Recenze hodinek Forerunner 265: Práce s doplňky, tréninkové funkce, aktivity a datová pole (2.)

13.4.2023
Ačkoliv tyto hodinky patří do řady 2xx, jejich tréninková výbava je takřka shodná s nejvyššími modely jako FR 965 nebo Fénix 7. Nechybí připravenost k tréninku, tréninkový kalendář, doporučené tréninky a řada dalších funkcí
Forerunner 265

Život s displejem AMOLED je hned barevnější...


V první části recenze hodinek Forerunner 265 jsem se věnoval vzhledu a rozměrům, pohodlí při nošení, srovnání s modely Forerunner 255 a Forerunner 965, displeji AMOLED, dotykovém ovládání a upravenému grafickému prostředí. V poslední kapitole se pak věnuji výdrži, snímačům, GPS a navigaci.

Další části recenze:


Upravené doplňky

U zobrazení doplňků se žádná revoluce nekoná, vše je při starém. Hodinky nabízí zobrazení zkráceného výpisu, tj. tři doplňky najednou s tím, že jsou stručné i informace či grafy. Po stisku tlačítka Start se zobrazí detaily, případně další „stránky“ doplňku. Doplňky můžete libovolně přeskládat, zapínat a vypínat. Prostě klasika. 

Novinkou, která se poprvé objevila loni ve Fénixech 7 a Epixech, a následně se dostala i do FR 255/955, je možnost uspořádat doplňky do složek. Já mám třeba navíc složku Počasí, kde mám třeba Východ a západ slunce nebo doplněk Accuweather s předpovědí deště. Dále jsem si vytvořil složku Můj den a Zdraví, které sdružují řadu dalších doplňků. 

Trochu mě překvapilo, že při zadávání textů – zde názvů složek – není přítomna klávesnice jako na Epixech/F7, ale znaky vybíráte rotováním stejně jako na modelech bez dotyku. Je to zdlouhavé a nepohodlné. Naštěstí ve chvíli, kdy je připojen mobilní telefon, můžete text zadat přímo v mobilní aplikaci Connect. Ale i tak, je to zbytečné – kdyby tu byla klávesnice na obrazovce, nebylo by to potřeba. Super je, že lze zadávat i české znaky v názvech složek doplňků, což na Epixech nejde.

Tip: Podrobný návod: Složky pomohou uklidit a zpřehlednit nepořádek v doplňcích

Zatímco některé doplňky jsou stejné jako na Fénixech, například Stav tréninku, Připravenost k tréninku či Spánek, některé jsou ale chudší. Například Počasí zobrazuje jen tři položky (místo čtyř) u výhledu na další hodiny a dny, a u hodin je pak vidět pouze výhled na déšť, nikoliv rychlost větru. Chybí také trend vývoje deště a teploty. Rosný bod a UV index ale přítomen je. Kalendář pak nezobrazuje celý týden, jako F7 nebo Epix, ale jen aktuální den jako dříve, případně zítřek. 

Tip: Grafika a funkce doplňků: Rozdíly mezi Forerunner 955 a Epix/Fénix7

Stejně jako u modelu Forerunner 255 ani zde nejsou samostatné doplňky pro zobrazení teploty, tlaku (barometr) a výšky (výškoměr). Všechny tyto funkce hodinky samozřejmě mají, jen se k nim neodstanete. Resp. dostanete, ale ne z doplňků. Můžete si je však přidat do menu Rychlé volby a zobrazit odsud. Nechápu to, ale je to tak. Aspoň něco. 

Connect IQ z hodinek

Jednu z vylepšených funkci je možnost instalovat aplikace, aktivity či doplňky přímo z hodinek. Model FR 255 tuto funkci nemá a upřímně řečeno, nikdy jsem ji moc nepoužíval. Jenže hodinky FR 265 ji dostaly v nové vylepšené verzi, ve které je už daleko použitelnější. Dříve tu byly jen doporučené aplikace, kterých bylo jen pár, a žádné další nešlo instalovat. V nové verzi, kterou už dostaly i hodinky Epix a Fénix 7 (a odvozené modely) už najdete i kategorie, které můžete procházet – podobně jako na mobilu. 

