmi 15 lety jsem byl několikrát na delší dobu v USA.

Kompletní nastavení hodinek přes mobil je super věc. Jenže hodinky si nastavíte jednou a pak je jen používáte. F6X jsem si nastavil před rokem a půl a od té doby je mám tak, jak jsou. Výjimečně provedu nějakou změnu.

Obchod Connect iQ z hodinek je spíše funkce pro funkci, reálná využitelnost nulová - zatím. Pár aplikací to nevytrhe a absence vyhledávání tomu nepomůže. Kdyby tu byly všechny aplikace, tak by se o nějaké využitelnosti dalo uvažovat. Vždycky je ale lepší vzít do ruky mobil, který tak jako tak máte neustále při ruce. 

Super je samozřejmě obří výdrž modelu F7X, jenže už F6X vydrží více než dostatečně (28 dní vs. 21 dnů). Lepší solární dobíjení je také fajn, ale jakmile svítí slunce trošku z úhlu, je využitelnost velmi nízká. V zimě, na jaře a na podzim svítí slunce zboku neustále, často se navíc pohybujete v lese a v místech, kam slunce nedosáhne. Kdybych žil v Kalifornii, tak bych to snad ocenil.


Ambivaletní pocit z řady Fénix 7

Jsou ale i funkce a novinky, které se mi na F7 fakt líbí a které bych na F6X chtěl. A sice přesnější a rychlejší GPS, světlo LED a snímek zdravotního stavu, který umožňuje zjistit i úroveň VST na sympatiku a parasympatiku. Data se přehledně ukládají do deníku a jsou kdykoliv k dispozici. Rovněž není špatná lepší ochrana optického snímače, který mám na F6X už trošku poškrábaný od montáže na držák na řídítka kola. A F7 má také celkově rychlejší systém, F6X je přece jen o něco pomalejší - zejména počítání trasy před navigací.

Důvody pro upgrade jsou zkráta ryze individuální. Běžci a chodci ocení přesnější GPS, protože budou mít lépe zaznamenanou trasu a přesnější výpočet tempa. (Na kole s čidlem rychlosti tento parametr tak důležitý není.) Kdo častěji cestuji do jiných regionů, bude rád za možnost nahrát si další mapy do paměti. Běžci, co podle hodinek trénují, budou rádi za datové pole Výdrž. A tak dále.

Jednoduše řečeno, důvody pro upgrade může mít každý jiné. Já ale nic tak podstatného na řadě F7 nenacházím, naopak větší hmotnost a odlesky jsou spíše změna k horšímu.Tagy: