Srovnání Forerunner 265 vs. Forerunner 255: Chcete si připlácet za AMOLED a dotyk? (doplněno)

9.4.2023
Nové hodinky Forerunner 265 lákají na barevný a kontrastní displej AMOLED. Jenže je to vykoupeno vyšší cenou a nižší výdrží oproti Forerunner 255. Doplněny srovnávací fotografie
Forerunner 265 vs. 255

Hodinky FR 265 nabízejí dvoubarevné provedení řemínků


Garmin pořádně šlape do displejů typu AMOLED. Zatímco dříve to byla výsada pouze stylových modelů řady Venu, dnes už máme AMOLED i u ryzích sporttesterů. Loni nás překvapily Epixy, což jsou stejné hodinky jako Fénix 7, ale právě s tímto barevným a kontrastním displejem, letos jsou to dvoje hodinky střední a nejvyšší třídy, Forerunner 265 a Forerunner 965.

Tip: Podrobné představení Forerunner 265 a 265S: Hodinky střední třídy ve dvou velikostech a displejem AMOLED

Nejde však o nástupce loni uvedených modelů FR 255 a FR 955, nýbrž o rozšíření patřičných řad 2x5 a 9x5. Pravdou ale je, že se nejedná o ty samé hodinky pouze s displejem AMOLED, došlo ke změně designu, částečně i rozměrů, v nabídce už nejsou edice bez hudby, což u FR 255 dokázalo snížit základní cenu, a k dispozici jsou i některé funkce navíc. U nich se zatím neví, zda se do FR 255 v budoucnu dostanou, či nikoliv. 


Doplněno: Díky setkání se švagrem, co má hodinky Forerunner 255, jsem nafotil pár srovnávacích snímků. Švagr ale hodinky používá v angličtině a navíc neřeší Stav tréninku, takže nedalo se nafotit úplně všechno; navíc prostředí nebylo úplně příznivé světelně. Ale i tak jsou rozdíly v uživatelském prostředí dobře patrné.


Ve dvou velikostech

Hodinky Forerunner 265/265S přicházejí ve dvou velikostech, stejně jako FR 255/255S mají úhlopříčku displeje 1,1" a 1,3" v tělech o velikosti 42 a 46 mm. Zatímco úhlopříčky zůstávají stejné, rozměry se nepatrně zvětšily. To má za následek o něco větší okraje okolo displeje. Ty však nejsou díky AMOLED tak patrné, protože černá na displeji splývá s černou na okrajích.

  • FR 255S: 41 × 41 × 12,4 mm, 39 g
  • FR 265S: 41,7 × 41,7 × 12,9 mm, 40 g
  • FR 255: 45,6 × 45,6 × 12,9 mm, 49 g
  • FR 265: 46,1 × 46,1 × 12,9 mm, 46 g

Fyzické rozměry tedy zůstávají velmi podobné, stejně jako provedení těla z tvrzeného polymeru. Plastová je i luneta a dýnko. Díky tomu mohou být hodinky lehké, hmotnost se liší o gramy. I ty nejtěžší hodinky FR 255 váží pod 50 g, což je parádní hodnota. Na ruce nosím Epixy se 70 gramy a je to stále na pohodu.

Řemínky větších modelů mají šířku 22 mm, menších pak 18 mm. Systémem zde není QuickFit, ale QuickRelease, což přináší snadnější výměnu než u modelu FR 955/965, kde je potřeba k výměně nástroj. Zde stačí odjistit pojistku a řemínek sám vypadne z úchytů. A není problém pak řemínek nahradit za standard QuickFit.


Recenze hodinek Forerunner 255


AMOLED, bludička a sluníčko

S AMOLED displejem přichází nejen parádní barvy a super kontrast, kdy černá je fakt černá a ne šedá, ale hlavně vyšší rozlišení. V případě menšího modelu je rozdíl 218 px vs. 390 px, u většího pak 260 px vs. 416 px (stejně jako u Epixů). A samozřejmě vyšší je u AMOLED i počet barev - místo 65 jich dostanete rovnou 65 tisíc. 

Zatímco u transreflexního MIP displeje modelu FR 255 jsou data zobrazena neustále a podsvícení se zapíná jen tehdy, pokud v okolí není dostatek světla, u AMOLED displeje modelu FR 265 to funguje jinak. Standardně je vypnutý a jen na požádání se zapne. Není tu něco jako podsvícení, jednotlivé body svítí samy o sobě. 

Pokud jej máte v režimu always-on, tedy neustále zapnutý, pak má standardně snížený jas a gestem či dotykem se jas zvýší na nastavenou úroveň. Hodinky mají navíc světlené čidlo, takže nastavená úroveň i režimu „bludička“ se přizpůsobuje okolnímu světlu. V interiéru tak displej svítí méně, venku více. 

Čtete dále: Patří budoucnost hodinek Garminu displeji typu AMOLED? Výhody a nevýhody + aktuální modely

Na slunci je lépe vidět displej FR 255, v interiéru, za soumraku a v podvečer pak vede FR 265. Displej FR 255 je také celkově úspornější, ale o výdrži až dále. 

Dotyk? Dotyk!

U Garminu je displej AMOLED spojen vždy s dotykovým ovládáním a nejinak tomu je u Forerunner 265/265S. Samozřejmostí je kompletní ovládání tlačítky, dotky je zde jen jako doplněk - podobně jako u Fénix 7 nebo Forerunner 955. U řady Venu 2 naopak dotyk jedinou možností, jak hodinky ovládat. Dotyk si můžete zapnout a vypnout jak pro prostředí hodinek, tak pro jednotlivé aktivity.  

Krycím sklem je v obojím případě Gorilla Glass 3, což je trochu škoda - toto sklo má horší propustnost světla a více se leskne než Gorilla Glass DX, což sráží vlastnosti displeje. A zvlášť u AMOLED je to škoda. Navíc má nižší odolnost, Gorillu DX škrábnete jen ztěží, u GG3 je to snazší. 

Tip: Displeje hodinek: Jaké parametry a funkce zhoršují čitelnost a zvyšují odlesky + moje skromné přání

Rozdílem a celkem zásadním je tvar a usazení krycího skla. Zatímco u FR 255 je rovné a zasazeno pod úroveň lunety, na FR 265 je na okrajích zaoblené a naopak nad lunetu vystupuje. To zvyšuje možnost poškození a současně se okraje více lesknou, což je dobře vidět na srovnávacích fotografiích. 

Přepracované prostředí

U hodinek Forerunner 255 jsem si v recenzi stěžoval na nepříliš hezké uživatelské prostředí. Velké fonty, hrubé rozlišení, plýtvání místem. Oproti Fénixům a Epixům nebe a dudy. S modelem Forerunner 265 je to všecko ale pryč. Uživatelské prostředí se přizpůsobilo displeji s vysokým rozlišením a tisíci barev. Hodinky si tak mohou dovolit přechody, animace, barevnější obrázky – třeba u Ranního reportu jsou velmi hezké. Zkrátka více se přiblížily Epixům a v některých ohledech je prostředí ještě atraktivnější. 

Stále jsou ale fonty v menu celkem velké (třeba v porovnání s Epixy, rovněž s AMOLED displejem), čili zmiňované plýtvání místem tu v omezené míře stále přítomno je. Na druhou stranu to však ocení lidé s horším zrakem. Dalším rozdílem je použití minusek v seznamu doplňků, zatímco FR 255 mají titulky (názvy doplňků) verzálkami. Co se mi ale úplně nelíbí, že aktivní doplněk ve výpisu (prostřední) je na FR 265 zobrazen kurzívou, společně s barvami to chvílemi působí až divoce. 

 

Funkce navíc 

Novější model FR 265 přichází také s několika funkcemi, které hodinky FR 255 zatím nemají - pokud je budou mít vůbec. Tou zásadní je Připravenost k tréninku. To je kombinovaná metrika, která na základě různých faktorů hodnotí, jestli jste si od poslední aktivity dostatečně odpočinuli, zda jste se dobře vyspali, jakou máte variabilitu srdečního tepu atd. Tohle všechno dohromady pak dá dohromady skóre od nuly do stovky - čím je číslo vyšší, tím lépe jste připraveni na trénink.

Tip: Připravenost k tréninku: Komplexní metrika, která zhodnotí stav vaší regenerace, spánku a stresu

Druhou novinkou je dynamika běhu bez nutnosti mít na sobě hrudní pás či footpod – podobně jako u běžeckých wattů. Je však omezená oproti možnostem s hruďákem – nezměří vyvážení levé a pravé nohy, což z podstaty věci (hodinky jsou jen na jedné ruce) prostě nelze. Pro tuto metriku je stále nutno mít hrudní pás. Jinak je tu vše, od vertikální oscilace až po délku kroku. Doplněno: Tuto metriku už v novém firmwaru získaly i hodinky Forerunner 255.

Nepřehlédněte: Dynamika běhu: Jaká data zaznamenávají hodinky a co z nich zjistíte? Nově i bez hrudního pásu

V recenzi hodinek Forerunner 255 mě překvapilo, že v položce Systém chybí menu Zkratky, kde se na vyšších modelech (FR 955, Fénix…) dají měnit rychlé volby. Například já používám podržení tlačítka Start pro spuštění platby Garmin Pay, podržením tlačítka Dolů pro spuštění odpočtu atd. Nic z toho ale na FR 255 nefunguje. Jen je předdefinovaná zkratka pro přístup k ovládání k hudbě – tlačítko Dolů. Ale! Hodinky Forerunner 265 uživatelské zkratky mají. A to je pro mě celkem zásadní rozdíl a výhoda. 