Kromě toho v rámci této aplikace vidíte vše, co máte v hodinkách nainstalováno. A všechny aplikace či datová pole si můžete odsud odstranit, když vám náhodou dojde místo, které zde také vidíte. Já se sedmi kousky mám 19,7 MB volného místa, jedna aplikace se obvykle vejde do půl megabajtu, takže prostoru je dostatek. Ostatně na FR 265 v zásadě nic moc nepotřebujete, hodinky toho umí tolik, že externích aplikací, doplňků či vzhledů stačí jen pár. Já si třeba doinstaloval Accuweather s předpovědí srážek, přehled Výzev od Garminu či Akcie.

Čtěte dále:

Ranní zpráva pro lepší den

Funkce zobrazení ranního přehledu byla díky AMOLED displeji trošku vylepšena, ale jen graficky – je zde více obrázků. V podstatě jde o souhrn informací, které se vám mohou hodit pro plánování aktivit na aktuální den. Zobrazí se záhy poté, co se probudíte, pokud si tedy tuto možnost necháte aktivní; samozřejmě report jde vypnout, stejně jako nastavit jednotlivé položky, co se budou zobrazovat. Ty jsou následující:

 • Počasí
 • Spánek
 • Průběh VST za poslední noc
 • Spánek za poslední noc
 • Body Battery
 • Připravenost k tréninku
 • Doporučený trénink
 • Kroky
 • Minuty intenzivní aktivity
 • Kalendář

Nepřehlédněte: Ranní report ke kávě: Každodenní souhrn spánku, nočního VST, počasí či doporučeného tréninku

Noční variabilita srdečního tepu

Jednou ze zásadních metrik všech nově uvedených hodinek je měření VST (variability srdečního tepu) v průběhu celého spánku. Na hodinkách se tato metrika využívá pro určení dalších nových metrik Připravenosti k tréninku a upraveného Stavu tréninku. Po celou dobu spánku měří variabilitu srdečního tepu. Čím je toto číslo vyšší, tím lépe – vaše tělo regeneruje. 

VST souvisí i s měřením stresu, v podstatě stresové skóre je od VST odvozeno. Pokud vaše srdce bije méně pravidelně (vyšší VST), máte nižší stresové skóre a naopak. Čím nižší VST, tím větší fyziologický stres a vaše tělo je více v napětí – připraveno k akci. A současně méně odpočaté. Nižší VST může také znamenat nastupující nebo probíhající nemoc. Naopak příliš vysoké VST může být následkem srdeční arytmie. 

Další podrobnosti:

V doplňku uvidíte graf průběhu VST za aktuální noc a také průměrnou hodnotu za posledních sedm dní, od které se stav VST odvozuje. První hodnotu stavu získáte až po třech týdnech, kdy se stanoví optimum rozsahu, v němž byste se měli pohybovat, abyste měli dobré hodnocení tréninku. Pokud jste ale již předtím měli nějaké hodinky, které VST měří, optimum se bude synchronizovat a není nutno na stav VST čekat tak dlouho. 

Když se pak budete pohybovat mimo získané optimum, ovlivní to negativně jak Připravenost k tréninku, tak Stav tréninku. Novinkou je také graf s přehledem optima za poslední čtyři týdny, které je zobrazeno na poslední obrazovce. 

Nepřehlédněte: Physio TrueUp: Jak funguje synchronizace dat a fitness metrik mezi hodinkami a cyklonavigacemi

Jednotný Stav tréninku s kompletní synchronizací 

Kombinovaná metrika, která díky které budete vědět, zda je váš aktuální trénink a tréninkové zatížení produktivní, neproduktivní, nadměrné apod. V nových hodinkách obecně byla tato funkce výrazně inovována, přičemž jde o výrazný posun oproti starším modelům. Zatímco dříve reflektovala pouze běh nebo cyklistiku s měřiči výkonu, nyní už ji můžete využít prakticky při jakémkoliv sportu. 

Na Stav tréninku mají vliv tyto metriky: 

 • Krátkodobá zátěž – hodnocení a číselné vyjádření
 • Zaměření zátěže – zda je vaše zátěž aerobní, anaerobní atd.
 • VO2max – číselné vyjádření a slovní hodnocení 
 • Stav VST – sedmidenní průměr
 • Regenerace – aktuální doba do ukončení regenerace 
 • Teplotní a výšková aklimatizace (zobrazuje se jen někdy) 

Tip: Nový Stav tréninku: Přepracovaná metrika bere v potaz více fitness ukazatelů a je výrazně použitelnější

Oproti starším modelům byla upravena i Krátkodobá zátěž jako jedna z faktorů Stavu tréninku. Zatímco na první pohled vypadá stejně jako dřívější Sedmidenní zátěž, ve skutečnosti se liší. Jednak byl přepracován graf, který se ze sloupcového změnil na čárový s tím, že je graficky vyjádřena oblast optimální zátěže (podobně jako u kroků nebo VST). A jednak byl upraven vliv zátěže na stav tréninku s větším důrazem na mladší aktivity, a naopak nižším na starší. 

Nově se navíc objevuje tzv. Dlouhodobá zátěž, která je ale vidět jen v deníku Connect. Zatímco ta Krátkodobá se týká jen posledních sedmi dnů a pak je zapomenuta, dlouhodobá vyjadřuje určitý trend v delším časovém období, konkrétně 28 dnů. Můžete mít třeba týdenní výpadek kvůli nemoci, čím vaše krátkodobá zátěž klesne k nule, ale ta dlouhodobá „vydrží“. Vyšší modely pak ukážou přímo v hodinkách tzv. Poměr zátěže – tedy jak se mění vaše krátkodobá zátěž v poměru k dlouhodobé, s hodinkami FR 265 jej uvidíte jen v deníku Connect.

Tip: Krátkodobá a dlouhodobá zátěž: Upravená metrika nového Stavu tréninku ukazuje, jak moc makáte

 

Zásadní novinka: Připravenost k tréninku

Zatímco funkce Stav tréninku hodnotí váš dosavadní trénink, Připravenost k tréninku se zaměřuje na to, jak jste zregenerovaní – zda jste si od poslední aktivity dost odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky – čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink. (Ale zase to berte trochu s rezervou, je to jen číslo.)

A právě tato funkce se v této řadě objevuje poprvé, model FR 255 ji bohužel nemá. Připravenost na trénink zahrnuje tyto metriky:

 • Spánek (kvalita spánku poslední noci)
 • Doba regenerace
 • Stav VST (Variabilita srdečního tepu) 
 • Krátkodobá zátěž (posledních sedm dní)
 • Historie spánku (posledních sedm dní)
 • Historie stresu (posledních sedm dní)

Jednotlivé položky lze rozkliknout a zjistit více informací – zobrazí se jednotlivé doplňky. Abyste měli dobré hodnocení, musíte hodnoty všech faktorů v zelené části grafu – zhruba v poslední třetině. Když se nějaká hodnota dostane do půlky, zbarví se na grafu oranžově. A když do první třetiny, zčervená. Když je nějaký faktor oranžový, ještě se nic neděje, ale jakmile zčervená, už bude míra připravenosti nízká. A jakmile zčervenají dvě, už je to s metrikou špatné. 

Podrobněji: Připravenost k tréninku: Nová metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace

Pokročilý trenér

Některé aktivity jako je jóga, pilates nebo posilování jsou doplněny grafickým znázorněním cviků vč. animací, takže přesně víte, co máte dělat a lze se hodinkami při cvičení řídit. U posilování jsou dokonce zobrazeny svalové skupiny, které se při daném cviku zapojují. Pokud si tedy vyberete nějaký trénink, můžete si jej jednak projít „naprázdno“, jednak cvičit podle jednotlivých cviků. Praktické. 

Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si vybrat, uložit trénink do svých tréninků a pak odeslat do hodinek. Následně si pak před startem patřičné aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Samozřejmě je možné spustit aktivitu i bez přednastaveného tréninku, pak se třeba u jógy nebo pilates měří jen délka a tep během aktivity. U aktivity Síla se počítají jednotlivé série, u každé si můžete měnit hmotnost a počet opakování, pokud je hodinky nezměří správně.

Čtěte dále:

Pokud spustíte aktivitu Běh, zobrazí se vám před startem samotné aktivity doporučený trénink a současně i předpokládaný přínos pro tréninkovou zátěž, stejně jako slovní zdůvodnění, proč právě takový trénink. Doporučený trénink se zobrazuje i v Ranním reportu a v kalendáři. Bere v potaz vaši připravenost k tréninku, a tedy stres, spánek, VST – například když se špatně vyspíte, je navrhovaný trénink jen velmi lehký apod.

Kalendář pro závodníky

Pokud často absolvujete závody, potěší vás Závodní kalendář – i když lepší překlad by byl Kalendář závodů. Ten sdružuje všechny závody, které si v deníku Connect vložíte do kalendáře. A ty pak přehledně ukazuje právě v tomto doplňku – countdown a počasí v místě závodu v daný den. V deníku si ke každému závodu můžete zadat vzdálenost, obrázek, a dokonce nahrát GPX s profilem trasy. 

Daleko zajímavější jsou ale zmíněné doporučené tréninky, které hodinky navrhují na základě blížících se závodů a cílům, jež jste si v nich nastavili – zejména pro běh. Pokud si tak dáte do kalendáře třeba maraton, upraví se tréninkové plány podle něj. Podle vašeho aktuální VO2max hodinky také odhadnou, za jak dlouho byste mohli závod dokončit. Pokud jsou uložena GPX trasa, budou hodinky v odhadu přesnější, protože budou znát i stoupání a klesání na trase závodu.

Stejně tak váš „trenér“ navrhne odpočinek, pokud se sníží vaše připravenost k tréninku na základě špatného spánku, nízké noční VST a dalších ukazatelů. Můžete si dokonce zadat více závodů a jeden označit jako primární – a k tomu bude směřovat vaše hlavní příprava. Čili tréninkový plán bude navržen tak, aby reflektoval více událostí. Události ale nemusí být jen závody, ale třeba i vaše cíle – například uběhnout 5K za 25 minut. Zkrátka možností je celá řada.

Jedeme či běžíme

Hodinky nabízejí velmi široký seznam aktivit, které dokáže nějakým způsobem – alespoň částečně změřit. Já vyzkoušel klasiku – kardio, jízdu na kole uvnitř, jízdu na kole venku, chůzi, plavání a částečně i běh (ale ten jen okrajově, protože zdraví mi nedovolí běhat). Srovnal jsem i dynamiku běhu pomocí hruďáku a ze zápěstí, a i když běhat moc nemůžu (zdravotní potíže se zády a příliš vysoká tepovka při běhu), ověřil jsem na krátké aktivitě, že to fakt funguje. 

Jak jsem už psal dříve, FR 265 nemá stejně jako FR 255 datové pole Výdrž a rovněž nezměří MTB dynamiku. Oproti starším hodinkám Forerunner 245 už ale umí změřit cyklistický výkon, a to s měřiči výkonu v pedálech. Nechybí samozřejmě výše uvedené měření dynamiky běhu (např. kadence, oscilace, délku kroku aj.), a to dokonce ze zápěstí, a stejně jako FR 255 změří také běžecký výkon, rovněž ze zápěstí bez hrudního pásu. Nutno dodat, že také jako u měření tepové frekvence i tady platí, že hrudní pás je přesnější. 

Čtěte dále:

A co všechno umí změřit hodinky během aktivity z tréninkových metrik? 