Modely, hudba, barvy

Zatímco hodinky FR 255/255S se nabízejí v provedení s hudbou a bez hudby, Forerunner 265 už jen s hudbou. Na jedné straně tak odpadá přemýšlení o tom, jestli hudbu opravdu potřebujete a chcete si za ni připlácet, na druhou stranu díky absenci hudby by mohl být základní model FR 265 levnější. U FR 255 je totiž rozdíl mezi hudebním a nehudebním provedením 1 500 Kč.

Výhodou FR 265 pak je jednodušší volba barevného provedení. Máte tři možnosti pro FR 265 a tři pro FR 265S. U FR 255 jsou to však dvě barevné kombinace pro každou z verzí (velikost a hudba), čili celkem osm provedení. Svoboda výběru je ale omezená, protože pokud chcete FR 255S v růžové, musíte zvolit model s hudbou - v everzi bez hudby totiž není k dispozici atd.

Rozdíl je rovně ve velikosti dostupné paměti, FR 255 Music má jen 4 GB, zatímco FR 265 dvojnásobek, 8 GB. Ale reálně i ta poloviční velikost stačí.

Kolik vydrží?

S displejem AMOLED přichází o něco nižší výdrž, a to zejména s aktivní GPS. Rozdíl mezi modelem FR 265S a FR 255S je 26 hodin versus 24 hodiny, u FR 265 a FR 255 je to pak 30 versus 20 hodin. A to už je hodně. Pokud se dobře pamatuju, 20 hodin mi vydržely hodinky FR 935 před nějakými šesti lety a už tehdy jsem si říkal, že je to na hraně.

Poznámka: Epixy s AMOLED zvládají s GPS až 30 hodin s always-on displejem, FR 965 pak 31 hodin. 

V režimu hodinek jsou výdrže srovnatelné, ostatně dobře je to patrno v tomto základním přehledu:

  • FR 255s: až 12 dní; GPS až 26 hodin; všechny systémy a více pásem: 13 hodin; GPS + hudba: 7 hodin
  • FR 265s: až 15 dní; GPS až 24 hodin; všechny systémy a více pásem: 15 hodin; GPS + hudba: 7,5 hodin
  • FR 255: až 14 dní; GPS až 30 hodin; všechny systémy a více pásem: 16 hodin; GPS + hudba: 7 hodin
  • FR 265: až 13 dní; GPS až 20 hodin; všechny systémy a více pásem: 14 hodin; GPS + hudba: 7 hodin

Zajímavé je, že model FR 265S má větší výdrž než větší FR 265, a to jak v režimu hodinek, tak při aktivitě. Garmin bohužel neudává výdrž ani jednoho z modelů v režimu hodinek s always-on displejem, počítám, že se bude pohybovat okolo sedmi až osmi dnů.

Cenový skok

Základní hodinky FR 255/255S lze pořídit už za 7 490 Kč (koncovka je 8 490 Kč), s hudbou pak za nějakých 8 690 Kč (koncovka 9 990 Kč). Ale nový model FR 265 stojí jak v menším, tak větším provedení 11 990 Kč. A to už je cena, za kterou se dají sehnat hodinky Forerunner 955 s delší výdrží, mapami a pár funkcemi navíc. Zkrátka FR 265 není žádná láce, a o to více se nyní vyplatí koupit základní model FR 255, pokud nevyžadujete hudbu.

Čtete dále: Srovnání Forerunner 965 vs. Epix Pro: Hodinky nejvyšších řad s displejem AMOLED ze různých úhlů pohledu

Hodinky FR 255 tak budete volit v případě, že chcete buď ušetřit, nebo trváte na transreflexním displeji, který nabídne lepší čitelnost ve venkovních podmínkách. Novější model FR 265 pak tehdy, pokud si chcete užívat pestrých barev a vyššího rozlišení. Novinka také nabízí Připravenost k tréninku, která se může hodit. Na druhou stranu dá se bez ní obejít, stačí sledovat starší metriky Body Battery, stres a noční VST. 

Plusy Forerunner 255

  • Nižší cena
  • Čitelnost displeje na slunci
  • Delší výdrž s GPS

Plusy Forerunner 265

  • Barevný a kontrastní displej 
  • Připravenost k tréninku
  • Dynamika běhu ze zápěstí
  • Zkratky pro funkce

Hodinky Forerunner 265 a 265S si můžete zakoupit v obchodě Pulsmetry.cz


Diskuse k článku (0)