 • VO2Max (nově i pro cyklistiku)
 • Tréninkový efekt
 • Tréninková zátěž
 • Laktátový práh
 • FTP (pro jízdu na kole)
 • Dynamika běhu (nově i ze zápěstí)
 • Výkon (pro běh ze zápěstí, s hrudním pásem i pro cyklistiku)
 • Doba regenerace
 • Frekvence dýchání

Čtěte dále: Co všechno umí změřit hodinky Garminu? Od srdečního tepu až po laktátový práh

Úvodní stránka aktivity dostala díky displeji AMOLED povedený obrázek/fotografii s animovanou ikonou. Trošku mi chybí odhad výdrže v hodinách v dané aktivitě, nebo alespoň procenta, ukáže se jen ikona baterie, z níž to moc poznat nelze. Na Epixech mám k dispozici odhad, a to je super – vím před aktivitou, kolik času mám k dispozici, resp. jak dlouho mi baterie při aktuálním nastavení vydrží. 

Možnosti datových polí

Standardem displeje AMOLED je zobrazení bílého textu na černém pozadí a nejde to obrátit – transreflexní displeje umožňují obojí (tj černou na bílé). Maximem je zobrazení šesti datových polí, a to i pro menší model FR 265S. Trošku mne mrzí, že větší hodinky neumí zobrazit polí osm, ale toto je určitě daleko větší „problém“ u modelu FR 965 s ještě větším displejem. Použitý font je celkem tenký, třeba Epixy jej mají tlustší a je při aktivitě lépe čitelný. 

Z datových polí u běhu lze volit tato:

 • Vlastní data (až šest datových polí, nespočet položek)
 • Zóny tepu (grafické zobrazené aktuálního tepu v zóně)
 • Hodiny (vč. stavu nabití baterie)
 • Dynamika běhu (jen jedna obrazovka, Fénixy mají dvě)
 • Výkon při běhu i cyklistice (s pedály)
 • Virtuální partner (aktivita proti uložené aktivitě nebo nějakému cíli
 • Mapa (jen slepá)
 • Kompas
 • Nadmořská výška (graf průběhu)
 • Hodiny

Dále lze nastavit tyto možnosti:

 • alarmy (například na příliš vysokou tepovku)
 • automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost)
 • automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti)
 • metronom (frekvence, zvuk, vibrace) – pro běh 
 • výkon při běhu – zda se má měřit výkon ze zápěstí
 • 3D vzdálenost a 3D rychlost
 • ovládání dotykem (zapnout či vypnout)
 • zaznamenávat teplotu (standardně vypnuto)
 • a typ satelitních přijímačů.

Výhodou je přítomnost kompletního nastavení aktuální aktivity v mobilní telefonu v aplikaci Connect. Vše, co umožní nastavit hodinky, zvládnete i v mobilu. Na velkém displeji mobilu je to samozřejmě daleko pohodlnější a rychlejší. Zatímco z cyklonavigace Edge 1040 je to trošku zbytečné, u malých hodinek se možnost nastavení z mobilu hodí. 

Grafické detaily aktivit

Po ukončení aktivity se zobrazí velmi povedený grafický přehled, který je posléze přístupný i z historie. Základní údaje o aktivitě jsou vyjádřeny grafem, pokud to jde, případně v hezké grafické formě – jednotlivými obrazovkami s grafy můžete rolovat nahoru a dolů. Dříve byly jednotlivá data přístupná samostatně z menu a musela se zvlášť načítat. Tento pohled tu zůstal a je použit pro aktivity, které se do hodinek uloží skrze synchronizaci Physio TrueUp.

Tip: Souhrn aktivity běhu a jízdy na kole: Rozdíly mezi hodinkami Forerunner 955 a Fénix 7/Epix

Po základním souhrnu se vzdáleností, rychlostí či tempem a mapou, pokud šlo o outdoor aktivitu, následuje průběh rychlosti/tempa, tepové frekvence, graficky vyjádřené zóny tepu, případně výkonu, tréninkový efekt a zátěž. Oproti FR 255 je díky displeji AMOLED grafika modernější a lépe využívá barev. Stejně jako na FR 255 i zde chybí graf s průběhem nadmořské výšky. 

Hodinky Forerunner 265 byly zapůjčeny z obchodu Pulsmetry.cz


V poslední kapitole recenze se věnuji snímačům, GPS, navigaci, správě napájení a výdrži a závěrečnému zhodnocení


Diskuse k článku (0)
Tagy: